Autor Wątek: Komiksy Szarloty Pawel  (Przeczytany 5415 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kot Tip-Top

Komiksy Szarloty Pawel
« dnia: Pn, 12 Lipiec 2021, 00:45:06 »
A no właśnie, aż dziw, że nie ma tutaj tematu o tej gwieździe Polskiego komiksu która opuściła nas kilka lat temu. Jej komiksy zawsze były dla mnie kilka poziomów niżej niż Christa, Papcio Chmiel czy Baranowski (wizualnie jak i treściowo) ale wspominam je jednak niezwykle przyjemnie i ciepło.

Znaleziona recenzyjko-analiza Kubusia Piekielnego tak dla przypomnienia:
« Ostatnia zmiana: Pn, 12 Lipiec 2021, 00:46:44 wysłana przez Kot Tip-Top »

Offline NuoLab

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #1 dnia: So, 17 Lipiec 2021, 22:25:19 »
Kleksy to komiksy z dzieciństwa, które bardzo lubiłem ale dzisiaj nie mam najmniejszej ochoty do nich wracać i kupować wznowienia.

Offline PJP

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #2 dnia: So, 17 Lipiec 2021, 22:30:52 »
Akurat nawiązania do poprzedniego systemu kojarzę bo się załapałem na końcówkę, ale dla czytelników mogą być nieczytelne i co tu dużo pisać, komiksy, w których tych nawiązań było dużo mocno się zestarzały. Od czasu do czasu lubię wrócić do "przygodowych kleksów" czyli głównie do trzech pozycji: Smoczego jaja, Złota Alaski i W pogoni za czarnym Kleksem. Trochę z sentymentu, jak do Niziurskiego, trochę z przekory, bo to nadal fajne opowieści 8)

Online misiokles

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #3 dnia: So, 17 Lipiec 2021, 22:57:33 »
A sentyment można sobie fajnie zboostować czytając nowe fanowskie przygody Kleksa, autorstwa Pawła Przygody.
https://webkomiksy.pl/komiks/kleks?v=kFC9vM8heItx

Offline pawlis

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 18 Lipiec 2021, 00:33:01 »
Akurat nawiązania do poprzedniego systemu kojarzę bo się załapałem na końcówkę, ale dla czytelników mogą być nieczytelne i co tu dużo pisać, komiksy, w których tych nawiązań było dużo mocno się zestarzały.
W wydaniu zbiorczym od Ongrysa na końcu w przypisach Pawel objaśniała niektóre terminy i sytuacje wiedząc, że czytelnicy urodzeni po komunie nie zrozumieją tego.

Odnośnie Kubusia Piekielnego to miałem jeden tomik w rodzinnym domu. Taki Bareja w wersji dla dzieci. Oczywiście zakupiłem wydanie Ongrysu, by mieć w kolekcji. Całkiem sympatyczny i dobry wehikuł czasu czasów słusznie minionych.

Nesumi

  • Gość
Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #5 dnia: Pn, 19 Lipiec 2021, 14:59:17 »
Ja miałem przeogromny sentyment z dzieciństwa- na zokończenie przedszkola dostałem "Przygody Jonki, Jonka i Kleksa", stare jednotomowe wydanie. Stoi na półce do tej pory- chyba najbardziej zajeżdżony mój komiks. Potem śledziłem kolejne przygody w Świecie Młodych, kupowałem albumowe wydania. Wydawało mi się wtedy, że trudno w tej materii coś lepszego zrobić. Po zaledwie kilku latach Kleksy i inne rzeczy pani Szarloty bardzo dużo straciły w moich oczach, ale do dziś uważam, że była to bardzo ważna postać na polskiej scenie komiksowej. Próbowałem czytać kleksy z córką, ale oboje się od tego odbiliśmy. Niemiłosiernie się ta twórczość zestarzała.

