Autor Wątek: Osamu Tezuka  (Przeczytany 12929 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rekinn

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #45 dnia: Śr, 07 Kwiecień 2021, 22:47:14 »
Przeczytałem Do Adolfow. To jest całkiem dobra historia sensacyjna, ale tak naprawdę nic poza tym. Ciekawie przedstawia nazizm i jego wpływ na ludzi. Fajnie, że jest kilku bohaterów. Kompletnie nie rozumiem, czemu tylko japonskiego bohatera, Tezuka traktuje jak kretyna i jego mimikę przedstawia w sposób karykaturalny. Bohatera- Żyda, oraz bohatera- Niemca traktuje już poważnie i żaden z nich nie ma równie głupawych scen co japonski boahater. Nie pojmuję.

Ja polecam. Drugi raz na pewno nie przeczytam. W podobnej tematyce, to Maus jest duuużo ciekawszy, ale manga ogólnie była całkiem dobra.

Bender

  • Gość
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #46 dnia: Pn, 18 Październik 2021, 23:45:45 »

Offline chch

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #47 dnia: Nd, 14 Listopad 2021, 18:51:58 »
Skończyłem czytać "Do Adolfów" i jeśli ktoś, jak ja, ogólnie nie czyta mang, a chciałby zapoznać się z jakimś dziełem w tym gatunku, nie będącym kolejną sagą o samurajach, to polecam. Nie wiem jak Tezuka się sprawdził w innych dziełach, ale mam zamiar spróbować Ayako i przeczytać Pieśń Apolla (może w bibliotece będzie, bo drugi tom już niestety niedostępny). Co do stylu to skojarzył mi się z komiksami Eisnera (którego dzieła, poza Żydem Faginem, bardzo sobie cenię i lubię). Przez komiks Tezuki też się płynie, chociaż nie ma tak wielu dużych kadrów (u Eisnera często są całostronnicowe i dwustronnicowe kadry). WYdaje mi się też, że u Tezuski jest trochę wiecej tekstu (pomijając nawet kalendarium). Mimo wszystko wątki i postacie ciekawie się ze sobą przeplatają i nie odzczuwałem nudy podczas lektury. Odpowiada mi też przesłane tego komiksu. Rzecz mogłaby być lekturą w szkole średniej.

Offline pawlis

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #48 dnia: Nd, 14 Listopad 2021, 19:48:07 »
Jak kogoś interesuje prelekcja z cyber-konwentu Beton 2021 poświęcona Osamu Tezuce:

Offline Simon

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #49 dnia: Nd, 14 Listopad 2021, 19:56:16 »
Osamu Tezuka to Mistrz przez wielkie "M".

To, co zostało u nas wydane, czyli Metropolis, Pieśń Apolla, Do Adolfów, Ayako, MW, Fusuke i Norman, to są świetne mangi, ale moim zdaniem najlepsze dzieła Tezuki to Black Jack, Phoenix, Buddha i Dororo.
 
I naprawdę dziwię się, że w Polsce jest tak mało Tezuki.
JPF, Waneko, Kotori, wydawać proszę! :D ;)
"I've... seen things you people wouldn't believe...
Attack ships on fire off the shoulder of Orion.
I watched C-Beams glitter in the dark
Near the Tannhäuser Gates.
All those... moments... will be lost in time,
Like tears... in... rain.
Time... to die..."

Bender

  • Gość
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #50 dnia: Nd, 14 Listopad 2021, 20:21:47 »
To, co zostało u nas wydane, czyli Metropolis, Pieśń Apolla, Do Adolfów, Ayako, MW, Fusuke i Norman, to są świetne mangi, ale moim zdaniem najlepsze dzieła Tezuki to Black Jack, Phoenix, Buddha i Dororo.
 

Nie czytałem niestety Phoenixa, ale do pozostałych całkowita zgoda. Dodałbym do nich jednak Astroboya. 

Offline hansior

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #51 dnia: Nd, 14 Listopad 2021, 20:30:18 »
Skończyłem czytać "Do Adolfów"
...
Rzecz mogłaby być lekturą w szkole średniej.

Też uwielbiam ten komiks, ale na lekturę się totalnie nie nadaje. Jest tam tyle przekrętów historycznych, że dzieciaki mogłyby wyjść z błędną wiedzą ze szkoły.

Offline Simon

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #52 dnia: Nd, 14 Listopad 2021, 20:51:37 »
Nie czytałem niestety Phoenixa, ale do pozostałych całkowita zgoda. Dodałbym do nich jednak Astroboya.
Phoenixa polecam gorąco! Astro Boy jeszcze przede mną. :)
"I've... seen things you people wouldn't believe...
Attack ships on fire off the shoulder of Orion.
I watched C-Beams glitter in the dark
Near the Tannhäuser Gates.
All those... moments... will be lost in time,
Like tears... in... rain.
Time... to die..."

