Autor Wątek: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)  (Przeczytany 8001 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leyek

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 13:30:48 »
5. O samej nominacji do "Paszportów" nie było tu wzmianki, czyli not a single fuck was given;

Było na pewno w wątku KG albo Podsumowań. Możliwe, że nawet sam wrzucałem, albo miałem wrzucić, ale zobaczyłem, że ktoś już pisał.

Ciekawe które miejsce zajmie w forumowym podsumowaniu roku 2023.

Stawiam, że w top3 się znajdzie spokojnie.

Choć u mnie np. ostatnio spadł poza top3 po przeczytaniu Odysei Lorda Bablaha (a wcześniej już był za Alchenitem i Spotkaniem po latach), a jeszcze trochę rzeczy do nadrobienia do końca lutego mam :)

Offline Rodrigues

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #16 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 13:35:39 »
Nie węszyłbym spektakularnego sukcesu. Oto siedem wspaniałych argumentów, czemu nie:

1. Mały format;
2. Niezbyt opasłe tomiszcze;
3. Nie wygląda imponująco na półeczce;
4. Mało realistyczna "kreska";
5. O samej nominacji do "Paszportów" nie było tu wzmianki, czyli not a single fuck was given;
6. Polski komiks to ostatnia uruchomiona kategoria w głosowaniu - takie zainteresowanie;
7. Nikt nie napisał, że "przy lekturze bawił się przednio".

Ale z drugiej strony - forumowe podsumowanie nie jest specjalnie miarodajne. Jak zresztą większość podsumowań :)

Punkty 1-3. Nie wiem, czy chciałeś tutaj dojebać się do ludzi, którzy czytają mangi, czy jak to interpretować?
Punkt 4 - właściwie też nie wiadomo jak interpretować. Rozumiem, że rysunki Świdzińskiego to jeszcze za mało idący minimalizm i dopiero patyczaki z painta mogą nosić miano mało realistycznych "kresek i kropek".
Punkt 5. Faktycznie... https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/kultura-gniewu/msg258014/#msg258014
Punkt 6. Jesteś zarejestrowany na forum. Czemu nie uruchomiłeś tej kategorii? A już wiem, bo to trzeba później pilnować, zliczać i tak dalej. Nie wystarczy się dopierdalać.
Punkt 7. No w sumie Ty napisałeś.

EDIT:
Podsumowanie forumowe, jest najbardziej miarodajne, ponieważ w przeciwieństwie do innych, tutaj głosują ludzie ze wszystkich opcji politycznych (SZOK!)

EDIT2:
Kolejny link do pkt 5: https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/komiks-w-mediach/msg258031/#msg258031
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Styczeń 2024, 13:42:18 wysłana przez Rodrigues »

Offline Popiel

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #17 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 14:41:59 »
Punkty 1-3. Nie wiem, czy chciałeś tutaj dojebać się do ludzi, którzy czytają mangi, czy jak to interpretować?

Te trzy aspekty zdają się być najbardziej cenione przez użytkowników, a "Festiwal" ich niestety nie spełnia.

Punkt 4 - właściwie też nie wiadomo jak interpretować. Rozumiem, że rysunki Świdzińskiego to jeszcze za mało idący minimalizm i dopiero patyczaki z painta mogą nosić miano mało realistycznych "kresek i kropek".

Porównując z wcześniejszymi pracami, to w tym komiksie autor osiągnął realizm niczym nieślubne dziecko Rosińskiego i Hermanna.
Punkt 5. Faktycznie... https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/kultura-gniewu/msg258014/#msg258014
Prawda to.

Punkt 6. Jesteś zarejestrowany na forum. Czemu nie uruchomiłeś tej kategorii? A już wiem, bo to trzeba później pilnować, zliczać i tak dalej. Nie wystarczy się dopierdalać.

Nie umiem. Nie mam czasu. Natomiast mniej postów od "Komiksu polskiego" jest tylko w "japońskich", co niestety jest jakimś wykładnikiem zainteresowania.
Punkt 7. No w sumie Ty napisałeś.
No właśnie też nie, niestety.
EDIT:
Podsumowanie forumowe, jest najbardziej miarodajne, ponieważ w przeciwieństwie do innych, tutaj głosują ludzie ze wszystkich opcji politycznych (SZOK!)

A w jakim niby miejscu głosują wyłącznie przedstawiciele Konfederacji?

Offline Dalthon

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #18 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 14:43:40 »
Na wstępie, gratulacje za wygraną: zarówno dla autora, jak i wydawnictwa. Cieszy gdy "nasze" medium jest dostrzegane szerzej.

