Forum KOMIKSpec.pl

Komiksy => Komiksy polskie => Wątek zaczęty przez: Torpedo w Wt, 12 Luty 2019, 13:03:14

Tytuł: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Torpedo w Wt, 12 Luty 2019, 13:03:14
Trzy części się całkiem szybko pojawiły, ale jakoś nie widzę kolejnych w zapowiedziach Egmontu. Czyżby opuszczona seria? A już się prawie "wciągnąłem"...  :) 

Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Murazor w Wt, 12 Luty 2019, 15:38:46
Zazwyczaj jest w okolicach wrzesnia chyba. Przynajmniej tak mi sie kojarzy. Mozesz podejrzec na alei daty premier
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Torpedo w Wt, 12 Luty 2019, 17:08:54
No faktycznie, wyglądało to tak: Nr 1 - styczeń 2017, 2 - wrzesień 2017, 3 - wrzesień 2018. 
Jak będą wypuszczali jeden na rok to trochę słabo (ale i tak lepiej niżby mieli serię zupełnie skasować).
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: sum41 w Wt, 12 Luty 2019, 22:03:35
Ostatnio bylo na wyprzedazy w egmoncie wiec chyba super sie jiesprzedaje 😐
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Midar w Śr, 13 Luty 2019, 01:44:10
Ostatnio bylo na wyprzedazy w egmoncie wiec chyba super sie jiesprzedaje 😐
I, to z dużym rabatem. Ale na ostatnim MFKGK w Łodzi dostałem 2 super rysunki i zapewnienie, że kolejny tomik powstaje.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Torpedo w Śr, 13 Luty 2019, 10:57:48
Komiks nie jest specjalnie drogi, także różnica między "normalnym" a "dużym" rabatem to raptem kilka złociszy...

Ale jak ktoś jeszcze nie kupił to może właśnie jest okazja się zapoznać? Polecam, ładnie wydany i wyrysowany polski komiks sensacyjny z okresu wojny, z elementami noir. No i oparty w sporej części na autentycznych faktach.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Murazor w Śr, 13 Luty 2019, 15:37:56
Czyta sie calkiem dobrze. Cienutkie tomy, ale historii troche w nich jest. Plus bardzo ladna kreska.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: turucorp w Śr, 13 Luty 2019, 19:05:07
Cienutkie tomy, ale historii troche w nich jest.
Eeeee... ale to nie "cieniutkie tomy" tylko po dwa zeszyty zebrane w całość, "Bradl" miał iść w formie zeszytów, ale wydawca zdecydował inaczej. BTW we Francji normą jest wydawanie serii w postaci 48 stronicowych albumów raz w roku (tak min. publikowany był przez lata "Thorgal"), więc te 64-72 strony "Bradla" nie są aż tak "cieniutkie" jak na standardy europejskie.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Murazor w Śr, 13 Luty 2019, 19:50:26
Dla mnie Bradl jest w formacie i klimacie bardziej amerykańskim, niż europejskim :) Jak zeszytówki, a nie albumy a la Thorgal, czy Ekho. Nie wiedziałem jaki był zamysł, ale wydaję mi się, że jeżeli miał być europejski to raczej nie wypalił. Takie Wounded jest w europejskim stylu. Większy format i bardziej zbliżona ilość stron do tych 48.

Amerykańce zbierają raczej po minimum 4 zeszyty, więc porównanie wydaję mi się na miejscu - zbiorcze 2 zeszyty to cieniutki tom.

I w żadnym wypadku nie pisałem tego jako minus, wręcz na odwrót, jak na tak cieniutkie tomiki to historii jest w nich sporo :)
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: sum41 w Śr, 13 Luty 2019, 20:23:37
Mialem kupic na tej wyprzedazy calosc ale zapomnialem a lubie komiksy osadzony podczas wojny.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: vision2001 w Pn, 18 Luty 2019, 11:40:25
Komiks jest wydany w koprodukcji z Muzeum Powstania Warszawskiego, więc pewnie jest też w jakimś stopniu dotowany z budżetu państwa.

