Autor Wątek: Komiksy IPN  (Przeczytany 25205 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nawimar III

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #75 dnia: Śr, 15 Lipiec 2020, 22:49:14 »
Gdyby komuś brakowało któregoś tomu "Wilczych tropów" lub "W Imieniu Polski Walczącej" to coś się w temacie wznowień ruszyło:
 
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/102465,Dobra-wiadomosc-dla-milosnikow-komiksow-IPN.html?fbclid=IwAR3OihWZO5W6LArUyn3YjyxQtu6NEK8UzUytcqn1Hc_phN-limwAaH9ohVA
 

Offline roj

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #76 dnia: Pn, 10 Sierpień 2020, 22:59:18 »
Na youtube jest film na bazie nowego komiksu o Bitwie Warszawskiej! (Zajączkowski i Wyrzykowski)

Wizualnie wygląda to raczej super:) Naliczyłem z kilkanaście stron więc można sobie zobaczyć. Mam nadzieję, że w komiksie jest dużo więcej samej batalistyki niż przedstawiono na filmie. Tu skupiono się głównie na Ossowie i Radzyminie.

Znalazłem info na fb, że komiks wkrótce w sprzedaży.

Offline Arne

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #77 dnia: Wt, 11 Sierpień 2020, 10:23:33 »
Mam nadzieje, ze kolory oraz drugi plan w kadrach,  w komiksie beda troche bardziej dopracowane. Bo na tym filmie specjalnie nie wymiataja. Mam wrazenie, jakby ten filmik byl montowany z " polproduktu".

Offline roj

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #78 dnia: So, 22 Sierpień 2020, 00:56:24 »
Mam nadzieje, ze kolory oraz drugi plan w kadrach,  w komiksie beda troche bardziej dopracowane. Bo na tym filmie specjalnie nie wymiataja. Mam wrazenie, jakby ten filmik byl montowany z " polproduktu".

Też bym sobie życzył aby kadry były bardziej dopracowane, ale taki styl rysownika :)
Widać, że album w podobnej jakości jak poprzednie komiksy. Czy z półproduktu to nie wiem, ale wydaje mi się, że efekt był zamierzony.
Cieszę się, że w końcu ktoś ruszył temat w kresce realistycznej. Chciałbym więcej komiksów w tym temacie bardziej fabularnych ale to raczej tylko moje marzenie :(

Offline Arne

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #79 dnia: So, 22 Sierpień 2020, 22:46:44 »
Też bym sobie życzył aby kadry były bardziej dopracowane, ale taki styl rysownika :)
Widać, że album w podobnej jakości jak poprzednie komiksy.
Myślę, że tu raczej nie do końca chodzi o styl rysownika, a raczej brak czasu na dopieszczenie rysunków. 100. rocznica Bitwy Warszawskiej właśnie minęła i komiks nie może mieć półrocznej obsuwy wydawniczej, bo autor rysunków nie ma czasu ich dopieścić. W seriach "Wilcze tropy" i "W imieniu Rzeczypospolitej" to dopiero bywały obsuwy wydawnicze, ale tam rysunki drugiego planu były dokładniejsze, bo autora nie goniła rocznica. :D
To takie moje gdybanie - być może się mylę. Jak wygląda efekt końcowy, sprawdzę na gotowym produkcie, gdy zostanie już wydany :).
« Ostatnia zmiana: So, 22 Sierpień 2020, 22:48:35 wysłana przez BosMan »

Offline Szekak

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #80 dnia: Nd, 23 Sierpień 2020, 00:33:25 »
Bosmanie, mozesz mi wyjasnic skad u Ciebie takie zamilowanie do tego typu komiksow? Ich czytanie sprawia ci faktycznie duzo frajdy, czy bardziej rzecz kolekcjonerska?
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Arne

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #81 dnia: Nd, 23 Sierpień 2020, 12:06:42 »
 Największe znaczenie ma tutaj chyba moje zamiłowanie do historii :). Lubię czytać komiksy i lubię czytać o tematach, które mnie interesują. Zdaję sobie sprawę, że komiksy historyczne nie wciągają tak jak sensacyjne, czy przygodowe, ale ich cel jest zupełnie inny. Zazwyczaj mają one tylko "zarzucić haczyk" czytelnikowi, aby zainteresować go poruszanym tematem, zachęcić do dalszego zgłębiania zagadnienia (między innymi temu też właśnie służą historyczne materiały dodatkowe, zawarte w większości tych komiksów). I w moim przypadku często się to udaje. Jeżeli komiks zainteresuje mnie poruszanym tematem, często sięgam po literaturę poruszającą ten temat (tak było np. przy komiksie "Pochód zimowy"). Często zdarza się również, że poruszany w komiksie temat jest mi dobrze znany, i wtedy czytam komiks z perspektywy "naukowca" ;) - analizuję podejście autora do tematu; wychwytuję, gdzie poruszane temat spłycił lub minął się z prawdą i jaki mógł mieć w tym cel - czy było to wymuszone zachowaniem płynności i spójności fabuły, czy po prostu się pomylił ;).
Dopiero w następnej kolejności w tym przypadku wychodzi ze mnie żyłka kolekcjonera. Niektóre komiksy historyczne kupuję z drugiej ręki nawet kilkanaście lat po wydaniu, wtedy, gdy akurat zainteresuje mnie dany temat.

Offline keram2

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #82 dnia: Nd, 23 Sierpień 2020, 12:41:32 »
Rok temu na MFKiG było spotkanie dotyczące komiksu historycznego zabrałem głos i powiedziałem, że: " wiele komiksów ma paradokumentalny charakter, ja natomiast wolałbym bardziej fabularną opowieść". Pamiętam, że ktoś z widowni wyraził aprobatę, sądzę więc, że wiele osób wołałoby takie komiksy, niestety instytucje finansujące komiksy historyczne podchodzą (moim zdaniem) nieco zbyt doktrynalnie co do charakteru "edukacyjno-dokumentującego" zawartego w komiksach.
Uważam, że gdyby IPN zezwolił duetowi Zajączkowski-Wyrzykowski na zrealizowanie fabularnej, przygodowo-historycznej opowieści (z dokumentacją historyczną w dodatkach) to efekty mogłyby być wspaniałe, a i misja IPN nie ucierpiałaby na tym.
 
Zaznaczam, że mimo wszystko jak najbardziej kibicuję komiksowej działalności twórców i historyków z IPN.


Komentować zamieszczonej niżej wypowiedzi Szekaka nawet mi się nie chce, ale jak ma kolega ochotę to niech mnie oświeci.

« Ostatnia zmiana: Nd, 23 Sierpień 2020, 12:50:26 wysłana przez keram2 »

Offline Szekak

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #83 dnia: Nd, 23 Sierpień 2020, 12:44:12 »
Chyba nie do końca zdajesz sobie sprawę z misji jaka przyświeca IPN... ;)
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline misiokles

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #84 dnia: Nd, 23 Sierpień 2020, 13:19:37 »
Rok temu na MFKiG było spotkanie dotyczące komiksu historycznego zabrałem głos i powiedziałem, że: " wiele komiksów ma paradokumentalny charakter, ja natomiast wolałbym bardziej fabularną opowieść".
I takie komiksy na szczęście powstają. Tylko nie wychodzą spod szyldu IPN-u. Ale powstają i są przynajmniej dobre!

Offline roj

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #85 dnia: Wt, 25 Sierpień 2020, 13:11:10 »
Myślę, że tu raczej nie do końca chodzi o styl rysownika, a raczej brak czasu na dopieszczenie rysunków. 100. rocznica Bitwy Warszawskiej właśnie minęła i komiks nie może mieć półrocznej obsuwy wydawniczej, bo autor rysunków nie ma czasu ich dopieścić. W seriach "Wilcze tropy" i "W imieniu Rzeczypospolitej" to dopiero bywały obsuwy wydawnicze, ale tam rysunki drugiego planu były dokładniejsze, bo autora nie goniła rocznica. :D


Zgadzam się z Tobą, że rysownik ma za mało czasu aby dopracować szczegóły na kadrach. Średnio komiks wykonuje w 4 miesiące. Dodatkowo ma terminy na inne zlecenia i koloruje. Myślę, że ma takiego komfortu jak rysownicy na rynku frankofońskim gdzie ktoś rysuje w około 10 miesięcy, a inny ma czas rok do półtora na narysowanie i często za kolory sam nie odpowiada. Do kolorów są lepsi fachowcy i w efekcie taki komiks może cieszyć Nasze oko:)

Napisałem w dużym uproszczeniu styl rysownika.
Za 30-40 lat chyba mało kto będzie pamiętał, że rysownik z różnych przyczyn miał za mało czasu. Pozostaną komiksy z taką charakterystyczna kreską:)

Co do opóźnień to myślałem podobnie jak Ty.
Napisałem kiedyś maila do IPN w sprawie Ich komiksów i nowych tematów na komiksy. Dostałem odpowiedź z
pierwszej ręki, że na pewno serie nie będą się ukazywać częściej i raczej nie ma możliwości na nowe tematy.
Dotyczy to oddziału warszawskiego. Konsultanci mają po kilkanaście rzeczy do roboty na raz, dodatkowo pilotują proces powstawania tych serii komiksowych, które są. Trzeba jeszcze przygotować wkładkę historyczną. Nowych  serii tematycznych nie ma komu prowadzić. Chociaż w przypadku autorów "Wilczych tropów" i "W imieniu Polski walczącej" weszły ostatnio nowe tematy związane z wojna polsko-bolszewicką, ale za to rzadziej ukazują się wcześniejsze serie. Nadal mamy jeden komiks na rok.
Myślę, że jeżeli komiks jest gotowy to dopiero czeka na wkładkę historyczną.
Moim zdaniem dokończenie w terminie komiksu nie jest w IPN podstawowym priorytetem konsultanta.

Offline Arne

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #86 dnia: Wt, 25 Sierpień 2020, 13:31:43 »
Jak juz napisalem kilka postow wyzej:

To takie moje gdybanie - być może się mylę.

Offline Arne

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #87 dnia: Cz, 27 Sierpień 2020, 17:55:34 »
I takie komiksy na szczęście powstają. Tylko nie wychodzą spod szyldu IPN-u. Ale powstają i są przynajmniej dobre!
Mógłbyś podać jakieś konkretne tytuły? Chciałbym wiedzieć, czy czegoś dobrego nie przegapiłem w interesującym mnie segmencie.

Offline misiokles

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #88 dnia: Cz, 27 Sierpień 2020, 23:47:51 »
Endorf, Nie przebaczaj, Bradl

Offline Arne

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #89 dnia: Pt, 28 Sierpień 2020, 06:39:17 »
Ok, dzieki. Czyli jednak niczego nie przegapilem.