Autor Wątek: Hanami  (Przeczytany 66218 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Midar

Odp: Hanami
« Odpowiedź #135 dnia: Pt, 27 Sierpień 2021, 00:28:33 »
W temacie komiksu pozostając - jak oceniasz walor historyczny-edukacyjny "Poranka..."? Wstawki narratorskie wskazywałyby na spory ładunek merytoryczny komiksu.
O realiach historycznych (epoka, dynastia, itp.) się nie wypowiem, nie jestem aż tak kompetentny. Mogę natomiast powiedzieć, że Poranek jest doskonały warsztatowo w kwestiach ubiorów, broni, technik walki, codziennego życia feudalnych wieśniaków oraz ich panów. Bardzo dobrze i z brutalną szczerością przedstawione są obyczaje japońskiej społeczności.
Dla mnie najwyżej punktowany jest realizm technik ćwiczeń, cięć i walk jaki serwuje nam autor.  Zauważam dbałość o takie detale, jak ułożenie dłoni (trzymanie miecza), postawa, trajektoria cięć, prowadzenie rąk i miecza. Oczywiście, to tylko komiks, a nie podręcznik battodo, więc pewne wpadki się zdarzają, co zupełnie mi nie przeszkadza.
Poza tym fabuła komiksu jest niesztampowa, nasycona dramatem i obyczajem.
Poranek ściętych głów, w mojej ocenie, przewyższa Samotnego wilka i szczenię.

Jedyną wadą jest powolne tempo ukazywania się kolejnych tomów😉.
« Ostatnia zmiana: Pt, 27 Sierpień 2021, 00:54:22 wysłana przez Midar »

Offline Alexandrus888

Odp: Hanami
« Odpowiedź #136 dnia: Pt, 27 Sierpień 2021, 07:18:18 »
To jeszcze info z komentarzy na fb: w grudniu będzie nowy tytuł.
Z jednej strony się cieszę, bo mają zacne dobory pozycji wydawniczych, z drugiej już się boję o tempo wydawnicze >_<

Offline rzodkiew

Odp: Hanami
« Odpowiedź #137 dnia: Pt, 27 Sierpień 2021, 09:22:16 »
I takie dobre wieści o poranku to ja lubię!
A jakby Netflix zdecydował się na ekranizację, to główna rola już zaklepana...

Offline Nephilim

Odp: Hanami
« Odpowiedź #138 dnia: Pt, 27 Sierpień 2021, 14:10:03 »
I takie dobre wieści o poranku to ja lubię!
A jakby Netflix zdecydował się na ekranizację, to główna rola już zaklepana...
Znaczy kto? Boyega zagrałby egzekutora? ;)

Offline Interloper

Odp: Hanami
« Odpowiedź #139 dnia: Pt, 27 Sierpień 2021, 14:34:28 »
Jaką formę ma "Poranek ściętych głów"? Tak jak "Samotny Wilki i Szczenię" można go nazwać proceduralem, czy może ma jakiś główny wątek fabularny trwający od początku do końca?

Nesumi

  • Gość
Odp: Hanami
« Odpowiedź #140 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 07:11:00 »
Pierwszy tom to taki zbiór nowelek połączonych głównym bohaterem- katem. Z lekturą drugiego tomu wstrzymuję się do czasu wydania tomu  trzeciego. Rzecz absolutnie niesamowita pod względem fabularnym i graficznym.

Offline PawelC

Odp: Hanami
« Odpowiedź #141 dnia: Pn, 13 Wrzesień 2021, 19:49:34 »
Wydawnictwu trochę się przeciągnął temat, ale dodruk Monstera 3 jest już do kupienia.

Offline Amer

Odp: Hanami
« Odpowiedź #142 dnia: Pn, 13 Wrzesień 2021, 20:24:18 »
W zasadzie to zrobili dodruk pierwszych trzech tomów.
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline PawelC

Odp: Hanami
« Odpowiedź #143 dnia: Nd, 07 Listopad 2021, 18:58:25 »
Parę dni temu zaliczyłem 3 tomy Poranka i OMG, ależ to jest dobre!
Przyznam, że mangę kupiłem trochę w ciemno głównie z powodu renomy Samotnego Wilka (którego sto lat temu czytałem jakiś jeden tom, nic realnie z niego nie pamiętam) i był to strzał w dziesiątkę.

