Autor Wątek: Klasycy polskiego komiksu  (Przeczytany 22487 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nawimar III

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #45 dnia: Pn, 27 Kwiecień 2020, 18:31:08 »
Takie oto info pojawiło się na profilu grupy zapaleńców serii "Historyczne Bitwy":
 

 
A tymczasem jeszcze ledwie dwa dni temu marudziłem koledze w słuchawkę, że jaka to szkoda iż Marek Szyszko dystansuje się od możliwości publikacji zbioru swoich prac powstałych na potrzeby m.in. tej serii. A tu taka wiadomość! A poniżej jedna z kompozycji klasyka, która jak podejrzewam trafi do tego albumu:
 


Offline Pawel.M

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #46 dnia: Pn, 27 Kwiecień 2020, 19:20:03 »
Żaden szanujący się historyk nie wyda w Bellonie. To wydawnictwo odkąd zaczęło wydawać Bieszka, Szydłowskiego, Kosińskiego czy Dębka szoruje po dnie. Po drugim dnie - pierwsze osiągnęło publikacjami Chrzanowskiego czy Barkowskiego.

Offline NuoLab

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #47 dnia: Pn, 27 Kwiecień 2020, 19:33:55 »
Ojtam, ja chętnie sobie łyknę taki albumik Szyszki z okładkami do habeków.
Mam już podobne znalezisko z taniej książki - artbook Jarosława Wróbla z okładkami monografii samolotów. Miały wyjść jeszcze części poświęcone marynistyce i działaniom na lądzie ale chyba nie wyszły.


Offline Nawimar III

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #48 dnia: Pn, 27 Kwiecień 2020, 20:07:25 »
Wiadomo, że tzw. bieszkizmy i inne turbolechityzmy nie wymagają komentarza. Ale że z Barkowskim tak źle to się nie spodziewałem. Te parę jego tytułów, które podczytałem zanim mi się nieco „przejadł” sprawiały wrażenie względnie niezłej popularyzacji (zwłaszcza „Lechowe Pole 955” i "Syberia 1581-1697"). A co do albumiku Jarosława Wróbla to niestety przegapiłem, a jestem na „TAK” jeśli chodzi o jego prace. Coś się notabene przedłuża wznowienie „Pierwszych w boju” z jego okładką.

Offline bibliotekarz

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #49 dnia: Wt, 28 Kwiecień 2020, 00:31:40 »
Wiadomo, że tzw. bieszkizmy i inne turbolechityzmy nie wymagają komentarza. Ale że z Barkowskim tak źle to się nie spodziewałem. Te parę jego tytułów, które podczytałem zanim mi się nieco „przejadł” sprawiały wrażenie względnie niezłej popularyzacji (zwłaszcza „Lechowe Pole 955” i "Syberia 1581-1697").
Facet opisuje średniowieczne bitwy a nie odróżnia króla od księcia, woja od rycerza, itd. Nie wiem na czym ma polegać niezłość takich opracowań.
Batman returns
his books to the library

Offline Nawimar III

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #50 dnia: Wt, 28 Kwiecień 2020, 01:05:22 »
Na tym, że po odsianiu takich gaf mogą zawierać sporo ciekawych informacji. Zresztą w jeszcze większym stopniu to  powinna być uwaga do redaktorów merytorycznych niedopracowanych na etapie korekty publikacji. A tych pełno obecnie nie tylko w ofercie Bellony (a właściwie hurtowni, która przejęła to wydawnictwo).

