Autor Wątek: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)  (Przeczytany 7980 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ukaszm84

  • Gość
Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« dnia: Pt, 02 Czerwiec 2023, 16:46:36 »


Nowy komiks autora, który w pewnych kręgach, przez ludzi dla których jakość rysunku jest wprost proporcjonalna do liczby narysowanych kresek, bywa podawany jako przykład, że Polacy rysować nie umieją. Nie przekona ich, że jest inaczej, choć wraca na pełnej, w wielkim stylu. Nie będę się bawił w analizy, nie zrobiłbym tego odpowiednio dobrze. Ale ten komiks bardzo by na nie zasługiwał. Na najbardziej podstawowym poziomie to jest dokument, ale taki bardziej z MDAG niż z National Geographic. Czytelnik nie jest bombardowany suchymi faktami, raczej wrażeniami, dzięki którym może poczuć się jak uczestnik przedstawianych okoliczności. Tak też jest tutaj, setki krótkich scenek rodzajowych, niektóre zabawne, inne smutne, każda interesująca. Ale traktowanie tego komiksu tylko w taki sposób byłoby bardzo dużym spłyceniem. Jest to też ironiczny (ale bez piętnowania) komentarz do tamtych czasów i ludzi. I wreszcie, najmniej wyraźnie, choć bardzo zmyślnie, bywa to analogią do czasów dzisiejszych. Nienawidzę patosu i wielkich słów w pisaniu o jakichkolwiek wytworach (pop)kultury, ale tu mi się wyjątkowo ciężko powstrzymać, bo ogromne wrażenie zrobił na mnie ten tytuł. Również ze względu na rysunki. Częściowo są to "patyczaki" znane z wcześniejszych prac Świdzińskiego, ale w pewnych konkretnych momentach zmieniają się one - na bardziej realistyczne (socrealistyczne w zasadzie), trochę z feelingiem pop-artu. W obu tych konwencjach autor potrafi bardzo skromnymi środkami pokazać wszystko, co tylko chce. Emocje, wrażenia, fakty, płynną narrację, symbolikę. Dosłownie cokolwiek. Wyjątkowy komiks, bardzo polecam nieuprzedzonym.
« Ostatnia zmiana: Pt, 02 Czerwiec 2023, 17:06:13 wysłana przez ukaszm84 »

Offline Popiel

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 02 Czerwiec 2023, 17:24:12 »
To przekleję swoją opinię skądinąd:

Rok 1955. Warszawa prawie odbudowana. Na V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów przyjeżdża 30 000 ludzi ze 114 państw. Pod hasłami budowy socjalizmu i globalnego pokoju rozgrywają się międzynarodowe romanse, dramaty, kwitnie cwaniactwo, drobne interesy mieszają się z odrealnionymi marzeniami o wymianie kulturalnej, przaśność przebija przez wystawy, transparenty i górnolotne hasła a fanty typu znaczka, chustki czy zdjęcia z Murzynem są na wagę złota.

Autor portretuje swoich bohaterów z ogromną dozą empatii. Ich słabostki i przywary są takie swojskie, wynikają nie z zawiści czy złości, tylko z marzeń o lepszym, kolorowym i egzotycznym świecie, który na kilkanaście dni pojawił się w stolicy.

Dawno nie śmiałem się tak bardzo, czytając jakiś komiks. I dawno śmiech tak gwałtownie nie grzązł mi w gardle.

Wspaniała rzecz.

Offline Leyek

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 19 Czerwiec 2023, 21:59:14 »

Offline Koalar

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #3 dnia: So, 21 Październik 2023, 12:16:26 »
A mnie wynudził ten komiks bardzo, bardzo. Na pierwszych 300 stronach dosłownie parę razy zdarzenia są fajne. Jest mnóstwo niepotrzebnych i jednocześnie nieciekawych scenek czy dialogów. Część wątków do czegoś fajnego prowadzi, ale nie jest to aż tak fajne, żeby przykryło nudę zbytecznych scenek i wątków. Gdyby odchudzić ten komiks o te zbyteczne wątki, scenki, jednokadrowe przerywniki z kolorami, to ten komiks byłby całkiem dobry. O wiele bardziej mi się podobało Zdarzenie. 1908 (innych autora nie czytałem).

Tak raczej bym widział ogólny wątek dla autora, niż osobny dla pojedynczego komiksu.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline Popiel

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #4 dnia: So, 21 Październik 2023, 12:45:42 »
Tak z ciekawości.

- Co rozumiesz pod pojęciem "fajności zdarzeń"?
- Jakie zdarzenia czy sceny są "niepotrzebne i nieciekawe"?
- Które scenki i wątki są wg Ciebie "zbyteczne"?

Oraz - masz świadomość, że ten komiks to fabularyzowane przedstawienie autentycznego wydarzenia, które miało miejsce w 1955 roku i zostało ono poprzedzone szczegółowym autorskim researchem.

Może po prostu to nie było wcale takie "fajne" wydarzenie? No ale takie było.

