Autor Wątek: Karol Weber - scenarzysta komiksowy  (Przeczytany 3755 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline daniel gizicki

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #15 dnia: Pt, 14 Lipiec 2023, 23:51:10 »
To może niech pan Garula zacznie od przeproszenia za te zenade z komiksowym otworem? Bo co z tego że skasował? Kłamał w oświadczeniu że to nie on obrażał ludzi...

Offline Karol W.

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #16 dnia: So, 15 Lipiec 2023, 00:09:01 »
To może niech pan Garula zacznie od przeproszenia za te zenade z komiksowym otworem? Bo co z tego że skasował? Kłamał w oświadczeniu że to nie on obrażał ludzi...

Powinien, zgadza się.
Karol Weber - scenarzysta komiksowy - https://karolweber.com/

Offline keram2

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #17 dnia: So, 15 Lipiec 2023, 08:58:38 »

Już strona przegadana, a ja szczerze mówiąc nie kojarzę twojej twórczości (sorry).
Czy mógłbyś wrzucić spis komiksów ze swymi scenariuszami? Możliwe, że kiedyś, coś czytałem lecz po prostu nie pamiętam.

Online radioblackmetal

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #18 dnia: So, 15 Lipiec 2023, 10:26:50 »
Mi np. podobał się "Joe Castellani". Ostatnie numery AKTu i RELAXu jeszcze do mnie nie dotarły. "Opowieści z Arki" chyba będzie łatwiej zrozumieć po przeczytaniu całości. Dodatkowym plusem są bardzo klimatyczne rysunki Gedeona
Tolerancja nie oznacza akceptacji.


The darkness will swallow everything

Offline Karol W.

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #19 dnia: So, 15 Lipiec 2023, 10:29:14 »
Już strona przegadana, a ja szczerze mówiąc nie kojarzę twojej twórczości (sorry).
Czy mógłbyś wrzucić spis komiksów ze swymi scenariuszami? Możliwe, że kiedyś, coś czytałem lecz po prostu nie pamiętam.

Pisaniem scenariuszy zajmuję się od niedawna.
Moje publikacje możesz znaleźć tutaj - https://karolweber.com/moje-publikacje/
Uzupełniam na bieżąco.

Z komiksami to jest tak, że pracuje się X czasu, długo tej pracy nie widać bo graficy mają różne obłożenie i różne projekty. Dopiero później zaczyna się to wszystko zazębiać i wychodzić w miarę na bieżąco. Myślę, że na tym etapie powoli zaczynam być.

W tym roku powinny ukazać się moje 3 albumy - Opowieści z ARKI z Gedeonem (materiał mamy gotowy), Historie z Werku #3 z Wojtkiem WU Zielińskim i z Arturem Biernackim album, ale jeszcze tytułu nie mamy, mamy za to jakieś 3/4 gotowego materiału.
Karol Weber - scenarzysta komiksowy - https://karolweber.com/

Offline Karol W.

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #20 dnia: So, 15 Lipiec 2023, 10:41:17 »
Mi np. podobał się "Joe Castellani". Ostatnie numery AKTu i RELAXu jeszcze do mnie nie dotarły. "Opowieści z Arki" chyba będzie łatwiej zrozumieć po przeczytaniu całości. Dodatkowym plusem są bardzo klimatyczne rysunki Gedeona

Dzięki!
Joe był trochę na wariata robiony  ;) ...plansze powstały w 10 dni, bo termin gonił. Trochę pomarudziłem przy nich i część będzie przerobionych. Plan jest taki, żeby wyszło to w albumie. Poza Joe mam napisane już 2 kolejne historie z tego cyklu.

Chronologicznie idą w takiej kolejności:

1. Frank Castellani, dzieje się w latach 1933 - 1934;
2. Joe Castellani, dzieje się w latach 1937 - 1938;
3. Eddy Castellani, dzieje się w latach 1942 - 1943;

Przy czym Castellani to nazwa rodziny mafijnej, nie koligacja rodzinna.