Offline nori

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 18:02:01 »
Miał być przerywnik, coś, co się skleci relatywnie szybko, a okazało się, że z najnowszą grafiką zeszło nam ponad trzy miesiące! I w sumie nic dziwnego, wszak twórczość Szarloty Pawel była obecna w szeregu wydań albumowych, ale jednocześnie artystka ta stworzyła wiele historyjek, które chociaż opublikowane były na łamach gazety "Świat Młodych" i do dzisiaj niestety nie doczekały się żadnego wznowienia. Jeżeli do tego doliczymy wprost niezliczoną ilość rysunków, żartów, krótkich form komiksowych, a także ilustracji książkowych, to uwierzcie, jest w czym grzebać! A do tego dochodzi jeszcze aspekt stosowny nie tylko przez Szarlotę, czyli przerysowywanie i ponowne wykorzystywanie swoich pomysłów. Sam magazyn "Uśmiech Numeru" stanowił sporą zagadkę, gdyż owszem, wydania z pierwszych lat publikacji są powszechnie znane, ale ostatnie numery już nie były tak popularne, i nawet Biblioteka Narodowa nie ewidencjonuje wszystkich!

Przy powstawaniu grafiki zebrała się bardzo fajna ekipa:
  • Łamignat, czyli Radosław Gieremek, działający w Fundacji Kreska, autor wstępu do piątego tomu Złotej Kolekcji Kajko i Kokosza.
  • Piotrek, współautor fanpejdżu Kultowe komiksy z czasów PRL-u wielki miłośnik i znawca komiksów z tamtych czasów.
  • Robert Radomski, kolekcjoner i znawca starego komiksu, o ogromnej wiedzy na temat komiksu prasowego.
  • Kapral czyli Krzysiek Janicz, miłośnik twórczości Janusza Christy, autor doskonałych opracowań zawartych we wszystkich tomach Złotej Kolekcji Kajko i Kokosza.

Mam nadzieję, że chłopaki nie mają mnie dość, i w takim gronie spotkamy się przy kolejnych grafikach. Bo oczywiście, temat zamierzamy kontynuować, parę kolejnych już się kleci, a jedna jest nawet już "na ukończeniu". Co więcej, liczę, że ekipa jeszcze się rozrośnie, zobaczymy co z tego wyjdzie. :)

Dodatkowo chciałbym serdecznie podziękować: Wydawnictwu MAC za udostępnienie okładek swoich publikacji, Tomaszowi Kołodziejczakowi z Wydawnictwa Egmont za odpowiedź na parę pytań, Tomaszowi za wycieczkę do Biblioteki Narodowej i obfotografowanie brakujących pozycji oraz użytkownikom forum KomikSpec szczególnie Mertusoriowi i Rodriguesowi!

W kwestii samej grafiki, nie trzymamy się sztywnych ram i sam układ nieco się zmienia, w przypadku Szarloty Pawel zastosowaliśmy podział wg serii które stworzyła, a także nie mogliśmy się oprzeć, by dodać choćby rozdział poświęcony magazynowi "Uśmiech Numeru". Z którym zresztą była niezła zabawa, gdyż w końcu udało się zdobyć większość okładek, ale brakowało… jednej. Tomik ten ma Biblioteka Narodowa, wysłałem więc zamówienie reprograficzne, ale z powodu praw autorskich Biblioteka nie może niestety powielać i udostępniać takich materiałów. Ale można udać się osobiście i zrobić sobie we własnym zakresie skan lub zdjęcie. Do Warszawy mi nie po drodze, jednak znalazła się osoba, która udała się na takową misję, ukończoną na szczęście sukcesem! Szarlota Pawel zastosowała specyficzną, do tego bardzo urokliwą, czcionkę na tytuł "Jonka, Jonek i Kleks", niestety trudno znaleźć prawie identyczną, by sklecić w podobnej formie pozostałe nazwy. Koniec końców przerysowałem wszystkie literki, dorysowałem brakujące, i wszystkie tytuły są utrzymane w podobnym stylu. Co strasznie mnie cieszy. :) Oczywiście nie można zapomnieć o książkach, do których ilustracje, a nawet krótkie formy komiksowe, Szarlota Pawel stworzyła całkiem wiele. O różnym stylu, i muszę przyznać, że polowanie na te publikacje było także niezłą zabawą. Podobnych niuansów było więcej, ale już nie przynudzam.

