Autor Wątek: Marek Turek  (Przeczytany 56717 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiokles

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #240 dnia: Cz, 29 Kwiecień 2021, 17:45:13 »
Tak, nie należysz.

Offline Chmurny

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #241 dnia: Cz, 29 Kwiecień 2021, 17:47:13 »
Przeglądałem neta tu i tam i nigdzie nie ma sensownej wypowiedzi o czym jest Fastnachtspiel. Z tych skąpych informacji, które mi się udało znaleźć wnioskuję, że jest to zbiór niepołączonych fabularnie opowiadań? Ogólnie lubię dużo czerni w czarno-białych komiksach, więc graficznie mi się podoba (oceniam na podstawie kadrów znalezionych w necie) ale jeżeli to nie jest jedna opowieść to raczej nie należę do grupy docelowej tego tytułu.
Opowieści połączone fabularnie i to jak!

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #242 dnia: Cz, 29 Kwiecień 2021, 18:02:59 »
Przeglądałem neta tu i tam i nigdzie nie ma sensownej wypowiedzi o czym jest Fastnachtspiel. Z tych skąpych informacji, które mi się udało znaleźć wnioskuję, że jest to zbiór niepołączonych fabularnie opowiadań? Ogólnie lubię dużo czerni w czarno-białych komiksach, więc graficznie mi się podoba (oceniam na podstawie kadrów znalezionych w necie) ale jeżeli to nie jest jedna opowieść to raczej nie należę do grupy docelowej tego tytułu.

Nie wiem jak ci odpowiedzieć.
Komiks jest zbudowany na strukturze, którą namiętnie stosowali np. niemieccy ekspresjoniści w swoich filmach, czyli ramie/ramce narracyjnej.
W odróżnieniu od np. powieści szkatułkowej, tutaj wszystkie opowiadania są powiązane nie tylko postaciami ale również miejscem (powiedziałbym nawet, że przede wszystkim), co w efekcie daje spójną strukturę powieści, a nie niezależnych opowiadań.
Oglądałeś „Gabinet doktora Caligari”, „Metropolis”, filmy Jeuneta i Caro?
No to to jest takie coś.
Może inni wytłumaczą to w sposób bardziej klarowny i przystępny.

c08mk

  • Gość
Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #243 dnia: Cz, 29 Kwiecień 2021, 18:29:50 »
Nie wiem jak ci odpowiedzieć.
Komiks jest zbudowany na strukturze, którą namiętnie stosowali np. niemieccy ekspresjoniści w swoich filmach, czyli ramie/ramce narracyjnej.
W odróżnieniu od np. powieści szkatułkowej, tutaj wszystkie opowiadania są powiązane nie tylko postaciami ale również miejscem (powiedziałbym nawet, że przede wszystkim), co w efekcie daje spójną strukturę powieści, a nie niezależnych opowiadań.
Oglądałeś „Gabinet doktora Caligari”, „Metropolis”, filmy Jeuneta i Caro?
No to to jest takie coś.
Może inni wytłumaczą to w sposób bardziej klarowny i przystępny.
Dzięki. Z opisu powyżej struktura trochę mi się kojarzy z Kraken (Segura, Bernet). Myślę, że jeszcze się przyjrzę pozycji.

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #244 dnia: Cz, 29 Kwiecień 2021, 18:42:30 »
Dzięki. Z opisu powyżej struktura trochę mi się kojarzy z Kraken (Segura, Bernet). Myślę, że jeszcze się przyjrzę pozycji.
Heh, to forma stosowana obecnie dosyć powszechnie. Postawiłbym nawet tezę, że klasyczna, liniowa struktura powieści, mająca jeden wątek i opierająca się na jedności czasu i miejsca, jest dzisiaj czymś rzadziej spotykanym.

Offline nayroth

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #245 dnia: Pn, 03 Maj 2021, 18:50:42 »
Wczoraj zaczałem i dzisiaj skończyłem lekturę swojego Fastnachspiela. Ogólnie nic podobnego dawno/nigdy nie czytałem więc nowe doświadczenie czytelnicze jak dla mnie. Chociaż niektóre motywy przywoływały luźne skojarzenia z Ósmą czarą Owedyka.

Na szybko co bym widział w albumie inaczej, to załączoną w dodatkach talię tarota dałbym na czarnym tle zamiast białym, żeby mocniej wyeksponować karty. Oraz epilog z odcinaniem barek umieszczony na samym końcu, pasowałby mi bardziej tuż po zakończeniu (które lepiej domyka cykl niż epilog), zamiast po extrasach.
Aha i większy wrysik bym widział zdecudowanie bo trafił mi się mały, acz gustowny ;p

Offline Chmurny

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #246 dnia: Pn, 03 Maj 2021, 19:04:33 »
Aha i większy wrysik bym widział zdecudowanie bo trafił mi się mały, acz gustowny ;p
Zdjęcie poprosimy.
A masz wrys czy autograf z rysuneczkiem?

