Autor Wątek: Tajfun  (Przeczytany 16802 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online nori

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #15 dnia: Cz, 28 Luty 2019, 19:50:53 »
Wychowałem się na tych komiksach, pozwólcie, że powspominam, i jednocześnie przypomnę, co wyszło spod ręki autora Tajfuna...

Niestety, kolejny klasyczny twórca komiksów odszedł z tego świata, pozostawiając za sobą wiele wspaniałych historii. 25 lutego 2019 roku zmarł w wieku 69 lat Tadeusz Raczkiewicz.

W 1976 nawiązał współpracę z gazetą Świat Młodych, w którym to ukazała się 30 odcinkowa (w każdym numerze publikowano jedną planszę) historyjka Kuśmider i Filo. Raczkiewicz narysował tę opowieść do scenariusza Jerzego Dąbrowskiego.



W przypadku kolejnych tytuł Raczkiewicz już sam zajął się scenariuszem. Zmieniła się także jego kreska, humorystyczne przedstawienie postaci zastąpił realistycznym ich odwzorowaniem. Jego rysunki z pewnością nie każdemu przypadną do gustu, natomiast z pewnością nie można mu odmówić niezwykłego dynamizmu w prowadzeniu akcji. W 1983 roku, także w magazynie Świat Młodych, opublikowano jego adaptację powieści Julisza Verne’a: Dwa lata wakacji, rok później natomiast pojawiła się kolejna adaptacja: Piętnastoletni Kapitan. Od tego czasu Tadeusz Raczkiewicz na stałe współpracował ze Światem Młodych. W kolejnych latach ukazały się następujące komiksy:
- Inspektor Tom Monk
- Tajemnica kamiennego lasu
- Tajemnica czerwonego Tepee
- Zawisza Czarny
W pełni autorskim cyklem Raczkiewicza był Tajfun, czyli przygody tytułowego agenta specjalnego. W Świecie Młodych ukazały się cztery części:
- Zagadka układu C-2
- Afera Bradleya
- Na tropie Skorpiona
- Monstrum

Tajfuna wprost uwielbiałem. Piękne kobiety i dynamiczna akcja, niekoniecznie w tej kolejności, robiły swoje. Niestety, stare wycinki z harcerskiej gazety gdzieś mi zaginęły, ale skądś udało się wytrzasnąć takie oto samoróbki:







W 1992 w Gazecie Nowej ukazał się jeszcze jego komiks Kontrakt.

Dopiero po 2000 roku Raczkiewicz doczekał się wydań albumowych. W 2006 roku nieistniejące już wydawnictwo Mandragora wydało zbiorczy album Tajfun, niestety zwierający tylko trzy z czterech historii. W 2009 roku, za sprawą miłośników twórczości artysty oraz wydawnictwa Ongrys ukazał się zbiór najróżniejszych jego komiksów i szkiców zatytułowany Komiksy Nieznane. W tym samym roku, wydawnictwo Ongrys opublikowało jeszcze parę tomików z jego twórczością, zbierających już pełnometrażowe komiksy ze Świata Młodych.



Tajemnica czerwonego Tepee wydanie kolekcjonerskie zawiera następujące tytuły: Dwa lata wakacji, Piętnastoletni Kapitan, Zawisza Czarny, Tajemnica czerwonego Tepee, Tajemnica kamiennego lasu, Inspektor Tom Monk i jest najpełniejszą edycją. Oprócz tego wydano tom Dwa lata wakacji który zawiera Dwa lata wakacji, Piętnastoletni Kapitan oraz Zawisza Czarny i inne opowieści który zawiera komiksy Zawisza Czarny, Tajemnica czerwonego Tepee, Tajemnica kamiennego lasu.

W kolejnych latach ukazały się albumy Fara Brama do gwiazd (tylko rysunek), Kawaler de Lagardere, Asurito Sagishi (tylko rysunek).



oraz albumowe wznowienie serii Tajfun, zawierające premierowe historie!
- Zagadka układu C-2
- Na tropie Skorpiona
- Monstrum
- Synonim zła + Jądro
- Bez kompromisów
- Nowe reguły gry
Dziwne, pominięto drugi tom: Afera Bradleya



Ukazała się także antologia Tajfun 30 lat Tajfuna, w hołdzie Tadeuszowi Raczkiewiczowi.



Tadeusz Raczkiewicz nie cieszył się może taką estyma jak jego słynni koledzy po fachu, ale niewątpliwie miał wpływ na polski rynek komiksowy, a historie które wyszły spod jego reki, nadal warte są tego, by po nie sięgnąć. Monstrum do dzisiaj robi ogromne wrażenie!
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline LordDisneyland

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #16 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 02:48:58 »
Najbardziej z komiksów Raczkiewicza pamiętam adaptacje Verne'a ze Świata Młodych...i miło je wspominam.

Niech spoczywa w pokoju.
,, - Eeeeech.''

Offline NuoLab

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 01 Marzec 2019, 22:24:21 »
Tadeusz Raczkiewicz był również autorem ilustracji w ukazującym się w 1985 r. w "Świecie Młodych" cyklu "Najkrótsza historia wynalazków" pióra Bolesława Orłowskiego.

Offline Spiff

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #18 dnia: So, 02 Marzec 2019, 21:55:26 »
,, Kuśmider i Filo "
Mój pierwszy kontakt* z twórczością Tadeusza Raczkiewicza.