Serdecznie zapraszamy:



Link do grafiki w wysokiej rozdzielczości (plik ma ponad 20 MB)

Pozostałe grafiki:

Klasyka Polskiego Komiksu: Janusz Christa, Tadeusz Baranowski

Marvel/DC: Marvel NOW, NOW2.0, Fresh, Kosmos, DC NEW52, Odrodzenie, Sandman

8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Mertusor

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 21:00:50 »
Dla kolegi nori podziw, szacun i głęboki pokłon, za świetne dzieło, które stworzył.
Takie coś jest równie ważne dla polskiej komiksologii, jak liczne książki, które się ukazują.
Nieoceniona pomoc dla kolekcjonerów. :-)
« Ostatnia zmiana: Nd, 01 Styczeń 2023, 21:07:09 wysłana przez Mertusor »

Offline Spiff

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 26 Kwiecień 2023, 13:55:44 »
Cytuj
@ ukaszm84
Odp: Tytus
« Odpowiedź #217 dnia: Pn, 17 Kwiecień 2023, 18:36:16 »
Kołodziejczak dawał do zrozumienia na którymś filmie, że coś takiego będzie w Egmoncie. Tzn. ja tak to odebrałem, na wprost nie powiedział. Ale to było coś w stylu - "pytacie też o integral JJ&K, chciałem tylko powiedzieć, że w 2024 jest 50-ta rocznica powstania serii".
 
Niech robią tego przed- książeczkowego integrala, bo moje najstarsze gazetowe Kleksy zaczynają się już powoli sypać. :)
Spoiler: PokażUkryj



- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Online Martin Eden

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 26 Kwiecień 2023, 14:08:39 »
Ogólnie to brałbym wszystko.
Chciałbym również powiększone wydanie tych małych formatów, w których wydawał Egmont do tej pory. Tutaj szczególnie ucierpiał bodaj "Szalony wynalazca", w którym z powodu tego formatu ogromnie ucierpiała czytelność + dziwne kolory niektórych plansz, które nawet po profilach na FB było widać, że są łatwo dostępne w lepszej jakości.
Ogólnie Egmont do Pani Pawel podchodził ostatnio nieco po macoszemu, jeśli zestawić to z KiK.

Offline Spiff

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 26 Kwiecień 2023, 14:39:56 »
Ogólnie to brałbym wszystko.
Chciałbym również powiększone wydanie tych małych formatów, w których wydawał Egmont do tej pory.
Format zbiorczego Binio Billa jest w sam raz na Kleksa.
« Ostatnia zmiana: Śr, 26 Kwiecień 2023, 14:53:24 wysłana przez Spiff »
- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Offline rzodkiew

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 27 Kwiecień 2023, 09:51:00 »
Mam sentyment do "Złota Alaski". Tyle razy go czytałem, że się w końcu rozleciał. Brałbym.

Offline greg0

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 27 Kwiecień 2023, 12:28:02 »


Mam sentyment do "Złota Alaski".
a ja do "Porwania Księżniczki"
Ważne żeby narzekać...

Offline Spiff

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 27 Kwiecień 2023, 12:33:21 »
a ja " Pióro contra Flamaster"
Jolsk'y to zły człowiek.
- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Offline Dalthon

Odp: Komiksy Szarloty Pawel
« Odpowiedź #14 dnia: Cz, 27 Kwiecień 2023, 15:32:05 »
a ja " Pióro contra Flamaster"
#metoo

Miałem nadzieję że jednak wyda to kto inny niż Egmont - na przykładzie TRiA (zero, 80) czy ostatnio Kasprzaka pokazali że dobre skanowanie i poprawianie jest im obce. Jeden KiK (w 6 odsłonach) wiosny nie czyni.

Cieszę się że Tytusami z ŚM zajął się Ongrys - szkoda że nie ma praw do Kleksa ze ŚM :(