Autor Wątek: Fragmenty chaosu (Paweł Garwol; Kultura Gniewu 2023)  (Przeczytany 832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ukaszm84

  • Gość
Fragmenty chaosu (Paweł Garwol; Kultura Gniewu 2023)
« dnia: Wt, 09 Maj 2023, 17:05:35 »


Ten komiks jest bardzo interesujący formalnie. Pierwsza część (mniej więcej 1/3) to zebrane shorty z magazynu Afront, uzupełnione o kolor. Pozostałe to nówki sztuki (są też przeważnie ciut dłuższe). Ja Afrontu nie czytałem, więc dla mnie całość to nowość. Owe shorty są nieme. Są również z jednej strony niezależne od siebie - każdy z nich ma wyraźną puentę, różnią się też, mniej lub bardziej, nastrojem. Każdy z nich jest abstrakcyjny, ale nie do końca, fabuła i sens są czytelne. Większość z nich jest humorystyczna, ale nie lekka. Humor jest raczej czarny, ale bez hardkoru. Z drugiej strony są powiązane. I to na dwa sposoby (a częściowo nawet na trzy). Po pierwsze każdy kolejny komiks zaczyna się sytuacją, którą skończył się poprzedni. Ale jedność miejsca akcji czasami jest zachowana, a czasami nie - może to być podobna sytuacja, ale w zupełnie innymi miejscu i z innymi postaciami. Po drugie całość albumu jest zamknięta klamrą i można to traktować jako jedną historię z konkretnym przesłaniem. No, a po trzecie to, co już wspominałem - niektóre komiksy łączą się również postaciami i miejscami. Taka forma z jednej strony pozwala na bardzo dużo, ale też bardzo mocno ogranicza. W mojej opinii imponujące jest jak Garwol sobie z tym poradził i bardzo mi się podoba to, czym finalnie ten komiks jest. Nie wiem czy od początku taki był plan, czy wykrystalizował się na przestrzeni czasu, ale efekt mi się bardzo podoba. Gdybym miał wymienić minusy, to humor częściej nie trafia w mój gust niż trafia oraz puenty mogłyby być ciut mocniejsze miejscami. Ale to, oczywiście, bardzo subiektywne. Jako całokształt - świetny komiks jako komiks, a jako zabawa formą jeszcze lepszy, polecam mocno.
« Ostatnia zmiana: Wt, 09 Maj 2023, 17:40:47 wysłana przez ukaszm84 »

Offline PabloWu

Odp: Fragmenty chaosu (Paweł Garwol; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 16 Maj 2023, 22:31:47 »
   Komiks, o którym nic nie wiedziałem a który kupiłem ze względu na świetną okładkę i w ramach wspierania polskich twórców komiksowych .

   Na początku był chaos i zaczynamy lekturę od wielkiego bum . Chaos spowodowany wielkim bum sprawił że małpy zeszły z drzewa i zaczęły inaczej postrzegać rzeczywistość . Tak zaczyna ta niezwykle oryginalna wizja artystyczna autora o historii świata podlana sosem z grzybków halucynogennych. W tych odjechanych historiach  odnajdziemy kupę prawideł jakże uniwersalnych niezależnie od czasów w jakich żyjemy .Trudne relacje międzyludzkie, uzależnienia, toksyczna miłość, cienka linia między przyjaźnią a nienawiścią   ,władza i rewolucja zjadająca własny ogon, medialna papka podlana manipulacją  zaśmiecająca nasze umysły, automatyzacja i kruchość życia, ignorancja i agresywne podejście do tego czego nie rozumiemy.

    Treści jest tutaj naprawdę mnóstwo a jedyne czego mi zabrakło w tych "Fragmentach Chaosu" to jakiejś historii z telefonem komórkowym, bo to współczesny sprytny bandyta i pożeracz czasu no ale wkońcu to są tylko "fragmenty" czyli jest szansa na tom drugi.

