Autor Wątek: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią  (Przeczytany 4230 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline keram2

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #15 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 18:23:22 »
ja tam kupię, lubię powspominać

Ja też.
Czasem warto też zobaczyć  co myślą inni o komiksach, którymi fascynowało się za młodu.

Ciekawe czy będzie drugi tom: "50 komiksów, które musisz przeczytać po śmierci".

Offline turucorp

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #16 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 18:35:21 »
"50 komiksów, które musisz przeczytać po śmierci".
To jest naprawdę dobry pomysł.

Offline Nawimar III

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 22:57:55 »
Opracowań dotyczących komiksu ukazuje się u nas tak śmiesznie mało, że każda tego typu inicjatywa zasługuje na uwagę. Przynajmniej ja odczuwam permanentny niedosyt i po niniejszą książkę bardzo chętnie sięgnę.

Offline misiokles

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #18 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 23:27:43 »
Tak, ale akurat tamta komiksowa epoka doczekała się już paru lepszych bądź gorszych opracowań, dla przykładu:
https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/12970,Komiks-w-PRL-PRL-w-komiksie.html
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4893850/kolorowa-rzeczywistosc-czyli-obraz-prl-w-polskim-komiksie

i pewnie jeszcze się parę takich ukaże, gdyż pokolenie 40+ wciąż ma się dobrze. A młodsze dekady leżą odłogiem.

Offline Nawimar III

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #19 dnia: Pt, 11 Czerwiec 2021, 23:39:42 »
Tak się złożyło, że mam obie i tym chętniej dodam do nich "50 komiksów...". Półka od tego się nie zawali, bo takich prac wciąż na niej za mało. Przy okazji mogę jedynie zadeklarować, że sięgnę także po opracowania traktujące o bliższych nam chronologicznie inicjatywach rodzimych twórców komiksu o ile takowe się ukażą. A czy będzie ku temu okazja to już oczywiście zależy od potencjalnych autorów i wydawców. Coś mi się w swoim czasie obiło o ucho (tyle że po raz kolejny tylko o jedno), że hen, hen dawno powstała magisterka dotycząca "Produktu". Co prawda ów magazyn to nie był mój "klimat", ale opracowania na jego temat na pewno bym nie przegapił. Może kiedyś autor tej pracy (o ile jest warta druku) pewnego dnia szerzej ją zaprezentuje. Wówczas być może nawet kolega Turucorp będzie epatował szczęśliwością i czytelniczym spełnieniem :)

Offline turucorp

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #20 dnia: So, 12 Czerwiec 2021, 07:14:20 »
Wówczas być może nawet kolega Turucorp będzie epatował szczęśliwością i czytelniczym spełnieniem :)

Chciałem nieskromnie zauważyć, że na FB zdobyłem medal z kartofla, wymieniając jako pierwszy wszystkie komiksy z okładki omawianej tutaj publikacji. Ba, wielce prawdopodobnie mam i znam te wszystkie 50 komiksów, więc jest naturalnym, że teraz bardziej mnie interesują opracowania o tych do przeczytania po śmieci  :o
Oczywiście, że bardzo bym chciał przeczytać dobrze napisaną książkę o komiksach z mojej młodości, ale to musiałoby być coś w stylu rozkminy jaką @Kapral robi czasami na blogu, połączone z sensacyjnymi informacjami o samych autorach komiksów czy niuansach powstawania.
Młodzieńcze wspomnienia zakupoholików są fajne przez kilka stron, ale tylko w tym roku wyjdą bodaj trzy takie publikacje, co przy praktycznie zerowej ilości opracowań krajowych komiksów z ostatnich 30 lat stanowi sporą dysproporcję  :(

Offline kv

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #21 dnia: So, 12 Czerwiec 2021, 11:33:19 »
Ja jestem ciekaw jak ktoś wybrał te 50 komiksów i jakie to są... Pewnie też je powinienem mieć czy to w wersji z tamtych lat czy już któreś wznowienie... (@turucorp, gratuluję medalu - zawsze coś  ;D)

