Autor Wątek: Osiedle Swoboda  (Przeczytany 8870 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Szekak

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 16 Październik 2019, 22:13:57 »
Bo w zalozonym przez niego temacie o Kijucu nikomu sie nie chce gadac, a jego prawackie ego potrzebuje systematycznego uzewnętrzniania.

Sledziu jest mistrzem, tak jak ktos napisal na poprzedniej stronie - bezsprzecznie top 3 ostatnich 20 lat w naszym komiksowie.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline kas1

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #16 dnia: Śr, 16 Październik 2019, 22:29:42 »
Każdy niech sobie ma poglądy takie jakie ma. Nic mi do tego i nie mam ochoty się o to spierać ale rozmawiamy o gościu, który z mojej perspektywy walnie przyczynił się do odrodzenia polskiego komiksu i ma już zaszczytne miejsce w jego historii, a ilość dodruków "Osiedla" mówi sama za siebie. Nie wiem czy jakikolwiek komiks wydany przez polskiego autora '90's i dalej doczekał się tylu wznowień. Stąd moje pytanie.

Offline Nawimar III

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #17 dnia: Śr, 16 Październik 2019, 22:43:15 »
Jak miło Szekak, że robisz za mojego klikona :) Do tego zupełnie nieproszony. Jaka szkoda, że honorarium za tę usługę dla ludności będę mógł wypłacić ci co najwyżej w śledziach. Do tego zdechłych. No chyba, że wolisz cztery sezony "Familiady" na VHS-ie. Ostrzegam jednak, że będziesz musiał je obejrzeć za jednym posiedzeniem.
 
A wracając do twojego pytania Kas1 to właśnie dlatego tu wchodzę, by podzielić się moim zdaniem o tym w moim przekonaniu przecenianym aktywiście tzw. komiksowa. Taka już "uroda" forum. A że gorszej monecie nie raz i nie trzy zdarzało się wypierać lepsze to i jakoś ta jego autoterapia po oklepach ze strony osiedlowych śmuli co jakiś czas jest przypominana. Co kto lubi. Zdaje się, że "Modę na sukces" jakieś podrzędne, marginalne stacyjki też w kółko tłuką

Offline kas1

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #18 dnia: Śr, 16 Październik 2019, 23:00:39 »
A widzisz. Ja nie mam ochoty rozmawiać o aktywiście, tylko o artyścien, bo za takiego uważam każdego twórcę komiksów. Niezależnie jakie poglądy by reprezentował.

Też ciężko mi sobie przypomnieć jaką ewentualnie lepszą monetę z tamtego okresu wyparł bo w moim przekonaniu była całkiem spora ilość monet podobnej wartości, tylko różnie potoczyły się ich zawodowe losy







Offline Nawimar III

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #19 dnia: Śr, 16 Październik 2019, 23:06:34 »
Też bym chętnie pogadał o artystach gdyby nie to, że w ich miejsce częstokroć wpychają się różnej maści impostorzy, nie wyłączając właśnie aktywistów. Czasami o takowych też warto pogadać, bo gdy się ich ignoruje plenią się na potęgę. Taka jest niestety reguła z upartymi autolanserami. Notabene nie tylko w środowisku komiksowym.
 
A na co masz ochotę tudzież nie masz to już kwestia całkowicie poza protokołem.

Offline kas1

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #20 dnia: Śr, 16 Październik 2019, 23:48:49 »
Skoro to na co mam ochotę jest poza protokołem a o poglądach nie chcę i nie będę dyskutował, to temat uważam za zamknięty. Zaintrygowały mnie twoje posty i ich negatywny wydźwięk. Odpowiedziałeś. Rozumiem.

Offline NuoLab

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #21 dnia: Cz, 17 Październik 2019, 14:04:32 »
To ja się przyznam, że zachęcony peanami na cześć Osiedla zakupiłem te dwa integrale najnowszego wydania i po przeczytaniu pierwszej historyjki, owinąwszy uprzednio w jakieś kartony wypierdoliłem oba do pojemnika na makulaturę. I nawet mi ręka nie zadrżała. Od tego czasu postanowiłem, że nie wezmę do ręki niczego w czym maczał paluchy Śledziu.

Offline gashu

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #22 dnia: Pn, 04 Listopad 2019, 22:27:02 »
Jak wrażenia po lekturze najnowszego "Osiedla"?

Ja przyznam, że odczuwam delikatny niedosyt.

Pierwsza historia, której bohaterami są Kufaj i Sztama, nie wciągnęła mnie zupełnie. Na dodatek pod koniec zapachniało mi trochę tanim moralizatorstwem, co jest dość rzadko spotykane w twórczości Michała Śledzińskiego.

Kolejną opowieść - tytułowe "Centrum" - czyta się już dużo lepiej. Dialogi przypominają stylem te, znane z produktowych epizodów "Osiedla" (chociaż mam wrażenie, że momentami brakuje im nieco pewnej lekkości). Niestety poza pojawiającą się momentami w kadrach postacią Wiraża historia ta nie ma fabularnie zupełnie nic wspólnego z pierwowzorem.

