Autor Wątek: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi  (Przeczytany 5709 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lyricstof

Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« dnia: Śr, 30 Czerwiec 2021, 18:15:26 »
Wydaje mi się ostatnio jest wysyp różnych młodych twórców. Więc, żeby było w jednym miejscu. Sylwetki, krótkie biogramy, informacje o twórczości. Wszystko co ważne. A może też sami twórcy wstawią tu swoje notki, informacje, prezentacje konkretnych komiksów lub ogólnie twórczości.

Zapraszam.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline keram2

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 30 Czerwiec 2021, 18:25:16 »
Wydaje mi się, że u nas określenie "młodzi twórcy" stosowano niekiedy wobec osób koło 40-stki, ale jeśli faktycznie mamy "wysyp młodych autorów" to chętnie o nich poczytam, sam nie bardzo orientuję się w tym ile kto ma lat.
« Ostatnia zmiana: Śr, 30 Czerwiec 2021, 18:29:14 wysłana przez keram2 »

Offline xetras

  • Wiadomości: 207
  • Polubień: 108
  • Apriori z zasady jak hiperboliczny z niczego świat
    • Zobacz profil
Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 30 Czerwiec 2021, 19:57:43 »
Rafał Mikołajczyk
Rafał Spórna
Łukasz Bałut


Brak mi o nich info, a publikują jakieś swoje niskonakladówki.
"Dziaberlak zgłowion? Strupion? Padł?
Pójdź w me ramiona, boś ty chwat!
O, świętny dzień! Hurra! Hip hip!
Tralala bum cyk cyk!" (Jolanta Kozak, tł. "Jabberwocky")
Źródło:https://home.agh.edu.pl/~szymon/jabberwocky.shtml

Offline turucorp

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 30 Czerwiec 2021, 20:30:01 »
Rafał Spórna chyba aż takim młodym twórcą nie jest? Z tego co zauważyłem, pierwszy album zaczął robić w 2002 (skończył w 2010). Oczywiście warto go tutaj wymienić, bo do tej pory publikował raczej poniżej radarów.

Offline Lyricstof

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 30 Czerwiec 2021, 20:47:32 »
W temacie dla bezpieczeństwa młodzi/nowi - ale to też nie jest wyznacznik.

Moja lista:

Kamil Dukiewicz
Marcin Łapiński
Luko Czakowski
ixi color
Filip Chrzuszcz, Paulina Jaklik
Łukasz Ałguścik
keku be
Grzegorz Wawrzyńczak
Magdalena Lewandowska, Małgorzata Lewandowska
Mateusz Michnowicz
Rotten CactuSS
Karolina Plewińska

Nie wiem czy ktoś ma 40 lub więcej. Jednak są w tej chwili mało znani, chętnie bym ich poznał. Coś więcej się o nich dowiedział.  :)
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline Lyricstof

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 14:41:33 »
No to zacznę od pierwszego autora. Biogram od autora, o twórczości ja skleciłem. I taką formę nadałem, ale można i inaczej.  8)

Prezentacja # 1 - Młodzi (nowi) autorzy komiksowi

Biogram
Luko Czakowski  - magister filozofii, obecnie kończy studia podyplomowe „Ilustracja i komiks z elementami concept art” w Instytucie Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pisze i reżyseruje spektakle dla dzieci. Współpracował z krakowskimi teatrami alternatywnymi/amatorskimi, jako aktor, reżyser i scenarzysta. Stworzył dwie sztuki dla dorosłych, które były wielokrotnie wystawiane w Krakowie. Swoje prace plastyczne prezentował na wystawach indywidualnych w Teatrze Barakah, Teatrze Supernova oraz w Galerii M. Jego ilustracje regularnie pojawiają się w cyfrowych magazynach artystyczno-kulturalnych.