Offline wilk

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #247 dnia: Nd, 16 Maj 2021, 09:02:28 »
Jeżeli ktoś jeszcze nie czytał zbiorczego Fastnachtspiel to oczywiście polecam. :)

Pytanie-spoiler poniżej:
Spoiler: PokażUkryj
Czy dobrze myślę, że piąta część dzieje się równolegle z częścią czwartą? Z początku myślałem, że piąta część to jakby "nowe otwarcie" po Armagedonie z części czwartej, ale później skłoniłem się to pierwszej hipotezy.

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #248 dnia: Nd, 16 Maj 2021, 09:06:40 »
Spoiler: PokażUkryj
Piąta część dzieje się właściwie symultanicznie z wszystkimi wcześniejszymi, nie tylko z czwartą

Offline kierpic

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #249 dnia: Nd, 16 Maj 2021, 15:01:20 »
Trochę późno, ale jeszcze ja umieszczę swoje zdobycze ze zbiórki na "Fastnachtspiela"





Kadr mi się trafił bez „efektu Hiroszimy” i zgodnie z zaleceniem Chmurnego, ścignę Ciebie Marku Turku o podpis na nim :)

Offline Chmurny

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #250 dnia: Nd, 16 Maj 2021, 15:53:47 »
Kadr mi się trafił bez „efektu Hiroszimy” i zgodnie z zaleceniem Chmurnego, ścignę Ciebie Marku Turku o podpis na nim :)
Może nie powinienem, ale co tam, w razie czego wszystkie złe myśli proszę kierować pod adresem Konkursowego Kółka Ornitologicznego.
Jak zaczęliście ptakować w konkursie, to ja wtedy wyciągałem z pudeł jakieś komiksy, wygospodarowałem regalik i zacząłem ustawiać. No i tak patrzę na Burmistrza z okładki, na Trumpa z drugiej i na pożółkły kadr...
Jeszcze ten turucorpowy "efekt Hiroszimy"   ???
Bardzo, ale to bardzo bardzo nagle zapragnąłem uwierzyć w to wyjaśnienie Marka  :o

@turu nawet w wersji humorystycznej nie tłumacz ponownie tego efektu, bardzo Cię proszę ;)

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #251 dnia: Nd, 16 Maj 2021, 16:42:32 »
@turu nawet w wersji humorystycznej nie tłumacz ponownie tego efektu, bardzo Cię proszę ;)

Ech... w czasach kiedy jeszcze nie robiłem komiksów, nie tłumaczyłbym się, tylko wkręciłbym wszystkich w „alternatywne” pochodzenie tego „efektu”. Dzizas, jak ja się zestarzałem, nawet trochę punkować mi się nie chce, i jeszcze znowu irokeza znowu ściąłem, bo i tak cały czas był związany w kucyk ostatnio  :o
« Ostatnia zmiana: Nd, 16 Maj 2021, 16:51:34 wysłana przez turucorp »

Offline Chmurny

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #252 dnia: Nd, 16 Maj 2021, 17:37:57 »
Ech... w czasach kiedy jeszcze nie robiłem komiksów, nie tłumaczyłbym się, tylko wkręciłbym wszystkich w „alternatywne” pochodzenie tego „efektu”. Dzizas, jak ja się zestarzałem, nawet trochę punkować mi się nie chce, i jeszcze znowu irokeza znowu ściąłem, bo i tak cały czas był związany w kucyk ostatnio  :o
No co Ty, jeszcze nie czas umierać.

Masz, na dobicie (pluję sobie w brodę, ale nie pamiętam autora, chyba przełom lat 80 i 90, nie potrafię wykuglować), rysunek szedł jakoś tak:
Dwaj starsi panowie siedzą na ławeczce i spoglądają na przechodzącą dziewczynę w mini. Jeden z nich się odzywa:
- Jak byłem młody, to myślałem, że na starość nie będę mógł. A mnie się zwyczajnie nie chce!

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #253 dnia: Nd, 16 Maj 2021, 18:18:50 »
Jak byłem młody, to myślałem, że na starość nie będę mógł. A mnie się zwyczajnie nie chce!

Najprawdziwsza prawda ;)
BTW Wydaje mi się, że to Mleczko.

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #254 dnia: Wt, 22 Czerwiec 2021, 16:19:24 »
Recka „Fastnachtspiel” na tictoku zbanowana za promowanie nagości i aktów seksualnych  :o

BTW pozdro dla wszyskich, którzy dotarli na KW, i oczywiście wielki szacun za cierpliwość i zrozumienie, bo w takich „okolicznościach przyrody” kolejki po wrysy i siedzenie w namiocie podczas prelekcji to było szaleństwo  ;)