Autor Wątek: Kajko i Kokosz  (Przeczytany 178291 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline NuoLab

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #300 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 09:41:47 »
Czyli np. „Koncert Kaprala” (meh, sorry, przypadkiem mi się nasunęło), będzie czym? (przepraszam, ale Egmont to jeszcze gorszy punkt odniesienia niż bzdury, które ja wypisuję  :-\ )


"Koncert Kaprala" jest komiksem z serii komiksowej Kajko i Kokosz. Gdyby istniały jakieś inne komiksy o przygodach Alfreda Jaasa to wtedy "Człowiek bez twarzy" byłby komiksem z serii komiksowej o przygodach Alfreda Jaasa. Tak samo nie ma serii komiksowej "Wywiadowca XX wieku" tylko pojedynczy komiks o działalności Richarda Sorge publikowany najpierw w odcinkach w Relaxie a później w całości jako album oraz jako część antologii. "Orient-men" jest serią komiksową ponieważ odcinki publikowane w Relaxie i ŚM można było czytać ze zrozumieniem i zadowoleniem pojedynczo, mimo że istniała w nich jakaś tam pretekstowa ciągłość fabularna. Nie wiem w imię czego dzielić tutaj włos na czworo.

Wracając do kwestii wyjściowej - uważam że na miano kolebki wielu polskich serii komiksowych zasługuje raczej "Świat Młodych" (Tajfun, TRiA, KiK, Binio Bill, Nerwosolek, Kleks) niż Fantastyka, która może się pochwalić Funkym i niszowymi Ratmanem i Mikropolis. Notabene "Lil i put" doskonale sprawdziłby się w konwencji ŚM. Przy czym nie odbieram tu F/NF a w szczególności śp. Maciejowi Parowskiemu ogromnych zasług w propagowaniu komiksu jako takiego.

Kapral

  • Gość
Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #301 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 09:56:38 »
Wydaje mi się, że pojęcie "serii" jest już dosyć mocno zakorzenione. Z drugiej strony np. Jerzy Szyłak używa konsekwentnie (a przynajmniej tak było dopóki udzielał się na forum Gildii) w odniesieniu do komiksu pojęcia serialu w znaczeniu przytoczonym przez NuoLaba. Przynajmniej takie wrażenie odnosiłem.

Ja też, z braku lepszego słowa, staram się używać nazwy "serial" wobec odcinkowych historyjek Christy (Kajtek i Koko w kosmosie, Szranki i konkury). Tylko nie zawsze starcza mi konsekwencji, bo serial jednak kojarzy sie z TV, a nie z komiksem.

A wracając do "Kajka i Kokosza", to ciekawe jak turucorp nazwałby to:


Czy jest to według niego
A) odcinek komiksu
czy
B) odcinek serii komiksowej?

Offline turucorp

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #302 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 10:01:59 »
Problem z nazewnictwem może też wynikać z tego, że komiks w Polsce nie dorobił się, jak mi się wydaje, własnej siatki pojęciowej w tym zakresie.

Komiks w Polsce nie dorobił się tej "siatki pojęciowej" i prawdopodobnie się nie dorobi w najbliższym czasie. Dorobi się za to "gębę" wszystkim, którzy podejmują działania w tym kierunku (vide skuteczne "pozbycie się" z tego forum Szyłaka).
O ile pojęcie "serialu" jest jak najbardziej sensowne, zasadne i raczej nie podlegające dyskusji, o tyle określenie "seria" jest na tyle wieloznaczne, że niektórzy (wielu?) sklejają je z "serialem" znakiem równości, co prowadzi do niepotrzebnych (?) dyskusji i rozmywa ich sens.
Oba te pojęcia są zapożyczone z nomenklatury filmowej, a jednocześnie ich sens na polu komiksu jest często diametralnie inny.
Mamy kilka dróg:
-albo zdajemy się na teoretyków, którzy już teraz budują swoją, często sztuczną i nie mającą osadzenia w środowisku komiksiarzy bazę nazw, określeń itp.
-zostawiamy problem wydawcom, którzy nazywają tak jak im z marketingowego punktu widzenia w danym momencie wygodnie
-zostawiamy sprawę np. Kapralowi, dla którego coś co nie ma definicji w słowniku, po prostu nie istnieje
-dyskutujemy w jak najszerszym gronie i wypracowujemy stopniowo jakieś optymalne nazewnictwo (to potrwa)

"Koncert Kaprala" jest komiksem z serii komiksowej Kajko i Kokosz [...]
Wracając do kwestii wyjściowej - uważam że na miano kolebki wielu polskich serii komiksowych zasługuje raczej "Świat Młodych" (Tajfun, TRiA, KiK, Binio Bill, Nerwosolek, Kleks) niż Fantastyka, która może się pochwalić Funkym i niszowymi Ratmanem i Mikropolis. Notabene "Lil i put" doskonale sprawdziłby się w konwencji ŚM. Przy czym nie odbieram tu F/NF a w szczególności śp. Maciejowi Parowskiemu ogromnych zasług w propagowaniu komiksu jako takiego.

