Autor Wątek: Sytuacja polskiego komiksu  (Przeczytany 66509 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arion Flux

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #120 dnia: Cz, 28 Listopad 2019, 12:24:56 »
A przypadkowo nie wziąłeś ilości punktów SA ze starej listy, a tej "górnej" półki z nowej listy? Bo na starej liście to i Kwartalnik Historyczny (najbardziej szacowne historyczne czasopismo naukowe) ma 11 punktów, za to na nowej nawet dość niszowe pisemko Acta Baltico-Slavica ma punktów 70...
Wziąłem ze strony internetowej Slavia Aniqua, na której chwalą się, że mają 11 pkt, ale potwierdzam: na nowej liscie SA ma 40 pkt, co jak na polskie stadardy jest duzo i świadczy o tym, że rzeczywiście w Polsce jest to dobre czasopismo. Niemniej to, że SA nadal nie zmienili tego na swojej stronie, świadczy o tym, że chyba słabo przykładają się do dbania o swój interes. Ponieważ widzę, że jesteś zaangazowany w historię i sprawy z nią zwiazane, na Twoim miejscu przesłałbym im przynajmniej stosownego maila, żeby to na swojej stronie zmienili, bo ta nieaktualna adnotacja dziala na ich niekorzysc, szczegolnie teraz, w trakcie wprowadzania tej nowej ustawy na naszych uczelniach.   

Z kolei Kwartalnik historyczny oraz Przegląd Historyczny mają na nowej liście 70 pkt, co sytuuje je jako mega dobre czasopisma w Polsce i dość dobre czasopisma w porownaniu z innymi czasopismami o zasięgu miedzynarodowym.

Faktem również jest, że w niektorych przypadkach (a nawet calych dyscyplinach) obecna lista (ale równiez poprzednia) jest dziwna, by nie powiedziec - do bani. Ale o tym nie ma sensu dyskutować. 

Offline Pawel.M

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #121 dnia: Cz, 28 Listopad 2019, 19:17:24 »
Niemniej to, że SA nadal nie zmienili tego na swojej stronie, świadczy o tym, że chyba słabo przykładają się do dbania o swój interes.
Tu pytanie co jest interesem takich instytucji jak Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Bo to PTPN jest wydawcą SA, a także piętnastu innych czasopism. To jest duży kombinat naukowy, działający od ponad 150 lat, z jedną z lepszych w Poznaniu bibliotek. Może ich interesem jest czerpać kasę z dotacji i wynajmu nieruchomości?

Offline Torpedo

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #122 dnia: Cz, 28 Listopad 2019, 20:04:48 »
Jaki to ma związek z sytuacją polskiego komiksu???

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #123 dnia: So, 30 Listopad 2019, 12:31:22 »
Ano taki, że nawet uczestnicy najwspanialszego komiksowego forum w naszym kraju mają głęboko w nosie sytuację polskiego komiksu i wolą sobie pogadać o punktach za akademickie publikacje  :o

Offline PJP

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #124 dnia: So, 30 Listopad 2019, 12:45:31 »
Do dyskusji o sytuacji polskiego komiksu trzeba by dorzucić kwestię samej promocji komiksów jako medium. I nie tylko promocję na stronach czy profilach fejsbukowych czy imprezowo-konwentową ale także promocję wśród młodszych czytelników -> w szkołach, bibliotekach czy wspomaganie konkursów (mogę coś napisać i nie będzie to laurka - jeśli ktoś ma podstawowe problemy z komunikacją nie powinien prowadzić biznesów). I o ile większość wydawnictw jako tako ogarnia fejsbuki (bo z aktualizacją ich stron jest różnie a to też wpływa na wizerunek), o tyle "wychodzenie do ludu" innego niż my, sentymentalne zgredy, które wezmą wszystko w chciwe łapska ;) sprawdza się, mówiąc oględnie, średnio. Jasne, że możemy olać to ciepłym sikiem ale przyjdzie kiedyś następne pokolenie i jeśli o nich nie zadbamy nie będzie w ogóle żadnej sytuacji komiksu w Polsce albo cofniemy się do czasów wielkiej smuty...

