Autor Wątek: Niezwyciężony  (Przeczytany 61449 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline misiokles

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #180 dnia: Śr, 04 Listopad 2020, 06:22:37 »
Niezwyciężony pod względem klimatu ma najwięcej wspólnego z horrorem sf. Chyba nikogo nawet dziś nie odrzuca, że w Alienie Scotta mamy oscyloskopowe ekrany, gdyż takie elementy są nieistotne dla odbioru dzieła. Podobnie i w Niezwyciężonym. Autor przekładając powieść (nie opowiadanie) na język komiksu, mimowolnie zawarł retro sznyt - ale... to kompletnie nie ma znaczenia ani dla fabuły, ani dla odbioru. To jest komiks hard sf, żaden 'steam' i jest w działce hard sf na tyle 'hard' że ciężko wymienić dziesięć innych komiksów o podobnym stopniu 'hard sf'.
 

Offline Megatron

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #181 dnia: Śr, 04 Listopad 2020, 11:03:24 »
odstrasza mnie ta trochę artystyczna wizja technologiczna z tamtych czasów poglądu na sf - lampowe ekrany i przekładnie w gwiazdolocie


Dawniej też miałem problem z wyobrażeniem sobie zawartej tam estetyki. Olśniło mnie, że Fallout powstał na tej samej zasadzie.

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #182 dnia: Śr, 04 Listopad 2020, 11:16:33 »
  Fallout nie powstał na tej samej zasadzie. Wygląd starych produkcji sf to efekt skupiania się na fabule i futurologii raczej w kwestiach społecznych a nie technologicznych w przypadku których jest strasznie łatwo się pomylić, rekwizyty  takie jakie były plus rakieta, latający samochód, teleport i robot w zupełności wystarczą. Świat Fallouta to alternatywna rzeczywistość w której pomimo wysokiego poziomu technologicznego nie powstał nigdy krzemowy mikroprocesor i komputery oparte są na lampach, tutaj konwencja jest w pełni świadoma.

Online Leyek

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #183 dnia: Śr, 04 Listopad 2020, 16:19:07 »
To jest komiks hard sf, żaden 'steam' i jest w działce hard sf na tyle 'hard' że ciężko wymienić dziesięć innych komiksów o podobnym stopniu 'hard sf'.

Bo niestety w komiksach prawdziwe SF praktycznie nie występuje (przynajmniej na naszym rynku, ale sądzę że i na świecie jest to nisza niszy). Większość nazywanych na wyrost pozycji SF to są lepsze lub gorsze przygodówki w otoczce przyszłości/kosmosu/itp.
Jedyne co jest porządnego oprócz Niezwyciężonego to Wieczna wojna (+kontynuacja - choć ona już lekko inna jest), Sędzia Dredd Ameryka, część szorty Moore'a z Szoków Przyszłości + drugiego album z innymi autorami i może jeszcze Opowieści o niedoskonałej przyszłości. A z tego Niezwyciężony i Wieczna wojna to adaptacje książek.

Offline Voitas

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #184 dnia: Śr, 04 Listopad 2020, 16:22:18 »
Zamówiłem wydanie z nową okładką, ale dokładać tyle kasy na slipcase jakoś mi się nie uśmiecha. Wolałem to wydać na inne komiksy :)

Offline misiokles

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #185 dnia: Śr, 04 Listopad 2020, 17:03:13 »
Jedyne co jest porządnego oprócz Niezwyciężonego to

JA do zestawu bym dołożył Shangri-La. Komiks co prawda mocno nierówny, ale momenty ma.
I w sumie Universal War One też.

Online Leyek

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #186 dnia: Śr, 04 Listopad 2020, 17:08:22 »
JA do zestawu bym dołożył Shangri-La. Komiks co prawda mocno nierówny, ale momenty ma.
I w sumie Universal War One też.

Shangri-La jeszcze nie przeczytałem. Universal War odpuściłem po pierwszym tomie zbiorczym. Nawet był wciągający, ale jakieś to było momentami infantylne i naiwne, szczególnie dialogi. Jakby skrojone było bardziej pod młodzież niż dorosłego czytelnika.

