Autor Wątek: Manga must read  (Przeczytany 2072 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline stab

Manga must read
« dnia: Pn, 02 Maj 2022, 14:57:49 »
Chyba nie ma jeszcze wątku polecającego komiksy japońskie.
Moja znajomość mang kończy się na kreskówkach z Polonii 1, czyli Tsubasa, Yattaman, Generał Daimos i inne. Ominął mnie hype na Dragon Ball Z czy Pokemony, ale do rzeczy. Komiksy z kraju kwitnącej wiśni jakoś nigdy do mnie nie przemawiały, ale też nie chce się zamykać na dobre historie. Zaintrygowało mnie Do Adolfów, ale oczywiście niedostępne. Co polecacie dla kogoś kto nie za bardzo umie w mangi, ale lubi dobre historie? Jakieś ponadczasowe klasyki, coś co warto przeczytać, nawet jak nie jest się fanem mangi. Tylko proszę o polecajki które można normalnie kupić :)

Offline HaVoK

Odp: Manga must read
« Odpowiedź #1 dnia: Pn, 02 Maj 2022, 15:44:14 »
Jsżeli nie jest się fanem mangi to warto zapoznać się z PLUTO.

Offline Alexandrus888

Odp: Manga must read
« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 02 Maj 2022, 16:07:57 »
A możesz zagęścić gatunki? Bo manga jest długa i szeroka :P

Ale spróbujmy:
  • Na początek Kapitan Tsubasa - jak masz sentyment do tytułu, to wiedz, że JPF właśnie zaczął go wydawać. Jak się pośpieszysz to jeszcze sie załapiesz na ostatnie sztuki twardej oprawy #1, reszte można normalnie kupować w preorderze (na mangagarden.pl)

  • Pluto Nakiego Urosawy na podstawie jednego z arców sztandarowego dzieła Osamu Tezuki, czyli AstroBoya. Świetna fabuła "realistyczniejsza" kreska, trochę w niemangowym stylu.

  • Blame!/NOiSE/Abara, czyli trzy dzieła Tsutomu Niheia. Fenomenalna, brudna, nieco szkicowa, rozedrgana grafika. Dwa pierwsze w formacie B5 (największym w jakim wyszły mangi w Polsce). Fabuła nieoczywista, niedopowiedziana... Niech zaświadczy o tym fakt, że w artbooku tegoż autora jest FAQa na kilka stron drobnym maczkiem w którym Nihei snuje niepotwierdzone TEORIE na temat swoich dzieł. Zacząłbym od Abary, bo to jednotomówka i jak siądzie to NOiSE (też jeden tom) i sequel, czyli Blame.

  • Moje lesbijskie doświadczenia z samotnością ... Tak, wiem jak ten tytuł brzmi ::) Ale warto. Manga w duotonie (czerń i róż na bieli), prosta kreska i... autobiograficzna fabuła o depresji, niedopasowaniu do społeczeństwa/stawianych oczekiwań/życia. O samotności, wreszcie o szukaniu akceptacji (oraz samoakceptacji). Na mnie zrobiło piorunujące wrażenie.

  • Berserk to klasyk dark fantasy. Kto go nie zna niech zapadnie się pod ziemie ze wstydu. Niestety marne szanse na zakończenie, bo autor zmarł w ubiegłym roku pozostawiając po sobie 41 tomów.

  • Full Metal Alchemist kolejna żelazna pozycja. Każdy fan mangi powinien choć trochę kojarzyć (tak jak Dragon Balla, ale ten może być trudniejszy do wejścia). Arakawa nakreśla postaci z krwi i kości, o wyrazistych charakterach i na ich kanwie snuje epicką opowieść. Zaczyna się niewinnie od poszukiwania przez dwu braci sposobu na odzyskanie ciał (jeden jest chodzącą zbroją, drugi ma protezy ręki i nogi). Innowacyjny system magii, lekki sznyt steampunku. 27 tomów czyta się jednym tchem.
     
  • To jeszcze może EDEN It's an endless world!. Trudno przypisać konkretny gatunek: sf, post apo, sensacja, mafijne i wojskowe rozróby, spiski władzy, pandemia wirusa, trochę dramatu... a mimo takiego misz-maszu broni się jako spójne dzieło.