Tyle tylko że w tym wypadku aby nie była to niedźwiedzia przysługa. Taki człowiek który ostatni raz gdy miał komiks w ręku, to był to Kaczor Donald, sięga po dzieło Jacka z myślą "0! Ten komiks dostał TAKĄ nagrodę, zobaczę co tam w komiksach słychać i to w dodatku nasz rodzimy" i... rozczarowanie. I wcale nie chodzi o treść ale o formę! Rysunki (khem...) Jacka nie dają za "dobrego" wyobrażenia o komiksach swoją formą którą trudno trafić w gusta ludzi siedzących w komiksach a co dopiero kogoś z zewnątrz.

<szydera> Potem zdziwienie że ludzie nienawidzą polskiego komiksutm jak widzą jakieś patyczaki które są chwalone pod niebiosa („Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca?”) </szydera>

(...) też rozumie czemu z jakich powodów ów tytuł może okazać się interesujący dla innych czytelników - chyba na tym polega wiedza o komiksie - umiejętności wyjścia z bańki własnych oczekiwań i gustów.
ale zdajesz sobie sprawę że umiejętność wyjścia z bańki własnych gustów i oczekiwań, nie oznacza od razu że to co mnie odrzuca, nagle się spodoba?
Dawno temu przypadkowo wpadło mi ręce Zdarzenie Jacka - 'rozczarowanie' to słowo które najlepiej oddaje moje odczucia po przebrnięcia przez to 'dzieło'. Ale że tylko świnia nie zmienia poglądów, to znowu dałem szansę Jackowi (wychodząc ze swojej bańki i to jeszcze bardzo daleko w kierunku który już przebadałem i delikatnie mówiąc nie podobał mi się) i... teraz nawet nie było rozczarowania - była pustka, bo tyle dało mi obcowanie z Festiwalem.

Świat byłby nudny jakby wszystkim podobało się to samo. Dajcie TYLKO innym możliwość że nie dostrzegają (tego czego tam dla nich nie ma) nic ciekawego w tym co Was zachwyca.

Podsumowując te smętne żale: fajnie że dostrzeżono poza "naszą" bańką że istnieje coś takiego jak komiks i może być czymś więcej niż bajki dla dzieci. Tyle tylko że może on zniechęcić swoją formą, tych którzy jeszcze nie poznali rodzimego komiksu.

Offline Rodrigues

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #19 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 14:48:59 »
A w jakim niby miejscu głosują wyłącznie przedstawiciele Konfederacji?

Pewnie na jakichś grupkach fejsbukowych. Trzeba by poszukać... może jest jakaś o nazwie KomiksyZGgranicami  ::)

Offline Popiel

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #20 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 14:56:19 »

Tyle tylko że w tym wypadku aby nie była to niedźwiedzia przysługa. Taki człowiek który ostatni raz gdy miał komiks w ręku, to był to Kaczor Donald, sięga po dzieło Jacka z myślą "0! Ten komiks dostał TAKĄ nagrodę, zobaczę co tam w komiksach słychać i to w dodatku nasz rodzimy" i... rozczarowanie. I wcale nie chodzi o treść ale o formę! Rysunki (khem...) Jacka nie dają za "dobrego" wyobrażenia o komiksach swoją formą którą trudno trafić w gusta ludzi siedzących w komiksach a co dopiero kogoś z zewnątrz.

Wiesz, kapituła Paszportów Polityki nagrodziła komiks po raz pierwszy. Pomyśl, o ile im było trudniej "wyjść z banieczki" i docenić "Festiwal" niż ludziom, którzy jako tako jednak się w medium orientują i potrafią docenić wybory artystyczne twórców.

Jeśli osoby spoza komiksowa doceniły, to chyba środowisko tym bardziej powinno, co nie?

Offline Zwirek

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #21 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 15:00:11 »
Zanim zacznie się krytykować, warto sobie przypomnieć, jakie są kryteria przyznawanej nagrody Paszport "Polityki" ;)

Cytat: wikipedia
Nagroda jest wyróżnieniem dla twórców, którzy czynią najszybsze postępy, zaskakują nowymi osiągnięciami, swoją aktywnością dobrze rokują w przyszłości i przez to zasługują na opiekę, wsparcie i promocję w świecie (...) miała ona pomóc we wskazywaniu i lansowaniu najciekawszych twórców młodego pokolenia (...) Nagroda przyznawana jest od tej pory na ogół stosunkowo młodym, niejednokrotnie debiutującym twórcom

Offline Dalthon

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #22 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 17:02:35 »
Jeśli osoby spoza komiksowa doceniły, to chyba środowisko tym bardziej powinno, co nie?