Offline Koalar

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #5 dnia: So, 21 Październik 2023, 13:26:25 »
Fajne zdarzenia to takie, które mnie rozśmieszyły, zaciekawiły, zdziwiły itp., w skrócie inne niż nudne. Dla mnie większość scenek niepowiązanych z głównymi wątkami jest nieciekawych i niepotrzebnych. Wątki zbyteczne to ten artystyczny (w sumie nie wiem, o co tam chodziło, gość zbierał jakieś rysunki czy coś) i z tłumaczem (choć to może raczej są bardziej pojedyncze scenki). Inne można było zwyczajnie ograniczyć (typu gadki u fryzjera).

Mam świadomość, bo wprost jest to napisane na końcu komiksu. Co to zmienia? Jakie to ma znaczenie, czy komiks jest na podstawie prawdziwych wydarzeń czy całkowicie wymyślony przez autora? Albo co to wnosi, że ktoś przeprowadził nawet najlepszy na świecie research, jak mnie ostatecznie dany komiks zwyczajnie przez większość lektury nudzi?
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline PJP

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #6 dnia: So, 21 Październik 2023, 14:04:04 »
 „Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca?”  8)

Offline Dalthon

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #7 dnia: Wt, 24 Październik 2023, 20:07:10 »
Co to zmienia? Jakie to ma znaczenie, czy komiks jest na podstawie prawdziwych wydarzeń czy całkowicie wymyślony przez autora? Albo co to wnosi, że ktoś przeprowadził nawet najlepszy na świecie research, jak mnie ostatecznie dany komiks zwyczajnie przez większość lektury nudzi?
To zmienia że tym "dziełem" TRZEBA się zachwycać! inaczej nie znasz się, nic nie wiesz o komiksie. Jak widać rzecz robiona pod festiwale/nagrody - czytelnik nie jest potrzebny (bo nie daj boże będzie śmiał krzyknąć że król jest nagi!).

Offline Jaszczu

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #8 dnia: Wt, 24 Październik 2023, 20:37:01 »
Taaaa, bo te festiwale i te nagrody to jest kuźwa taki splendor i ciężkie miliony złotych, że faktycznie jest to dla twórców jedyna motywacja, żeby robić komiksy. Ech.

Online misiokles

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #9 dnia: Wt, 24 Październik 2023, 21:05:07 »
To zmienia że tym "dziełem" TRZEBA się zachwycać! inaczej nie znasz się, nic nie wiesz o komiksie.

Oczywiście nie trzeba się zachwycać, nawet komiks może się nie podobać. Ale też można się zastanowić, jak owe prawdziwe wydarzenia zostały przełożone na język komiksu. Czy została uchwycona ich istota? A może zostały przedstawione po łebkach? Czy doszło do infantylizacji, skrótowości faktów, czy może bohaterowie dostali głębię charakterologiczną?  Koalar dał dobre argumenty, czemu komiks mu nie podszedł, ale zapewne też rozumie czemu z jakich powodów ów tytuł może okazać się interesujący dla innych czytelników - chyba na tym polega wiedza o komiksie - umiejętności wyjścia z bańki własnych oczekiwań i gustów.

Offline bibliotekarz

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 24 Październik 2023, 22:51:08 »
chyba na tym polega wiedza o komiksie - umiejętności wyjścia z bańki własnych oczekiwań i gustów.
Ba! Żeby tylko o komiksie. O każdej sprawie.
Batman returns
his books to the library

Offline Popiel

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #11 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 12:11:59 »
Ha!

No i świetnie, no i super, no i właśnie bardzo fajnie!

To chyba największe wyróżnienie dla polskiego komiksu ever, a z pewnością najbardziej medialne.

I zasłużone w 100% (choć "Idzie tu wielki chłopak" właśnie czytam i bardzo mi się podoba).

Wielkie gratulacje.

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/2241637,1,ksiazka-jacek-swidzinski-laureatem-paszportow-polityki.read


Offline michał81

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #12 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 12:32:15 »
Ciekawe które miejsce zajmie w forumowym podsumowaniu roku 2023.

Offline Popiel

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #13 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 13:09:38 »
Nie węszyłbym spektakularnego sukcesu. Oto siedem wspaniałych argumentów, czemu nie:

1. Mały format;
2. Niezbyt opasłe tomiszcze;
3. Nie wygląda imponująco na półeczce;
4. Mało realistyczna "kreska";
5. O samej nominacji do "Paszportów" nie było tu wzmianki, czyli not a single fuck was given;
6. Polski komiks to ostatnia uruchomiona kategoria w głosowaniu - takie zainteresowanie;
7. Nikt nie napisał, że "przy lekturze bawił się przednio".

Ale z drugiej strony - forumowe podsumowanie nie jest specjalnie miarodajne. Jak zresztą większość podsumowań :)

Offline Death

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #14 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 13:22:53 »
Kurde, trochę się boję, że zrobi się tu jakiś wątek poboczny, ale ja jednak wyżej stawiam Hugo dla Sztybora i Ostrowskiego. Niby rysownik nie jest Polakiem, ale skoro Thorgal jest komiksem belgijskim, to Cyberpunk tworzony na zlecenie polskiej firmy CD Projekt Red i napisany przez Polaka uważam za komiks polski, więc tym samym uznaję międzynarodową nagrodę Hugo za największe wyróżnienie dla polskiego komiksu ever. :) Ale oczywiście rozumiem inne punkty widzenia.
I gratulacje dla Świdzińskiego!
Mordę być może masz Ty, chamie grantem od pługa oderwany.