Autor Wątek: Kajko i Kokosz  (Przeczytany 58661 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Koalar

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #210 dnia: Cz, 30 Kwiecień 2020, 17:37:01 »
Jeden i drugi wydawca przy okazji część pasków wywalił i to jest prawdziwy skandal, a nie to czy komiks oprawiony jest jako 2 czy jako 3 książeczki.

Jeśli Christa się zgodził na dane wydanie, to o żadnym skandalu nie ma mowy.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline misiokles

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #211 dnia: Cz, 30 Kwiecień 2020, 17:39:08 »
ale i tak "fani" domagają się integrala.
Nie to, że się nie domagam, ale fakt - lepiej się czuję jak trzymam jedną cegłę intergalową niż sześć regularnych albumów. Dlatego kiedy się da, robię 'upgrade' biblioteczki. Tak już mam, nic na to nie poradzę :)

Offline asx76

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #212 dnia: Cz, 30 Kwiecień 2020, 18:03:10 »
Jeśli Christa się zgodził na dane wydanie, to o żadnym skandalu nie ma mowy.

Jeśli się zgodził... ;)
A teraz najwyższy czas na nowe wydanie, tyle już Mistrza się nie zapyta, a że "Vox populi, vox Dei", to brakujące paski muszą być uzupełnione! Makao i po makale! :P

Offline Mruk

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #213 dnia: Cz, 30 Kwiecień 2020, 19:09:09 »
Jeśli Christa się zgodził na dane wydanie, to o żadnym skandalu nie ma mowy.

Zgodził się też na wydawanie Kajtka i Koka z brakującymi paskami.

To, że autor zgadza się na różne (czasem dziwaczne i skandaliczne) pomysły wydawcy, wcale nie oznacza, że to jest dobre.

I nie chodzi mi tu o jakiś formalne złamanie umowy itp. Dla mnie to po prostu skandal, że wydawca podjął taką a nie inną decyzję.

Wydawca powinien być profesjonalistą w tym, co robi. Powinien orientować się w temacie, wiedzieć, że komiks w takiej postaci jest okrojony i należy przywrócić mu oryginalny kształt. Co zresztą w wielu innych przypadkach zrobił, kolejne wydania Kajtka i Koka zazwyczaj już zostały uzupełnione o braki. A Szranki i Konkury oraz Złoty Puchar - nie.

W tej chwili to jest jak z tego dowcipu: Babciu, dlaczego Kajko i Kokosz jest obcięty o kilkanaście pasków? Bo ja mam za mały garnek i cały się nie mieści.

Albo: dlaczego w naszej kolekcji Star Wars Mroczne czasy są niedokończone? Bo jak ją wydawali pierwszy raz, to seria nie była dokończona. Ale teraz już jest dokończona... Ale wtedy nie była, czego tu nie rozumiesz?
« Ostatnia zmiana: Cz, 30 Kwiecień 2020, 19:18:27 wysłana przez Mruk »

Offline freshmaker

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #214 dnia: Cz, 30 Kwiecień 2020, 19:42:04 »
trzyalbumowe wydanie miało dokoptowaną słabą okładkę a te oryginalne pomniejszone., żeby mieściły się na pionowej okładce.

oprocz zbiorczego „w kosmosie” wyd trzecie, to podejście egmontu do wydań christy jest takie sobie. gucek i roch? fatalna okładka i design tomu. takiego kajka bym nie chciał.

Offline Mruk

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #215 dnia: Cz, 30 Kwiecień 2020, 22:08:14 »
oprocz zbiorczego „w kosmosie” wyd trzecie, to podejście egmontu do wydań christy jest takie sobie. gucek i roch? fatalna okładka i design tomu. takiego kajka bym nie chciał.

Okładka może nie najciekawsza, ale nie fatalna.

A poza okładką sam miodzio. Materiałów dodatkowych - mam wrażenie, że wszystko co tylko autor po sobie zostawił. Na pewno nie był to zlepek albumów i nic więcej.

Offline Kot Tip-Top

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #216 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 01:52:48 »
Już sam artykuł o historii tych publikacji i zmianach przez lata byłby fajnym dodatkiem, który aż się prosi - Czy w przypadku  "Szranków" jako bonusik paski które Christa narysował na nowo by skrócić pewne wątki, a później w wojach Mirmiła porównanie pasków z gazety z tymi ostatecznymi.

Przypuszczam, że do każdego integrala by się znalazło dosyć ciekawostek z danego okresu : szkice, zdjęcia, artykuł jaki to był okres dla życia i twórczości Christy (może jakieś archiwalne wywiady tu ładnie ubarwiły) albo nawet sam artykuł o "Wieczorze wybrzeża" lub później "Świecie młodych" czy "Relaksie".

Bo taki sens ma dla mnie integral - głębszy wgląd w ewolucję serii, jej historie i autora.

W "Gucku i Rochu" jako dodatek były tylko szkice (które i tak były w normalnym wydaniu albumowym) ale to tak krótko istniejąca seria, że nie sądzę, że dałoby się tu specjalnie więcej zwojować.