A to niby dlaczego? Jasne doceniam samą nagrodę (czytał ktoś co napisałem?) ale nie samo nagrodzone dzieło. Nie ma chyba (?) takiego obowiązku?

A tak z drugiej strony, to argument zupełnie z zupy! To tak jakby zespół metalowy nagrał płytę discopolo, kawałki są grane na wszystkich festynach (sic!) w kraju, polsat/rmfm/zetka puszczają je co 5 min, na wioskach pirackie płyty CD (i kasety!) sprzedają się jak ciepłe bułeczki. I co? Ma z tego powodu scena metalowa obowiązek cieszyć że im się udało? Przykład przejaskrawiony ale (chyba) dobrze oddaje 'sens' Twojego pytania.

Zanim zacznie się krytykować, warto sobie przypomnieć, jakie są kryteria przyznawanej nagrody Paszport "Polityki" ;)

Ale ja w żadnym wypadku nie krytykowałem samej nagrody ani to że jury wybrało jak wybrało (znowu się zapytam: czytał ktoś co napisałem?) tylko zwracam uwagę że może to paradoksalnie nie zwiększyć grono pochłaniaczy (rodzimych) komiksów a wręcz stracić ich bezpowrotnie.

Offline Popiel

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #23 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 17:34:22 »
Nie no nie no, bzdury piramidalne tu piszesz.

Osoby obeznane jako tako z komiksem potrafią rozpoznać a więc i docenić różne techniki rysowania, narracji, odnajdą się w meandrach scenariusza. I moim zdaniem łatwiej im to przyjdzie niż jury Paszportów, które mimo to doceniło wartość "Festiwalu".

A jeśli grono "pochłaniaczy" komiksów odbije się od tego konkretnego tytułu, to szczerze wątpię, żeby przerodziło się to w nagłą nienawiść do całego medium.

Fikołka z kapelą metalową nie skomentuję, bo za cholerę nie rozumiem tej metafory ani kontekstu, do którego ma się odnosić.

Online michał81

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #24 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 17:43:03 »
Podsumowanie forumowe, jest najbardziej miarodajne
Miarodajne? To się uśmiałem. Parząc jakie wyniki sprzedażowe osiąga manga a u nas na forum goni jakieś ogony, czy Heartstopper, którego większość forumowiczów nie znała, a okazał się jednym z najlepiej sprzedajacych się tytułów komiksowych, pokazuje jak to jest miarodajnie w ocenach na tym zaściankowym forum.
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Styczeń 2024, 17:45:21 wysłana przez michał81 »

Offline Rodrigues

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #25 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 17:58:28 »
Najbardziej miarodajne z tych, które są tu wklejane w "podsumowaniach roku". Nie mówię, że jest najdoskonalsze na świecie.

Offline Dalthon

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #26 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 18:21:55 »
Nie no nie no, bzdury piramidalne tu piszesz.

Bo nie podchodzę na klęczkach? No sorry ale nie umiem. Zobacz że ja nie próbuję przekonać Cię do swojego zdanie, tylko je wyartykułowałem. Za wszelką cenę chcesz mnie wyprowadzić z błędu. Sorry ale nie jestem wyznawcą postawy „zachwycamy się Słowackim, gdyż wielkim poetą był”. Jak dla mnie EOT.


A co do miarodajności to najlepsze będzie miał Szymon ;) Oby się jak najwięcej nagrodzonego tytułu sprzedało - będą pieniądze na inne wydawnictwa ;)

Offline Rodrigues

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #27 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 18:30:49 »
Za wszelką cenę chcesz mnie wyprowadzić z błędu.

Dokładnie. Tak samo to odczuwam. Dlatego właśnie wolę forumowe "przy lekturze bawiłem się przednio", które niczego mi nie narzuca, jako jedynej prawdy objawionej.

Offline Popiel

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #28 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 18:35:41 »
Nikogo nie próbuję przekonać o genialności "Festiwalu", choć dla mnie to znakomita rzecz.

Odpowiadam tylko na bzdurne założenie, że jeśli przeciętny czytelnik trafi na niego, skuszony faktem przyznania nagrody, to rzekoma hermetyczność sprawi, że głowa mu eksploduje jak mentos wrzucony do coli.

Oraz wysuwam dość chyba uprawnioną tezę, że na tym akurat forum wielkiej przychylności ten komiks nie zdobędzie, co zresztą widać po postach przedmówców.

Offline Rodrigues

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #29 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 18:38:02 »
W jakiej formie przedstawiłeś tezę w takiej dostałeś odpowiedź.