Osoby zainteresowane mogą sobie spojrzeć na FB na jakim etapie jest tworzony #4 (robią wszystko, by ukazał się ona na wiosnę 2019 r.) https://pl-pl.facebook.com/bradlwakcji/ (https://pl-pl.facebook.com/bradlwakcji/)
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: vision2001 w Pt, 02 Sierpień 2019, 10:33:00
Zazwyczaj jest w okolicach wrzesnia chyba.
No i wykrakałeś... Wrzesień 2019 r.
Okładka już została zaprezentowana:
(https://scontent.fwaw6-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/67798729_1472848309533209_1414039255457464320_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_oc=AQm1oF8oN7jWkcRQKRmCSaDS8YxbqYh77Gihc-KUBs-5ue8NorSXm3UUsOl2cLWKIfI&_nc_ht=scontent.fwaw6-1.fna&oh=40f5db7720d12282fc32cd3a2b72fcea&oe=5DDF8930)
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Mateusz w Pn, 06 Kwiecień 2020, 14:10:01
Pierwszy tom serii „Bradl” udostępniony za darmo (http://filmozercy.com/wpis/pierwszy-tom-serii-bradl-udostepniony-za-darmo)
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Kadet w Wt, 24 Listopad 2020, 22:21:22
Z okazji wydania piątego tomu odświeżyłem sobie cztery poprzednie przed lekturą finałowego i muszę przyznać, że bardzo to pomogło. Czytanie ich raz na rok sprawiało, że trochę gubiłem wątki intrygi, ale przy połknięciu wszystkich naraz widać, że sprawy ładnie się łączą i wyjaśniają. Polecam każdemu, kto jeszcze nie miał kontaktu z tą serią: ciekawy scenariusz, dobre dialogi i przemyślana, nastrojowa oprawa graficzna z fajną kompozycją kadrów.

Cieszę się, że koniec tzw. "sezonu pierwszego" nie jest zamknięciem tematu, tylko wstępem do kolejnych przygód. Z nagrania z autorami z MFKiG wynika, że spin-off "Bazyliszki" z innym rysownikiem ma być sposobem na zwiększenie rocznej dawki "uniwersum Bradla" do dwóch albumów zamiast jednego (jeśli dobrze zrozumiałem, drugim albumem mają być dalsze przygody Kazimierza Leskiego). A podobno twórcy komiksu mają jeszcze w rękawie jakieś ciekawe projekty...

Mam tylko jedno pytanie i jeśli ktoś też już ma za sobą tom piąty, byłbym wdzięczny za opinię:

Spoiler: PokażUkryj
Czy ja dobrze rozpoznaję, że ten kurier, którego Inżynier wysłał do Sowietów z listem i którego pod koniec komiksu polscy oficjele częstują papierosem, to jest Biegacz? I czy to znaczy, że Inżynier sfingował jego śmierć (na odpowiednich kadrach widzimy tylko, że strzela - nie widać, czy trafia), żeby posłać go z misją do Andersa? Czy może raczej po prostu źle rozpoznałem twarze i Inżynier naprawdę zastrzelił Biegacza? Ta pierwsza opcja chyba nie do końca mi gra czasowo, bo sądziłem, że wątki w ZSRR i w okupowanej Polsce biegną mniej więcej równolegle, a w takim układzie Biegacz musiałby wyruszyć z misją już po sekwencji z "wykonaniem wyroku".
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Torpedo w Pn, 30 Listopad 2020, 01:37:03
Wątek Biegacza i obsesji Witkowskiego związanej ze śmiercią Grocholskiej jest moim rozdmuchany i nawet niepotrzebny. To trochę taka improwizacja scenarzysty, który szukał jakiegoś uproszczenia i wyjścia ze skomplikowanej gry Inżyniera z wywiadami. Gry o której do dziś niewiele wiadomo i dawało to tak wiele różnych wariantów scenariuszowych, że naprawdę można było zrobić z tego coś więcej niż zatrudnienie ducha Grocholskiej...  :-\ Może dlatego, że musiano by pokazać, że w polskim podziemiu trwała bezpardonowa walka między samymi Polakami i różnymi frakcjami podziemia??? Raczej nie spodobałoby się to sponsorom i różnym muzeom, które raczej mają gloryfikować ruch oporu, a nie wyciągać na światło słoneczne różne ciemne sprawki i rozgrywki.