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #125 dnia: So, 30 Listopad 2019, 13:28:24 »
Kogo to obchodzi? W końcu, jak powiedział jeden z tutejszych "kosmopolitów":
A po co w ogóle chcecie polskiego komiksu [...]? Przecież tego zagranicznego ukazuje się tyle, że półek nie starcza.

Offline bibliotekarz

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #126 dnia: So, 30 Listopad 2019, 15:08:29 »
Jaki to ma związek z sytuacją polskiego komiksu???
Podbudowuje samopoczucie polskich komiksiarzy, gdyż sytuacja polskiego komiksu okazuje się być lepsza niż polskiej nauki.
Batman returns
his books to the library

Offline turucorp

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #127 dnia: So, 30 Listopad 2019, 15:33:39 »
Podbudowuje samopoczucie polskich komiksiarzy, gdyż sytuacja polskiego komiksu okazuje się być lepsza niż polskiej nauki.
Zapewne gdyby sytuacja światowego komiksu w Polsce była znacząco lepsza, to rodzimy komiks potrzebowałby takiej pociechy w odniesieniu do "branży" naukowej.

Offline NuoLab

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #128 dnia: So, 30 Listopad 2019, 17:44:43 »
Kogo to obchodzi? W końcu, jak powiedział jeden z tutejszych "kosmopolitów":
Cytuj
Cytat: NuoLab w So, 23 Listopad 2019, 23:40:40

    A po co w ogóle chcecie polskiego komiksu [...]? Przecież tego zagranicznego ukazuje się tyle, że półek nie starcza.

Nie tnij cytatów manipulatorze. W oryginale było:

Cytuj
A po co w ogóle chcecie polskiego komiksu realistycznego adresowanego dla starszych ? Przecież tego zagranicznego ukazuje się tyle, że półek nie starcza.

Zresztą na razie nikt nie udzielił odpowiedzi na to pytanie. Czy naprawdę komiks jest aż taką wartością samą w sobie, że musimy ładować publiczne pieniądze aby uzupełnić ofertę gatunkową jednego z medium rozrywkowych, które w naszych warunkach przynosi deficyt zamiast dochodu? Ja wiem, że to się wydaje prowokacyjne, ale trzy lata temu z hakiem na forum gildii narzekałem na brak na rynku polskiego komiksu "frankofońskiego" to obecny tu turucorp skwitował mnie tak:

Cytuj
w sytuacji, w ktorej ZADEN z krajowych komiksow nie moze (w ocenie "masowego czytelnika") konkurowac z przedrukami komiksow z eksportu, tylko dlatego, ze jest polski, nie widze sensu kalkowania mainstreamowych komiksow frankonskich, tylko po to by spelnic wirtualne oczekiwania wujka Kazia, babci Stefanii albo kuzyna Bolka.

Sprawdźce sami co żeście wtedy wypisywali: https://forum.gildia.pl/index.php/topic,6180.75.html

Ja w sumie po zastanowieniu przyznałem wam, tuzom polskiego komiksowa rację w tym temacie. A teraz Ty Kapralu wyzywasz mnie od kosmopolitów ?

Offline turucorp

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #129 dnia: So, 30 Listopad 2019, 17:53:10 »
Sprawdźce sami co żeście wtedy wypisywali

Nie zmieniłbym nawet jednego wyrazu, no może dopisałbym sporo nazwisk i tytułów.

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #130 dnia: So, 30 Listopad 2019, 18:52:02 »
NuoLab, ładnie Ci się poglądy zmieniły przez te trzy lata. Na Gildii pisałeś tak:

Cytuj
No i zarzut kalkowania - przecież myśmy mieli szkołę komiksu rozrywkowo/historycznego - cała twórczość Wróblewskiego, Relaxy, Polch, Kasprzak, Szyszko, (nie)sławny Nowakowski.

