Autor Wątek: Klasycy polskiego komiksu  (Przeczytany 22459 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PJP

Klasycy polskiego komiksu
« dnia: Nd, 14 Kwiecień 2019, 19:40:02 »
Zwykle do szacownej grupy klasyków polskiego komiksu zalicza się: Chmielewskiego, Christę, Baranowskiego, Wróblewskiego, Rosińskiego, Polcha i Pawel. Czasami też Szyszko i Raczkiewicza. W wersji mniej konwencjonalnej dodawani są Butenko, Lengren i Walentynowicz z Makuszyńskim ;) Niektórzy dorzucają jeszcze Skrzydlewskiego czy Jezierskiego, ale w zasadzie czemu by nie dodać np. Leśniaka i Skarżyckiego? W konwentowych dyskusjach pada także określenie: mistrzowie polskiego komiksu.
Wiem, że dyskusja może być swoistą formą sztuki dla sztuki czy akademickim dzieleniem paznokcia na 14 części z piwem w ręku ale jestem ciekawy waszych opinii :)

Offline Spiff

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 14 Kwiecień 2019, 20:36:49 »
 ;)
Zwykle do szacownej grupy klasyków polskiego komiksu zalicza się: Chmielewskiego, Christę, Baranowskiego, Wróblewskiego, Rosińskiego, Polcha i Pawel. Czasami też Szyszko i Raczkiewicza. (...)
Warto dopisać do listy A.Nowakowskiego (Doman) , Z. Kasprzaka i W.Andrzejewskiego - bo będzie afera. :)
- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Itachi

  • Gość
Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 14 Kwiecień 2019, 21:10:32 »
Co ten temat ma wnieść w ramach szeroko pojętej interakcji forumowiczów? Każdy będzie wymieniał swoich przedstawicieli czy co? Odnoszę wrażenie, że ostatnio pojawiające się tematy w zdecydowanej większości nadają się do zamknięcia... Żeby to jeszcze miało większy sens i w ramach historycznych przypominano o autorach tworzących komiks kilkanaście czy kilkadziesiąt lat wstecz... To byłoby coś, a tak użytkownicy będą przerzucać się nazwiskami, kto jest klasykiem a kto nie?

Offline xanar

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 14 Kwiecień 2019, 21:28:02 »
Nie tylko ty odnosisz takie wrażenie, od pojawiania się nagród takie cuda zaczęły się dziać.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline PJP

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 14 Kwiecień 2019, 21:36:27 »
Co ten temat ma wnieść? Każdy inaczej definiuje klasyków i wydaje mi się ciekawe zobaczyć, jak to wygląda z punktu widzenia użytkowników. Wiadomo, że gros nazwisk będzie się powtarzać ale pojawią się nowe. Owszem, mogę napisać kilka słów o każdym autorze ale obawiam się, że jak to zrobię panowie zarzucą mi "partyzanckie wspominki zgreda". Dla odmiany mogę też podlinkować gotowce ale wtedy powiecie - dziad idzie na łatwiznę ;) Napiszę wprost bo nie lubię aluzji artykułowanych w takiej formie: o konkursie dowiedziałem się dopiero teraz i szczerze mówiąc mało mnie on interesuje.
« Ostatnia zmiana: Nd, 14 Kwiecień 2019, 21:39:12 wysłana przez PJP »

Itachi

  • Gość
Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 14 Kwiecień 2019, 21:45:32 »
No ja właśnie (chyba podobnie jak większość) chciałbym poznać te cechy, które dla Ciebie u tych autorów są najważniejsze i powodują, że cenisz ich komiksy. Informacja że Grzegorz Rosiński jest klasykiem polskiego komiksu jest mało wartościowa. Ale jak już pojawi się głębsza analiza, to ja nie ma żadnych uwag i będę siedział cicho, a także czytał ze sporą uwagą.

