Autor Wątek: Kajko i Kokosz  (Przeczytany 178420 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline Koalar

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #255 dnia: Śr, 13 Maj 2020, 23:48:35 »
Ale ja nigdzie nie napisałem, że Christa nieprawidłowo tworzył imiona, tylko to, że też się nimi nierzadko bawił, tj. nadawał wymyślone przez siebie imiona (może część też funkcjonowała), które w zabawny sposób wskazywały na charakter postaci (Dajmiech - żądny pieniędzy, Schabomił - lubi pojeść) albo są same w sobie dowcipne (Ramparam).
Chcifor to Szranki i konkury 2, s. 23.
A Ty masz te źle narysowane kadry Kiełbusa?
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline Pawel.M

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #256 dnia: Cz, 14 Maj 2020, 07:28:15 »
Mam, ale nie przy sobie :) Dostęp będzie w weekend.

Online freshmaker

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #257 dnia: Cz, 14 Maj 2020, 08:17:13 »
no właśnie - gimbusy. też mnie to ruszyło przy lekturze ale np dzieciakom się wyjątkowo podobały te postacie. przy oryginalnych kikach musiałem im tłumaczyć co to jest skierowanie na wczasy itd. znak czasów.

kur & kiełbus też dużo mniej mi się podobają niż christa, ale traktuje te komiksy jako rozwinięcie uniwersum kik. nie jestem też tak surowy w ocenach. czekam na najnowszy album, obstawiam że scenariusze kura będą coraz lepsze.

a co sądzicie o duchowych spadkobiercach kajtka i koko:
https://thespiritjourney.net/

Offline K.Leszcz

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #258 dnia: Cz, 14 Maj 2020, 18:51:23 »
Na mnie "Królewska Konna" wywarła szalenie pozytywne wrażenie :) Ciekawie poprowadzona historia, świetny humor, dobrze odwzorowane charaktery postaci, a księżniczka Salwa jest według mnie ciekawą, wielowymiarową i wzbudzającą sympatię bohaterką. Rysunki wzorowe. Dynamiczne i szczegółowe. Kolorki też super! Kur wcale nie zmienił grupy docelowej. Tak samo jak Christa napisał dobrą opowieść zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Klimat i humor oczywiście wyraźnie się różnią od albumów Christy, ale to w ogóle nie jest zarzut, a wręcz przeciwnie. Dobrze, że Kur pisał to "po swojemu", bo gdyby na siłę starał się naśladować humor Christy, to by to sztucznie wyszło. Najważniejsze, to zrozumieć świat i bohaterów, i to się Kurowi udało. Tak samo Kiełbus doskonale sobie radzi rysując w swoim własnym stylu.

Co do piosenek i wierszyków, to Kur potrafi napisać coś fajnego i zabawnego. Przykład z "Lila i Puta":
"Gdy elfa jednego żal ci lać,
wchłoń piwa liter szczery,
i szarżuj, bo elf przewagę ma,
gdyż elfy są już cztery!"
A tak na serio, to jest to może jakiś czynnik sprawiający, że komiks może się mniej lub bardziej spodobać, ale jednak nie każdy scenarzysta musi mieć do tego ucho. Najważniejsze, żeby fabuła była wciągająca, i trzymała się kupy ;)
czy zbójcerza Osiłka wyglądającego jak wyciągnięty z Marvela)
Ten Siłacz (nie Osiłek ;) ) właśnie mi się szalenie podoba. Będę szczery, u Christy jest taki bez wyrazu, a u Kiełbusa widać jego siłę. Też widać, że Kur starał się mu jakiś ciekawy charakter dać, co jest bardzo na plus.

Offline K.Leszcz

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #259 dnia: Cz, 14 Maj 2020, 19:01:08 »
A ja odczułem i nie ma to nic wspólnego z wiekiem, bo KiK Christy czytuję co jakiś czas i nieodmiennie mam ubaw. Przy produktach Kura jedyna reakcja to papa rozdzierająca się od ziewania. Tak samo beznadziejny jest dla mnie jego Lil i Put, który nie wiem po co puszczany jest w Nowej Fantastyce.

