Autor Wątek: Marek Turek  (Przeczytany 56772 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Chmurny

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #165 dnia: Pn, 22 Marzec 2021, 19:20:23 »
Zdaje się, że wysyłki tuż, tuż  ;D Wydawnictwo 23 prosi o potwierdzanie adresów.

Dla nieodwiedzających Kickstartera ciekawostki:

Where Backers Come From

Top Countries:
Poland                  107 backers
United States         10 backers
Canada                    3 backers
Germany                  2 backers
Italy                         2 backers
United Kingdom       2 backers
France                     1 backer
India                       1 backer
Netherlands            1 backer
Singapore               1 backer

Top Cities:
Warsaw                37 backers
Krakow                 10 backers
Wroclaw               10 backers
Poznan                   8 backers
Rzeszów                 3 backers
Szczecin                  3 backers
Katowice                 2 backers
Lublin                      2 backers
Toruń                      2 backers
Zabrze                    2 backers

@turucorp
Jakieś podsumowanie akcji dla nas? Jest popyt na cyfrowe wersje?
Bo potem możesz nie mieć czasu, wiadomo: wywiady, wizyty w szkołach, kariera!


Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #166 dnia: Pn, 22 Marzec 2021, 20:09:37 »
Hm... a zatem tak:
- kopie cyfrowe wersji anglojęzycznej praktycznie rozeszły się tylko wśród czytelników zagranicznych, nie wiem ile osób znało wcześniej moje komiksy, a ile zostało zachęconych darmowym prev., ale opinie, co widać w komentarzach na KS, są dosyć entuzjastyczne.
- w Polsce wersja „po naszemu” znalazła dwoje nabywców, co potwierdza moje obserwacje w kwestii potencjału rynku. Apele o komiksy w wersjach cyfrowych dotyczą najczęściej tłumaczeń na polski komiksów amerykańskich (leniuszki  ::) ), na rodzime produkcje w takim formacie właściwie nie ma zapotrzebowania. A jeśli nawet jest, to skutecznie zaspokaja je chomik i różne torenty. Możliwe, że z czasem, gdyby istniała jakaś jedna, zunifikowana i rozsądna platforma, to czytelnicy też by się znaleźli, ale to jest śpiewka dalekiej przyszłości, a brak porozumienia między wydawnictwami w tej kwestii raczej nie przyśpieszy tego procesu.

Online Leyek

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #167 dnia: Pn, 22 Marzec 2021, 21:55:35 »
@up
Dla mnie np. żeby cyfra miała jakiś sens potrzebny jest jeszcze na rynku rozsądny czytnik w znośnej cenie - e-ink + przyzwoite kolory + min. 10-12 cali (a to pewnie kwestia optymistycznie patrząc min. 5 lat, o ile w ogóle ktoś będzie dążył do rozwijania tej techologii). Szkoda oczu na tablety/monitory. A i tak cyfra to tylko do taśmowych amerykańców czy jedynie przyzwoitych, jakichś przygodowych frankofonów. Dla porządnych pozycji tylko papier :)

Offline szybkilester

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #168 dnia: Cz, 25 Marzec 2021, 20:01:24 »
Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Komiksy cyfrowe czytam od kilkunastu lat: początkowo translacje, czasem skany i wreszcie oficjalne wydania zakupione tu i tam. Nie od razu stałem się ich fanem, ale szybko przestały być tylko namiastką papieru i ostatnimi czasy w zasadzie tylko digitale kupuję. Myślę, że brak zainteresowania takimi formami sztuki komiksowej w Polsce wynika z tego, że te nieliczne dostępne w e-księgarniach właściwie nie mają reklamy, czego nie można powiedzieć o ebookach. Nie zgodzę się również z tezą, jakoby gryzoń, warezy czy torrenty "zaspokajały potrzeby", bo sam uzbierałem już sporo e-komiksów i jakoś nie zauważyłem ich "wycieku" w przeciwieństwie do e-książek różnej maści. Utrata wzroku przez czytanie na tabletach to mit, bo przecież nikt nie spędza wielu godzin dziennie z nosem przed ekranem, a ponadto e-ink również nie pozostaje bez wpływu na oczy, choć ekspozycja światła jest o wiele mniejsza. Czy istnieje zapotrzebowanie na elektroniczne wersje komiksów amerykańskich? Tego nie wiem, bo nie siedzę zbyt głęboko w takich historiach, ale widziałbym głównie niezależne produkcje rodzimych autorów, wspomniane frankofony, fumetti etc. Zwłaszcza te pierwsze są wg mnie najbardziej pożądane, bo przecież czasem nakład papierowych zinów czy wydanych własnym sumptem albumików nie przekracza kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu egzemplarzy. Rzecz jasna to może być zamysł autorów tychże i jakakolwiek inna forma promocji ich nie obchodzi, ale po rozmowach z niektórymi twórcami wynika, że po prostu tego do końca sami nie ogarniają albo nawet nie przyszło im do głowy cyfrowe wydanie. Czy doczekamy się w najbliższej przyszłości platformy na miarę comixology, DC Universe albo Marvel Unlimited? Czas pokaże i trzymam kciuki za zapewnienia Centrali odnośnie elektronicznych wersji ich komiksów...

