Autor Wątek: Tadeusz Baranowski  (Przeczytany 52309 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #195 dnia: So, 29 Październik 2022, 14:20:47 »
Tam jest Woda Sodowa w dwóch wersjach - gazetowej i albumowej, do tego W pustyni i w paszczy oraz Przepraszamy, remanent. Więc nic nowego (choć wersja gazetowa Wody była chyba tylko w tej poprzedniej płóciennej, limitowanej wersji).

Offline Death

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #196 dnia: So, 29 Październik 2022, 15:39:18 »
Jeśli ktoś ma płócienne wydanie, to nie musi. Ale jeśli ktoś nie ma płóciennego, to warto, bo są te inne wersje komiksów ze świata młodych.

Offline nori

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #197 dnia: Pn, 31 Październik 2022, 16:59:47 »
To może, żeby dokładnie usystematyzować, parę fotek i zawartość najnowszego albumu.

Historie z Kudłaczkiem i Bąbelkiem ukazywały się na łamach Świata Młodych, były w sumie trzy opowieści:
- 1976 rok: Opowieści pradziadka Hieronima Wieczór 1, znane także pod tytułem Skąd się bierze woda sodowa
- 1976 rok: Prapradziadka Hieronima opowieści dziwnej treści Wieczór 2, znane także pod tytułami Przepraszamy, remanent, Za-gadki, Na tropie.
- 1977 rok: Prapradziadka Hieronima opowieści dziwnej treści Wieczór 3, znane także pod tytułem W pustyni i w paszczy.

Warto zauważyć, że w pierwszej historii był pradziadek, w kolejnych już prapradziadek, z czasem jak widać dorobił się kolejnych potomków.

W ubiegłym wieku cześć z tych historia została wydana także w albumach: Wieczór 1, tutaj uwaga, w formie przerysowanej, w albumie Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko (MAW 1982, 1983 DSW Omnibus 1989), natomiast Wieczór 3 w albumie Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa (MAW 1980, 1983, 1984, 1985). Wieczór 2 nie ukazał się w albumie, fragmenty były drukowane np.: w magazynie SuperBoom.

W 2004 roku Egmont wydał komplet trzech opowieści w albumie Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko, oczywiście Wieczór pierwszy pojawił się w formie przerysowanej. Kolejne wydania tego albumu wypuścił na rynek Ongrys (2012, 2015, 2017, 2018, 2021).

Wreszcie w 2010 roku ukazało się wydanie specjalne, w nakładzie 330 egzemplarzy w płóciennej oprawie które zawierało Wszystkie trzy historie, pierwsza w dwóch wersjach: albumowej i pierwotnej jak w Świecie Młodych. Dodatkowo do albumu dołożona była kolorowanka W pustyni i w paszczy.

Obecne wydanie to swoisty reprint tego w płóciennej oprawie, zawiera:
- Skąd się bierze woda sodowa, wersja ze Świata Młodych.
- Przepraszamy, remanent.
- W pustyni i w paszczy.
- Skąd się bierze woda sodowa, wersja przerysowana.

Oraz dodatki w postaci zdjęć, szkiców, dodatkowej planszy z Orient-mena na której pojawiają się Bąbelek i Kudłaczek, opisu wydań itp.

Wrażenie robi także ogromny format, w takowym rysunki Baranowskiego naprawdę prezentują się zjawiskowo, oprawa także jest niezwykle dopracowana (złocenia, wypukłości itp).

Niestety, można także mieć parę uwag: Pierwsza historia powinna mieć w tytule pradziadka, tymczasem wszędzie ujednolicono to na prapradziadka. Oryginał ze Świata Młodych posiada winietki z tytułami, skoro Wieczór 2 i 3 także są zgodne z wydaniem ze Świata Młodych, to szkoda jednak, że w tych historiach winetek już zabrakło, i mamy historie dokładnie w takiej samej formie, jak w normalnych albumach. Może to pierdoła, ale dla mnie to jednak spory minus. Szkoda także, że zabrakło kolorowanki, obojętnie w jakiej formie, mogłaby być jako książeczka, lub wystarczyłoby przedrukować ją w albumie.





















