Autor Wątek: Komiks autorski - definicja  (Przeczytany 3449 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Komiks autorski - definicja
« dnia: Nd, 10 Maj 2020, 12:14:47 »
Owszem tylko teraz się pytam co to ma wspólnego z tym o czym pisałem?  ??? Bo o jego powodach odejścia nie pisałem słowem.

I znowu - Fajna dyskusja, brałem w niej udział... A co to ma do rzeczy?

Naprawdę widzę, że się czepiać lubisz bo równie dobrze mogłem napisać "Czy Thorgal jest autorstwa Jeana Van Hamme"? i na jedno by wyszło... chyba, że dla Ciebie scenarzysta > rysownik. Tylko co wtedy jak to ten drugi wymyślił jakąś postać i świat i poprosił tego pierwszego by mu rozpisał dla nich fabułę? Albo powstało z wspólnego prania mózgów?

Współautorstwo to... nadal autorstwo.

Dla mnie o komiksie nie-autorskim możemy mówić jak autorzy kontynuują po kimś serię lub ewentualnie tworzą ją kompletnie na zlecenie 100% pod czyjeś wytyczne.

Komiksy typu Thorgal czy Asterix są produkcjami robionymi „pod wytyczne”. Praktycznie na każdym etapie powstawania, przechodzą przez proces kontroli i weryfikacji ze strony wydawcy, a ich ostateczna forma to wynik, mniej lub bardziej żmudnego wypracowywania pewnego kompromisu między oczekiwaniami wydawcy a koncepcjami autorów.
Jasne, akurat w przypadku w/w ten proces jest (a właściwie był) bardzo autonomiczny, autorzy wiedzieli na ile mogą sobie pozwolić, wydawnictwa dawały im większą swobodę, bo komiksy odnosiły spektakularne sukcesy, ale czy dzięki temu stały się bardziej „autorskie”?
Nie ma czegoś takiego jak „100% czyichś wytycznych”, chyba, że mówimy o ulotkach reklamowych.
A kontynuowanie po kimś serii może być czasami o wiele bardziej autorskie, niż tworzenie serii od zera (kwestia tego, na ile dany autor dostał wolną rękę).
Naprawdę nie widzisz różnicy między samodzielnie wykonanym przez autora komiksem, bez ograniczeń w kwestiach graficznych, scenariuszowych czy nawet objętościowych, a „uszytą na miarę”, zespołową produkcją, skalkulowaną przez wydawnictwo pod względem formy, fabuły i formatu?

Offline Kot Tip-Top

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 12:25:25 »
Komiksy typu Thorgal czy Asterix są produkcjami robionymi „pod wytyczne”. Praktycznie na każdym etapie powstawania, przechodzą przez proces kontroli i weryfikacji ze strony wydawcy, a ich ostateczna forma to wynik, mniej lub bardziej żmudnego wypracowywania pewnego kompromisu między oczekiwaniami wydawcy a koncepcjami autorów.

Biorąc pod uwagę, że Goscinny sam był redaktorem naczelnym magazynu w którym Asteriks debiutował mam silne wątpliwości na ile tu ograniczające weryfikacje grały role...

Naprawdę nie widzisz różnicy między samodzielnie wykonanym przez autora komiksem, bez ograniczeń w kwestiach graficznych, scenariuszowych czy nawet objętościowych, a „uszytą na miarę”, zespołową produkcją, skalkulowaną przez wydawnictwo pod względem formy, fabuły i formatu?

Więc Twoim zdaniem "Rysiek i Królik", bohaterowie którzy zadebiutowali jako komiks który wygrał tytułowy konkurs im Janusza Christy nim skaziły go jakiekolwiek cenzury i wytyczne redaktora naczelnego nie jest autorskim dziełem Piotrkowicz/Budziejewski?

Rozumiem, że "Kajktek i Koko" z kolei nie jest komiksem autorskim Christy skoro ktoś z redakcji Wieczoru Wybrzeża musiał dać mu akcept i mógł ewentualnie poprosić o zmianę jakiejś kwestii?