Twórczość
Autor w 2020 roku debiutował swoim picture bookiem pt. Human Book wydanym własnym sumptem. Następnie autor stworzył krótki komiks „Zlecenio-Wyznawcy”, dostępny na YT.
Kolejnym autorskim projektem była ilustrowana książka „Detektyw i diabeł”, do której dodatkiem jest oryginalny cyrograf, przeznaczony do własnoręcznego podpisu. Świat wykreowany przez autora jest pełen niepokoju, nasycony emocjami z zaskakującą puentą. Twórca nie próżnuje, obecnie kończy prace nad swoim nowym komiksem „Głowa”. Za niedługo możemy się spodziewać tego go komiksu w sklepach. A na razie zapraszam do zapoznania się  z wcześniejszymi pracami autora.
https://www.gildia.pl/szukaj/osoba/luko-czakowski
Prezentacja trzech plansz z powstającego komiksu:







Postaram się wrzucać co jakiś czas info o kolejnym rysowniku, artyście, taką prezentację.  :) Oczywiście jak macie pomysły i dojście do autorów też wrzucajcie. Ogólnie przejrzałem kilka nazwisk z obu list i jest trochę informacji, niektórzy mają swoje strony. Ale może tutaj coś uzupełnimy. No i zwrócimy uwagę na nich innym.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline Chrzuszczu

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #6 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 16:20:02 »
To może skoro zostałem wspomniany, a jeszcze nie napisałem żadnego posta, to od razu się przedstawię.

Nazywam się Filip Chrzuszcz, mam 24 lata, jestem scenarzystą, inspiruję się pracami Alana Moore’a, Jeffa Lemire’a, Toma Gaulda i Neila Gaimana. Niedawno nakładem Wydawnictwa Granda wydałem pierwszy tom z cyklu "Opowieści z Zi" - Mnemosyne. Paulina Jaklik i ja dopiero zadebiutowaliśmy i bardzo mi miło, że ktoś nas odnotował. :D Poniżej zamieszczam przykładowe panele.







Niedawno założyłem również Instagrama, na którym recenzuję komiksy, także jakby ktoś miał ochotę, to zapraszam: https://www.instagram.com/baldcomics/




Offline Lyricstof

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 16:30:16 »
O, bardzo fajnie. Witam na forum. Właśnie wczoraj zamówiłem twój komiks.
Gdzieś czytałem, że jest to cały cykl komiksów z jednego uniwersum, i że dalsze części będą rysować inni rysownicy. Jak to w ogóle będzie wyglądać, przybliż trochę, jeśli możesz.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline Chrzuszczu

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 16:53:15 »
Mnemosyne będzie zawierać trzy tomy, ale później pojawią się jeszcze dwie postacie, tworzone przez innych rysowników. Historia każdej z tych postaci będzie zawierać się w około trzech albumach, także łącznie wyjdzie około dziewięć. Na stronach niektórych księgarni jest błąd, mówiący o 23 częściach, także z góry mówię, że aż tylu nie będzie.  :D

Dużo opowiadałem o tym na spotkaniu na Kanale Książkowym. O, tutaj:

Wszelkie aktualizacje na temat projektu pojawiają się na fanpage'u na Facebooku: https://www.facebook.com/opowiescizzi/

Bardzo mi miło, że zamówiłeś. Mam nadzieję, że się spodoba!
« Ostatnia zmiana: Cz, 01 Lipiec 2021, 17:02:15 wysłana przez Chrzuszczu »

Offline grzegorz.cholewa

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 16:59:29 »
Też robię komiks. Ma niemal 100 stron i zmierzam się w nim z zagadką wszechświata. Poprzez sen głównej postaci, kobiety-everymana ( dlatego nie ma w ogóle imienia ).

Te 100 stron to jest dopiero część wstępna. Wstęp do części drugiej, która ma być z 4 razy dłuższa.

Plansza przedstawia "inny świat".
« Ostatnia zmiana: Cz, 01 Lipiec 2021, 17:01:10 wysłana przez grzegorz.cholewa »

Offline misiokles

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 17:48:19 »
Kamil Dukiewicz.

Nic więcej o człowieku nie wiem, oprócz tego, że działa na rynku komiksowym od kilku lat, ma na koncie kilka szortów (m.in. w Warchlakach) i jak można zobaczyć na jego profilu FB - trzaska mnóstwo fajnych artów i blanków.

https://www.facebook.com/Kamil-Dukiewicz-Komiksy-Ilustracje-314838362723156/photos/?ref=page_internal

Szerszej publiczności dał się poznać pierwszym zeszytem Black Hound - opowieścią o porachunkach między ludźmi i wilkołakami dziejącą się gdzieś w latach XX ubiegłego wieku. Obecnie w przedsprzedaży można nabyć drugi zeszyt.



Offline Lyricstof

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 19:27:02 »
Też robię komiks. Ma niemal 100 stron i zmierzam się w nim z zagadką wszechświata. Poprzez sen głównej postaci, kobiety-everymana ( dlatego nie ma w ogóle imienia ).