OK, określenie "kolebka" było z mojej strony lekkim nadużyciem (chociaż serie "Funky" i "Ratman" rzeczywiście się stamtąd wywodzą, a pozostałe serie "jedynie" się tam pojawiały).

EDIT:
A wracając do "Kajka i Kokosza", to ciekawe jak turucorp nazwałby to:


Czy jest to według niego
A) odcinek komiksu
czy
B) odcinek serii komiksowej?

Gdybyś czytał cudze wypowiedzi (najlepiej ze zrozumieniem), zamiast przyklejać pajacom gębę, to zauważyłbyś, że BARDZO WYRAŹNIE napisałem, że w wielu przypadkach określenia nakładają się na siebie.
W w/w jest to zarówno "odcinek komiksu" jak i "odcinek serii komiksowej".
To, że dla Ciebie coś jest tylko czarne, albo tylko białe, to już Twój problem.
« Ostatnia zmiana: Nd, 17 Maj 2020, 10:25:17 wysłana przez turucorp »

Kapral

  • Gość
Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #303 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 10:26:43 »
Mamy kilka dróg:
-albo zdajemy się na teoretyków, którzy już teraz budują swoją, często sztuczną i nie mającą osadzenia w środowisku komiksiarzy bazę nazw, określeń itp.
-zostawiamy problem wydawcom, którzy nazywają tak jak im z marketingowego punktu widzenia w danym momencie wygodnie
-zostawiamy sprawę np. Kapralowi, dla którego coś co nie ma definicji w słowniku, po prostu nie istnieje
-dyskutujemy w jak najszerszym gronie i wypracowujemy stopniowo jakieś optymalne nazewnictwo (to potrwa)

Dodam kolejną drogę:
- zostawiamy sprawę turucorpowi, który już nie takie definicje czerpał "z głowy, czyli znikąd", powołując się na nieistniejący słownik PWN.

Dodam tylko, że jest to droga wielce obiecująca. Na podstawie ukutych przez turucorpa definicji (np. komiks autorski = komiks jednego autora), udało mi się na blogu znaleźć znakomite przykłady "serii komiksów autorskich", np. tutaj:
http://online.fliphtml5.com/uytqs/dien/index.html

Jest seria? Według turucorpa jest.
Jest komiks autorski? Według turucorpa jest (autorem jest Ojciec Placyd).
C.B.D.O.
« Ostatnia zmiana: Nd, 17 Maj 2020, 10:46:27 wysłana przez Kapral »

Offline turucorp

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #304 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 10:42:40 »
Dodam kolejną drogę:
- zostawiamy sprawę turucorpowi, który już nie takie definicje czerpał "z głowy, czyli znikąd", powołując się na nieistniejący słownik PWN.

Słownik ci teraz zniknął?  ::)
Po cholerę to pieprzenie? Co chcesz w ten sposób osiągnąć? Tytuł największego buca na forum? Medal z kartofla?

Kapral

  • Gość
Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #305 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 10:52:42 »
Po cholerę to pieprzenie? Co chcesz w ten sposób osiągnąć? Tytuł największego buca na forum? Medal z kartofla?

Chcę obnażyć Twój poziom, błyskotliwość i sposób, w jaki prowadzisz dyskusje.

PS. Przypominam o kilku zaległych odpowiedziach na pytania :D

Offline turucorp

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #306 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 11:10:58 »
Chcę obnażyć Twój poziom, błyskotliwość i sposób, w jaki prowadzisz dyskusje.

PS. Przypominam o kilku zaległych odpowiedziach na pytania :D

"mój poziom"?
Masz jakąś zrytą wizję, w której translokujesz swoje frustracje i ambicje na moją skromną osobę, przypisując mi przy okazji jakieś domniemane pragnienia osiągnięcia (posiadania?) "poziomu".
Przy okazji robisz z całej dyskusji zawalony chamskimi wstawkami chlew, kompletnie pomijając meritum i szukając jedynie okazji do zaczepki, jak jakiś menel siedzący pod "biedrą".
I jak dziecko klepiesz tą swoją mantrę, oczekując odpowiedzi, które przecież po prostu ci się należą. Bo nie po to jesteś na forum, żeby ktoś mógł zignorować Twoją obecność i wymagania.

Kapral

  • Gość
Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #307 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 11:20:13 »
"mój poziom"?
Masz jakąś zrytą wizję, w której translokujesz swoje frustracje i ambicje na moją skromną osobę, przypisując mi przy okazji jakieś domniemane pragnienia osiągnięcia (posiadania?) "poziomu".
Przy okazji robisz z całej dyskusji zawalony chamskimi wstawkami chlew, kompletnie pomijając meritum i szukając jedynie okazji do zaczepki, jak jakiś menel siedzący pod "biedrą".
I jak dziecko klepiesz tą swoją mantrę, oczekując odpowiedzi, które przecież po prostu ci się należą. Bo nie po to jesteś na forum, żeby ktoś mógł zignorować Twoją obecność i wymagania.

