Autor Wątek: Redagowanie - wspominki z PRL  (Przeczytany 5638 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kv

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #15 dnia: Pt, 18 Czerwiec 2021, 16:47:19 »
O ile się nie mylę, nie ma "Tajemnicy głębin" w egmontowym Relaxie. Może to była przyczyna?
Bo inne komiksy ś.p. Jerzego Wróblewskiego były...

Offline xetras

  • Wiadomości: 207
  • Polubień: 108
  • Apriori z zasady jak hiperboliczny z niczego świat
    • Zobacz profil
Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #16 dnia: Pt, 18 Czerwiec 2021, 18:26:50 »
Zrekonstruowana pierwsza plansza jest na dole artykułu.
http://ziniol.blogspot.com/2016/03/ostatni-stary-mistrz-powraca-to-bedzie.html?m=1
"Dziaberlak zgłowion? Strupion? Padł?
Pójdź w me ramiona, boś ty chwat!
O, świętny dzień! Hurra! Hip hip!
Tralala bum cyk cyk!" (Jolanta Kozak, tł. "Jabberwocky")
Źródło:https://home.agh.edu.pl/~szymon/jabberwocky.shtml

Offline misiokles

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 25 Czerwiec 2021, 14:22:11 »
Thorgal był ciut ocenzurowany, choć nie w Polsce.
https://m.facebook.com/groups/814638539344498/permalink/1003395920468758/

Offline turucorp

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #18 dnia: Pt, 25 Czerwiec 2021, 14:24:37 »
Link do grupy tylko dla zarejestrowanych użytkowników :(

Offline misiokles

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #19 dnia: Pt, 25 Czerwiec 2021, 14:57:55 »

Offline xetras

  • Wiadomości: 207
  • Polubień: 108
  • Apriori z zasady jak hiperboliczny z niczego świat
    • Zobacz profil
Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #20 dnia: Pt, 25 Czerwiec 2021, 16:51:55 »
Scenę wyrywania serca jeńcowi z albumu "Hernan Cortes i podbój Meksyku" usunięto Jerzemu Wróblewskiemu przez redakcję  bo pruderyjny wydawca takich nieobyczajności  młodzieży komiksowej nie poda,  tymczasem rysunek był profesjonalny.

Nie mam tego kadru, ale link będzie o tym jacy paskudni byli Aztekowie  .
https://hrabiatytus.pl/2019/05/20/wyrywanie-serc-by-ocalic-swiat-azteckie-ofiary-z-ludzi/?amp
"Dziaberlak zgłowion? Strupion? Padł?
Pójdź w me ramiona, boś ty chwat!
O, świętny dzień! Hurra! Hip hip!
Tralala bum cyk cyk!" (Jolanta Kozak, tł. "Jabberwocky")
Źródło:https://home.agh.edu.pl/~szymon/jabberwocky.shtml

Offline Toranga

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #21 dnia: Pt, 02 Lipiec 2021, 17:03:29 »
Bo to taki ciekawy przypadek, że w Żbiku cenzurowali mu komunisci, a w Thorgalu biskupi katoliccy  8)

Ale masz jakieś fakty na poparcie tej tezy, czy ot tak sobie rzucasz oskarżenia?

Offline turucorp

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #22 dnia: Pt, 02 Lipiec 2021, 17:18:04 »
Ale masz jakieś fakty na poparcie tej tezy, czy ot tak sobie rzucasz oskarżenia?

Oskarżenia?
Wydawcy komiksów Rosińskiego są (jak najbardziej oficjalnie) wydawcami katolickimi (KK jest równie oficjalnie udziałowcem), Rosiński w wywiadach osobiście potwierdzał „wezwania na dywanik” do kurii.
Masz bardziej wiarygodne fakty popierające tezę, że „lewacka cenzura” ingeruje obecnie w komiksy na terenie EU, czy tak sobie udajesz, że takie oskarżenia tutaj nie padają i ci to w niczym nie przeszkadza?

Offline keram2

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 02 Lipiec 2021, 17:24:07 »

Czyli Lombard jest wydawnictwem katolickim, które cenzuruje Rosińskiego?
Tylko jego czy innych autorów również?

Offline turucorp

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #24 dnia: Pt, 02 Lipiec 2021, 17:41:14 »
Czyli Lombard jest wydawnictwem katolickim, które cenzuruje Rosińskiego?
Tylko jego czy innych autorów również?

