Autor Wątek: Komiksy z konkursu im. Janusza Christy  (Przeczytany 5537 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline keram2

Komiksy z konkursu im. Janusza Christy
« dnia: Nd, 01 Wrzesień 2019, 21:25:27 »
Na stronie januszchrista.pl znalazłem info  o wynikach IV edycji konkursu:
miejsce pierwsze - nie przyznano
miejsce drugie - Łukasz Auguścik za komiks Niesamowity Szerlok Worms " W sieci kłamstw"
miejsce trzecie - Aleksandra Kubik za komiks Niesamowity Alojzy

Tylko tyle, żadnych plansz i informacji.
Spodziewałem się uroczystego ogłoszenia wyników na festiwalu w Łodzi.
Strasznie cicho o tym , ktoś coś wie?
« Ostatnia zmiana: Nd, 01 Wrzesień 2019, 21:30:17 wysłana przez keram2 »


Offline keram2

Odp: Komiksy z konkursu im. Janusza Christy
« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 02 Wrzesień 2019, 06:05:21 »
plansze można zobaczyć tutaj:
https://swiatkomiksu.pl/strona-glowna/aktualnosci/art,699,laureaci-iv-konkursu-im-janusza-christy.html

Dzięki.
Widzę datę -3 czerwca- naprawdę wtedy ogłosili wyniki?
Kompletnie nic nie słyszałem, poprzednie edycje były szeroko komentowane, tym razem nie kojarzę żadnej dyskusji, przejrzałem blog na-plasterki i też nic nie ma.
 

Offline keram2

Odp: Komiksy z konkursu im. Janusza Christy
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 08 Maj 2020, 17:19:07 »
We wrześniu tom 5 "Lila i Puta" oraz tom 4 "Krasnoluda Napa" co bardzo mnie cieszy.

Martwi mnie natomiast brak nowych tomów z serii: "Wojtek i Rudy" oraz "Oskar i Fabrycy".
Już we wrześniu zeszłego roku miały ukazać się trzecie tomy tych serii, spodziewałem się, że opóźnienie potrwa max kilka miesięcy, ale niestety jest dużo gorzej.
Mam nadzieję, że te serie nie zakończą się po dwóch tomach (jak "Rysiek i Królik" - niestety).
« Ostatnia zmiana: Pt, 08 Maj 2020, 17:34:16 wysłana przez keram2 »

Offline K.Leszcz

Odp: Komiksy z konkursu im. Janusza Christy
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 08 Maj 2020, 19:29:51 »
We wrześniu tom 5 "Lila i Puta" oraz tom 4 "Krasnoluda Napa" co bardzo mnie cieszy.

Martwi mnie natomiast brak nowych tomów z serii: "Wojtek i Rudy" oraz "Oskar i Fabrycy".
Już we wrześniu zeszłego roku miały ukazać się trzecie tomy tych serii, spodziewałem się, że opóźnienie potrwa max kilka miesięcy, ale niestety jest dużo gorzej.
Mam nadzieję, że te serie nie zakończą się po dwóch tomach (jak "Rysiek i Królik" - niestety).


Do do "Oskara", to spokojna głowa! Dostałem od scenarzysty info, że prace nad. 3 tomem trwają, ale były różne odgórne komplikacje, więc się opóźniło. Ale w przyszłym roku raczej będzie :)

Jeżeli nic żadnych planów nie pokrzyżuje, to w przyszłym roku od Kura ma jeszcze wyjść:
- Lil i Put 6
- Emilka Sza
- Delisie
- kolejny tom "Kajka i Kokosza"

Offline K.Leszcz

Odp: Komiksy z konkursu im. Janusza Christy
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 08 Maj 2020, 19:30:26 »
A "Ryśka i Królika" rzeczywiście szkoda. Spoko seria to była :(

Offline turucorp

Odp: Komiksy z konkursu im. Janusza Christy
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 08 Maj 2020, 20:20:07 »
A "Ryśka i Królika" rzeczywiście szkoda. Spoko seria to była :(

Serio uważasz, że lepiej dla wszystkich, żeby Krzysiek rysował „Ryśka i Królika” niż to co teraz robi? :O

Offline keram2

Odp: Komiksy z konkursu im. Janusza Christy
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 08 Maj 2020, 20:32:29 »
Nie wiem czy "lepiej dla wszystkich", ale ja osobiście żałuję, że nie tworzy kolejnych tomów "Ryśka i Królika".

« Ostatnia zmiana: Pt, 08 Maj 2020, 20:46:35 wysłana przez keram2 »

Offline keram2

Odp: Komiksy z konkursu im. Janusza Christy
« Odpowiedź #8 dnia: So, 09 Maj 2020, 18:37:10 »
Choć żałuję, że seria "Rysiek i Królik" została przerwana, to jednak nastąpiło to dosyć dawno i Krzysztof Budziejewski miał najwyraźniej inne powody niż późniejszy start "Wydziału 7".
Czyli turucorp ma tutaj rację.

