Autor Wątek: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią  (Przeczytany 4234 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nocny




Od Nerwosolka do Yansa: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią

W czasach PRL-u, kiedy nawet śnieg wydawał się szary, byli tacy, którzy ową szarość próbowali pokolorować. To twórcy kultowych komedii, kabareciarze, ale także… autorzy komiksów. Komiksów, na których socjalistyczna władza nie zostawiała suchej nitki – wszak ich korzenie pochodziły z „imperialistycznego Zachodu”, czyhającego, aby wyprać do cna mózgi młodych czytelników.

Autorzy tego leksykonu (obaj rocznik 1979) ze znawstwem przypominają nie tylko kultowe tytuły doby PRL-u, jak choćby „Tytus, Romek i A’Tomek”, „Kajko i Kokosz” czy „Thorgal”, ale także te mniej popularne, a równie ciekawe. „Od Nerwosolka do Yansa…” to subiektywny przewodnik po najlepszym, co zdarzyło się polskiemu komiksowi w tych niewesołych czasach. Obowiązkowa pozycja przede wszystkim dla zagorzałych fanów opowieści z dymkami, ale również inspiracja dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z polską klasyką komiksową.

Daniel Koziarski
Urodzony w 1979 roku, gdynianin, z zawodu – prawnik, z zamiłowania – pisarz i czytelnik, pasjonat komiksów. Autor m.in. powieściowego cyklu „Socjopata”, współtwórca (wraz z Arturem Ruduchą) komiksowej serii „Kapitan Szpic”, znany również ze współpracy z Agnieszką Lingas-Łoniewską („Zbrodnie pozamałżeńskie”, „Klub niewiernych”).

Wojciech Obremski
Urodzony w 1979 roku w Bydgoszczy. Ojciec trzech synów. Absolwent politologii oraz dziennikarstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, były redaktor naczelny lubuskiego miesięcznika „Przekrój Lokalny”. Rzecznik prasowy starosty słubickiego, przewodzący również tamtejszym „Wiadomościom Powiatowym”. Publikuje w czasopismach w całym kraju (w tym teksty poświęcone fenomenom popkultury w dziennikach grupy Polska Press).
Jest autorem książek: „Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003)” oraz „W krainie siedmiu słońc”, a także współautorem „Galerii osobowości z terenu Krainy Szlaków Turystycznych”. Nominowany do nagrody Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura w plebiscycie „Gazety Lubuskiej”.


Wydawca: Novae Res
Liczba stron: 312

Offline misiokles

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 09 Czerwiec 2021, 21:23:04 »
Książka dla leśnych dziadków - dziękuję, postoję.

Offline Kot Tip-Top

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #2 dnia: Cz, 10 Czerwiec 2021, 04:48:33 »
Wolę "leśne dziadki" od "miejskich skrzatów"  ::) Jak ktoś niekomiksowy zobaczy, się zainteresuje i sobie do komików z dzieciństwa powróci to miło, a jak ktoś młodszy się zainteresuje historią komiksu to jeszcze fajniej.

Offline turucorp

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #3 dnia: Cz, 10 Czerwiec 2021, 07:08:53 »
Wolę "leśne dziadki" od "miejskich skrzatów"  ::) Jak ktoś niekomiksowy zobaczy, się zainteresuje i sobie do komików z dzieciństwa powróci to miło, a jak ktoś młodszy się zainteresuje historią komiksu to jeszcze fajniej.

Tymczasem "miejskie skrzaty"
 http://www.christian-bachmann.de/b_poku.html
ojej, jeszcze się jacyś młodsi Niemcy polskim komiksem zainteresują o_O'

Offline misiokles

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #4 dnia: Cz, 10 Czerwiec 2021, 09:37:57 »
Wolę "leśne dziadki" od "miejskich skrzatów"  ::) Jak ktoś niekomiksowy zobaczy, się zainteresuje i sobie do komików z dzieciństwa powróci to miło, a jak ktoś młodszy się zainteresuje historią komiksu to jeszcze fajniej.

Nie mam złudzeń - dla mnie to będzie książka napisana przez ludzi, którzy komiksy skończyli czytać wraz z upadkiem Komiksu-Fantastyki dla ludzi, którzy komiksy skończyli czytać wraz z upadkiem Komiksu-Fantastyki.