Brzmi jakby (według Ciebie) każdy którego czekała jakakolwiek redakcja na jakimkolwiek etapie przekreślał komiks jako autorskie dzieło i tylko jakieś udnerground drukowane w zinach to jedyne naprawdę autorskie dzieła.   

No i też pytanie czy ci autorzy istotnie "szyją na miarę" czy po prostu robili taką konwencje bo zwyczajnie ją lubili.

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 12:43:04 »

Biorąc pod uwagę, że Goscinny sam był redaktorem naczelnym magazynu w którym Asteriks debiutował mam silne wątpliwości na ile tu ograniczające weryfikacje grały role...

Więc Twoim zdaniem "Rysiek i Królik", bohaterowie którzy zadebiutowali jako komiks który wygrał tytułowy konkurs im Janusza Christy nim skaziły go jakiekolwiek cenzury i wytyczne redaktora naczelnego nie jest autorskim dziełem Piotrkowicz/Budziejewski?

Rozumiem, że "Kajktek i Koko" z kolei nie jest komiksem autorskim Christy skoro ktoś z redakcji Wieczoru Wybrzeża musiał dać mu akcept i mógł ewentualnie poprosić o zmianę jakiejś kwestii?

Brzmi jakby (według Ciebie) każdy którego czekała jakakolwiek redakcja na jakimkolwiek etapie przekreślał komiks jako autorskie dzieło i tylko jakieś udnerground drukowane w zinach to jedyne naprawdę autorskie dzieła.   

No i też pytanie czy ci autorzy istotnie "szyją na miarę" czy po prostu robili taką konwencje bo zwyczajnie ją lubili.

O rany, Ty naprawdę mieszasz pojęcia pomocnicze, których tutaj używam, z sednem pojęcia.
Komiks autorski, to taki, który został zrobiony przez JEDNEGO autora, komiks zrobiony przez duet/grupę twórców NIE JEST komiksem autorskim.
Cała reszta, czyli wpływ wydawcy, ograniczenie formatu, dostosowanie formy czy fabuły, to niuanse, które pozwalają na określenie poziomu autonomii twórczej, a nie przesunięcia w stronę komiksu „bardziej autorskiego”.
Łopatologicznie:
Jeden autor = komiks autorski
Wielu autorów = komiks autorów
Prościej już nie potrafię tego wytłumaczyć  :(

Kapral

  • Gość
Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 13:12:08 »
Łopatologicznie:
Jeden autor = komiks autorski
Wielu autorów = komiks autorów
Prościej już nie potrafię tego wytłumaczyć  :(

OK, a jeden autor + kolorysta albo liternik, to dalej mamy komiks autorski czy już nie? :D

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 13:32:42 »
OK, a jeden autor + kolorysta albo liternik, to dalej mamy komiks autorski czy już nie? :D
O widzisz, i o takich niuansach możemy konstruktywnie porozmawiać.
Czy autor bazując na cudzych zdjęciach podczas rysowania, przestaje być w jakimś procencie autorem?
Czy autor, inspirując się jakimś tekstem/filmem/itp. traci „część autorstwa”?
Czy np. Hugo Pratt jest w pełni autorem „Corto Maltese”, skoro za część rysunków odpowiadają jego asystenci (nie wymienieni nawet w stopce)?
Czy zredagowanie dialogów w komiksie będzie aktem twórczym, czyli czy redaktor stanie się współautorem?
Nie wiem.
Dla mnie, z czysto funkcjonalnego punktu widzenia, autorstwo danego komiksu zależy od poziomu udziału innych osób w procesie twórczym, szczególnej formy kompromisu, który w przypadku duetów czy grup jest znaczący. A w przypadku jednego autora, który w pełni kontroluje proces powstawania, najczęściej marginalny.
Pytasz o liternika.
Czy w takim razie autor danego kroju czcionki też będzie współautorem?
Niuanse, które właściwie w każdym przypadku trzeba rozpatrywać osobno.