Offline starcek

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #217 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 10:46:06 »
Okładka może nie najciekawsza, ale nie fatalna.

A poza okładką sam miodzio. [...]
Otwórz, proszę, ten integral na stronie 500. i zobacz jakiego walnęli babola. Do tego jeszcze integral jest miodzio dopiero po uzupełnieniu materiałami zamieszczonymi w oficjalnym dodatku "Powrót do gwiazdozbioru Oriona".

Cała ta dyskusja powinna chyba toczyć się na FB na profilu Fundacji Kreska, to może wtedy doczekalibyśmy się integrali na jakie te serie zasługują. Przykład Thorgala pokazuje, że sprzedaż nie będzie kłopotliwa.


Offline freshmaker

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #218 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 11:04:50 »
chodzi o pomieszane paski? nic to. czapki z głów za sukcesywne zbieranie i uzupełnianie „w kosmosie” od 2001 roku. w wersji kolorowej powinno być już wszystko.

Offline Kot Tip-Top

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #219 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 11:45:20 »
Do tego jeszcze integral jest miodzio dopiero po uzupełnieniu materiałami zamieszczonymi w oficjalnym dodatku "Powrót do gwiazdozbioru Oriona".

"Powrót do gwiazdozbioru Oriona" jest super i o takie dodatki w integralu bym prosił...  Tylko słowa "oficjalny" bym nie używał bo jest ciutek mylące skoro to fanowski twór blogu "Na plasterki", nie oficjalna publikacja.

Ale to też sygnał/pomysł dla egmontu by w razie wznowienia tego integrala mają świetny materiał który można spokojnie wkleić do środka (ewentualnie można jakieś fragmenty ominąć - np. o innych historiach z kosmosem które Christa narysował do Relaksu czy Kalendarza Milicji) Własnie takie dodatki w integralach "Kajka i Kokosza" bym chciał zobaczyć :)

Offline Koalar

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #220 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 12:10:47 »
Mruk, skandalem to jest, jak wydawca robi coś za plecami twórcy. A tutaj może sam Christa chciał, żeby tak to wyglądało (świadoma decyzja) z jakichś względów, np. musimy wydać w takim formacie, inaczej (wszystkie paski w jednym tomie) nie możemy; może pan coś dorysować albo z czegoś zrezygnować, żeby to wyszło OK w 2 czy 3 albumach. I tyle, proza życia, żaden skandal. A może te paski się Chriście nie podobały, skąd wiesz? I nie chciał ich w albumowym wydaniu. Więc pisanie w tym przypadku o skandalu, kiedy wydawca wydał jakiś komiks w kształcie, jaki zaakceptował dojrzały i świadomy twórca uważam za niepoważne.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline parsom

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #221 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 12:27:40 »
Otwórz, proszę, ten integral na stronie 500.

Ma otworzyć na stronie 500 komiks który ma 96 stron?
SZAFA
Rower, rower, ROWER!

Offline Kot Tip-Top

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #222 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 12:37:14 »
A tutaj może sam Christa chciał, żeby tak to wyglądało (świadoma decyzja) z jakichś względów, np. musimy wydać w takim formacie, inaczej (wszystkie paski w jednym tomie) nie możemy; może pan coś dorysować albo z czegoś zrezygnować, żeby to wyszło OK w 2 czy 3 albumach.

Jak to było za jego życia to nawet jak nie osobiście nadzorował to na pewno musiał zaklepać, a jednak Christa ponoć temperament miał więc nie wyobrażam sobie reakcji "No spieprzyli moje dzieło ale niech sobie wydadzą". W najgorszym wypadku "No wolałbym inaczej ale przekonują mnie argumenty za".

Offline freshmaker

Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #223 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 13:13:40 »
mam kilka plansz z „w kosmosie” które autor przygotowywał do wydania egmontu z 2001 r. na jednym bristolu christa sam nakleił jeden po drugim paski między którymi był brak kilku istotnych pasków. może autor ich nie miał? była logiczna dziura w tym miejscu. egmont poprawił to dopiero w integralu wydanie 3.

@parsom integral miał > 500 stron

Kapral

  • Gość
Odp: Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #224 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 13:20:43 »
"Powrót do gwiazdozbioru Oriona" jest super i o takie dodatki w integralu bym prosił...

Dziękuję w imieniu własnym i kolegów z blogaska :)

Tylko słowa "oficjalny" bym nie używał bo jest ciutek mylące skoro to fanowski twór blogu "Na plasterki", nie oficjalna publikacja.

Sobie wypraszam :) "Powrót" był w 100% oficjalny, wykonany za zgodą Egmontu i jeszcze na koniec zatwierdzony. Mało tego, najpierw pojawił się na stronie Egmontu, a dopiero potem na blogu:
https://swiatkomiksu.pl/strona-glowna/aktualnosci/art,175,powrot-do-gwiazdozbioru-oriona.html