Te 100 stron to jest dopiero część wstępna. Wstęp do części drugiej, która ma być z 4 razy dłuższa.

Plansza przedstawia "inny świat".

To może napiszesz coś więcej o sobie. Taką krótką notkę chociaż. Ciężko znaleźć jakieś informacje. Jak rozumiem to będzie twój debiut. Zapodaj jeszcze ze dwie plansze, które pokazałyby twój styl rysowania, ta jest "specjalnie " zniekształcona komputerowo. Planowana objętość robi wrażenie. To będzie komiks czarno-biały? Masz plan jak go wydać, może jakieś wydawnictwo już jest zainteresowane.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline misiokles

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 22:24:50 »
Ottolch.

Nic więcej o człowieku nie wiem. Autor dwóch komiksów. Otwarta turma to dziwaczne SF z dziwacznymi, jakby niedbałymi rysunkami. Ma momenty komiks, ale też zbyt dużo debiutanckich wad.
Ale wydane pod koniec zeszłego roku Dwa Gwoździe to dziwaczne ludyczne fantasy, ale dziwaczne już w sposób pozytywny.







Offline grzegorz.cholewa

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 22:52:58 »
To może napiszesz coś więcej o sobie. Taką krótką notkę chociaż. Ciężko znaleźć jakieś informacje. Jak rozumiem to będzie twój debiut. Zapodaj jeszcze ze dwie plansze, które pokazałyby twój styl rysowania, ta jest "specjalnie " zniekształcona komputerowo. Planowana objętość robi wrażenie. To będzie komiks czarno-biały? Masz plan jak go wydać, może jakieś wydawnictwo już jest zainteresowane.

To nie ja rysuję dlatego idzie tak wolno, że jak osiągnę planszę 70 to dopiero wtedy gdzieś wyślę. Do tego limit finansowy też spowalnia. Ja raczej zapalony amator, który robi to co robi bo filmu niestety nakręcić nie mogę a to byłoby lepszym rozwiązaniem. :)

Dałbym więcej obrazków ale jest limit. I ma być w kolorze, które tu za dużo zajmują by wkleić.


Offline kekube

Odp: Młodzi (nowi) autorzy komiksowi
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 02 Lipiec 2021, 17:16:33 »
Cześć! Zachęcony przez twórcę wątku również zarejestrowałem się na forum żeby dorzucić dwa grosze o sobie.
Od 2016 roku publikuję do internetu proste paski, czteropanelówki i inne komiksopodobne rzeczy pod nazwą Kosmiczna Ekspedycja Kube/kekube a w 2019 wypuściłem pierwszego fizycznego zina, krótką 16-stronicową historyjkę o "Czarlim, cegle, która (czasem potrafiła) myśleć". Spodobała mi się ta forma i po owej cegle powstały póki co trzy kolejne albumy o bardzo różnej objętości i treści. W swojej twórczości skupiam się na tym żeby nie alienować żadnego czytelnika ze względu na kwestie od niego niezależne (tj. chociażby wiek) i osobiście uważam, że robię to całkiem dobrze, prezentując historie o uroczych stworzeniach i ich zwariowanych przygodach. Jeśli ktoś jest sympatykiem abstrakcyjnego humoru to myślę, że dobrze się odnajdzie w moich rzeczach.
Jako że nie mam na swoim koncie szczególnych osiągnięć ani bogatego życiorysu artystycznego to w ramach autoprezentacji mogę zdradzić również, że cały mój proces twórczy od pierwszych kresek do przygotowania do druku opiera się tylko na programie MS Paint oraz najzwyklejszej myszce a poza samym rysowaniem zajmuję się także szyciem, głównie swoich bohaterów oraz powoli przekonuję się do rzeźbiarstwa.
Dodatkowo na zachętę mogę zdradzić, że aktualnie pracuję nad kilkoma krótkimi albumami na raz z czego część w kooperacji z innymi twórcami. Do grona głównych bohaterów obok czasem myślącej cegły, czy małpiego taksówkarza wkrótce dołączy chociażby wojownicza dyniowa księżniczka. :)
Chciałem też dorzucić jakieś przykładowe plansze, ale niestety przez limit dla załączników nic nie chce przejść. W razie czego mogę rozwinąć jakieś wątki, czy też odpowiedzieć na pytania.
Pozdrawiam!