Kapral

  • Gość
Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 13:46:39 »
Ale mnie nie chodzi o TAKIE niuanse, tylko o to skąd właściwie wytrzasnąłeś swoją definicję komiksu autorskiego? Z Wikipedii?

Cytuj
Dominuje tutaj komiks autorski gdzie komiksy tworzone są przez jednego twórcę, a najczęściej przez zespół dwóch autorów: scenarzysty oraz rysownika.

Bo wiesz, ta sama Wikipedia w stosunku do filmu stosuje inne kryteria "autorskości":

Cytuj
Kino autorskie - kino charakterystyczne dla poszczególnych twórców, będące wyrazem ich indywidualnego stylu i wizji artystycznej. Reżyser staje się jednocześnie scenarzystą, często eksponuje rolę obrazu filmowego zamiast fabuły. Tematyka porusza problemy egzystencjalne, skupia się na krytycznej wizji świata. Pojęcie bywa niekiedy zamiennie stosowane z terminem kino artystyczne i przeciwstawiane filmowym produkcjom rozrywkowym, stało się z czasem wartościujące i nieprecyzyjne.

Nie wyobrażam sobie, żeby w kinie autorskim wszystko robił jeden człowiek. Tam zawsze jest zaangażowany tłum ludzi: kamerzyści, dżwiękowcy, montażyści itd. Wychodzi więc na to, że kino autorskie to nie człowiek-orkiestra, tylko raczej "indywidualny styl i wizja". I pod analogiczną definicją komiksu autorskiego to ja bym się podpisał.

A jeśli koniecznie chcesz o niuansach, to czy uważasz, że "Orion" Walta Simonsona był tak samo autorski jak "Orion" Jacka Kirby'ego? Oba runy były pisane i rysowane przez jednego człowieka, ale jednak Simonson tylko kontynuował pracę Kirby'ego. Takich przykładów jednoosobowych komiksów masz w DC i Marvelu na pęczki, a jednak prawie żadnego nie nazwałbym autorskim.

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 14:24:31 »
Ale mnie nie chodzi o TAKIE niuanse, tylko o to skąd właściwie wytrzasnąłeś swoją definicję komiksu autorskiego? Z Wikipedii?

Bo wiesz, ta sama Wikipedia w stosunku do filmu stosuje inne kryteria "autorskości":

Nie wyobrażam sobie, żeby w kinie autorskim wszystko robił jeden człowiek. Tam zawsze jest zaangażowany tłum ludzi: kamerzyści, dżwiękowcy, montażyści itd. Wychodzi więc na to, że kino autorskie to nie człowiek-orkiestra, tylko raczej "indywidualny styl i wizja". I pod analogiczną definicją komiksu autorskiego to ja bym się podpisał.

A jeśli koniecznie chcesz o niuansach, to czy uważasz, że "Orion" Walta Simonsona był tak samo autorski jak "Orion" Jacka Kirby'ego? Oba runy były pisane i rysowane przez jednego człowieka, ale jednak Simonson tylko kontynuował pracę Kirby'ego. Takich przykładów jednoosobowych komiksów masz w DC i Marvelu na pęczki, a jednak prawie żadnego nie nazwałbym autorskim.

Nie bardzo wiem, po co mieszasz pojęcia „komiksu autorskiego” i „kina autorskiego”, przecież to dwa, najczęściej krańcowo różne procesy (no może za wyjątkiem jakiś eksperymentalnych etiud filmowych i niektórych animacji).
A wiki jako źródło definicji?
Meh... (no dobra, kiedyś trzeba będzie w końcu się wziąć za poprawianie, ale to wymaga rejestracji, anonimowo to ja sobie poprawiam tam jedynie niektóre biografie i bibliografie).
Kwestia „komiksów autorskich” w ramach takich korporacji jak Marvel czy DC.
Tak jak już wcześniej wspomniałem, to są niuanse, które każdorazowo trzeba rozpatrywać osobno.
Masz na przykład „Junk culture” Teda McKeevera, komiks całkowicie autorski (oprócz liternictwa :P ), z oryginalnymi postaciami i fabułą, jedynie sygnowany ale nie kontynuowany przez wydawnictwo, a na drugim biegunie chociażby właśnie „Oriona”, który powstał w ramach wydawniczej „metaserii”, a prawa autorskie (zgodnie z amerykańskim prawodawstwem) zostały przy zleceniodawcy, czyli DC.
Niuanse, często szczegóły czy konkretne elementy, które powodują przechylenie języczka wagi bardziej w stronę „autorskiego” lub „grupowego”.
Dał mnie „komiks autorski” to utwór solowy, trudno określać mianem „komiksu autorskiego” produkcję np. duetu, w której zmiana scenarzysty czy rysownika powoduje powstanie zupełnie innego utworu.

