Autor Wątek: Sytuacja polskiego komiksu  (Przeczytany 66482 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #450 dnia: Pn, 16 Listopad 2020, 17:07:15 »
Ty się o mnie tak nie martw, Turu. Nad sobą się zastanów, bo Ci żółć już uszami wypływa.
Martwię się, bo marnujesz swój potencjał, zawsze mnie takie coś smuci.
A nad sobą już chyba nie muszę się zastanawiać, jak wydać inni robią to za mnie, pełna psychoanaliza, diagnoza itd. od ręki i od specjalisty wysokiej klasy :(

Offline Nawimar III

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #451 dnia: Pn, 16 Listopad 2020, 19:27:45 »
Ach ta "szczera" troska Turucorpa i rozpacz generowana pigułkami na łzy :)  Na swój sposób urocze :)

Offline R~Q

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #452 dnia: Wt, 17 Listopad 2020, 21:22:03 »
Jakby ktoś chciał zapoznać się z polskim komiksem i zobaczył część nominowanych oraz komiks nagrodzony to dałby sobie spokój z krajowym komiksem. Takiego typu rzeczy jak "Koniec świata w Makowicach", "Koniec lipca", czy "Zebranie obowiązkowe" nie powinny być nawet nominowane. Komiks to nie tylko opowieść, ale i rysunek a te wspomniane przeze mnie mają je gówniane. Sorry, ale tego typu stolce nie zachęcą nowych czytelników do wydawania pieniędzy na polskie komiksy. Czy na zawsze będziemy skazani na kolejne wydania starych polskich komiksów, na komiks dla dzieci i komiks artystyczny (czyt. stolec). Na te ostatnie to wręcz szkoda papieru, nawet jeśli są wydawane po 30 sztuk. Znajomy jak zobaczył nominowane komiksy, to zapytał, czy z polskim komiksem jest tak naprawdę źle, że brane pod uwagę są bohomazy pierwszoklasistów. Już znacznie lepiej na pierwszy rzut oka wyglądałaby lista, gdyby były na niej Wounded, Kręgi Magii, Mieszko, Krasnolud Nap, czy Podróże z Pazurem. Nawet jeśli robiłyby za "statystów", to ktoś, kto chciałby sięgnąć po komiks krajowy znalazłby coś prędzej dla siebie i jakoś by to się prezentowało. A tak to nadal jest zniechęcanie czytelników do krajowego komiksu.
Zgadzam się, ale nie ze względu na rysunki, tylko ogólny "artyzm", którego kult wydaje się panować w światku komiksiarzy. Pamiętam, jak na promocji WK kupiłem kiedyś Robaczki i Przemianę, po co ja to w ogóle zrobiłem? Żeby zobaczyć no i teraz już wiem. Wylądowało na najniższej półce i nigdy więcej.

Z drugiej strony zastanawiam się, czy normals, czy też "nowy czytelnik" jak go nazwałeś w ogóle przejmuje się jakąś nagrodą jakiegoś MFKiG.

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #453 dnia: Wt, 17 Listopad 2020, 22:34:51 »
Z tymi nagrodami za najlepszy komiks to jest jakiś trend europejski. Sprawdziłem jak to wygląda w Angouleme i poniżej zebrałem okładki zwycięskich albumów z ostatnich 10 lat (2011-2020 w kolejności od najnowszego). Może nasi conturowcy podpatrują Francuzów :)






Offline misiokles

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #454 dnia: Wt, 17 Listopad 2020, 22:43:02 »
Plecy konia 2020 edition :)

Offline bibliotekarz

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #455 dnia: Śr, 18 Listopad 2020, 00:30:31 »
A taki Picasso to był dobrym plastykiem czy miernotą przereklamowaną?
Batman returns
his books to the library

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #456 dnia: Śr, 18 Listopad 2020, 05:35:55 »
Troll harder.

Offline Guru_Komiksu

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #457 dnia: Śr, 18 Listopad 2020, 14:41:35 »
Cytuj
Z drugiej strony zastanawiam się, czy normals, czy też "nowy czytelnik" jak go nazwałeś w ogóle przejmuje się jakąś nagrodą jakiegoś MFKiG.