Bender

  • Gość
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #53 dnia: Nd, 14 Listopad 2021, 21:00:52 »
Phoenixa polecam gorąco! Astro Boy jeszcze przede mną. :)

Niestety nie załapałem się jak był dostępny. A teraz ceny z kosmosu.
Ale na pocieszenie mam sporo tytułów do przeczytania na półce i czytam drugi tom Tritona. Też super.
« Ostatnia zmiana: Nd, 14 Listopad 2021, 21:07:51 wysłana przez Bender »

Online szulig

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #54 dnia: Nd, 14 Listopad 2021, 21:50:09 »
Też uwielbiam ten komiks, ale na lekturę się totalnie nie nadaje. Jest tam tyle przekrętów historycznych, że dzieciaki mogłyby wyjść z błędną wiedzą ze szkoły.

tak jakby terez wynosiły mądrości ... ;)

Offline chch

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #55 dnia: Nd, 14 Listopad 2021, 22:22:50 »
Też uwielbiam ten komiks, ale na lekturę się totalnie nie nadaje. Jest tam tyle przekrętów historycznych, że dzieciaki mogłyby wyjść z błędną wiedzą ze szkoły.
No tak, miałem raczej na myśli przedstawienie zagrożeń wynikających z indoktrynacji dzieci/młodzieży i nacjonalizmu z ew. pokazaniem jak wojna odbija się na życiu zwykłych ludzi, którzy płacą za cudze mrzonki o wielkości. Dałoby się też ukręcić wypracowanie nt. nietolerancji (jakoś zapamiętałem scenę jak japońskie dzieci rzucały kamieniami w adolfa kaufmann albo jak japończycy byli gotowi zabić adolfa kamila, bo myśleli, że to amerykanin, który wypadł z samolotu, a takich scen jest znacznie więcej). Poza tym, jak w wielu innych opowieściach, mamy tam pokazane jak determinacja i konsekwencja potrafią przezwyciężyć wszystkie trudności (Toge prześladowany przez japońską SB, potem głuchy i poraniony udający się do majora Hondy... itd.). W każdym razie nie miałem na myśli prezentowania tego komiksu jako podręcznika do historii (chociaż można się wiele dowiedzieć o Japonii i japończykach).

Offline Alexandrus888

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #56 dnia: Pn, 15 Listopad 2021, 11:25:05 »
Pieśń Apolla (może w bibliotece będzie, bo drugi tom już niestety niedostępny).
JPF robi dodruki. W trakcje pandemii wychodzi to gorzej, ale w końcu będzie dostępny.
Na rynku polskim jeszcze jest Pluto Urasawy bazujący na jednym z arców Tetsuwan no Atom (Astroboy) oraz Dororo i Hyakkimaru będący niejako remakeiem Dororo (podobno z akcją poprowadzoną dalej i niejako zakończoną).

JPF coś przebąkiwał, że chciałby wydawać BJ, ale oni to dużo obiecują. Obecnie: start kolekcji CLAMPa na kształt Rumiko, jeżeli RG Veda się sprzeda. Jeżeli ten plan wypali czuję w kościach, że kolejnym twórcą pod kolekcje będzie właśnie Tezuka.

Offline hansior

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #57 dnia: Pn, 15 Listopad 2021, 13:38:35 »
W każdym razie nie miałem na myśli prezentowania tego komiksu jako podręcznika do historii (chociaż można się wiele dowiedzieć o Japonii i japończykach).

Ja też nie. Po prostu niedobrze by było tłoczyć dzieciakom do głów sprzeczności między dwoma przedmiotami szkolnymi.

Online Castiglione

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #58 dnia: Pn, 15 Listopad 2021, 17:50:18 »
Jeżeli ten plan wypali czuję w kościach, że kolejnym twórcą pod kolekcje będzie właśnie Tezuka.
No i to by było chyba najlepsze, co może tego twórcę u nas spotkać, bo jakoś nikt się nie kwapi, żeby puścić coś więcej.

Bender

  • Gość
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #59 dnia: Pn, 15 Listopad 2021, 19:42:18 »
Ja cały czas po cichu marzę o Fantagraphics. Oni są dobrzy w epickich kolekcjach. No ale z powodu praw (Dark Horse, Vertical..) pewnie nierealne. Niemniej to nadal moje komiksowe marzenie nr 1.