   Autor  poprzez te szalone historie stara się powiedzieć , że niby zeszliśmy z drzew ale mentalnie dalej lubimy wracać do tego lasu , nie wyciągamy wniosków z historii  i że w każdym z Nas tkwią te elementy chaosu ,które w zależności od przebytej drogi kształtującej naszą osobowość i podejście do otaczającej rzeczywistości, powinniśmy starać się zamieniać w ład.

   Napewno wszystkiego nie wyłapałem i kilka wątków było dla mnie niezrozumiałych ale to dobry powód żeby powrócić do lektury za jakiś czas i raczej nastąpi to szybko bo przyznam szczerze, że komiks siadł mi na banię .
Ciekawym rozwiązaniem są przejścia pomiędzy rozdziałami i zmiana "bohaterów" ,kilka z nich to prawdziwe perełki powodujące efekt "Wow" , stylowo i graficznie całość kojarzyła mi się trochę z tym co tworzy Winshluss, co jest oczywiście na plus bo jak już się inspirować to tylko najlepszymi z zachowaniem swojego oryginalnego stylu.

   Jestem zadowolony z lektury, mimo że komiks jest bez słów zawiera bardzo dużo treści z dużym polem do popisu jeżeli chodzi o interpretację.
Może końcówkę bym inaczej rozegrał:
Spoiler: PokażUkryj
 Człekokształtny po odłożeniu gazety powinien wrócić na drzewo , byłby święty spokój  :)

   Chyba że wyciągnął wnioski z lektury, ruszył w świat i spróbuje żyć inaczej unikając błędów  ale wątpię że jest to możliwe.Czy ludzkość mając taki bagaż doświadczeń nie tkwi dalej mentalnie w kulcie siły, władzy, chciwości, ignorancji i pogardy ? Może tacy po prostu jesteśmy i taka nasza natura, jak mawiał Vukko Drakkainen "stała kosmiczna".

   Dodatkowy plus przy ocenie za perfekcyjne narysowanie mojego rudego kota w skali 1:1,  i wogóle ten religijny epizod z "Tomem i Jerrym" rozwalił mi konstrukcję.
 
  Polecam i nadaję certyfikat jakości " Polak potrafi " .
Cały świat mamy na "Pstryk" .
   8+/10






eLKa87

  • Gość
Odp: Fragmenty chaosu (Paweł Garwol; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 17 Maj 2023, 15:46:47 »
Graficznie całkiem fajny album. Mogę polecić. Ogólnie Kultura coraz lepsze rzeczy wydaje.
Miło też widzieć Polaków w akcji!  :)

Afrontu nawet nie znam  :-\ choć to pewnie wstyd. Będę musiał nadrobić.

Offline Rodrigues

Odp: Fragmenty chaosu (Paweł Garwol; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 17 Maj 2023, 19:19:36 »
   8+/10

Nie no nie przesadzajmy. Wtedy Toppi musiałby dostać chyba 12/10.

Oprócz Fragmentów Chaosu przeczytałem ostatnio Chwila jak płomień i w obu pozycjach czegoś mi zabrakło. Swoisty paradoks, bo Fragmenty pod względem pomysłów i łączenia poszczególnych opowieści w ramach tomu są wykonane bardzo dobrze. Nie czuję jednak życia w tych kadrach. Może wynika to z operowania bardzo ograniczoną ilością bohaterów w ramach jednej historii albo sposobu kadrowania.

Offline PabloWu

Odp: Fragmenty chaosu (Paweł Garwol; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #4 dnia: Cz, 18 Maj 2023, 18:04:15 »
  Byku , nie jestem żadnym ekspertem tylko prostym odbiorcą, piszę to co mi serducho oraz głowa podpowiada i tym też się kieruję  oceniając, żadna ze mnie wyrocznia . Dawno nie czytałem polskiego komiksu który by mnie tak zaangażował, bardzo mi się podobał za względu na wykonanie i oryginalność , ocena końcowa jest moim odczuciem po lekturze której byłem bardzo pozytywnie zaskoczony także nierozumiem gdzie tu przesada :)

I pamiętaj, że dodatkowy plus jest za rudego kota  ;)