Możliwe. Nawet bardzo. Pewnie takie wyszukanie najlepszego albumu mogą zrobić pojedynczy czytelnicy a zdecydowana większość o tym się nie dowie, bo będzie miała to gdzieś. Zresztą najważniejszy głos jest czytelników a ci oceniają laureatów i ich zwycięskie "dzieła" na najlepszy polski album MFKIG z ostatnich lat co najwyżej przeciętnie (No, może poza Będziesz się smażyć w piekle). To w sumie też świadczy o prestiżu takiej nagrody... W ogóle tego typu artystyczne komiksy się sprzedają? Jakie mają nakłady; 300-500 sztuk?

Offline Szekak

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #458 dnia: Śr, 18 Listopad 2020, 14:56:34 »
500-700 z tego co sie orientuje. Dla porownania Niezwyciezony mial 1500 i sie dosc szybko wyprzedal. Szkoda, ze ten komiks nie zostal obsypany nagrodami tak jak na to zasluzyl, tego typu inicjatyw na naszym rynku brakuje, ktore sciagaja wlasnie normalsow ku komiksom i sa swietnym towarem eksportowym. Te nagrody mu sie po prostu nalezaly.
« Ostatnia zmiana: Śr, 18 Listopad 2020, 15:04:15 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline turucorp

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #459 dnia: Śr, 18 Listopad 2020, 15:00:54 »
500-700 z tego co sie orientuje.
Trochę dołóż  8)
Ciekawe, że nikt nie zauważył, że wśród laureatów są m.in. „Łauma” (kurcze, boje się myśleć ile tego się sprzedało, 10K?) czy „Rozmówki polsko-angielskie” (dwa wydania, czyli conajmniej 2-3K)

Offline Nawimar III

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #460 dnia: Śr, 18 Listopad 2020, 15:54:24 »
,,Rozmowek..." naprawde tak malo sie sprzedalo? Lansowano to przeciez jako hit nad hity... Jesli tak to marnie... Nawet jak na nasze standardy rynkowe.

Offline turucorp

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #461 dnia: Śr, 18 Listopad 2020, 16:18:55 »
,,Rozmowek..." naprawde tak malo sie sprzedalo? Lansowano to przeciez jako hit nad hity... Jesli tak to marnie... Nawet jak na nasze standardy rynkowe.

Nie znam rzeczywistych nakładów (co zresztą wyraźnie wspomniałem), a w kwestii twojego sarkazmu, poziom 3K bywa nieosiągalny dla wielu wydawanych u nas hitów komiksowych z zagranicy, więc tradycyjnie, klepiesz coś w klawiaturę żeby klepać (czyli tradycyjnie, spam)

Offline wilk

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #462 dnia: Śr, 18 Listopad 2020, 16:35:43 »
500-700 z tego co sie orientuje. Dla porownania Niezwyciezony mial 1500 i sie dosc szybko wyprzedal. Szkoda, ze ten komiks nie zostal obsypany nagrodami tak jak na to zasluzyl, tego typu inicjatyw na naszym rynku brakuje, ktore sciagaja wlasnie normalsow ku komiksom i sa swietnym towarem eksportowym. Te nagrody mu sie po prostu nalezaly.
Przynajmniej zdobył nieoficjalną nagrodę dla najlepszego polskiego komiksu 2019 r. wg forumowiczów. :)

https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/komiksowa-top-lista-rok-2019/msg61673/#msg61673

Offline Nawimar III

Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #463 dnia: Śr, 18 Listopad 2020, 16:39:05 »
Akurat w tym zapytaniu nie bylo chocby grama sarkazmu. Najzwyczajniej za dobrze pamietam wynoszenie tego tytulu (skadinad bardzo przecietnego) do rangi utworu co najmniej pokoleniowego. A tu taki nikly odbior przy rownoczesnym szumie ze strony owczesnych tuzow (dzis juz jakby ,,odtuzialych") tzw. komiksowa. Na marginesie dodam tylko, ze imputowanie ,,klepania spamu" w Twoim wykonaniu zakrawa wrecz na tragikomedie 😂

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja polskiego komiksu
« Odpowiedź #464 dnia: Śr, 18 Listopad 2020, 16:54:15 »
Na marginesie dodam tylko, ze imputowanie ,,klepania spamu" w Twoim wykonaniu zakrawa wrecz na tragikomedie 😂

Ja to już zaczynam traktować jak komplement :)