Przecież "Lil i Put" jest świetny :o Fajnie zbudowany świat, fajni bohaterowie, i super humor. Kur wymyśla naprawdę oryginalne i zabawne sytuacje, świetnie się bawi klimatami fantasy, więc czytanie tego jest wyjątkowym doznaniem. A rysunki Piotra Bednarczyka świetne! Są szalenie energiczne, szczegółowe, i doskonale oddają humor ^_^

Offline turucorp

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #260 dnia: Cz, 14 Maj 2020, 19:19:08 »
Przecież "Lil i Put" jest świetny :o Fajnie zbudowany świat, fajni bohaterowie, i super humor. Kur wymyśla naprawdę oryginalne i zabawne sytuacje, świetnie się bawi klimatami fantasy, więc czytanie tego jest wyjątkowym doznaniem. A rysunki Piotra Bednarczyka świetne! Są szalenie energiczne, szczegółowe, i doskonale oddają humor ^_^

Wszystko fajnie, komiks gatunkowy, który ma swoich odbiorców i wielbicieli, przyłączę się jednak do rozważań nad sensem robienia z tej serii sztandarowego komiksu w „NF”. Nie rozumiem tego i widzę, że nie ja jeden.

Offline K.Leszcz

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #261 dnia: Cz, 14 Maj 2020, 19:59:30 »
Wszystko fajnie, komiks gatunkowy, który ma swoich odbiorców i wielbicieli, przyłączę się jednak do rozważań nad sensem robienia z tej serii sztandarowego komiksu w „NF”. Nie rozumiem tego i widzę, że nie ja jeden.
Ja "Nową Fantastykę" mało czytam, ale jak dla mnie bardzo dobrze, że jest w niej "Lil i Put". Fajnie, że na koniec każdego numeru jest krótki, fajny i zabawny komiksik. I dla autorów dobrze, bo to dla nich niezła reklama, a poza tym fajnie, że mają kącik, gdzie raz na miesiąc mogą jakąś jednostronicową historyjkę dać :)

Czy ten komiks można nazwać sztandarowym komiksem magazynu? Wydaje mi się, że jakby był sztandarowy, to na każdej okładce widniałyby rysunki Lila i/lub Puta (jak niegdyś Sprycjana w "Spirou"), i magazyn by się nimi intensywnie reklamował. Jest to po prostu jedyny komiks w "NF". A szkoda, mogłoby być w tym magazynie więcej komiksów ;)

Offline K.Leszcz

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #262 dnia: Cz, 14 Maj 2020, 20:05:41 »
No i "Lil i Put" to takie fantasy, więc mocno w tematyce magazynu ;)

Offline turucorp

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #263 dnia: Cz, 14 Maj 2020, 20:14:29 »
Jest to po prostu jedyny komiks w "NF". A szkoda, mogłoby być w tym magazynie więcej komiksów ;)

I właśnie to jest kuriozalne, magazyn, który od zarania był kolebką wielu rodzimych serii komiksowych i przez lata jednym z ważniejszych pism „z komiksem”, dzisiaj redukuje ten dział do jednej serii, w sposób mocno naciągany pasującej do profilu pisma i tyle.
Nie rozumiem tego.

Offline Pawel.M

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #264 dnia: Cz, 14 Maj 2020, 22:03:16 »
Mocno naciąganej i po prostu słabej. K.Leszcz, jeśli uważasz ten żenujący wierszyk za fajny i zabawny, to sorry, ale ja pasuję, nie ma sensu dyskutować z gustem zupełnie nie z mojej bajki.

Online Mruk

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #265 dnia: Pt, 15 Maj 2020, 17:32:21 »
Wszystko fajnie, komiks gatunkowy, który ma swoich odbiorców i wielbicieli, przyłączę się jednak do rozważań nad sensem robienia z tej serii sztandarowego komiksu w „NF”. Nie rozumiem tego i widzę, że nie ja jeden.

Może się mylę, ale sądzę, że Lil i Put leci na okrągło nie dlatego, że nie wpuszcza żadnych innych komiksów na swoje miejsce, ale dlatego, że nikt nie oferuje NF innych, fajnych komiksów, które mogłyby zostać wydrukowane np. na przemian z LiP.

Offline turucorp

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #266 dnia: Pt, 15 Maj 2020, 18:17:36 »
Może się mylę, ale sądzę, że Lil i Put leci na okrągło nie dlatego, że nie wpuszcza żadnych innych komiksów na swoje miejsce, ale dlatego, że nikt nie oferuje NF innych, fajnych komiksów, które mogłyby zostać wydrukowane np. na przemian z LiP.

To dosyć ekstremalna teza, szczególnie, że na drugim biegunie jest np. reaktywowany jakiś czas temu „Fenix”, którego redakcja nie czeka na jakieś wydumane oferty, tylko najzwyczajniej na świecie sami  zabiegają o komiksy i ta sekcja w magazynie stopniowo się rozrasta.
Dziwne podejście „NF” do tematu, bardzo dziwne.