Co do braku opracowań na czasy po transformacji ustrojowej - w PRLu to były raczej tylko komiksy polskie (czytaj: tworzone przez polskich autorów) przeplatane komiksami węgierskimi (przyjmuję, że rynek wtedy można było nazwać "polskim"). Od lat 90-tych zaczął się wysyp komiksów amerykańskich i śmiem twierdzić, że znaczna część ludzi co kupuje i czyta komiksy intersuje się głównie nimi, bądź to jest ich główny nurt (pewnie wynikający też z dostępności). Stąd może nikt nie widzi sensu analizować takiego "rynku"?
A może wielkość tego rynku przeraża potencjalnych "badaczy"? (tutaj przydałby się przypis  ;D )

Z ciekawości, ktoś może widział/robił statystyki ile komiksów polskich wychodziło wtedy (nie mówię tutaj o nakładach  :o ) a ile wychodzi teraz?

EDIT: ja miałbym duży problem, żeby wybrać 50 tytułów z moich zbiorów, a przecież ile jest dobra spoza mojego obszaru zainteresowań?
« Ostatnia zmiana: So, 12 Czerwiec 2021, 11:44:08 wysłana przez kv »

Offline misiokles

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #22 dnia: So, 12 Czerwiec 2021, 11:47:02 »
Na Alei Komiksu jest chronologiczny spis wszystkich (tak w 99.999%) komiksów, które wyszły w Polsce więc jak się chce można liczyć sibie dowolne statystyki.

Offline kv

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #23 dnia: So, 12 Czerwiec 2021, 12:36:44 »
dzięki @misiokles, to nie licząc lat 1988 i 1989 to w samym tylko roku 1990 wyszło tyle komiksów co w latach 1968-1987.  Jak tak patrzę na lata, kiedy wyszło po kilka sztuk na rok - teraz to mamy Eldorado!

Lata 1968-1987 - 90 komiksów; 1988+1989 63 komiksy - to na listę trafił tak circa about co 3 komiks. Oczywiście trochę w tej liczbie namieszają komiksy Relaxu (odjąć 31 numerów od tej liczby a dodać liczbę komiksów tam wydrukowanych). Tyle, że jak traktować te kilku planszowe historie, których w Relaxie całkiem sporo?
Tak, mnogość może przerażać od 1990 do teraz, myślę, że tutaj raczej trzeba by popatrzeć przekrojowo a nie całościowo.

Offline PJP

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #24 dnia: So, 12 Czerwiec 2021, 13:44:47 »
Książek teoretycznych o komiksach nigdy za wiele i tutaj rozumiem Nawimara. Rozumiem też Turucorpa, bo mam kilka  z Komiksoteki i owszem, powoli te wspominki sentymentalne stają się nudne ;)
Przydałoby się coś na kształt niedawno wydanej książki Wojtka Przylipiaka: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4969515/sex-disco-i-kasety-video-polska-lat-90
Gdyby ktoś chodził za mnie do pracy i podrzucił zbędne parę tysiów sam wziąłbym się za jakąś książkę o komiksie :>

Offline nori

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #25 dnia: Cz, 25 Sierpień 2022, 08:53:57 »
Właśnie skończyłem czytać, bardzo przyjemna pozycja, napisana w przystępny sposób. Zapewne kogoś, kto czytał komiksy z tamtych czasów, nie znajdzie tutaj zbyt wiele nowości, ale parę ciekawostek jest. Do tego poręczny format powoduje, że idealna lektura do kolejki u lekarza czy poczytania w transporcie publicznym.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Kot Tip-Top

Odp: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
« Odpowiedź #26 dnia: Nd, 28 Sierpień 2022, 21:03:21 »
Muszę wreszcie zasiąść do lektury :)