Autor Wątek: Chleb wolnościowy - Paweł Piechnik  (Przeczytany 2273 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Itachi

  • Gość
Chleb wolnościowy - Paweł Piechnik
« dnia: Pt, 12 Kwiecień 2019, 18:20:47 »
Zapowiedziano nowy komiks: https://www.gildia.pl/komiksy/395358-chleb-wolnosciowy?fbclid=IwAR3gqGUCAijr86CRerVe-SiKluVzxL9LeaQqCzx1cpe6t2ooYYffHjd0H5g

Opis wydawcy:

 Obóz koncentracyjny w Lublinie, potocznie nazywany Majdankiem, istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Pod względem liczby uwięzionych i bilansu ofiar należał do największych obozów, jakie Trzecia Rzesza założyła w Europie w latach 1933 – 1945. Na Majdanek deportowano ok. 150 tys. więźniów wielu narodowości, najwięcej Żydów, Polaków i Białorusinów. Z powodu głodu i chorób, a także w wyniku rozstrzeliwań i eksterminacji w komorach gazowych zginęło tutaj ok. 80 tys. osób.

Po raz pierwszy Państwowe Muzeum na Majdanku wydaje komiks oparty na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu, stworzony przez uznanego artystę Pawła Piechnika. Komiks stanowi zbiór graficznych opowieści o losach jedenastu więźniów Konzentrationslager Lublin. Autor w swojej koncepcji wykorzystał fragmenty książek Niebo bez ptaków Danuty Brzosko-Mędryk i Pole śmierci Andrzeja Stanisławskiego, relację Jolanty Nowakowskiej-Korzeniewskiej oraz wspomnienia zawarte w opracowaniu Marty Grudzińskiej Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków.

Sformułowanie „chleb wolnościowy” było używane przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Tytuł komiksu wyraża niezbywalne prawo człowieka do wolności. „Chleb wolnościowy" był i jest dzisiaj wartością, która wskazuje na różne postawy ludzkie, przedstawione w trzech częściach komiksu: O głodzie, O śmierci, O wolności. Tym, co łączyło współwięźniów i dawało siłę do codziennej walki o życie, była szeroko pojęta nadzieja wolności. Komiksowi towarzyszą: krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.

Paweł Piechnik – ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, studiował również na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2005 r. zajmuje się zawodowo komiksem, ilustracją, współtworzy filmy animowane, filmy do gier komputerowych oraz maluje murale. W 2012 r. zdobył m.in. Grand Prix za pracę Link w 23. Międzynarodowym konkursie na krótką formę komiksową na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Przykładowe strony, wyglądają naprawdę nieźle. Szczególnie te, przedstawiające akcję z lotu ptaka.

Tylko martwi trochę cena 40 zł za 80 stron przy obecnej ilości tytułów... Ale na pewno będę spoglądał w pobliżu daty premiery.

Offline Itachi

Odp: Chleb wolnościowy - Paweł Piechnik
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 12 Październik 2022, 10:27:45 »
@Lyricstof wrzucił tydzień temu info o nieodebranym wrysie na MFKiG. Autor Paweł Piechnik. Znam. Komiks Sybir. Moja historia. Nie znam.

Jak to zazwyczaj była od razu wszedłem na stronę Gildii i sprawdziłem co to za pozycja.

https://www.gildia.pl/komiksy/482551-sybir-moja-historia-1-na-podstawie-relacji-danuty-pietrzak
https://www.gildia.pl/komiksy/499190-sybir-moja-historia-2-na-podstawie-relacji-danuty-pietrzak

Wczoraj przeczytałem oba tomy i jestem delikatnie zdziwiony, że komiks przeszedł obok tego forum kompletnie bez echa.

Bardzo solidna pozycja, finalnie przerosła moje oczekiwania. Niezwykle płynna lektura, gdzie wyważono w doskonały sposób tło historyczne z relacją głównej bohaterki. Mowa o Pani Danucie Pietrzak. Opowieść robi niesamowite wrażenie, ludzie mieli przeogromną wolę przetrwania w tych paskudnych czasach. Aby nie być źle zrozumianym, Sybir nie przytłacza ilością treści historycznych, dzięki czemu z pewnością będzie dostępniejszy w odbiorze dla młodszych czytelników. Starsi natomiast wychwycą więcej elementów codzienności, składowych zagrożeń i tytanicznej pracy by przetrwać każdy kolejny dzień.

Historia skupia się na Polakach, a kluczowe wydarzenia które były poza ich zasięgiem przedstawiane są w nietypowy sposób. Tak więc ZSRR czy III Rzesza przedstawione są jako gigantyczne roboty. Ciekawy zamysł, z jednej strony pokazujący jak w danej chwili byliśmy słabi, w obliczu potężnych sił wroga, dalej to również kwestia samej techniki i sprzętu, którego brakowało nam przez kolejne lata. Także te roboty pojawiają się dosłownie w kilku punktach, aby ukazać konkretny moment kluczowy dla II WŚ.