Lombard jest częścią koncernu Média-Participations, bardzo łatwo każdy może sprawdzić co to za koncern.
Wydawnictwa z tego koncernu mają za zadanie przede wszystkim zarabiać pieniądze, ale z zachowaniem „chrześcijańskiego ducha” firmy.
Nie wiem kto personalnie dokonuje weryfikacji publikowanych treści, wiem jedynie, że taka weryfikacja ma miejsce, jest uzależniona od docelowej grupy odbiorców danego utworu, i że Rosiński w wywiadach podawał informację, że był wzywany „na dywanik”.
Moim zdaniem to i tak znacząco więcej niż pojawiające się tutaj informacje o domniemanej lewackiej cenzurze EU, które jakoś nikogo nie oburzają i NIKT nie domaga się ich potwierdzenia w jakiś źródłach.
Do usług  ;)

Offline Koalar

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #25 dnia: Pt, 02 Lipiec 2021, 17:45:40 »
Możesz dać linka do tych wywiadów Rosińskiego z dywanikiem?
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline keram2

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #26 dnia: Pt, 02 Lipiec 2021, 17:51:05 »
Ale Media-Patricipations są także właścicielem Dupuis i Dargaud, tam też jak rozumiem "biskupi katoliccy" cenzurują.
To ciekawe bo nigdy nie pomyślałbym, że komiksy ze scenariuszami Dufeauxa (np. "Barakuda") tworzone są z zachowaniem "chrześcijańskiego ducha" firmy i to jeszcze zatwierdzane przez katolickiego cenzora.
To samo komiksy Leo.
« Ostatnia zmiana: Pt, 02 Lipiec 2021, 18:07:00 wysłana przez keram2 »

Offline turucorp

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #27 dnia: Pt, 02 Lipiec 2021, 18:20:54 »
Możesz dać linka do tych wywiadów Rosińskiego z dywanikiem?

Musiałbym na wyszukanie tego poświęcić kilka godzin i w dodatku sprawdzać to w wywiadach, których nie mam pod ręką, bo jestem daleko od domu. Ale oczywiście mogę to zrobić po powrocie i pod warunkiem, że ktokolwiek przedstawi tutaj równie konkretne dowody na „lewacką cenzurę EU” (będę się przy tym upierał).
Na chwilę obecną dysponuję jego wypowiedzią na temat „zabijania zajączka”, która wyraźnie sugeruje, że cenzura ma miejsce i jest zróżnicowana w zależności od kraju publikacji (u francuskich wydawców są problemy z przemocą, u amerykańskich z nagością), proszę bardzo: https://popmoderna.pl/seks-jest-niemodny-tylko-ludzie-o-tym-nie-wiedza-wywiad-z-grzegorzem-rosinskim/#

Ale Media-Patricipations są także właścicielem Dupuis i Dargaud, tam też jak rozumiem "biskupi katoliccy" cenzurują.
To ciekawe bo nigdy nie pomyślałbym, że komiksy ze scenariuszami Dufeauxa (np. "Barakuda") tworzone są z zachowaniem "chrześcijańskiego ducha" firmy i to jeszcze zatwierdzane przez katolickiego cenzora.
To samo komiksy Leo.

Dlatego bardzo wyraźnie wspomniałem o zarabianiu pieniędzy i docelowych grupach odbiorców.
Nie jestem cenzorem, nie wiem czym się konkretnie kierują wycinając czy modyfikując, czy mają jakieś odgórne zalecenia (i skąd one przychodzą), osobiście byłem cenzurowany jedynie za komuny, tutaj mogę się jedynie powoływać na słowa Rosińskiego.
I oczywiście (powtórzę), mogę za jakiś czas poświęcić te kilka godzin na przeszukiwanie analogowych archiwów, jednak, zanim to zrobię, chciałbym tutaj zobaczyć równie wnikliwą analizę sugestii o „lewackiej cenzurze w EU”. Bez tego nie pogadamy  :D
Edit. Tak na szybko, w wywiadzie z Łukaszem Orbitowskim:
„-Katolicka cenzura we Francji?
- Jasne, wszędzie jest. Zresztą ja pracuję dla bardzo katolickiego wydawnictwa. Gdyby nie sprzedawali Biblii, nie mieliby za co wydawać komiksów.”

O czym zatem rozmawiamy?
Że nie ma tej cenzury?

« Ostatnia zmiana: Pt, 02 Lipiec 2021, 18:29:30 wysłana przez turucorp »

Offline Koalar

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #28 dnia: So, 03 Lipiec 2021, 13:16:00 »
Musiałbym na wyszukanie tego poświęcić kilka godzin i w dodatku sprawdzać to w wywiadach, których nie mam pod ręką, bo jestem daleko od domu. Ale oczywiście mogę to zrobić po powrocie i pod warunkiem, że ktokolwiek przedstawi tutaj równie konkretne dowody na „lewacką cenzurę EU” (będę się przy tym upierał).

Rób, co chcesz, a czytający wyciągną wnioski, jakie chcą.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline turucorp

Odp: Redagowanie - wspominki z PRL
« Odpowiedź #29 dnia: So, 03 Lipiec 2021, 13:56:02 »
Rób, co chcesz, a czytający wyciągną wnioski, jakie chcą.

Jestem ciekaw jakie wyciągną wnioski po dwóch wywiadach, które tutaj zacytowałem i zlinkowałem.
Fajnie by było gdyby np. @keram2 odniósł się do wypowiedzi Rosińskiego, potwierdzającej cenzurę i bardzo katolicki charakter wydawnictwa.
Temat jest interesujący dopóki jest szansa dowalić Turkowi, ale przestaje być interesujący, kiedy trzeba się odnieść do wypowiedzi Rosińskiego?  ::)