« Ostatnia zmiana: Nd, 10 Maj 2020, 14:28:23 wysłana przez turucorp »

Kapral

  • Gość
Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 14:30:17 »
Krótko mówiąc, Twoja "definicja" komiksu autorskiego jest nieostra i dziurawa jak sito, a do tego stoi w sprzeczności z analogicznymi zjawiskami w innych mediach. Pozwolisz zatem, że nie będę sobie nią dłużej głowy zawracał :)

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #8 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 14:34:39 »
Krótko mówiąc, Twoja "definicja" komiksu autorskiego jest nieostra i dziurawa jak sito, a do tego stoi w sprzeczności z analogicznymi zjawiskami w innych mediach. Pozwolisz zatem, że nie będę sobie nią dłużej głowy zawracał :)
Mówiąc jeszcze krócej, Twoje sklejanie jednego medium z drugim, ma tyle sensu co rozważania bacy o śniegu sprzed dziesięciu lat.

Kapral

  • Gość
Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 15:30:54 »
Możesz mi w końcu pokazać skąd wziąłeś tę swoją definicję? Wymyśliłeś ją, wyczytałeś gdzieś? Ma jakieś odpowiedniki na świecie?

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 15:33:43 »
Możesz mi w końcu pokazać skąd wziąłeś tę swoją definicję? Wymyśliłeś ją, wyczytałeś gdzieś? Ma jakieś odpowiedniki na świecie?

Może na początek Ty pokażesz, na czym bazujesz podejmując dyskusję?
Na Wikipedii?  ::)

Offline Castiglione

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #11 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 15:37:42 »
Ba, jeśli bardziej wnikliwie przejrzysz np. to forum, to natrafisz na dyskusję, w której kilka osób tłumaczy, dlaczego Thorgal nie jest polskim komiksem.
Ciężko uznać belgijski, francuskojęzyczny komiks za polski, tylko dlatego, że rysował go Polak.

"Dziecko Rosemary" też nazwiesz polski filmem, bo reżyserował Polański?

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 15:43:26 »
Ciężko uznać belgijski, francuskojęzyczny komiks za polski, tylko dlatego, że rysował go Polak.

"Dziecko Rosemary" też nazwiesz polski filmem, bo reżyserował Polański?

Przepraszam, ale do kogo to pytanie? :O

Kapral

  • Gość
Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 15:52:04 »
Może na początek Ty pokażesz, na czym bazujesz podejmując dyskusję?
Na Wikipedii?  ::)

Chwilunia, to Ty twierdzisz, że komiks autorski to komiks jednego autora. Pytam tylko na jakiej podstawie tak twierdzisz? Nie wykręcaj się od odpowiedzi, bo to się już robi śmieszne.

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 15:59:03 »
Chwilunia, to Ty twierdzisz, że komiks autorski to komiks jednego autora. Pytam tylko na jakiej podstawie tak twierdzisz? Nie wykręcaj się od odpowiedzi, bo to się już robi śmieszne.

Nie wykręcam się od żadnej odpowiedzi, twierdzę, że „komiks autorski” to praca solowa, w której za całość (lub prawie całość) procesu twórczego odpowiada jeden autor.
To Ty masz z tym problem, i jako kontrargument wstawiasz tutaj jakieś niedorobione pseudodefinicje z Wiki  ::)