Jeśli ten swój przydługi, pełen jadu wywód na mój temat (zresztą nie pierwszy) nazywasz "ignorowaniem" mnie, to chyba wreszcie powinieneś zajrzeć do tego słownika PWN :D

Offline turucorp

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #308 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 11:23:18 »
Jeśli ten swój przydługi, pełen jadu wywód na mój temat (zresztą nie pierwszy) nazywasz "ignorowaniem" mnie, to chyba wreszcie powinieneś zajrzeć do tego słownika PWN :D

Niczym nie nazywam mojego wywodu, po prostu napisałem ci jak to wygląda z mojego punktu widzenia.
Całą resztę możesz sobie jak zwykle dośpiewać i przekręcić, tak jak ci wygodnie.

Offline PJP

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #309 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 11:53:29 »
Serial komiksowy brzmi staromodnie ale sensownie oddaje treść i wiadomo do czego nawiązuje ;) Z drugiej strony jednak serial w pewnym sensie ustawia kolejność i pierwszeństwo na linii film, serial > komiks. Podejrzewam, że i tak każdy będzie używał tego, co wygodne w danym momencie (i marketingowo) - jeden użyje odcinka, inny serii a trzeci cyklu.
Gdybym miał wybierać to kombinowałbym między serialem a cyklem. Ale... samo pojęcie komiksu odnosi się do cyklów (odrębna sekwencyjna całość), więc mamy cykliczne cykle w seriach :D
« Ostatnia zmiana: Nd, 17 Maj 2020, 11:59:16 wysłana przez PJP »

Offline turucorp

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #310 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 12:16:29 »
Serial komiksowy brzmi staromodnie ale sensownie oddaje treść i wiadomo do czego nawiązuje ;) Z drugiej strony jednak serial w pewnym sensie ustawia kolejność i pierwszeństwo na linii film, serial > komiks. Podejrzewam, że i tak każdy będzie używał tego, co wygodne w danym momencie (i marketingowo) - jeden użyje odcinka, inny serii a trzeci cyklu.
Gdybym miał wybierać to kombinowałbym między serialem a cyklem. Ale... samo pojęcie komiksu odnosi się do cyklów (odrębna sekwencyjna całość), więc mamy cykliczne cykle w seriach :D

W przypadku komiksu, "serial", moim zdaniem, narzuca pewna kolejność (najczęściej chronologiczną), "cykl" już niekoniecznie, "seria" przypisuje jedynie dany komiks do większego zbioru.
Na przykładach "Koncertu Kaprala" i paska z "Wojów Mirmiła":
-"Koncert" jest samodzielnym komiksem z serii KiK
-pasek z "Wojów" to odcinek komiksu, który (zebrany w całość) jest komiksem z serii KiK

Kapral

  • Gość
Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #311 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 12:34:35 »
-"Koncert" jest samodzielnym komiksem z serii KiK
-pasek z "Wojów" to odcinek komiksu, który (zebrany w całość) jest komiksem z serii KiK

Warto było przez przez trzy strony iść w zaparte, żeby w końcu i tak przyznać rację kolegom?

Offline turucorp

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #312 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 12:43:23 »
Warto było przez przez trzy strony iść w zaparte, żeby w końcu i tak przyznać rację kolegom?

Możesz wyjaśnić, co ci się tym razem w głowie ulęgło? (możesz, nie musisz)  ::)

Kapral

  • Gość
Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #313 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 12:51:34 »
Oczywiście, że mogę :)

Wczoraj twierdziłeś, że komiks w odcinkach (czyli np. "Woje Mirmiła") jest serią:

Czyli wydawanie komiksu robionego w odcinkach nie jest wydawaniem serii?
Nie wiem skąd bierzesz taką formę kwalifikacji i z czego ona wynika?

Jeżeli coś jest publikowane w odcinkach, to jest to seria odcinków (bądź, mniej lub bardziej odrębnych epizodów), zebranie ich w formie albumu (lub kilku albumów), nie zmienia faktu, że pierwotnie były serią.
To dotyczy zarówno kilku-planszowych form jak i pasków komiksowych.

Dzisiaj dla odmiany twierdzisz, że serią jest cały "Kajko i Kokosz", a "Woje Mirmiła" są komiksem w tej serii:

-"Koncert" jest samodzielnym komiksem z serii KiK
-pasek z "Wojów" to odcinek komiksu, który (zebrany w całość) jest komiksem z serii KiK

To raczej ja chciałem spytać co też Tobie się w głowie lęgło przez te trzy strony? :D
« Ostatnia zmiana: Nd, 17 Maj 2020, 12:57:02 wysłana przez Kapral »

Offline turucorp

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #314 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 12:57:04 »
Oczywiście, że mogę :)

Wczoraj twierdziłeś, że komiks w odcinkach (czyli np. "Woje Mirmiła") jest serią:

Dzisiaj dla odmiany twierdzisz, że serią jest cały "Kajko i Kokosz", a "Woje Mirmiła" są komiksem w tej serii:


Masz jednak coś z tą percepcją (chyba, że przypieprzasz się programowo?).
Komiks w odcinkach MOŻE BYĆ serią.
Gdzie masz z tym problem i czego nie potrafisz (kolejny raz) sobie posklejać?