A teraz tak:

A ty chciałbyś, żeby sztucznie wykreować podaż i popyt na gatunek, którego na dobrą sprawę nikt w Polsce nie uprawiał ani jako rysownik ani scenarzysta.

Zdecyduj Ty się wreszcie na coś, OK? Albo mamy tradycję komiksu realistycznego albo nie. I nie rób fikołków, że teraz to niby chodzi o jakiś wydumany komiks realistyczny "dla dorosłych", bo taka kategoria w przyrodzie nie występuje.

Poza tym Twój najnowszy pomysł, żeby pewnych gatunków w Polsce nie uprawiać, jako żywo przypomina gospodarkę RWPG. Wtedy też Wielki Brat decydował kto ma co produkować, np. Węgrzy autobusy, Czesi samochody osobowe, a Polacy lokomotywy i stal :D

Offline NuoLab

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #131 dnia: So, 30 Listopad 2019, 19:33:46 »

Zdecyduj Ty się wreszcie na coś, OK? Albo mamy tradycję komiksu realistycznego albo nie. I nie rób fikołków, że teraz to niby chodzi o jakiś wydumany komiks realistyczny "dla dorosłych", bo taka kategoria w przyrodzie nie występuje.


Wtedy chodziło mi o to, że mało jest współcześnie (2016) komiksów rysowanych w stylu w/w twórców. Teraz mówię o komiksach adresowanych dla dorosłych bo taka kategoria jak najbardziej istnieje wbrew temu co twierdzisz. I takie komiksy wydane za PRLu można policzyć na palcach jednej ręki. Reszta to młodzieżówki.


Poza tym Twój najnowszy pomysł, żeby pewnych gatunków w Polsce nie uprawiać, jako żywo przypomina gospodarkę RWPG. Wtedy też Wielki Brat decydował kto ma co produkować, np. Węgrzy autobusy, Czesi samochody osobowe, a Polacy lokomotywy i stal :D

Ani nie mój, ani nie najnowszy bo trzy lata wcześniej pisał o tym turucorp. Przecież cytowałem.

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #132 dnia: So, 30 Listopad 2019, 19:44:01 »
W PRL-u w ogóle nie było komiksów dla dorosłych. Wszystkie komiksy z samego założenia były adresowane do dzieci i młodzieży. Sprawdź sobie nazwy wydawnictw albo redakcji w tych wydawnictwach. Takie to były czasy, taka mentalność. Więc Twoje teorie o braku tradycji czy ciągłości są po prostu cudaczne.
« Ostatnia zmiana: So, 30 Listopad 2019, 19:47:07 wysłana przez Kapral »

Offline NuoLab

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #133 dnia: So, 30 Listopad 2019, 21:02:50 »
Były komiksy dla dorosłych za PRLu - Funky Koval i Człowiek bez twarzy drukowane w Fantastyce. Tylko, że to zupełne wyjątki na tle reszty tego co się ukazywało. Nie wliczam tu oczywiście komiksów Mleczki i innych rysowników ze Szpilek bo chodzi mi wyłącznie o historie charakteryzujące się jakąś dłuższą fabułą czy intrygą.

A w ogóle już teraz nie wiem o co Ci chodzi. Na czym ma polegać cudaczność mojego twierdzenia, że nie mamy tradycji komiksów dla dorosłych? Przecież nie mamy, sam to pośrednio przyznajesz.

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #134 dnia: So, 30 Listopad 2019, 21:22:37 »
Cudaczność polega na tym, że wymagasz od przeszłości, żeby była odbiciem teraźniejszości. To tak samo, jakbyś stwierdził, że teraz nie powinniśmy produkować polskich laptopów, bo za PRL-u ich nie robiliśmy. Albo żarówek energooszczędnych. No nie robiliśmy i co z tego wynika?