Moje domniemanie potwierdza fakt, że ani z komiksu, ani z felietonu wprowadzającego (który na marginesie sprawia wrażenie zupełnie oderwanego od treści komiksu, jakby wyjętego na chybił trafił z szuflady... muzealnika, heh) nie dowiadujemy się, że Witkowski został zlikwidowany przez komando ZWZ przebrane w niemieckie mundury, na podstawie wątpliwego wyroku "sądu", można rzec kapturowego, a do ubrania przypięto mu kartkę z napisem "Największy polski bandyta". A dziwnym trafem, gestapo w ciągu kilku dni aresztowało niemal wszystkich Muszkieterów, za wyjątkiem tych najgłebiej zakonspirowanych. Można się domyślać, od kogo zyskali o nich informacje. Cała ta afera mnie bardziej przypomina porachunki mafijne w gronie polskiego podziemia, gdzie wygrał po prostu ten bardziej bezwzględny.

Ale to dywagacje raczej historyczne. Fajnie, że taki komiks się pojawił. Pomijając jego pewne "uproszczenia", dotyka spraw mało znanych ogółowi. Jak widać Leski ocalał (można sobie dośpiewać dlaczego) z pogromu Muszkieterów i będziemy mogli obejrzeć dalszy ciąg tej historii. Na co nie mogę się doczekać!

Ah, jeszcze jedno. Tworzenie nowej serii, spin-offu, czy jak to nazwać, kiedy sam Bradl się pokazuje raz do roku (albo i rzadziej), to chyba jakaś kpina...  ;)
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Lyricstof w Śr, 02 Grudzień 2020, 00:34:20
A mnie ciekawi ten spin-off - opowieść też, ale głównie ze względu na rysownika Wiesława Skupniewicza. Swego czasu narysował krótki komiks do scenariusza Piątkowskiego. Publikowany w magazynie Świat komiksu. Pamiętam do dzisiaj ten komiks, kreska bardzo mi wtedy podeszła i marzył mi się album tego duetu. Aha, komiks pt. Kastor Krieg. Później rysownik zajął się ilustracją i reklamą. Ciekaw jestem, co z tego wyjdzie.

A tutaj ciekawy wywiad z twórcami Bradla - polecam.
https://moviesroom.pl/publicystyka/wywiady/musimy-wynajdowac-na-nowo-swoje-tradycje-wywiad-z-tobiaszem-piatkowskim-i-markiem-oleksickim-tworcami-komiksu-bradl/
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Torpedo w Śr, 02 Grudzień 2020, 11:37:07
Nie to, że mam coś przeciwko nowej serii, wręcz przeciwnie. Ale Bradl wychodzi tak rzadko, że kiedy poznamy koniec tej historii? Za 10 czy może 15 lat??? Jest dostępny nowy rysownik, niech by np narysował parę opowieści w serii Bradla, na zmianę z Oleksickim. Formuła znana i wypróbowana na bardziej rozwiniętych rynkach komiksowych. Zresztą stosowana także w Wydziale 7 i nikt jakoś nie narzeka.

Co do Oleksickiego, to bardzo lubię jego kreskę, rysunki są dopieszczone i dopracowane, ciekawe kadrowania. Pomysłowe okładki. Może ma pewien problem z różnicowaniem twarzy, jednak ogólnie jest bardzo dobrze. Ale czy musi się zajmować np kolorowaniem? Mógłby robić to ktoś inny, co zdecydowanie przyśpieszyłoby proces twórczy i tempo publikacji. No ale nie wiem, może w Polsce brakuje profesjonalnych kolorystów...
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Kapral w Śr, 02 Grudzień 2020, 12:37:58
Kolorystów nie brakuje, ale kolorysta to dodatkowa gęba do wykarmienia.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Torpedo w Śr, 02 Grudzień 2020, 14:16:39
O ile seria jest rentowna, to chyba żaden problem. Więcej wydanych numerów = więcej kasy do podziału.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: turucorp w Śr, 02 Grudzień 2020, 14:22:30
O ile seria jest rentowna, to chyba żaden problem. Więcej wydanych numerów = więcej kasy do podziału.
To zdaje się w przypadku Bradla tak nie działa. Komiks jest wydawany m.in. dzięki funduszom Muzeum PW,  czyli mają kasę niezależnie od wyników sprzedaży. Maja stawkę do podziału, jak dojdzie kolorysta to trzeba podzielić na trzech a nie na dwóch.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Torpedo w Śr, 02 Grudzień 2020, 22:15:14
Zapewne masz rację, że mamy tu jakąś karykaturę modelu biznesowego opartą o granty z publicznych pieniędzy. W efekcie komiks musi być poprawny politycznie, zawierać mdłe wprowadzenia pisane przez muzealników, a twórcom nie opłaca się robić ani więcej, ani szybciej...
Trochę tak jak z remontami w kościele. Chodzi o to, żeby zbierać na tacę, a nie zrobić remont!  ;)
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: turucorp w Śr, 02 Grudzień 2020, 22:33:53
Zapewne masz rację, że mamy tu jakąś karykaturę modelu biznesowego opartą o granty z publicznych pieniędzy.