*przy użyciu nożyczek i kleju.
« Ostatnia zmiana: So, 02 Marzec 2019, 21:58:55 wysłana przez Spiff »
- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Midar

  • Gość
Odp: Tajfun
« Odpowiedź #19 dnia: Nd, 03 Marzec 2019, 01:32:22 »
Chyba powinniśmy zmienić tytuł tego wątku na: Tadeusz Raczkiewicz i jego twórczość.

Offline LordDisneyland

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #20 dnia: Wt, 12 Marzec 2019, 02:05:30 »
Tymczasem na taniej książce tomiki ,,Tajfuna" w outlecie- https://www.taniaksiazka.pl/autor/tadeusz-raczkiewicz/sortuj-cenarosnaco
,, - Eeeeech.''

Offline Jigsaw

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #21 dnia: Pt, 15 Marzec 2019, 19:07:05 »
Styl rysunkowy pana T.Raczkiewicza najbardziej utknął mi w pamięci i zachwycił z urywków komiksu "Monstrum" publikowanych na łamach ŚM, gdzie po raz pierwszy się z nimi zetknąłem. Gratką było zobaczyć nowe przygody Tajfuna po tylu latach, ale to już nie było do końca to - o ile na polskie ówczesne realia wąsaty bohater był dobrze rozpoznawalny, później kojarzył mi się trochę z największą niepokonaną gwiazdą amerykańskiego kina akcji, sami wiecie kim. To jednak w żaden sposób, nie stoi na przeszkodzie, by uznać go za swoistą ikonę i jednego z największych polskich artystów, szczególnie za komiksy s.f., które tworzył.

Offline Logan

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #22 dnia: Pt, 17 Maj 2019, 09:00:47 »
W kilku różnych miejscach czytałem o mającej powstać antologii Tajfuna. Ktoś coś? Wydawnictwo, data, zawartość? Bo domyślam się, że nie o tym mowa (http://alejakomiksu.com/komiks/15186/30-lat-Tajfuna-w-holdzie-Tadeuszowi-Raczkiewiczowi/)

Online nori

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 17 Maj 2019, 10:35:32 »
30 lat Tajfuna - w hołdzie Tadeuszowi Raczkiewiczowi to mała i cieniutka książeczka, będąca raczej ciekawostką, tytułowym hołdem, czyli twórczość różnych autorów nawiązująca do postaci Tajfuna. Były podobne hołdy poświęcone Żbikowi, Kleksowi czy Kajkowi i Kokoszowi.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Logan

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #24 dnia: Pt, 17 Maj 2019, 12:17:40 »
30 lat Tajfuna - w hołdzie Tadeuszowi Raczkiewiczowi to mała i cieniutka książeczka, będąca raczej ciekawostką, tytułowym hołdem, czyli twórczość różnych autorów nawiązująca do postaci Tajfuna. Były podobne hołdy poświęcone Żbikowi, Kleksowi czy Kajkowi i Kokoszowi.

Wiem, mam tę książeczkę. Jednak od jakiegoś czasu widzę w sieci wpisy o jakiejś antologii która powstaje - i tutaj moje pytanie. Ktoś wie coś więcej na ten temat ?
« Ostatnia zmiana: Pt, 17 Maj 2019, 12:19:32 wysłana przez Logan »

Offline Szekak

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #25 dnia: Pt, 17 Maj 2019, 12:42:45 »
Gdzie widzisz te wpisy? Na tym forum były tylko prośby o taką antologię i rozważania, że fajnie by było coś takiego zobaczyć, ale nigdy nie było nic konkretnego.
Piękno jest w oczach patrzącego.

ktosiek

  • Gość
Odp: Tajfun
« Odpowiedź #26 dnia: Pt, 17 Maj 2019, 12:47:13 »
Przecież napisał, że widzi w "sieci" wpisy, a nie na forum  ;D Sam często zarzucasz innym żeby czytali ze zrozumieniem, a wyszło jak wyszło  ;D

Offline turucorp

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #27 dnia: Pt, 17 Maj 2019, 12:54:47 »
Jednak od jakiegoś czasu widzę w sieci wpisy o jakiejś antologii która powstaje - i tutaj moje pytanie. Ktoś wie coś więcej na ten temat ?

W przyszłą niedziele, od 12:50 można spróbować coś wyciągnąć w tym temacie od Arka Klimka, ale nie wiem czy coś ujawni  8)

Offline Szekak

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #28 dnia: Pt, 17 Maj 2019, 12:55:02 »
Przecież napisał, że widzi w "sieci" wpisy, a nie na forum  ;D Sam często zarzucasz innym żeby czytali ze zrozumieniem, a wyszło jak wyszło  ;D
Ale ja przecież nie mówię, że na tym forum były te wpisy, tylko się pytam gdzie on te wpisy widział, czy na facebooku czy gdzieś indziej, bo na tym forum nic takiego nie było, a sam czekam na to wydanie więc mnie ciekawi czy faktycznie jest coś na rzeczy.

I co to znaczy, że często zarzucam innym by czytali ze zrozumieniem? Nie wiem czy często, ale jak widać po twoim czytaniu ze zrozumieniem często jest z tym problem. :D
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Logan

Odp: Tajfun
« Odpowiedź #29 dnia: Pt, 17 Maj 2019, 15:14:06 »
Sporo było takich wpisów na Facebooku po tym jak pojawiła się informacja o śmierci p. Tadeusza.