Offline Pawel.M

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #267 dnia: Pt, 15 Maj 2020, 19:13:51 »
nikt nie oferuje NF innych, fajnych komiksów, które mogłyby zostać wydrukowane np. na przemian z LiP.
Naprawdę ludzie drukujący w niskonakładowych pisemkach, de facto fanzinach nie chcą współpracować z Nową Fantastyką?
OK, być może sami nie oferują, ale to chyba rolą redakcji jest wyszukiwanie interesujących materiałów, które mogą wzbogacić pisemko. Tym bardziej że czytelnicy NF komiksem Kura i Bednarczyka zachwyceni nie są, delikatnie to ujmując. Zacytuję z katedry opinie (nie, nie moje - usera Fidel-F2) o tym komiksie:
Cytuj
Kur i Bednarczyk, Lil i Put. Mierny żart. 2/10, 2/10
Cytuj
Kur i Bednarczyk, Lil i Put. Autorzy wracają do korzeni. Powrót głupawych, starych dowcipów. 2/10 Narysowany jak dawniej brzydko. 2/10

Offline Sporek

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #268 dnia: So, 16 Maj 2020, 00:16:33 »
    Odnosząc się do poprzednich głosów krytyki o nowym Kajkoszu, osobiście uważam, że nowy tom (mówię o Królewskiej Konnej) dobrze oddaje ducha klasycznych komiksów. Kolorystyka, formatowanie tekstu jak i sam klimat w miarę zachowany. A to, że nie przypominają tych Christowych - no i o to właśnie chodzi. Moim zdaniem to nawet lepiej, że są odmienne i Kiełbus używa w nich swojego stylu bo dzięki temu nie jest to imitacja, a kontynuacja uniwersum, poszerzanie świata tak jak niektórzy wspomnieli. Nie zamierzam tutaj podważać talentu i kunsztu Christy - oczywiście ZAWSZE będę je stawiał ponad nowość, ale nie będę też odbierał sobie tej radości z odkrywania nowej fabuły.
    A co do Lila i Puta w nowej fantastyce - fajnie, jakby było tam więcej komiksów, a nie tylko ten, ale moim zdaniem całkiem w porządku się wpasowuje w całą konwencję pisma i nie jest jakimś upierdliwym zapychaczem. Oczywiście każdy ma inny gust, ale nie rozumiem aż takiej zaciekłej krytyki. Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje, a ja powiem inaczej - gustów się nie krytykuje, a dyskutuje się o nich zawsze, a przynajmniej tak być powinno :) Widać, że te komiksy robią pasjonaci, a nie ktoś, kto o tym pierwszy raz słyszał i to trzeba cenić. Osobiście czekam na nowy tom Nowych Przygód, bo konną nieźle mi się czytało i oglądało :)

Offline K.Leszcz

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #269 dnia: So, 16 Maj 2020, 00:41:39 »
Naprawdę ludzie drukujący w niskonakładowych pisemkach, de facto fanzinach nie chcą współpracować z Nową Fantastyką?
OK, być może sami nie oferują, ale to chyba rolą redakcji jest wyszukiwanie interesujących materiałów, które mogą wzbogacić pisemko. Tym bardziej że czytelnicy NF komiksem Kura i Bednarczyka zachwyceni nie są, delikatnie to ujmując. Zacytuję z katedry opinie (nie, nie moje - usera Fidel-F2) o tym komiksie:

Ilu osobom się nie podoba, że "Lil i Put" jest w "Nowej Fantastyce"? Policzmy: Ty, Marek Turek, ten recenzent, którego ty przywołałeś...
Komiksy z Lilem w Fantastyce są ogólnie bardzo chwalone przez recenzentów, więc to chyba dobrze, że się ukazują.
https://latajace-ksiazki.blogspot.com/2020/04/jaskiniowcy-i-gf-darwin-nowa-fantastyka.html?fbclid=IwAR0XAScSKGxP8tToN6GVLQv1cJYDb0jIgSywtVNKk5beCrO-IncaeZcjRrg

https://www.instagram.com/p/ByqSMLGhJME/?fbclid=IwAR0dwfPu_IbRKWQTMD-y_W_Alz0hV9mhd7Nqu_5VX5aja97bDvhVDKV0BI4

https://www.facebook.com/DestherBlog/photos/a.2006231532832047/2714590648662795/?type=3&theater

Tak się zapytam, recenzje Fidela których konkretnie numerów cytujesz?