Autor Wątek: Pytania dotyczące komiksu japońskiego  (Przeczytany 18479 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

c08mk

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #45 dnia: Cz, 14 Styczeń 2021, 12:32:15 »
Pytanie początkującego. :) Jak czytać mangę? W anime czy filmach widziałem, że Japończycy czytają w drugą stronę. Czyli tłumacząc na nasze trzeba czytać od ostatniej strony do pierwszej. A jak mam rozłożony komiks to najpierw strona lewa później prawa? I same rysunki na stronie czy też od prawej do lewej czy od lewej do prawej?

ramirez82

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #46 dnia: Cz, 14 Styczeń 2021, 12:55:12 »
Wszystko odwrotnie niż u nas. Strony od końca, dymki od drugiej strony. Późno się zabierałem za mangę, i wtedy wydawało mi się to poje**ne, ale dziś jak czytam, to już normalka.

« Ostatnia zmiana: Cz, 14 Styczeń 2021, 13:00:16 wysłana przez ramirez82 »

Offline michał81

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #47 dnia: Cz, 14 Styczeń 2021, 13:06:29 »
To jest ciekawe zagadnienie. Pamiętam jak Tm-Semic wydał Appleseed i czytało się to jak normalny komiks, ale..... wszyscy bohaterowie byli leworęczni, bo zrobiono lustrzane odbicie stron.

c08mk

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #48 dnia: Cz, 14 Styczeń 2021, 13:12:43 »
Wszystko odwrotnie niż u nas. Strony od końca, dymki od drugiej strony. Późno się zabierałem za mangę, i wtedy wydawało mi się to poje**ne...
Dzięki. Aż tak ekstremalnie do tego nie podchodzę. :) Raczej patrzę na to jak specyfikę danej publikacji. Podobnie jak np. w paragrafówkach nie czyta się wszystkiego po kolei.

Offline jotkwadrat

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #49 dnia: Cz, 14 Styczeń 2021, 13:20:25 »
To jest ciekawe zagadnienie. Pamiętam jak Tm-Semic wydał Appleseed i czytało się to jak normalny komiks, ale..... wszyscy bohaterowie byli leworęczni, bo zrobiono lustrzane odbicie stron.
W Gunsmith Cats za to mieli ruch lewostronny i kierownicę po prawej stronie.

Offline tB

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #50 dnia: Cz, 14 Styczeń 2021, 13:25:31 »
Kupiłem "Do Adolfów" po angielsku (Message to Adolf, Vertical 2012) i tam zrobiono lustrzane odbicie mangi, żeby czytało się jak normalny komiks. Efekt uboczny jest taki, że naziści pozdrawiają się lewą ręką.

Jeżeli traktować Last Mana jako francuską mangę, to też mamy "normalny" sposób czytania.

Ale domyślnie mangi publikowane w Polsce, w naszym języku, czyta się jak pokazał ramirez82.

Offline michał81

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #51 dnia: Cz, 14 Styczeń 2021, 13:28:56 »
W Gunsmith Cats za to mieli ruch lewostronny i kierownicę po prawej stronie.
Bo to wydawał niestety Egmont.

Jeżeli traktować Last Mana jako francuską mangę, to też mamy "normalny" sposób czytania.
Ale Last Mana nie jest mangą, to komiks który jest nią tylko inspirowany, jak np. nasza Helena Wiktoria.
« Ostatnia zmiana: Cz, 14 Styczeń 2021, 13:30:31 wysłana przez michał81 »

ramirez82

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #52 dnia: Cz, 14 Styczeń 2021, 14:01:07 »
Bo to wydawał niestety Egmont.

Ale np. JPF też w tamtych czasach wydawało Akirę po "naszemu". Nie wiem jak inne mangi wtedy wychodziły. KG też później wydała tak Kobiety Tatsumiego, więc nie tylko Egmont tak robił.

Offline Gazza

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #53 dnia: Cz, 04 Luty 2021, 09:09:06 »
Panie i Panowie - Poranek ściętych głów - ktoś coś na zachętę? Dobra samurajska manga? Warto? Widzę, że tom 2 pojawił się.... :)

ramirez82

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #54 dnia: Cz, 04 Luty 2021, 09:29:04 »
Dobra samurajska manga? Warto?

No raczej! Jak lubisz filmy Kurosawy, albo Samotnego wilka i szczenię tych samych autorów, to nawet nie powinieneś się zastanawiać.

Offline wujekmaciej

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #55 dnia: Cz, 04 Luty 2021, 10:00:18 »
Panie i Panowie - Poranek ściętych głów - ktoś coś na zachętę? Dobra samurajska manga? Warto? Widzę, że tom 2 pojawił się.... :)

dla mnie jedna z lepszych mang. po drugim tomie wsiąkłem. filozoficzny i melancholijny w tym dobrym znaczeniu :)

Offline Szekak

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #56 dnia: Cz, 04 Luty 2021, 10:48:50 »
Panie i Panowie - Poranek ściętych głów - ktoś coś na zachętę? Dobra samurajska manga? Warto? Widzę, że tom 2 pojawił się.... :)
Dobra? Zaje****!
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline chch

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #57 dnia: Cz, 04 Luty 2021, 11:24:22 »
Panie i Panowie - Poranek ściętych głów - ktoś coś na zachętę? Dobra samurajska manga? Warto? Widzę, że tom 2 pojawił się.... :)
Od strony graficznej i fabularnej - polecam. Jedyny zgrzyt jaki mam to dziwne dialogi. Mam wrażenie, że to kwestia tłumaczenia, ale nie znam japońskiego, żeby porównać.
Dwie postacie potrafią do siebie mówić formalnym językiem, by zaraz potem odzywać się do siebie jak dwóch kolesi z pod budki z piwem.

brvk

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #58 dnia: Wt, 09 Luty 2021, 11:22:03 »
Czy jest gdzieś w sieci mangowa polecanka dla ludzi nie przepadających za mangą?

A może sami coś polecicie czytelnikowi głównie euro i obyczajówek? Znam i lubię Taniguchiego, Kojime, serię Akira. W mandze nie przepadam za wtrętami humorystycznymi i karykaturalnymi (wytracają z klimatu) oraz przede wszystkim za japońskim stylem rysowania postaci (hipersmukłe sylwetki, "trójkątne" szpiczaste twarze).

Wolałbym coś realistycznego, z poważną tematyką. Może omija mnie coś ciekawego?

Offline eyesore

Odp: Pytania dotyczące komiksu japońskiego
« Odpowiedź #59 dnia: Wt, 09 Luty 2021, 11:48:54 »
Czy jest gdzieś w sieci mangowa polecanka dla ludzi nie przepadających za mangą?

A może sami coś polecicie czytelnikowi głównie euro i obyczajówek? Znam i lubię Taniguchiego, Kojime, serię Akira. W mandze nie przepadam za wtrętami humorystycznymi i karykaturalnymi (wytracają z klimatu) oraz przede wszystkim za japońskim stylem rysowania postaci (hipersmukłe sylwetki, "trójkątne" szpiczaste twarze).

Wolałbym coś realistycznego, z poważną tematyką. Może omija mnie coś ciekawego?
Na szybko, Monster,  Poranek Ściętych Głów, Chłopaki z XX Wieku (choc to bardziej fantastyka). Eden, który będzie miał za chwilę wznowienie, też sci-fi ale bardzo fajne, z bardzo dobrą kreską.