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #169 dnia: Cz, 25 Marzec 2021, 20:31:44 »
Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie.

Każdy głos w tej kwestii jest cenny i godzien uwagi.
Polski rynek komiksowy jest totalnie popieprzony, właściwie prawie nigdy nie wiadomo co się dobrze sprzeda i dlaczego (no może oprócz Rosińskiego).
A rynek cyfrowy to już kompletne wróżenie z fusów.
Z mojej perspektywy, np. pakiety w ramach comicsrage schodziły podobno świetnie, tyle, że chwilę później cyfrowe kopie z tego pakietu pojawiły się na chomiku (wiem, bo zrobiłem myk z kopią cyfrową), a na chomiku ściągnięć jest kilkukrotnie więcej niż analogowego nakładu.
Oczywiście mówię tylko o małym fragmencie rynku, często bardzo niszowych produkcjach.
Nie mam pojęcia co byłoby gdyby istniała jakaś normalna platforma, na której można w ramach abonamentu dostać wszystko.

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #170 dnia: Pt, 26 Marzec 2021, 19:48:54 »
Przepraszam za post pod postem.
Przedsprzedaż „Fastnachtspiel” z autografem na Gildii właśnie została zakończona, kto się nie załapał ma jeszcze szansę w Centrum Komiksu i w sklepiku Róbmy Dobrze (nie wiem ile mają już rozdysponowane).

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #171 dnia: Wt, 30 Marzec 2021, 13:34:47 »
Słowo stało się papierem. Odpoczniecie sobie chwilę ode mnie, jadę wrysowywać. 

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #172 dnia: Wt, 30 Marzec 2021, 15:17:18 »
Gdzie i kiedy będziesz wrysowywał?

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #173 dnia: Wt, 30 Marzec 2021, 15:28:55 »
Gdzie i kiedy będziesz wrysowywał?
A co? Chcesz podesłać policję i sanepid?  8)

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #174 dnia: Wt, 30 Marzec 2021, 16:02:35 »
A co? Chcesz podesłać policję i sanepid?  8)

nie, hiszpańską inkwizycję

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #175 dnia: Wt, 30 Marzec 2021, 16:23:14 »
nie, hiszpańską inkwizycję
No tak, przecież nikt się jej nie spodziewa  ::)
BTW Z czystej uprzejmości, podpisywanie odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym, bez publiczności, a zatem można wiedzieć, po co ci taka informacja?

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #176 dnia: Śr, 31 Marzec 2021, 10:14:09 »
No tak, przecież nikt się jej nie spodziewa  ::)
BTW Z czystej uprzejmości, podpisywanie odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym, bez publiczności, a zatem można wiedzieć, po co ci taka informacja?

No jak to po co, chcę przyjść i żebyś podpisał.

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #177 dnia: Śr, 31 Marzec 2021, 11:24:56 »
No jak to po co, chcę przyjść i żebyś podpisał.

Nie wiem jak to skomentować, wezwania do prokuratury kwituję listonoszowi, a nie jakiemuś użytkownikowi forum  ::)

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #178 dnia: Śr, 31 Marzec 2021, 12:28:37 »
Nie wiem jak to skomentować, wezwania do prokuratury kwituję listonoszowi, a nie jakiemuś użytkownikowi forum  ::)

No i pokwitujesz. Ja ci przecież wezwania do prokuratury nie będę nosił  ::)
Chciałem poznać "artystę", wymienić poglądy  8)

Offline Gazza

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #179 dnia: Śr, 31 Marzec 2021, 12:57:44 »
Dajcie sobie już obaj siana chłopaki. Jedna brać komiksowa, a ciągle niesnaski. Nie możecie odpuścić? Lubicie to?
Wielki tydzień, a wciąż jazda...