Teraz skupię na warstwie graficznej, która zrobiła na mnie mega pozytywne wrażenie. Podoba mi się warsztat autora, bohaterowie mają w sobie autentyczność. Radość z każdej pozytywnej informacji, z każdego krótkiego momentu oddechu przenika się ze zmęczeniem, niepewnością czy strachem. Widać to na twarzach bohaterów, dodatkowo robotę robię tła. Raz nieco dokładniejsze, raz mocno niewyraźne schodzące na drugi plan. Te drugie szczególnie w sytuacjach kiedy dzieje się coś dobrego, ciepłego, bezpiecznego.

Kolory. Nie mógłbym pominąć pracy osób za nie odpowiedzialnych. Są wartością dodatnią albumu, komiks dzięki temu staje się pełniejszy. Poprzez zmiany krajobrazu, pór roku - otrzymujemy niezły przekrój palety barw i nasyceń. Bardzo dobra robota.

Tak więc zachęcam Was do zainteresowania się Sybirem. Przeciętnego komiksu bym Wam nie polecał :)
« Ostatnia zmiana: Śr, 12 Październik 2022, 10:32:21 wysłana przez Itachi »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Chleb wolnościowy - Paweł Piechnik
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 12 Październik 2022, 10:33:11 »
Czy ja wiem czy bez echa, ja na bank widziałem jakieś posty o tym komiksie (szczególnie pierwszym tomie), tylko już nie wiem w jakim temacie :P A wyszukiwarka forumowa to tak mocno średnio działa, bym powiedział. W każdym razie ja się o nim dowiedziałem z forum, także musiało coś być.

Offline Rodrigues

Odp: Chleb wolnościowy - Paweł Piechnik
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 12 Październik 2022, 10:58:44 »
Tak jak pisze ukaszm84 - na forum pojawiało się tu i ówdzie z pozytywnymi ocenami. W zdjęciach kolekcji też często przewija się ta pozycja. Fajnie, że napisałeś też swoją opinię  ;) Dzięki :) Sam jeszcze nie czytałem i nie posiadam, ale to kwestia czasu.

Offline Eyeless

Odp: Chleb wolnościowy - Paweł Piechnik
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 14 Październik 2022, 22:02:32 »
Wpadł też kilka razy w postaci plansz konkursowych. Trzeba przyznać, że jest pięknie narysowany, pejzaże z Sybiru czy ujęcia mające podkreślać stan emocjonalny bohaterki robią wrażenie. Sam natknąłem się na ten komiks po pierwszych wrzutach przy okazji konkursu z kadrami, potem wpadł mi w ręce na kwietniowych targach książki i wciągnąłem całość w jeden wieczór ... następnie dorwała się do niego reszta domowników i odebrała go równie pozytywnie.
Także podłączam się pod polecajkę pozostając wiernym orędownikiem tego tytułu, życie pisze najlepsze historie.

Offline Koora

Odp: Chleb wolnościowy - Paweł Piechnik
« Odpowiedź #5 dnia: So, 15 Październik 2022, 10:06:43 »
Czytałem Chleb wolnościowy i obie części Sybiru i podpisuję się pod tym co padło wyżej.
Bardzo polecam!

Co do Sybiru, to chyba w planach są kolejne części, o ile się nie mylę. Gdzieś widziałem taką informację.

Offline Rodrigues

Odp: Chleb wolnościowy - Paweł Piechnik
« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 09 Październik 2023, 20:27:17 »
Paweł Piechnik, uruchomił zbiórkę na Chleb Wolnościowy II (poniżej informacja z facebooka):

Cytuj
Kochani,
przedwczoraj otworzyliśmy zrzutkę z fundacją Vinea, pod której jestem skrzydłami, na brakującą kwotę do zamknięcia prac nad komiksem "Chleb wolnościowy, tom 2", w której skład wchodzą: dokończenie rysowania - jestem tak w połowie, korekta językowa, skład albumu do druku i wydruk 2000 szt. komiksu.
https://zrzutka.pl/zrhe38
Będę wdzięczny za udostępnienie info na mediach społecznościowych i jakiekolwiek wsparcie 🙂.
Pozdrawiam Wszystkich i Wierzę, że się uda 🙂!

Wsparcia można udzielić również przez Patronite Pawła:
https://patronite.pl/pawelpiechnik.com










Offline kenji

Odp: Chleb wolnościowy - Paweł Piechnik
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 26 Październik 2023, 19:08:19 »
podbijam temat i zachęcam do wsparcia.
Autor naprawdę ma moc w łąpach i opowiada ciekawie obrazem i słowem!!

polecam zapoznać się ze wcześniejszymi pracami... chociaż niestety na gildii tytuły niedostępne