Offline PJP

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 14 Kwiecień 2019, 21:58:55 »
No to jadę ;)
Chmielewskiego czyli Papcia cenię za humor słowny i wymyślanie dziwnych wynalazków. W tle mamy czasem delikatne ale jednak aluzje do peerelowskiej rzeczywistości (i nie tylko, słynne Wyspy Nonsensu). Pomijam jeden z najsłabszych albumów o wojsku bo jest mocno przesiąknięty propagitem. Te najnowsze są też dość wymuszone. Niemniej lubię wracać do starych ksiąg bo miło się czyta.
Christę lubię za kreskę i czerpanie pełnymi garściami z legend i historii. Silną stroną jego twórczości są bohaterowie, którzy na pierwszy rzut oka wydają się dość sztampowi, po dłuższym jednak obcowaniu z nimi, okazują się pełnokrwistymi indywiduami z wadami i zaletami.
Wróblewski miał dar opowiadania historii osadzonych... w historii, co lubię bo jestem z wykształcenia m.in. historykiem. Podziwiam go też za pracowitość i manierę rysowania kobiet ;)
Rosiński kojarzy mi się z Legendami i Thorgalem. Umiejętnie łączył popularne niegdyś wątki "zakazanych dziejów" z klasycznymi motywami literackimi. To była duża uczta dla ducha!
Polch za Funky'ego zasłużył na miano klasyka. Sam Funky przypominał szlachetne postacie westernowe, nie był jednak nudny i nie moralizował jak pewien major. Za Ekspedycję, która dzisiaj się zestarzała oczywiście, ale nie aż tak bardzo, bez problemu daję Polchowi wysoką notę. Niby to nie było nic odkrywczego dla czytelników donimirsko-danikenopodobnych; dzisiaj sitchinopodobnych, ale poziom uszczegółowienia budził we mnie podziw.
Kleksa polubiłem od razu a Szarlota Pawel naprawdę odważnie pokazywała rzeczywistość PRL-u. Aż dziwne, że nikt się jej specjalnie nie czepiał ale jest to dość wytłumaczalne: jakieś tam historyjki. Szarlota Pawel czyli Eugenia Kroll miała wyjątkowy dar do tworzenia historii przygodowych, w których Jonkowie pomagali Kleksowi. Dla mnie "Kleksy" były prostą kontynuacją powieści indiańskich, samochodzikowych i niziurskopodobnych. Nadal nie wyrosłem z Kleksów.
Baranowskiego zostawiłem na koniec bo praktycznie od niego rozpoczęła się moja przygoda z komiksem. Wiadomo, masa kolorów, często na pograniczu klimatów halucynogennych ;) nietypowe kadry i odjechane postacie plus wyjątkowy humor, absurdalny a jednocześnie ciepły, te cechy powodują, że gdybym miał wybierać, postawiłbym twórczość Baranowskiego wysoko na podium.
« Ostatnia zmiana: Nd, 14 Kwiecień 2019, 22:02:04 wysłana przez PJP »

Offline Lewaczek

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 03 Czerwiec 2019, 12:42:33 »
W dniu wczorajszym zmarł Maciej Parowski.
« Ostatnia zmiana: Pn, 03 Czerwiec 2019, 12:57:09 wysłana przez Lewaczek »

Offline LordDisneyland

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 03 Czerwiec 2019, 13:20:50 »
Niech spoczywa w pokoju....zrobił naprawdę wiele dla polskiej fantastyki i dla komiksu w naszym kraju.
Bardzo smutna wiadomość.

« Ostatnia zmiana: Pn, 03 Czerwiec 2019, 14:01:17 wysłana przez LordDisneyland »
,, - Eeeeech.''

Offline Nawimar III

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #9 dnia: Pn, 03 Czerwiec 2019, 13:42:21 »
Jeden Klasyk właśnie nam dziś odszedł...
 

Offline Spiff

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 04 Czerwiec 2019, 00:46:55 »
Jeden Klasyk właśnie nam dziś odszedł...
 

NIECH SPOCZYWA W POKOJU
- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Offline misiokles

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #11 dnia: Wt, 11 Czerwiec 2019, 22:29:34 »
Maciej Parowski został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zasłużenie!
https://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-doradcow/art,266,pozegnanie-sp-macieja-parowskiego.html?fbclid=IwAR3r1Enp2D7f26z4-ZHDxE5C-p93cVroo9ahXVQ1TL8u3OgRgTw0ql2hUr8

Itachi

  • Gość
Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #12 dnia: Pn, 24 Czerwiec 2019, 20:42:37 »
Co za dzień... W Warszawie w południe wywalono na bruk, a raczej do śmietnika pamiątki po Szarlocie Pawel. Pocztówki, szkicowniki, książki, farbki, przyrządy do pracy i cholera wie co jeszcze... Kilka osób w tym przypadkowi ludzie wynosili kartony tych bezcennych rzeczy. A spora część podobno została zabrana przez śmieciarkę. Ile pamiątek nie udało się uratować? Dziedzictwo polskiego komiksu... Zdjęcie z fb, a dokładnie z grupy KKK:





I nie jest to raczej rozdmuchana afera, między innymi Pan Andrzej Włudecki był na miejscu i opisał to co się wydarzyło...

Edit. Relacja na instagramie: https://www.instagram.com/stories/an__fau/

« Ostatnia zmiana: Pn, 24 Czerwiec 2019, 21:02:39 wysłana przez Itachi »

Offline PJP

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #13 dnia: Pn, 24 Czerwiec 2019, 20:56:09 »
Właśnie wrzuciłem ten news w kontekście Muzeum Komiksu. Wróciłem z pracy, przeczytałem na FB i trochę mną zatrzęsło >:(

Offline Lou

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 24 Czerwiec 2019, 22:20:08 »
@Brat Agaty, sugerujesz, że te organizacje nic nie robią?
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily