Autor Wątek: Komiksy IPN  (Przeczytany 6379 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PJP

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #60 dnia: Pt, 31 Maj 2019, 20:20:38 »
Wydaje mi się, że po części te komiksy są prostą wypadkową tzw. pedagogiki wstydu. Tresowani przez określone koła ;) Polacy i mający się wstydzić za cokolwiek poszybowali w drugim, nieco bezrefleksyjnym (aczkolwiek zdrowy to odruch) kierunku. Różnica między obiektywizmem w historii (da się to osiągnąć z rzadka) a agitką jest znaczna i ja osobiście nie wierzę w to zwierzę bo historia jest pisana na nowo, co pokolenie, mieszana z innymi dziedzinami (mniej i bardziej sprawnie) czy jest efektem buszowania w archiwach czy zmianach w świadomości (nie mylić ze sztucznym konstruktem opinii publicznej) ludzkiej. Najważniejsze w historii jest jak w newsach - to, o czym się nie mówi czy pisze - daje do myślenia, kto posiada władzę...
Wracając do tematu. Powiem tak: nie przeszkadzają mi przemycane poglądy zawarte w komiksach chociaż wiele razy dają mi masę radości (jestem m.in. historykiem z wykształcenia i interesuję się dziejami najnowszymi, walką wywiadów i takie tam duperele). Dlaczego radości? Jeśli scenarzysta potrafi się wyargumentować - szanuję chociaż zwykle się nie zgadzam. Nie cierpię natomiast siermiężnej propagandy i natrętnej łopatologii, ordynarnej ściemy i indoktrynacji. I mówię o obu stronach klasycznie pojętych podziałów w stylu prawica-lewica. Może sobie być bogoojczyźniana czy skrajnie lewacka jeśli nie przekłamuje podstawowych pojęć. A niestety zazwyczaj "odbrązawianie" sprowadza się do prostej nawalanki, z reguły z całkowicie pomylonymi pojęciami i faktami.
Dzisiaj zresztą bliżej nam do pojęć konserwatysta-liberał (w znaczeniu amerykańskim czyli lewicowiec) niż prawica-lewica. Zobaczmy kto jest u władzy? Nie jest to prawica. Co najwyżej konserwatywni socjaliści :D lub narodowi w sensie sprzed I wojny światowej.
« Ostatnia zmiana: Pt, 31 Maj 2019, 20:26:10 wysłana przez PJP »

Mark Riddle

  • Gość
Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #61 dnia: Pt, 31 Maj 2019, 20:29:08 »
...z całkowicie pomylonymi pojęciami i faktami.
No to dawej te niepomylone fakty panie historyk. Bym chętnie zobaczył co jest nie tak z tymi komiksami  :)

Offline PJP

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #62 dnia: Pt, 31 Maj 2019, 20:33:01 »
Chętnie ale nie mam ich pod ręką w tej chwili. Tak jak pisałem, jestem pozytywnie zdziwiony ich poziomem więc dalej będę drążył temat.

Offline BosMan

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #63 dnia: Wt, 01 Październik 2019, 08:45:39 »
Info z MFKiG:
Dowiedziałem się na stoisku IPN-u, bezpośrednio od Huberta Ronka, że planują już niedługo zbiorcze wydanie w twardej oprawie wszystkich dziesięciu tomów "Antka Srebrnego". Ma to być w jednym tomie, ze wszystkimi dodatkami historycznymi zawartymi w pojedynczych tomach. Standard wydania taki sam jak "Srebrni na szlakach Niepodległej". No i cena ma być konkurencyjna: jakieś 40-45 zł (ale z tym to wiadomo: okaże się w praniu).
Oprócz tego Hubert pracuje nad ciągiem dalszym "Srebrnych na szlakach Niepodległej" - opowiadać ma o Bitwie Warszawskiej.

Offline Nawimar III

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #64 dnia: Wt, 01 Październik 2019, 11:16:10 »
Podczytałem wczoraj dziesiąty tom "Wojennej odysei...". Wszystko zmierza w bardzo dobrym kierunku. Zarówno w wymiarze fabularnym jak i plastycznym. "Przemarsz przez piekło 1944" czyta się błyskawicznie i rzecz ogólnie wciąga. Rysunkowo także znać coraz więcej swobody, choć równocześnie widać jak sporo pracy zostało w ten projekt włożone. Kto nie miał jeszcze okazji rozpoznać tego przedsięwzięcia (bez względu na wiek) to bardzo warto.

Offline robin

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #65 dnia: Cz, 03 Październik 2019, 21:07:40 »
Świetna seria, a tom 10 jest jednym z najciekawszych.

Offline keram2

Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #66 dnia: Nd, 03 Listopad 2019, 21:22:48 »
W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" dodatek komiksowy "Pancerne skrzydła gen Maczka."

https://www.tysol.pl/a39069-W-nadchodzacym-numerze-TS-DODATEK-KOMIKSOWY-Pancerne-skrzydla-gen-Maczka-

Wiem, że to wątek o IPN, ale nie wiedziałem gdzie dać tę informację, a tu chyba będzie trochę zainteresowanych.

Offline Szekak

  • Wiadomości: 1969
  • Polubień: 1200
  • Zwyrodniały i godny pogardy bękart natury.
    • Zobacz profil
Odp: Komiksy IPN
« Odpowiedź #67 dnia: Pt, 24 Styczeń 2020, 10:32:33 »
A tu ni z tego, ni z owego premierę ma nowy komiks z serii "W imieniu Polski Walczącej", mianowiecie "Starachowice, 6 sierpnia 1943, Końskie, 5 czerwca 1944."

Czerwone ślepia wpatrywały się w niego, tlące się jeszcze wstrętnym życiem, by po chwili zaszklić się i znieruchomieć.