Castellani to historie zawierające faktyczne historyczne wydarzenia (np. w Joe walka bokserska i sterowiec to fakt historyczny), z dodatkiem fikcji literackiej. Staram się też wpleść w to wszystko element polskości, co widać będzie mocno we Franku i w Eddym.

Z ciekawostek:
Jak piszę teksty, to przed oddaniem materiału do grafika moja znajoma robi korektę językową poprawiając jakieś przecinki, odmiany etc. Nie zawsze uznaję te korekty. W Joe było podobnie - w korekcie miałem napisane wielkimi czerwonymi literami "JOEM" i wiem, że od strony językowej to poprawny zapis. Zostawiłem jednak Joe, bo lepiej się to czyta mimo, że nie jest zbyt poprawne językowo.

W AKT#32 zachwyciła mnie głębia kolorów! Kolory wyglądają świetnie, ale myślę że robotę robi tutaj rodzaj papieru. Ustawienia do druku i kolorystyka są ustawione tak samo jak do historii z Relaxu, ale w Relaxie papier wchłania część efektu.

Historia z AKTu to też część większego projektu  ;)

Relax i historia, którą stworzyłem do niego z Arturem mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu.
Karol Weber - scenarzysta komiksowy - https://karolweber.com/

Offline Karol W.

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #21 dnia: So, 15 Lipiec 2023, 10:57:43 »
Mi np. podobał się "Joe Castellani". Ostatnie numery AKTu i RELAXu jeszcze do mnie nie dotarły. "Opowieści z Arki" chyba będzie łatwiej zrozumieć po przeczytaniu całości. Dodatkowym plusem są bardzo klimatyczne rysunki Gedeona

Jeszcze jedną ciekawostkę wrzucę dla Ciebie, dotyczącą Opowieści z ARKI.
Czasami zmieniamy gotowe rzeczy, nawet te, które poszły w druku i w albumie będą wyglądać nieco inaczej, np. okładka jednej z historii:

W Relaxie #40 była ta wersja:



W wersji albumowej będzie ta:



Z okładkami do ARKI jest tak, że każda historia ma własną okładkę.

Kolejna ciekawostka:

Okładka Relax#38 to zapowiedź historii z kolejnego numeru 39, czyli z historii Szachownica
Okładka Relax#39 to zapowiedź historii z kolejnego numeru 40, czyli z historii Anioł
Okładka Relax#40 to zapowiedź kolejnej historii, której już nie publikowaliśmy w Relaxie zostawiając ją do wersji albumowej (Zegarmistrz).

A Wariat, z numeru 38 ma swoją okładkę, której też nie publikowaliśmy (będzie w albumie).

Samą Arkę będzie można lepiej zrozumieć czytając początek historii, bo tam jest wytłumaczenie o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego to wygląda tak jak wygląda  ;)
Karol Weber - scenarzysta komiksowy - https://karolweber.com/

Online radioblackmetal

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #22 dnia: So, 15 Lipiec 2023, 12:05:41 »
Dzięki za odpowiedzi. Fajnie, że będą dalsze części Castellani. Pewnie je kupię gdy się pojawią. Informacja, że Joe to środkowa część cyklu bardziej tłumaczy to czym się zajmował. Odpowiednie połączenie faktów i fikcji nadaje historii większej wiarygodności, czyta się płynniej.

Nie zwróciłem uwagi na powiązanie okładek z poszczególnymi częściami historii ARKI 😎 ale zawsze wybierałem wersje okładkowe autorstwa Gedeona .
Tolerancja nie oznacza akceptacji.


The darkness will swallow everything

Offline Karol W.

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #23 dnia: So, 15 Lipiec 2023, 12:25:07 »
Dzięki za odpowiedzi. Fajnie, że będą dalsze części Castellani. Pewnie je kupię gdy się pojawią. Informacja, że Joe to środkowa część cyklu bardziej tłumaczy to czym się zajmował. Odpowiednie połączenie faktów i fikcji nadaje historii większej wiarygodności, czyta się płynniej.