Offline Nawimar III

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 10 Czerwiec 2021, 12:24:49 »
Zawsze można potraktować taką pracę jako przekrojowy zapis pewnego ściśle określonego okresu w rozwoju komiksowego medium na polskim gruncie. Ja tak mam np. z opracowaniami autorstwa Adama Ruska.

ukaszm84

  • Gość
Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #6 dnia: Cz, 10 Czerwiec 2021, 14:52:50 »
Zastanawiam się skąd często w komiksowie niechęć do historii tego medium?

Offline turucorp

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 10 Czerwiec 2021, 15:09:57 »
Zastanawiam się skąd często w komiksowie niechęć do historii tego medium?
Ale czemu zaraz "niechęć"? :O
Ja np. uwielbiam historię komiksu, krajowe komiksy z okresu PRLu znam w większości praktycznie na pamięć, od lat uważnie je studiuję i analizuję, starając się jednocześnie odnaleźć źródła ich inspiracji.
W większości opracowań tego typu razi mnie, często wręcz bałwochwalczy i bezkrytyczny obraz, kreowany przez autorów opracowań.
Naprawdę chciałbym w końcu dostać do ręki książkę, która nie międli w kółko tego samego, ale analizuje krajowy komiks w kontekście komiksu europejskiego czy światowego.
Drobną próbkę tego dostaliśmy na blogu "Na plasterki" (właściwie tylko Christę).
Wydaje mi się, że szerokie opracowanie tematu byłoby czymś przełomowym, konkretne analizy, zestawienia i porównania, zamiast ciągłej mitologizacji.
Z drugiej strony, praktycznie nie istnieją poważne opracowania krajowego komiksu po 1989. Mamy 2021 rok, 32 lata próżni? Serio?

ukaszm84

  • Gość
Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 10 Czerwiec 2021, 15:20:47 »
Widzę często niechęć właśnie na zasadzie "na cholerę ktoś to czyta w ogóle, to takie słabe". A co do tego co piszesz dalej o braku poważnych opracowań na temat późniejszych okresów i tego, że dla wielu ludzi polski komiks się skończył w tamtych czasach to całkowicie się zgadzam, druga strona tej samej monety, nie rozumiem tego.

Offline turucorp

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 10 Czerwiec 2021, 16:17:24 »
Widzę często niechęć właśnie na zasadzie "na cholerę ktoś to czyta w ogóle, to takie słabe".
Problemem jest, że bardzo często kolejne książki o komiksach może nie tyle są słabe, co po prostu mielą i powtarzają to, co już dawno opisano.
Ja rozumiem, że autorzy maja zajawkę na opowieści o swoich młodzieńczych fascynacjach, ale czemu za każdym razem jest to ten sam pochwalny pean?
Książka o komiksie w Polsce w 99% przypadków wygląda tak:
Rozdział 1 -historia komiksu (rysunki naskalne, jakieś arrasy, bla, bla, bla, Yellow Kid, Krazy Kat, Mały Nemo, bla, bla, bla).
Rozdział 2 -historia komiksu w Polsce (Matołek, TRiA, KiK, Relax, Thorgal, Żbik, bla, bla, bla)
Rozdział 3 -komiks zagraniczny w Polsce (Semic, Egmont, bla, bla bla)
-Bibliografia
kod paskowy na okładce.

Offline gashu

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 10 Czerwiec 2021, 16:36:10 »
A to nie ma być przypadkiem taki "coffee table book"? Czyli dużo obrazków, mało tekstu, do oglądania w oczekiwaniu na zakończenie reklam w TV?

Offline Kot Tip-Top

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 10 Czerwiec 2021, 23:19:13 »
Tymczasem "miejskie skrzaty"
 http://www.christian-bachmann.de/b_poku.html
ojej, jeszcze się jacyś młodsi Niemcy polskim komiksem zainteresują o_O'

Co to? Dobre?

Offline O.

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #12 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 00:15:40 »
ja tam kupię, lubię powspominać

Offline bosssu

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #13 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 12:39:59 »
Jak dla mnie świetna pozycja. Jestem prawie rówieśnikiem autorów i super będzie powspominać tamte czasy dokładnie z tej samej perspektywy.

Offline turucorp

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 15:08:43 »
Co to? Dobre?
Jak sama nazwa wskazuje, opracowanie dotyczące okresu po 1989 roku. Nie wiem czy dobre, przecież jeszcze nie czytałem (chociaż autorzy zacni). Kuriozalne, że takie rzeczy wychodzą w Niemczech, gdzie współczesny polski komiks to właściwie terra incognita, a Polsce wciąż międlimy te kilka komiksów na krzyż, które powstały w PRLu.