Ja to nazywam trochę ostrzej.
Inna sprawa, że dzięki takim protezom finansowym część autorów może w miarę normalnie żyć z komiksów nie opuszczając kraju. A to, że ich komiksy nie podlegają weryfikacji wolnorynkowej, no cóż...
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Kapral w Śr, 02 Grudzień 2020, 23:09:01
Ale co my, czytelnicy, mamy z tego, że twórcy żyją ze sponsorowanych komiksów? Sponsorowane komiksy?
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Torpedo w Śr, 02 Grudzień 2020, 23:48:32
Cytuj
A to, że ich komiksy nie podlegają weryfikacji wolnorynkowej, no cóż...
Cały paradoks polega właśnie na tym, że zapewne ta seria komiksowa bez trudu wytrzymałby zderzenie z realiami rynkowymi! A nawet by się jej tylko to przysłużyło, dając wolną rękę twórcom, zarówno jeśli chodzi o treść, jak i np częstotliwość ukazywania się. Przełożyłoby się to na zainteresowanie i popularność. Bo raczej trudno się pasjonować serią, która ukazuje się tak rzadko, że mało kto pamięta, co się wydarzyło w poprzednich zeszytach.

Ale może zamiast marudzić powinniśmy być wdzięczni sponsorom, że dzięki nim seria w ogóle się ukazała i cieszyć się z każdego kolejnego zeszytu, jaki by on nie był?  ;)
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: turucorp w Cz, 03 Grudzień 2020, 07:27:21
Cały paradoks polega właśnie na tym, że zapewne ta seria komiksowa bez trudu wytrzymałby zderzenie z realiami rynkowymi!

Ale realia rynkowe są takie, że autorzy po pierwszym tomie zmieniliby branżę żeby nie zdechnąć z głodu. W robienie komiksów w Polsce można się bawić jak się ma bogatego "mecenasa" albo po godzinach.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Kapral w Cz, 03 Grudzień 2020, 08:58:32
Nie wiem jak Oleksicki, ale Tobiasz na 100% robi komiksy po godzinach. Więc Twój argument jest ten tego...
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: turucorp w Cz, 03 Grudzień 2020, 09:07:52
Nie wiem jak Oleksicki, ale Tobiasz na 100% robi komiksy po godzinach. Więc Twój argument jest ten tego...

Chyba "dorabia sobie po godzinach" a nie "robi po godzinach", ja rozumiem, że to subtelna różnica i mogło ci umknąć  ::)
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Kapral w Cz, 03 Grudzień 2020, 09:24:28
Możesz rozwinąć te światłą myśl? Bo nie nadążam :)
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: turucorp w Cz, 03 Grudzień 2020, 09:33:03
Bo nie nadążam :)
Mam wrażenie, że nie nadążasz od dawna  ::)
Przeczytaj jeszcze raz wątek, do którego wbiłeś i przeanalizuj, o czym jest rozmowa.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Kapral w Cz, 03 Grudzień 2020, 09:51:24
Aż tak to mnie nie ciekawią twoje dopier...lanki.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: turucorp w Cz, 03 Grudzień 2020, 09:53:50
Aż tak to mnie nie ciekawią twoje dopier...lanki.

Czyli przyłączyłeś się do rozmowy nie czytając wcześniejszych postów, zasadniczo nie jesteś zainteresowany ich treścią i jedyne co chciałeś osiągnąć to zrobienie bezsensowej zadymy? Brawo.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Kapral w Cz, 03 Grudzień 2020, 09:57:00
Nie. Uważam, że teraz bredzisz i znów próbujesz postawić na swoim. Nie licz na to, że dam się wciągnąć.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: turucorp w Cz, 03 Grudzień 2020, 09:59:29
Nie. Uważam, że teraz bredzisz i znów próbujesz postawić na swoim. Nie licz na to, że dam się wciągnąć.

Zapytałbym o co ci chodzi, ale z doświadczenia wiem, że to nie ma większego sensu i jedynie dołoży robotę moderatorowi  ::)
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Kadet w Nd, 06 Grudzień 2020, 16:29:30
Trochę tak jak z remontami w kościele. Chodzi o to, żeby zbierać na tacę, a nie zrobić remont!  ;)

Zależy, jakie kto ma doświadczenia.

