Autor Wątek: Pytania dotyczące komiksu japońskiego  (Przeczytany 18729 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

brvk

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #60 dnia: Wt, 09 Luty 2021, 12:20:49 »
Eden znam, początkowe tomy baaaardzo mi się podobały, potem odnosiłem wrażenie, że fabuła niepotrzebnie się rozwleka.

Myślałem o Sadze Winlandzkiej, ale rysunki postaci mnie trochę zniechęcają. Czy tam historia jest na poważnie?

I jeszcze jedna seria - Opowieść Panny Młodej - czy to seria obyczajowa z walorem historyczno-etnograficznym?

Offline Lyricstof

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #61 dnia: Wt, 09 Luty 2021, 13:07:50 »
To ja z obyczajówek polecam Solanina od Hanami (pierwszy tom chyba niedostępny), ale jakbyś gdzieś znalazł to warto się zapoznać - historia ciekawie prowadzona od początku do końca, historia młodych ludzi grających w zespole muzycznym. Smutna opowieść. I druga rzecz to Balsamista z tego samego wydawnictwa. I jeszcze Black Lagoon od Waneko - więcej akcji, świat bardziej przerysowany, dużo strzelania.  ;D
Co do "Opowieści panny młodej" to był ten komiks kiedyś mocno chwalony i polecany, nawet miałem kupić, ale ostatecznie nie kupiłem.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Bartus0806

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #62 dnia: Wt, 09 Luty 2021, 13:15:34 »
Myślałem o Sadze Winlandzkiej, ale rysunki postaci mnie trochę zniechęcają. Czy tam historia jest na poważnie?

W Sadze Winlandzkiej fabuła jest zdecydowanie na poważnie. Fakt, że seria jest oparta na historii trochę uniemożliwia posiadania niepoważnej fabuły. Poruszane są interesujące wątki, są krwawe walki, postacie są bardzo ciekawe. Jest pare momentów nie do końca realistycznych, ale mają one swoje uzasadnienie i są związane z psychiką postaci. Moim zdaniem to jedna z najlepszych mang, które wychodzą obecnie w Polsce.

Offline Gazza

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #63 dnia: Wt, 09 Luty 2021, 14:02:01 »
Znajomy historyk, który zachwycał się swego czasu blacklabelowymi "Ludźmi północy" stwierdził, że "Sagę Winlandzką" ocenia o oczko wyżej nawet, a sam podchodził do tematu z dużymi obawami bo nie jest miłośnikiem "wielkich oczu" w komiksie. ;)

Offline R~Q

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #64 dnia: Wt, 09 Luty 2021, 19:42:00 »


I jeszcze jedna seria - Opowieść Panny Młodej - czy to seria obyczajowa z walorem historyczno-etnograficznym?
Tak, spodoba ci się

Offline Shinue

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #65 dnia: Śr, 10 Luty 2021, 03:51:17 »
Jeśli lubisz obyczajówkę to koniecznie przeczytaj Dobranoc Punpunie. Dla mnie petarda co potrafi zryć banię!

Offline wujekmaciej

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #66 dnia: Śr, 10 Luty 2021, 09:49:04 »
Jeśli lubisz obyczajówkę to koniecznie przeczytaj Dobranoc Punpunie. Dla mnie petarda co potrafi zryć banię!

jak większość rzeczy od Asano :)

Offline Pawel.M

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #67 dnia: Śr, 10 Luty 2021, 21:21:08 »
Z mang mogę polecić (przy czym czytuję głównie fantastykę, a szczególnie fantasy):
Blame.
Berserk.
Komiksy Tanabe Gou z cyklu lovecraftowskiego.
Sagę winlandzką (historyczny).
Green Blood (to akurat skrzyżowanie westernu z gangsterką).

Z trochę lżejszych:
Somali i Strażnik Lasu.
Made in Abyss (bardzo specyficzne rysunki).
Atelier spiczastych kapeluszy.

Bardziej ekstremalne:
Fire Punch (brutalne postapo fantasy, z sugerowaną - bo nie pokazaną - pedofilią i zoofilią, a także kanibalizmem).