Nie zwróciłem uwagi na powiązanie okładek z poszczególnymi częściami historii ARKI 😎 ale zawsze wybierałem wersje okładkowe autorstwa Gedeona .

W Relaxie #43 prawdopodobnie jedna z okładek będzie autorstwa Gedeona, ale ciiii... nie mów nikomu, bo to tajemnica  ;)

Karol Weber - scenarzysta komiksowy - https://karolweber.com/

Offline Archie

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #24 dnia: So, 15 Lipiec 2023, 23:26:35 »
Opublikujesz przykładowe strony z Sowiet Zombi. Integral? Ogólnie byłoby dobrze gdyby przy premierach albumów na Gildię były wrzucane przykładowe strony. ;)
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthafuckin' happens. And it can happen to you."

Offline Karol W.

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #25 dnia: Nd, 16 Lipiec 2023, 02:28:20 »
Opublikujesz przykładowe strony z Sowiet Zombi. Integral? Ogólnie byłoby dobrze gdyby przy premierach albumów na Gildię były wrzucane przykładowe strony. ;)

Opublikuję  ;)







To z historii, którą zrobiliśmy z Wojtkiem WU Zielińskim. To pierwszy z kilku projektów, które mamy w planach.

Jeśli zastanawiasz się czy warto kupić, to subiektywnie powiem, że warto.
W Integralu jest wiele świetnych historii i ogólnie sam pomysł na "ruskie zombie" bardzo oryginalny.
Komiks rysowany ...niebieskim długopisem wzbogacony o komputerowe kolory. Efekt powala.
 
Dodatkowo, w "Polowaniu", które napisałem bardzo fajnym rozwiązaniem, które zastosował i wymyślił Wojtek, jest to, że plansze ciemnieją wraz z zapadającym zmrokiem (nie wymyśliłbym tego).

Wojtek jest bardzo fajnym, otwartym człowiekiem, więc ze zdobyciem jakiegoś wrysu nie powinno być problemu! A to zawsze fajna pamiątka :P

_____________________________________

Co do Gildii - 100% racji. Sam nie raz boleję nad tym, że nie wiem jak wygląda dana pozycja w środku.
Karol Weber - scenarzysta komiksowy - https://karolweber.com/

Offline roble

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #26 dnia: Nd, 16 Lipiec 2023, 06:49:19 »
Miałem odpuścić Sowiet Zombie, bo okładka paskudna, tzn nieciekawa..  :-\
no ale kurde, po tych planszach przykładowych to wezmę..  :)

Offline Zwirek

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #27 dnia: Nd, 16 Lipiec 2023, 11:20:53 »
Okładka tego komiksu jest tragiczna, kto dokonał takiego wyboru?


Offline Karol W.

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #28 dnia: Nd, 16 Lipiec 2023, 12:00:27 »
Okładka tego komiksu jest tragiczna, kto dokonał takiego wyboru?

(...)

Wydaje mi się, że autor  ;)
Okładka ma pewnie nawiązywać do czasów, w których dzieje się historia - czyli PRL.
Wojtek lubi eksperymentować, więc sama okładka jest zlepkiem kilku różnych technik i scalona w jedną pracę - przykładowo połowa karty to rysunek. W oryginalne ta okładka wygląda tak:



Pozostałe elementy to zdjęcia (prawdopodobnie), skany, komputer etc.

Wbrew pozorom to całkiem skomplikowana okładka, ale "trącenie" komuną zamierzone.
Karol Weber - scenarzysta komiksowy - https://karolweber.com/

Offline Zwirek

Odp: Karol Weber - scenarzysta komiksowy
« Odpowiedź #29 dnia: Nd, 16 Lipiec 2023, 12:33:32 »
Rozumiem zamysł i dostrzegam nawiązania  o których piszesz, ale odnoszę się do wykonania, w mojej opinii okładka wygląda źle i nie zachęca do kupna, a wręcz zniechęca.