Autor Wątek: Marek Turek  (Przeczytany 56659 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #360 dnia: Pt, 06 Styczeń 2023, 20:24:29 »
Z czego to? Czy na razie tylko próbki bez info z jakiego tytułu?

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #361 dnia: Pt, 06 Styczeń 2023, 21:10:38 »
Z czego to? Czy na razie tylko próbki bez info z jakiego tytułu?

To plansze z jednego z komiksów, nad którymi aktualnie dłubię, steampunkowe postapo pod roboczą nazwą "Per aspera".

Offline Necr09

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #362 dnia: Cz, 09 Listopad 2023, 19:52:57 »
@turucorp jest jakaś szansa na nowsze informacje w temacie tego komiksu po roboczą nazwą "Per aspera"?
FGO: 758,469,198

Offline turucorp

Odp: Marek Turek
« Odpowiedź #363 dnia: Cz, 09 Listopad 2023, 19:58:38 »
@turucorp jest jakaś szansa na nowsze informacje w temacie tego komiksu po roboczą nazwą "Per aspera"?

Powstało na razie 12 plansz + scenopis, bo materiał był przygotowywany na tegoroczny konkurs na MFKiG, ale po uwagach ze strony części środowiska, że swoim udziałem w konkursach odbieram szansę młodym, zrezygnowałem. Kolejne plansze powstają, mozolnie i bez pośpiechu, bo termin mnie nie goni, a mam kilka innych projektów na tapecie.

Offline turucorp

Fastnachtspiel
« Odpowiedź #364 dnia: Pn, 22 Styczeń 2024, 20:02:10 »
Fastnachtspiel - teoretycznie bardzo dla mnie, bo lubię takie klimaty. Ogólnie nie czytało się źle, ale nie trafiają do mnie poszczególne elementy. Ani konstrukcja (krótkie historyjki), ani kiepski humor (gazetki), ani oparcie się na zgranych motywach (w surrealistycznym mieście można pokusić się o coś więcej niż Styks, Charon, anioły, diabła, wampiry i Boga). Poza tym graficznie, mimo iż jest nieźle, to jednak oczekiwałbym bardziej wymyślnych obrazów. Tymczasem większość obrazów miasta to zwykłe blokowiska. Może trochę przesadzam, ale generalnie dokładnie o to chodzi - powinno być bardziej dziwacznie. Z polskich "dziwnych" komiksów zdecydowanie wolę Rewolucje czy Stolp.

Wywołany (trochę) do tablicy, już wyjaśniam (korzystając z okazji, że zarówno czytelnik, jak i autor są na miejscu.
Spoiler: PokażUkryj
Fastnachspiel to, jak sama nazwa wskazuje, krótkie przedstawienia. Wybór takiej konstrukcji był nie tylko świadomy, ale wręcz wymuszony przez ówczesne realia. W tamtych czasach możliwości wydawania albumów (a tym bardziej ich cykli czy formatów „powieści graficznych”) były minimalne. Dlatego też wielu z nas decydowało się na robienie krótkich form, które można było publikować w różnych miejscach, a później, jeśli się uda, złożyć w większą całość. Tak powstały m.in. „Mikropolis”, „Morfołaki” czy właśnie „Fast”. Takie były realia publikowania.
„Gazetki”, które odebrałeś jako przejaw „kiepskiego humoru” (?) są inspirowane współczesną prasą brukową, która obecnie przeniosła się do Internetu. Założyłem, że będą wystarczająco absurdalne w kontekście realiów tego komiksu, bo „humorystyczne” nigdy być nie miały.
W tym komiksie nie ma „Boga”, jest jakaś tam „istota”, niewątpliwie wyżej rozwinięta niż my, jedna z wielu sobie podobnych (co jednoznacznie zostało przedstawione), cała reszta to jej sen (na jawie), Styks nie jest rzeką, Charon i diabły są bezrobotne, aniołem się zostaje z awansu, nie wiem czego więcej oczekujesz od „surrealistycznego miasta”, ale nawet Boris Vian był bardziej oszczędny w swoich imaginacjach.
Miasto powstało „od  strzału”, od razu gotowe na przyjęcie ludzi, tak jak np. komuniści w Chinach stawiają te swoje „miasta-widma”, dlatego jest pokręconym blokowiskiem, bo ludzie nic tam nie budują (oprócz Babel), wszystko ma być zunifikowane, pod równie zunifikowane społeczeństwo, pozbawione pamięci, tożsamości i łatwe w kontroli. Tam nie ma miejsca na żadną „wymyślność”.
Rozumiem, że bardziej odpowiadają ci kreacje światów i sposób konstruowania fabuł w „Rewolucjach” czy „Stolpie”, ale mam wrażenie, że umknęło ci sporo kontekstów podczas lektury „Fastnachtspiel”.
Niemniej doceniam, że się nad nim pochyliłeś i podzieliłeś się swoimi wrażeniami. Dziękuję.
 

« Ostatnia zmiana: Pn, 22 Styczeń 2024, 20:03:59 wysłana przez turucorp »