Znajomy historyk, który zachwycał się swego czasu blacklabelowymi "Ludźmi północy" stwierdził, że "Sagę Winlandzką" ocenia o oczko wyżej nawet, a sam podchodził do tematu z dużymi obawami bo nie jest miłośnikiem "wielkich oczu" w komiksie. ;)
Tez jestem historykiem i mam podobne zdanie. Ludzi północy "wyceniłem" na 8/10, a Sagę winlandzką na 10/10:
http://seczytam.blogspot.com/2018/07/nowe-komiksy-z-wikingami.html
« Ostatnia zmiana: Śr, 10 Luty 2021, 21:24:03 wysłana przez Pawel.M »

Offline Murazor

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #68 dnia: Śr, 10 Luty 2021, 21:42:24 »
Na szybko, Monster,  Poranek Ściętych Głów, Chłopaki z XX Wieku (choc to bardziej fantastyka). Eden
Dorzuciłbym Pluto i nie wydaną po polsku: Nausicaä of the Valley of the Wind.

Offline wujekmaciej

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #69 dnia: Cz, 11 Luty 2021, 10:28:04 »
Bardziej ekstremalne:
Fire Punch (brutalne postapo fantasy, z sugerowaną - bo nie pokazaną - pedofilią i zoofilią, a także kanibalizmem).

kurcze pieczone. to wszystko w szonenie ?

Offline Pawel.M

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #70 dnia: So, 13 Luty 2021, 12:12:30 »
kurcze pieczone. to wszystko w szonenie ?
Dżapanczyki mają trochę inną wrażliwość. Wg naszego portalu Tanuki, seinenem jest też taka manga, jak Powóz lorda Bradleya. Jeśli nie czytałeś, to za Tanuki:
Cytuj
Bogata i wpływowa rodzina Bradherley sponsoruje nietypową operę, w której występują wyłącznie dziewczęta z sierocińców. Każdego roku do jednego z nich przybywa, zaprzężony w dwa konie powóz. Wybrana przez woźnicę dziewczyna zostaje oficjalnie zaadoptowana przez głowę rodziny, lorda Nicolę A. Bradherleya, i opuszcza już na zawsze sierociniec. Niektóre z nich faktycznie trafiają na deski opery i robią karierę. To dotyczy jednak mniejszości. Większość dziewcząt bowiem czeka krótki i okrutny los. Na mocy umowy z właścicielami lokalnego więzienia, w którym przetrzymywani są więźniowie skazani na dożywocie, lord Bradherley dostarcza co jakiś czas dziewczynkę, z którą pozbawieni kobiet przestępcy mogą zrobić, co tylko zechcą.

Offline Castiglione

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #71 dnia: So, 13 Luty 2021, 12:36:36 »
Wg naszego portalu Tanuki, seinenem jest też taka manga, jak Powóz lorda Bradleya.
No to przecież dobrze podali.

Offline R~Q

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #72 dnia: So, 13 Luty 2021, 17:00:33 »
W przypadku nowych mang często nie da się już powiedzieć, do jakiego "demographics" jest skierowana manga. Czy jesteście w stanie mi powiedzieć z głowy, do kogo są skierowane takie mangi, jak:
- Made in Abyss
- Somali i Strażnik Lasu
- Opowieść Panny Młodej
- Opowieść Emanon
- Voynich Hotel
?

Offline Pawel.M

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #73 dnia: Nd, 14 Luty 2021, 02:52:54 »
No to przecież dobrze podali.
Ale przecież ja nie protestuje, tylko piszę, że Dżapanczyki mają inną wrażliwość.

W przypadku nowych mang często nie da się już powiedzieć, do jakiego "demographics" jest skierowana manga. Czy jesteście w stanie mi powiedzieć z głowy, do kogo są skierowane takie mangi, jak:
- Made in Abyss
- Somali i Strażnik Lasu
- Opowieść Panny Młodej
Te bym określił, jako odpowiednik literackiego young adult, czyli głównie do osób w wieku ok. 15-17 lat, ale młodszy i starszy czytelnik też tam znajdzie coś dla siebie. Czyli od lat 11 do 111 :D

Offline Castiglione

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #74 dnia: Nd, 14 Luty 2021, 11:13:37 »
Ale przecież ja nie protestuje, tylko piszę, że Dżapanczyki mają inną wrażliwość.
Ale nie rozumiem do czego się odnosisz. Ktoś się dziwił, że w shounenie może być tyle brutalnych treści, a w odpowiedzi napisałeś o innej mentalności, jako przykład podając seinen - a przecież seinen z założenia jest dla dojrzalszego odbiorcy, to co w tym dziwnego, że tak jest określany "Powóz"?