Offline bibliotekarz

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #51 dnia: Wt, 28 Kwiecień 2020, 10:54:47 »
No to po odsianiu wszystkich gaf Bieszk też jest niezły.
To nie ma nic wspólnego z korektą. Skąd laik ma wiedzieć co jest gafą a co prawdziwą informacją?
Batman returns
his books to the library

Offline Nawimar III

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #52 dnia: Wt, 28 Kwiecień 2020, 11:41:21 »
Oczywiście, że ma i to właśnie redaktor merytoryczny jest od wyłapania tego typu "machnięć" autora. Problem w tym, że wiele współczesnych wydawnictw olewa solidne rozpoznanie proponowanego tekstu i potem mamy takie "kwiatki" jak w "Jeziorze Pejpus" Jerzego Pluty. Natomiast zupełnie już osobną sprawą są wielkolechickie "produkcje", które mają swój jasno sprecyzowany cel (a nawet dwa). Skoro jednak podoba ci się pochodna pracy Bieszka i nie dostrzegasz "subtelnej" różnicy pomiędzy niedopilnowanym w fazie korekty opracowaniem, a zamierzoną manipulacją to ja już nic na to nie poradzę. Mogę ci tylko współczuć. Pewne jest natomiast że z prowadzonej przez ciebie biblioteki nie skorzystam.

Offline bibliotekarz

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #53 dnia: Wt, 28 Kwiecień 2020, 14:37:46 »
Po pierwsze korekta a redakcja tekstu to dwie różne rzeczy.
Po drugie jeśli ktoś kto opracowując średniowieczna bitwę nie ma pojęcia o tak podstawowych kwestiach jak kim jest król a kim książę a niewiedzę zastępuje fantazjami to nie ma to nic wspólnego z niedopilnowaniem korekty.
Batman returns
his books to the library

Offline Pawel.M

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #54 dnia: Wt, 28 Kwiecień 2020, 15:32:15 »
Od dawien dawna nie sięgam po pozycje Barkowskiego, więc zaczerpnąłem ze swojego bloga przemyślenia na gorąco:
Cytuj
Fantazjowanie, emocjonalny styl pisania – naszpikowany przymiotnikami, głębokość analizy na poziomie głębokości wody w muszli klozetowej.

Offline Nawimar III

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #55 dnia: Wt, 28 Kwiecień 2020, 16:59:58 »
bibliotekarz - niech ci zatem będzie, że redaktor merytoryczny nie koryguje wpadek autora. Przyjmuję to do wiadomości. Ze swojej strony mogę tylko zadeklarować, że tego typu gafy o których wspomniałeś jest w stanie wychwycić nawet taki laik w zakresie mediewistyki jak ja, przejść ponad nimi i koncentrować się na pozostałych informacjach, które w razie chęci i potrzeby zawsze można zweryfikować np. wprost u Thietmara. Rozumiem także, że zbyt emocjonalny styl pisania może przeszkadzać i faktycznie Barkowskiemu takie sytuacje się przytrafiały (np. w "Połabiu 983"). Też nie jestem przesadnym entuzjastą tej stylistyki. Natomiast ilustracje na okładkach książek tego autora w wykonaniu Marka Szyszki być może chociaż odrobinę kompensują ewentualny niesmak po lekturze. Miło mi będzie ujrzeć je w pełnowymiarowym albumie.

Offline NuoLab

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #56 dnia: Wt, 12 Maj 2020, 11:46:53 »

Itachi

  • Gość
Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #57 dnia: Pn, 18 Maj 2020, 20:07:47 »
Swego czasu nagłaśniałem sprawę na forum, teraz będziemy mogli zobaczyć jakie dobra wywalono na śmietnik:

Jedna z uratowanych ilustracji z kontenera. Autorka: Szarlota Pawel. Dzięki uprzejmości ratujących mogłem obejrzeć cześć prac i będę je udostępniał.



Kolejne będą udostępniane na instagramie: https://www.instagram.com/fabrykakomiksow/

Offline Szekak

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #58 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 11:21:28 »
Andrzej klasyk polskiego komiksu. Genialne!

Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline keram2

Odp: Klasycy polskiego komiksu
« Odpowiedź #59 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 17:21:24 »
To mamy trochę inne pojęcie o klasykach.
I o genialności również.