Autor Wątek: Komiksy IPN  (Przeczytany 25292 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PJP

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #60 dnia: Pt, 31 Maj 2019, 20:20:38 »
Wydaje mi się, że po części te komiksy są prostą wypadkową tzw. pedagogiki wstydu. Tresowani przez określone koła ;) Polacy i mający się wstydzić za cokolwiek poszybowali w drugim, nieco bezrefleksyjnym (aczkolwiek zdrowy to odruch) kierunku. Różnica między obiektywizmem w historii (da się to osiągnąć z rzadka) a agitką jest znaczna i ja osobiście nie wierzę w to zwierzę bo historia jest pisana na nowo, co pokolenie, mieszana z innymi dziedzinami (mniej i bardziej sprawnie) czy jest efektem buszowania w archiwach czy zmianach w świadomości (nie mylić ze sztucznym konstruktem opinii publicznej) ludzkiej. Najważniejsze w historii jest jak w newsach - to, o czym się nie mówi czy pisze - daje do myślenia, kto posiada władzę...
Wracając do tematu. Powiem tak: nie przeszkadzają mi przemycane poglądy zawarte w komiksach chociaż wiele razy dają mi masę radości (jestem m.in. historykiem z wykształcenia i interesuję się dziejami najnowszymi, walką wywiadów i takie tam duperele). Dlaczego radości? Jeśli scenarzysta potrafi się wyargumentować - szanuję chociaż zwykle się nie zgadzam. Nie cierpię natomiast siermiężnej propagandy i natrętnej łopatologii, ordynarnej ściemy i indoktrynacji. I mówię o obu stronach klasycznie pojętych podziałów w stylu prawica-lewica. Może sobie być bogoojczyźniana czy skrajnie lewacka jeśli nie przekłamuje podstawowych pojęć. A niestety zazwyczaj "odbrązawianie" sprowadza się do prostej nawalanki, z reguły z całkowicie pomylonymi pojęciami i faktami.
Dzisiaj zresztą bliżej nam do pojęć konserwatysta-liberał (w znaczeniu amerykańskim czyli lewicowiec) niż prawica-lewica. Zobaczmy kto jest u władzy? Nie jest to prawica. Co najwyżej konserwatywni socjaliści :D lub narodowi w sensie sprzed I wojny światowej.
« Ostatnia zmiana: Pt, 31 Maj 2019, 20:26:10 wysłana przez PJP »

Mark Riddle

  • Gość
Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #61 dnia: Pt, 31 Maj 2019, 20:29:08 »
...z całkowicie pomylonymi pojęciami i faktami.
No to dawej te niepomylone fakty panie historyk. Bym chętnie zobaczył co jest nie tak z tymi komiksami  :)

Offline PJP

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #62 dnia: Pt, 31 Maj 2019, 20:33:01 »
Chętnie ale nie mam ich pod ręką w tej chwili. Tak jak pisałem, jestem pozytywnie zdziwiony ich poziomem więc dalej będę drążył temat.

Offline Arne

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #63 dnia: Wt, 01 Październik 2019, 08:45:39 »
Info z MFKiG:
Dowiedziałem się na stoisku IPN-u, bezpośrednio od Huberta Ronka, że planują już niedługo zbiorcze wydanie w twardej oprawie wszystkich dziesięciu tomów "Antka Srebrnego". Ma to być w jednym tomie, ze wszystkimi dodatkami historycznymi zawartymi w pojedynczych tomach. Standard wydania taki sam jak "Srebrni na szlakach Niepodległej". No i cena ma być konkurencyjna: jakieś 40-45 zł (ale z tym to wiadomo: okaże się w praniu).
Oprócz tego Hubert pracuje nad ciągiem dalszym "Srebrnych na szlakach Niepodległej" - opowiadać ma o Bitwie Warszawskiej.

Offline Nawimar III

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #64 dnia: Wt, 01 Październik 2019, 11:16:10 »
Podczytałem wczoraj dziesiąty tom "Wojennej odysei...". Wszystko zmierza w bardzo dobrym kierunku. Zarówno w wymiarze fabularnym jak i plastycznym. "Przemarsz przez piekło 1944" czyta się błyskawicznie i rzecz ogólnie wciąga. Rysunkowo także znać coraz więcej swobody, choć równocześnie widać jak sporo pracy zostało w ten projekt włożone. Kto nie miał jeszcze okazji rozpoznać tego przedsięwzięcia (bez względu na wiek) to bardzo warto.

Offline robin

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #65 dnia: Cz, 03 Październik 2019, 21:07:40 »
Świetna seria, a tom 10 jest jednym z najciekawszych.

Offline keram2

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #66 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 21:22:48 »
W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" dodatek komiksowy "Pancerne skrzydła gen Maczka."

https://www.tysol.pl/a39069-W-nadchodzacym-numerze-TS-DODATEK-KOMIKSOWY-Pancerne-skrzydla-gen-Maczka-

Wiem, że to wątek o IPN, ale nie wiedziałem gdzie dać tę informację, a tu chyba będzie trochę zainteresowanych.

Offline Szekak

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #67 dnia: Pt, 24 Styczeń 2020, 10:32:33 »
A tu ni z tego, ni z owego premierę ma nowy komiks z serii "W imieniu Polski Walczącej", mianowiecie "Starachowice, 6 sierpnia 1943, Końskie, 5 czerwca 1944."

Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline roj

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #68 dnia: Śr, 17 Czerwiec 2020, 13:41:14 »
W katalogu IPN pojawiła się zapowiedź nowego komiksu Zajączkowski-Wyrzykowski. Jest tylko sam tytuł "Bitwa Warszawska 1920 roku". Zapowiada się fajny temat przy niezłej kresce.

https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/katalog-publikacji/100479,Katalog-wydawnictw-IPN-Wiosna-lato-2020.html

Offline Lyricstof

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #69 dnia: Śr, 17 Czerwiec 2020, 14:43:00 »
Przejrzałem katalog i jest kilka ciekawostek. Na przykład to, chociaż chyba trudne do zdobycia będzie.



A w zapowiedziach ciekawie wygląda pierwszy tytuł - Błękitna armia Ireneusza Koniara / Koniora ?
nie wiem czy to błąd czy też inny rysownik. A jeżeli jest to Irek Konior to może być bardzo ciekawie.  :)



Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline Death

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #70 dnia: Śr, 17 Czerwiec 2020, 14:46:09 »
Też mnie to właśnie zastanawia, bo Konior to znakomity rysownik.

Offline turucorp

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #71 dnia: Śr, 17 Czerwiec 2020, 16:12:31 »
A jeżeli jest to Irek Konior to może być bardzo ciekawie.  :)

Tak, chodzi o Koniora.

Offline keram2

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #72 dnia: Śr, 17 Czerwiec 2020, 16:20:54 »

A mnie zastanawia czy "Bitwa Warszawska 1920" to "Pola i towariszczi" pod innym (komercyjnym?) tytułem?
Chciałbym tego, bo fragmenty "Poli..." opublikowane w numerze 9 "Komiks i My" podobały mi się ogromnie, po za tym jestem zwolennikiem opowieści fabularnych, a niektóre z komiksów IPN mają zbyt  paradokumentalny charakter.


 

Offline Lyricstof

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #73 dnia: Cz, 25 Czerwiec 2020, 14:46:08 »
A mnie zastanawia czy "Bitwa Warszawska 1920" to "Pola i towariszczi" pod innym (komercyjnym?) tytułem?
Chciałbym tego, bo fragmenty "Poli..." opublikowane w numerze 9 "Komiks i My" podobały mi się ogromnie, po za tym jestem zwolennikiem opowieści fabularnych, a niektóre z komiksów IPN mają zbyt  paradokumentalny charakter.

Zapytałem u źródła. To nie są te same komiksy. Pola z tego, co zrozumiałem nie jest ukończonym projektem.
Natomiast "Bitwa Warszawska 1920" - to typowy komiks historyczny, narysowany na zlecenie IPN-u.
Dowiedziałem się też, że dwa lata temu IPN wydawnictwo odrzuciło wydanie komiksu "Pola".
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline Arne

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #74 dnia: Pt, 26 Czerwiec 2020, 21:01:27 »
Kilka dni temu dotarło do mnie wydanie zbiorcze serii "Wojenna odyseja Antka Srebrnego". Jest to dość fajny zestaw zawierający oprócz komiksu kilka dodatkowych gadżetów, więc uważam ze wymieniony zestaw warto bliżej opisać.
Zestaw znajduje się w fajnym bardzo twardym, tekturowym pudełku zamykanym tak jak pudełka z grami planszowymi. Pudełko wygląda na trwałe i można je postawić w pionie na półce jak swego rodzaju slipcase nie ryzykując jego zniszczenia. Pudełko jest formatu minimalnie mniejszego od komiksów Screamu, więc komiks formatu A4 mieści się w nim bez problemu. Spodobał mi się pomysł umieszczenia na bokach pudełka zdjęć imitujących stare teczki z aktami - fajnie to wygląda.


Sam komiks jest dość gruby (ponad 400 stron) i zawiera  w sobie 10 tomów serii wraz z dodatkami zawartymi w każdym pojedynczym tomie oraz na końcu, dodatkowe materiały dodatkowe: rysunki, strony z rysunkami z komiksu na różnych etapach powstawania, rysunki bohaterów serii w wersji do kolorowania oraz quiz z wiedzy o serii.
niestety, wydanie zbiorcze nie zawiera w sobie oryginalnych okładek serii, w jakiejkolwiek formie, co jest dla mnie dużym mnusem.




Oprócz komiksu pudełko zawiera 2 plakaty formatu A2, legitymację przynależności do oddziału Antka (w nagrodę za rozwiązanie quizu), arkusz z naklejkami naszywek polskich jednostek na Zachodzie oraz płytę CD ze "zanimowanymi" komiksami (4 pierwsze tomy serii).



Trudno mi ocenić, czy obecnym dzieciakom spodobałby się taki zestaw; wiem tylko, że ja osobiście, mając 8-10 lat na pewno bym się z niego ucieszył :)
Ogólnie polecam, tym bardziej, że można go dostać za niewielkie pieniądze (w Tantisie za niecałe 60 zł).
« Ostatnia zmiana: Pt, 26 Czerwiec 2020, 21:03:51 wysłana przez BosMan »