  • I na zakończenie Muzyka Marie, która to jest filozoficzną opowieścią o utopii. I to jest pierwsza (a nawet jak na razie jedyna) utopia której kibicowałem, by przetrwała. Powiem tylko, że zakończenie zwala z nóg i każe zrewidować wszystko co wiemy o świecie przedstawionym. Miałem wręcz przymus by zaraz po pierwszej lekturze zasiąść do drugiego podejścia, ażeby wyłapać wszystkie smaczki.
PS. Jak twoja znajomość mang kończy się na Polonii 1, to znaczy, że jest zerowa, bo tam to tylko anime ;p

Offline KubciO

Odp: Manga must read
« Odpowiedź #3 dnia: Pn, 02 Maj 2022, 16:10:53 »
Jeżeli lubisz klimaty cyberpunk owe, to polecam Blame! (Alexandrus mnie ubiegł, ale to tylko dowodzi, że warto). Wydane u nas przez JPF i chyba cały czas dostępne. Dla mnie jedna z lepszych mang. HaVoK zaproponował Pluto - ja tylko dodam, że warto też spróbować inne tytuły Naokiego Urasawy. Poza tym Ikigami i Mushishi (tytuły od Hanami - raczej są dostępne).

Offline HaVoK

Odp: Manga must read
« Odpowiedź #4 dnia: Pn, 02 Maj 2022, 17:39:40 »
Coś, co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło to "Inspektor Akane Tsunemori", ale tylko pierwszy cykl (6 tomików). Piękny jest "Ikar," a do "Adolfów" można kupić za całkiem normalne pieniędzy. Ostatnio widziałem komplet za 160zł.

Offline Alexandrus888

Odp: Manga must read
« Odpowiedź #5 dnia: Pn, 02 Maj 2022, 17:55:34 »
GDZIE?! Ja widzę tylko oferty 250-450zł :o a i to po rabatach... Ceny tego tytułu są nienormalne.

Offline 79ers

Odp: Manga must read
« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 02 Maj 2022, 18:19:54 »
Opowieść panny młodej - mało walki i fantastycznych stworzeń, ale bardzo przyjemna odmiana.

Offline wujekmaciej

Odp: Manga must read
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 02 Maj 2022, 18:50:19 »
To ja dodam jeszcze Punpuna, choć na polskim rynku przeszedł chyba niezauważony :(

Offline amsterdream

Odp: Manga must read
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 02 Maj 2022, 20:10:41 »
Co polecacie dla kogoś kto nie za bardzo umie w mangi, ale lubi dobre historie? Jakieś ponadczasowe klasyki, coś co warto przeczytać, nawet jak nie jest się fanem mangi. Tylko proszę o polecajki które można normalnie kupić :)

Eden, It's an endless world!, Akira, mangi Taniguchiego (szczególnie Odległa dzielnica i Ratownik), Tezuka (Ayako), Dziennik z zaginięcia, Muzyka Marie, Tsubasa, Yotsuba, mangi Tsutsui (Posion City, Prophecy), Wspomnienia Emanon, Opus, Pasożyt.

Offline stab

Odp: Manga must read
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 13 Maj 2022, 16:07:36 »
Narazie Tsubasa HC t1 i 2 zamówiony. T1 już dotarł do mamy, odbiore w lipcu. Z polecajek ciekawi mnie jeszcze Akira. Jest jakieś fajne wydanie żeby kupić wszystko  w jednym miejscu, pożądnie wydane?

Offline KubciO

Odp: Manga must read
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 13 Maj 2022, 18:23:46 »
Narazie Tsubasa HC t1 i 2 zamówiony. T1 już dotarł do mamy, odbiore w lipcu. Z polecajek ciekawi mnie jeszcze Akira. Jest jakieś fajne wydanie żeby kupić wszystko  w jednym miejscu, pożądnie wydane?
Anglojęzyczne wydanie w boxie od Kodsnshy.

Offline wojtast

Odp: Manga must read
« Odpowiedź #11 dnia: So, 14 Maj 2022, 17:31:46 »
+1 Berserk jako "must read".

Ponadczasowy klasyk, którego motywem przewodnim jest wola życia, walka z przeciwnościami losu i niepoddawanie się nawet w największym szambie czy po utracie wszystkiego. Brzmi depresyjnie a setting to 'dark fantasy', ale historia potrafi pokrzepić. Motyw przewodni jest na tyle uniwersalny, że wylewa się ponad faktyczną tematykę.

Poznajesz historię z perspektywy kogoś kto zdaje się być antybohaterem o negatywnej osobowości i zdawałoby się wręcz złym sercu. Los splata go z drugą główną postacią, wydawałoby się idealnym i charyzmatycznym liderem i przywódcą.
Wraz z historią poznajesz przeszłość owego 'antybohatera', zdajesz sobie sprawę co i dlaczego ukształtowało go w taki sposób i utożsamiasz się z nim. Jednocześnie jesteś skonfrontowany z tym co rzeczywiście czyni człowieka dobrym a złym.

Epicka historia z fantastyczną kreską. Jeden z topów co manga ma do zaoferowania jeśli nie odrzuca Cię tematyka średniowiecza i nie szukasz krótkiej obyczajówki.