Offline misiokles

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #187 dnia: Śr, 04 Listopad 2020, 17:21:09 »
Gdyż UWO - jak to określiłeś - przygotówka. Ale akurat mnie urzekło w którą stronę historia poszła i jednak czynnik 'hard' w tej opowieści jest istotny. Z kolei Shangri-La cierpi na coś odwrotnego - to stonowana opowieść i mająca za zadanie mówić o rzeczach ważnych ale... chwilami robi to w tak pompatyczny i patetyczny sposób, że aż... naiwny :)

Offline Koalar

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #188 dnia: Śr, 04 Listopad 2020, 17:31:49 »
Leyek, jakie prawdziwe SF? Komiks, który ma elementy SF, jest komiksem SF i nie ma nic do tego to, do kogo jest kierowany (dla dzieci, młodzieży), jaki poziom prezentuje czy jakie elementy poza SF w sobie zawiera (przygodówka, romans, komedia).
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline Jigsaw

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #189 dnia: Śr, 04 Listopad 2020, 22:13:42 »
Chyba nikogo nawet dziś nie odrzuca, że w Alienie Scotta mamy oscyloskopowe ekrany, gdyż takie elementy są nieistotne dla odbioru dzieła. Podobnie i w Niezwyciężonym. Autor przekładając powieść (nie opowiadanie) na język komiksu, mimowolnie zawarł retro sznyt - ale... to kompletnie nie ma znaczenia ani dla fabuły, ani dla odbioru.
"Ósmy.." nie odrzuca, bo każdy ma świadomość w jakich czasach powstawał, jak wyglądała wówczas technologia i wyobrażenie w jakim kierunku podąża, ale z każda kolejną częścią wyobrażenie to uaktualniało się.
W przypadku Fallouta było to jakoś uzasadnione, w przypadku "Niezwyciężonego" to po prostu cofanie się w rozwoju względem dzisiejszej technologii (i nauki). Oczywiście rozumiem zamysł 1:1, ale można zastanawiać się, czy komiks powstał dzisiaj, czy kilkadziesiąt lat temu. 
 Nie chodzi tu o wpływ na fabułę, a raczej estetykę, tym bardziej, że to komiks sf.

Offline misiokles

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #190 dnia: Śr, 04 Listopad 2020, 22:33:35 »
w przypadku "Niezwyciężonego" to po prostu cofanie się w rozwoju względem dzisiejszej technologii (i nauki).

Oj nie, są tu pola siłowe, łaziki, hibernacje i kupa całkowicie współczesnego hardware'u :)

Offline qprime

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #191 dnia: Cz, 05 Listopad 2020, 11:19:20 »
Obie są ok, ale chciałbym samego Slipcase dokupić, a nie całość od nowa.
Edit: Limitka jednak wjedzie  :)

Jakby ktoś chciał samego slipcase to trzeba dać znać wydawcy. z FB:
W związku z licznymi zapytaniami o zakup samego etui informujemy, że etui stworzone do limitowanej wersji okładki nie pasuje kolorystycznie do okładki w wersji standard i nie będziemy sprzedawać go osobno. Drugim problemem jest to, że etui w komplecie jest traktowane jako oprawa książki a sprzedawony osobno jest boxem i zmieniają się stawki podatkowe a co za tym idzie mniej nam się opłaca go produkować i sprzedawać osobno, bo od ceny brutto odchodzi więcej podatków i wtedy się mniej opłaca, albo musiałby być droższy niż w komplecie... to są większe zawiłości produkcyjno, handlowo, podatkowe fuj! Musimy to przekonsultować od strony prawnej, ale na ten moment nie damy rady tego zrobić, bo jesteśmy skupieni na dodruku. Prosilibyśmy natomiast wszystkich chętnych na samo etui (w kolorystyce pasującej do okładki standard) o komentarz tak żeby nam zostały na Was namiary i żebyśmy mogli rzeczywiście zbadać ilu jest chętnych. Tak wstępnie licząc musielibyśmy mieć z 75-100 osób chętnych na sam box.. żeby utrzymać cenę 49zł. Tak w dużym skrócie, na ten moment, wygląda sprawa samego etui. Jeśli rzeczywiście będzie duży odzew komentarzowy, do tematu wrócimy po nowym roku i coś się postaramy zaradzić 🙂 Nie spodziewaliśmy się też, że pomysł z etui się tak przyjmie.


ukaszm84

  • Gość
Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #192 dnia: Cz, 05 Listopad 2020, 11:24:21 »
Ależ szanuję taką komunikację i wytłumaczenie powodów różnych decyzji.

Offline Gazza

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #193 dnia: So, 14 Listopad 2020, 15:27:27 »
MFK info: Rafał Mikołajczyk (Niezwyciężony) i Klaudyna Sułek (Booka) pracują nad kolejnym tytułem na podstawie Lema! 😀

Offline KubciO

Odp: Niezwyciężony
« Odpowiedź #194 dnia: So, 14 Listopad 2020, 16:06:40 »
Fajnie! Niech Od razu przyszykują wersję z etui. ;D