Offline Kot Tip-Top

Odp: Komiksy z konkursu im. Janusza Christy
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 00:49:27 »
Serio uważasz, że lepiej dla wszystkich, żeby Krzysiek rysował „Ryśka i Królika” niż to co teraz robi? :O

Trochę niezrozumiała jest dla mnie ta reakcja względem tego co napisał K.Leszcz a później Keram2 bo jedyne co wyrazili, że im szkoda, że nie powstało więcej "Ryśków i Królików", nie "Wrrrr! Czemu Budziejewski na jakichś Wydziałach 7 się marnuje zamiast kolejne ryśki trzaskać". Przepraszam ale ciężko nie czytać Twoich reakcji jako takie "No ale czemu wam szkoda, że tego już nie robi jak rysuje teraz fajniejszy komiks" i tu sie rodzi pytanie co ma piernik do wiatraka? "Rysiek i Królik" i "Wydział 7" to tak różne klimaty, że raczej jak ktoś jest fanem tego pierwszego i chce więcej to drugi jak super by nie był w swojej kategorii dla niego substytutem nie będzie.  ???


A jeszcze dopytam - seria autorska jest naprawdę TYLKO wtedy jak ją tworzy JEDEN autor? ??? Więc Thorgal nie jest autorskim komiksem Rosińskiego, Asteriks Goscinnego, a WILQ Minkiewiczów?


Tez sądzę, ż "Rysiek i Królik" miał potencjał jeszcze długo pociągnąć, zwłaszcza, że tom dwa był o poziom wyżej od pierwszego pod każdym względem. 
« Ostatnia zmiana: Nd, 10 Maj 2020, 00:52:19 wysłana przez Kot Tip-Top »

Offline turucorp

Odp: Komiksy z konkursu im. Janusza Christy
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 05:04:19 »
Trochę niezrozumiała jest dla mnie ta reakcja względem tego co napisał K.Leszcz a później Keram2 bo jedyne co wyrazili, że im szkoda, że nie powstało więcej "Ryśków i Królików", nie "Wrrrr! Czemu Budziejewski na jakichś Wydziałach 7 się marnuje zamiast kolejne ryśki trzaskać". Przepraszam ale ciężko nie czytać Twoich reakcji jako takie "No ale czemu wam szkoda, że tego już nie robi jak rysuje teraz fajniejszy komiks" i tu sie rodzi pytanie co ma piernik do wiatraka? "Rysiek i Królik" i "Wydział 7" to tak różne klimaty, że raczej jak ktoś jest fanem tego pierwszego i chce więcej to drugi jak super by nie był w swojej kategorii dla niego substytutem nie będzie.  ???


A jeszcze dopytam - seria autorska jest naprawdę TYLKO wtedy jak ją tworzy JEDEN autor? ??? Więc Thorgal nie jest autorskim komiksem Rosińskiego, Asteriks Goscinnego, a WILQ Minkiewiczów?


Tez sądzę, ż "Rysiek i Królik" miał potencjał jeszcze długo pociągnąć, zwłaszcza, że tom dwa był o poziom wyżej od pierwszego pod każdym względem.

Wydaje mi się, że dosyć wyraźnie napisałem, że decyzja Budziejewskiego może wynikać z kilku przyczyn, i wspomniałem o conajmniej dwóch, a nawet trzech z nich.

A w kwestii „komiksu autorskiego”, jeśli uważnie się pochylisz nad okładką np. Thorgala, to dostrzeżesz tam nazwisko scenarzysty, obok nazwiska rysownika. Ba, jeśli bardziej wnikliwie przejrzysz np. to forum, to natrafisz na dyskusję, w której kilka osób tłumaczy, dlaczego Thorgal nie jest polskim komiksem.
Z Asterixem sytuacja wygląda podobnie.
A Wilq? No cóż, to trochę bardziej skomplikowane, bo obaj bracia odpowiadają za scenariusz, ale tylko jeden z nich to rysuje. Uwzględniając stopień pokrewieństwa i fakt, że autor rysunków mógłby poradzić sobie sam, ten komiks jest najbliżej komiksu autorskiego, spośród trzech w/w.

Offline Kot Tip-Top

Odp: Komiksy z konkursu im. Janusza Christy
« Odpowiedź #11 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 11:49:07 »
Wydaje mi się, że dosyć wyraźnie napisałem, że decyzja Budziejewskiego może wynikać z kilku przyczyn, i wspomniałem o conajmniej dwóch, a nawet trzech z nich.

Owszem tylko teraz się pytam co to ma wspólnego z tym o czym pisałem?  ??? Bo o jego powodach odejścia nie pisałem słowem.

Ba, jeśli bardziej wnikliwie przejrzysz np. to forum, to natrafisz na dyskusję, w której kilka osób tłumaczy, dlaczego Thorgal nie jest polskim komiksem.

I znowu - Fajna dyskusja, brałem w niej udział... A co to ma do rzeczy?

Naprawdę widzę, że się czepiać lubisz bo równie dobrze mogłem napisać "Czy Thorgal jest autorstwa Jeana Van Hamme"? i na jedno by wyszło... chyba, że dla Ciebie scenarzysta > rysownik. Tylko co wtedy jak to ten drugi wymyślił jakąś postać i świat i poprosił tego pierwszego by mu rozpisał dla nich fabułę? Albo powstało z wspólnego prania mózgów?

Współautorstwo to... nadal autorstwo.

Dla mnie o komiksie nie-autorskim możemy mówić jak autorzy kontynuują po kimś serię lub ewentualnie tworzą ją kompletnie na zlecenie 100% pod czyjeś wytyczne.
« Ostatnia zmiana: Nd, 10 Maj 2020, 11:51:39 wysłana przez Kot Tip-Top »