Najlepszą częścią omawianego albumu jest wg mnie historia "Niedźwiedź kontra Papa Stajlo". Ja otrzymałem w niej wszystko, co lubie w twórczości Michała (zwichrowana nowa postać, klimat z pogranicza realizmu i blokowiskowej magii). Właśnie na więcej podobnego kontentu i przedstawienia losów postaci z pierwszych odcinków serii 20 lat później (zaczes ucywilizowanego Niedźwiedzia rozwala, hyhy...) miałem nadzieję kupując ten zbiorek.   

Zamykające komiks "szorty" to zbiór ciekawostek powstałych z różnych okazji i ponownie, bardzo luźno powiązanych fabularnie z pierwszym Osiedlem.

Podsumowując - widać, że jest to komiks, który jest pewnego rodzaju antologią historii i ciekawostek (raz lepszych, raz gorszych), powstających przez wiele lat i w różnym stopniu powiązanych z "Osiedlem" a nie nowym pełnoprawnym albumem w tym "uniwersum". Ten ma ukazać się ponoć w 2020 roku, choć znając tempo pracy autora, realnie będzie to pewnie jakiś 2024 :). Jest to rzecz raczej dla komplecistów, albo zatwardziałych fanów twórczości Michała Śledzińskiego. 
« Ostatnia zmiana: Pn, 04 Listopad 2019, 22:28:49 wysłana przez gashu »

Offline rekinn

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 15 Listopad 2019, 12:40:27 »
Myślicie, że drukną jeszcze tom 1, w jakiejś niedalekiej przyszłości?

Offline Szekak

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #24 dnia: Pt, 15 Listopad 2019, 12:42:47 »
Zapewne.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline gashu

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #25 dnia: Pt, 15 Listopad 2019, 13:19:50 »
Serio? Takie wydarzenie  ;D i nikt nie chce podzielić się wrażeniami po lekturze?
Może chociaż coś na temat ilości stron do ceny, albo może komuś przyszedł trefny lub poobijany egzemplarz?

2rcfrt

  • Gość
Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #26 dnia: Pt, 15 Listopad 2019, 21:10:22 »
Myślicie, że drukną jeszcze tom 1, w jakiejś niedalekiej przyszłości?

Myślę, że tak. Ostatnio Śledziu napisał:
Cytuj
Uprzedzając pytanie, o dodruku Osiedle Swoboda 1 poinformuję, jak tylko wydawca podzieli się oficjalnie datą. Ale tak - będzie.

Offline PawelC

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #27 dnia: So, 16 Listopad 2019, 19:19:38 »
Przy okazji zakupu Centrum dokupiłem w końcu "2". Czytałem to dawno temu w zeszytach więc już niespecjalnie dużo pamiętałem z tej serii. Muszę przyznać, że czytało mi się dość ciężko teraz. Ze dwa razy się nawet w sumie uśmiechnąłem podczas lektury, ale całość jest dość siermiężna bo to jednak specyficzna laurka tamtych czasów. Ciekawy jestem w sumie jak Osiedle odbierają osoby młodsze które nie dorastały a tamtych czasach, na ile jest ten komiks dla nich zrozumiały i czy nie jest zbyt hermetyczny. A może właśnie niewiele się zmieniło?

Centrum jeszcze przede mną.

Offline rzodkiew

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #28 dnia: Śr, 27 Listopad 2019, 11:59:22 »
Ja ostatnio nabyłem Osiedle Swoboda 1 i 2, no i cóż...
Jedynkę kojarzyłem z Produktu, więc dostała trochę punktów sentymentalnych, acz w moim mniemaniu jednak trochę się zestarzała i po prostu nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś.
Dwójka zupełnie po mnie spłynęła, jakoś nie wciąga mnie ta historia.

Offline TranwaY

Odp: Osiedle Swoboda
« Odpowiedź #29 dnia: Śr, 27 Listopad 2019, 17:03:36 »
[...] specyficzna laurka tamtych czasów. Ciekawy jestem w sumie jak Osiedle odbierają osoby młodsze które nie dorastały a tamtych czasach, na ile jest ten komiks dla nich zrozumiały i czy nie jest zbyt hermetyczny. A może właśnie niewiele się zmieniło?
Dokładnie tak samo odbieram całą Swobodę, i też ciekaw jestem jak "nowe pokolenie" to widzi?
Swoboda #2 zawsze była oceniana przez "większość" słabiej niż produktowy oryginał.

Co do "Centrum" to moje obawy o wchodzeniu po raz kolejny do tej samej rzeki okazały się bezpodstawne, bo.... zostały przeniesione na zapowiedziane Osiedle Swoboda #3 ;) "Centrum" to jednak czysty spinoff i łyknąłem go szybko i przyjemnie. Nie jest to nic wielkiego, ale lubię ten klimat (po części przez nostalgię to na pewno) i z przyjemnością wracam na te osiedle....
Ale jeśli Śledziu chce - jak zapowiedział - zbudować swoje uniwersum wokół Swobody, to przed Osiedlem #3 naprawdę duże wyzwanie. Co innego takie "one-shoty" jak "Niedźwiedź" czy "Centrum", a co innego kontynuacja historii postaci, którym przybyło 20 lat....