Autor Wątek: Kanon rodzimego komiksu  (Przeczytany 693 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nawimar III

Kanon rodzimego komiksu
« dnia: Śr, 13 Luty 2019, 15:21:00 »
Za sprawą inspiracji kolegi Johna_ pozwalam sobie rozpocząć temat swego czasu przerabiany też na Gildii.
 Propozycja pierwszego tytułu, który warto znać z rodzimej komiksowej klasyki to "Przygody bezrobotnego Froncka", bohatera tzw. pasków z publikowanej w międzywojniu śląskiej popołudniówki "Siedem Groszy". Co więcej ów jegomość "przetrwał" nawet II wojnę światową dzięki czemu jego przygody można było odnaleźć w lokalnych gazetach aż do 1950 r.
 
Jesienią 2016 r. ów "twór" karykaturzysty Franciszka Struzika doczekał się publikacji opasłego wyboru swoich perypetii nakładem Wydawnictwa Komiksowego. Rzecz ukazała się jako czwarty i jak do tej pory ostatni tom serii "Dawny Komiks Polski" (swoją drogą warto zainteresować się również trzema poprzednimi odsłonami tego cyklu).
 
 

 
Gdyby ktoś miał ochotę wstępnie rozpoznać ten tytuł to zapraszam do lektury swoistego "wydania specjalnego" przygód tego bohatera.

Offline Jigsaw

Odp: Kanon rodzimego komiksu
« Odpowiedź #1 dnia: So, 16 Marzec 2019, 00:19:14 »
Z kanonu rodzimej klasyki komiksowej kojarzą mi się najbardziej te dedykowane młodszej grupie czytelniczej jak "Przygody Koziołka Matołka" czy komiksy Bohdana Butenki, które okazjonalnie pojawiały się w różnych czasopismach jak Kapiszon czy Gwapiszon oraz wydawany dawniej w książeczkach i niedawno wznowiony w postaci zbiorczej sławny "Gucio i Cezar".