8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline nori

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #198 dnia: Pt, 04 Listopad 2022, 16:05:14 »
To jeszcze do kompletu Wampiry.

Najnowsze wydanie także ma powiększony format. Dla przypomnienia, przygody Wampirów ukazały się w dwóch tomach:
- O zmroku - 2005 rok
- Bezdomne Wampiry - 2012 rok
po czym w 2017 roku pojawiło się wydanie zbiorcze w jednym tomie. Niestety, nie posiadam go, więc nie ma go na poniższej fotce, ale okładka będzie na jednym z kolejnych zdjęć.
Teraz otrzymujemy kolejne zbiorcze wydanie, co ważne, wzbogacone o parę dodatkowych historyjek!





Niestety, ani przedmowa ani wywida to nie takie świeże rzeczy.







Reprodukcje okładek poprzednich wydań:





Jest parę dodatków, ale mało, o wiele za mało...



Samo wydanie bardzo przyzwoite, wszystkie historie w jednym tomie, parę nowych, format też robi robotę, kreskę Baranowskiego fajnie podziwia się w powiększonym formacie.


8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline freshmaker

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #199 dnia: Pt, 04 Listopad 2022, 17:44:14 »
zgadzam się z uwagami noriego - przedmowa mogłaby być nowa. przedruki okładek na 2 zdjęciu od końca tez słabe. reszta jak najbardziej na plus.

Offline Lipa

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #200 dnia: Pt, 04 Listopad 2022, 21:11:07 »
Ktoś kupił prapradziadka Hieronima w wersji czarno-białej i mógłby wrzucić kilka zdjęć ze środka?

ukaszm84

  • Gość
Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #201 dnia: Pt, 04 Listopad 2022, 21:19:39 »



Offline michał81

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #202 dnia: So, 05 Listopad 2022, 06:57:16 »



No jednak tylko kolor. Nie to że umniejszam temu wydaniu, ale kolor robi dużą robotę w przypadku komiksów Baranowskiego.

Offline Pinto

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #203 dnia: So, 05 Listopad 2022, 13:19:02 »
Przecież wiadomo o tym od zawsze :D

Online Leyek

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #204 dnia: So, 05 Listopad 2022, 20:42:11 »
To jeszcze do kompletu Wampiry.

Przejrzałem wydania, które mam (żółte, fioletowe i to nowe powiększone) i nie rozumiem dlaczego do tego nowego nie dorzucili grafik, które są na końcu żółtego (wampiry w wykonaniu min. Kozy, Ostrowskiego, Turka itd.). Pewnie chodzi o prawa autorskie, ale szkoda, że nie dostaliśmy w 100% pełnego wydania, szczególnie, że dużo tych grafik jest bardzo dobra.

Offline Deg

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #205 dnia: So, 05 Listopad 2022, 21:41:18 »
A jak się prezentuje w wydaniu cz-b plansza, na której autor zapomniał nałożyć kolory? :)
This is my truth, tell me yours.

Offline muaddib

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #206 dnia: Śr, 30 Listopad 2022, 11:15:42 »
Nie mam (jeszcze) swojego tematu z dziale "Nasz komiksowe kolekcje", więc tutaj pochwalę się rysunkiem w nowym wydaniu "Na co dybie..."

Offline Death

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #207 dnia: Śr, 30 Listopad 2022, 18:12:04 »
Baranowski mnie zadziwia... W tym wieku rzeźbi takie fajne rysuneczki. No szacunek.

Offline GoNzO

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #208 dnia: Wt, 06 Grudzień 2022, 12:21:27 »
Czy ktoś posiada puzzle "Pszczoły"? Interesuje mnie czy pudełko powinno być zafoliowane bo kupiłem egzemplarz z allegro i nie wiem czy mam liczyć puzzle zanim zabiorę się za układanie ;).

Offline Alfman

Odp: Tadeusz Baranowski
« Odpowiedź #209 dnia: Wt, 06 Grudzień 2022, 20:30:18 »
Nie pamiętam czy pudełko było foliowane, ale na pewno puzzle były w zafoliowanym worku.