A tak bardziej rzeczowo, to w sumie fajnie, że zrobił się ruch w temacie, ale czy w związku z tym mógłbym nieśmiało przypomnieć pytanie, jakie zadałem parę stron temu? Chętnie poznałbym wrażenia na ten temat innych osób, które przeczytały komiks:

https://forum.komikspec.pl/komiksy-polskie/bradl/msg105125/#msg105125 (https://forum.komikspec.pl/komiksy-polskie/bradl/msg105125/#msg105125)

Moje domniemanie potwierdza fakt, że ani z komiksu, ani z felietonu wprowadzającego (który na marginesie sprawia wrażenie zupełnie oderwanego od treści komiksu, jakby wyjętego na chybił trafił z szuflady... muzealnika, heh) nie dowiadujemy się, że Witkowski został zlikwidowany przez komando ZWZ przebrane w niemieckie mundury, na podstawie wątpliwego wyroku "sądu", można rzec kapturowego, a do ubrania przypięto mu kartkę z napisem "Największy polski bandyta".

O egzekucji Witkowskiego była chyba wzmianka w jednym ze wstępów do wcześniejszych tomów, ale głowy nie dam. W każdym razie moim zdaniem nie jest wykluczone, że to wydarzenie przewinie się w jednym z tomów następnego sezonu "Bradla" - chyba przeskok czasowy nie będzie aż tak duży?
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Torpedo w Nd, 06 Grudzień 2020, 17:48:35
Faktycznie, pojawiła się dość zdawkowa wzmianka o śmierci Witkowskiego w dość enigmatycznym felietonie do zeszytu nr 3.

Pytanie byś musiał skierować do autorów komiksu. Nikt nie rozstrzygnie, czy w komiksie Biegacz to ta sama osoba, którą została wysłana prze Inżyniera z Warszawy do Andersa. Twarz jest podobna.  :) Jeśli idzie o fakt historyczny, był to rotmistrz Czesław Szadkowski, bliski współpracownik Witkowskiego.

Tak w ogóle, jeśli idzie o tę serię komiksową, to nasunęła mi się pewna refleksja... Otóż seria ta próbuje udawać fabularyzowaną powieść historyczną. Pojawiają się znane z historii osoby i fakty. Jest to okraszone jakimiś (pseudo)naukowymi opracowaniami. Jednocześnie autorzy sami przyznają w wywiadzie, że jest 70% fikcji do 30% faktów. Obawiam się, czy takie luźne traktowanie historii nie powoduje więcej szkód niż pożytku? Bo przecież zarzucano takim tworom jak "Stawka większa niż życie" albo "Czterej pancerni", że fałszuje historię. Ale nikt nie miał wątpliwości co do umowności wydarzeń tam pokazanych. Natomiast po bliższym przyjrzeniu "Bradl" okazuje się równie fikcyjny, choć bardzo się stara stwarzać pozory prawdziwej historii.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Kadet w Nd, 06 Grudzień 2020, 17:57:31
Dzięki za odpowiedź. Sposób, w jaki budowano napięcie przed ujawnieniem twarzy kuriera, wydawał mi się wskazywać, że ta wiadomość ma nas jakoś zaskoczyć, stąd moje hipotezy.

Co do tego luźnego traktowania historii: pewnie stąd ta pogrubiona notka "Fabuła komiksu jest fikcyjna, choć przedstawione wydarzenia opierają się na faktach historycznych" w stopce komiksu.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Torpedo w Nd, 06 Grudzień 2020, 18:04:13
Oczywiście. Wystarczy przypiąć etykietkę "Fikcja, ale na faktach", żeby móc dowolnie manipulować materiałem i nikt nie mógł zarzucić nadużycia.  :)
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: BillyButcher w Wt, 16 Luty 2021, 09:50:34
Cześć,
Kiedyś czytałem pierwszy numer Bradla i jakoś mnie nie porwał.
Czy później historia się rozkręca?
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Kadet w Wt, 16 Luty 2021, 19:23:39
Myślę, że "Bradl" ma mniej więcej równy poziom przez 4 tomiki. Tyle, że intryga się zagęszcza. Mnie się podobał. Moja ulubiona historia jest w trzecim tomie: one-shot z Bradlem, Niemcami i świnią :)