Autor jest fantastycznym rysownikiem ale mnie przede wszystkim urzekło jak sprawnym jest również opowiadaczem historii, czyli scenariusz plus narracja graficzna panel to panel.  Czyta się to, czy też bardziej odbiera jak fantastycznie zmontowany film. Wszystko się tu zgadza, kadrowanie, tempo narracji, skupienie na detalu kiedy jest istotny, tła, postacie... bajka. Jeszcze jedna rzecz która bardzo mocno zwróciła moją uwagę to ogromna schludność i ascetyczne podejście, nie ma tu nic niepotrzebnego, każdy kadr ma dokładnie tyle ile potrzeba w danym momencie by przekazać to co zamierzył autor.

Sama manga jest dość ciężka tematycznie, ale mi to bardzo odpowiada. Już po historii otwierającej wiedziałem, że będzie grubo i się nie zawiodłem.

Na początku trochę zastanawiałem się jak będzie fabularnie, bo w końcu ile można pisać o tym co główna postać robi. Obawiałem się czy nie skończy się na 2-3 fajnych pomysłach a później to będzie w dużym stopniu powielanie tego samego, ale tu też autor pokazuje klasę. Przedstawia sporo postaci, zdarzeń, tła historycznego i kulturowego Japonii z tego okresu i ma naprawdę czasami odjechane pomysły.

Tak więc, polecam, fantastyczna, kapitalnie przedstawiona historia!

Online Midar

Odp: Hanami
« Odpowiedź #144 dnia: Pn, 08 Listopad 2021, 18:02:23 »
Dla mnie na razie, najlepszy jest tom 3 - mistrzostwo.

Offline Interloper

Odp: Hanami
« Odpowiedź #145 dnia: Pn, 08 Listopad 2021, 20:18:19 »
Ile "Poranek ściętych głów" ma mieć tomów?

Offline Shinue

Odp: Hanami
« Odpowiedź #146 dnia: Pn, 08 Listopad 2021, 21:36:27 »
O ile dobrze pamiętam w wywiadzie padło, że seria liczy 8 tomów.

Offline stankot

Odp: Hanami
« Odpowiedź #147 dnia: Wt, 09 Listopad 2021, 13:54:37 »
Również jestem po przeczytaniu trzech obecnie wydanych tomów "Poranaka..." Tak jak poprzednicy, miałem pewne wątpliwości po przeczytaniu pierwszego tomu, na ile wystarczy pomysłów, czy aby nie będzie powtarzalności historii, ile można pisać o postaci, która pełni taką funkcję. Ale po przeczytaniu dostępnych tomów, utwierdzam się w przekonaniu, że to jest nieprawdopodobnie dobry komiks, niesamowita historia, mistrzostwo w opowiadaniu i narracji, kunsztu przedstawienia detali, że nie mam się czego obawiać do końca tej serii.

To jest tak całkowicie odmienne od kultury europejskiej i amerykańskiej w komiksie, takie inne, piękne w swej prostocie, ale też bardzo brutalne i wydobywające na światło dzienne najobrzydliwsze instynkty ludzkie, że nie jest to komiks dla wszystkich...

Powiem tak, dawno żaden komiks nie wzbudził we mnie tyle emocji, od poczucia odrazy i porzucenia w środku czytania, po zachwyty i kontemplacje poszczególnych kadrów i wracania po raz któryś z rzędu do zastanowienia się nad mottem, które wisi w budynku głównego bohatera.

Ostatnia historia 3 tomu, "Malarka i śmierć" jest kwintesencją tego, czego oczekiwałem od tej serii. Mogę powtórzyć tylko za słowami Midara, Mistrzostwo.

Offline indyk1983

Odp: Hanami
« Odpowiedź #148 dnia: Wt, 09 Listopad 2021, 14:21:19 »
Również dołączam się do zachwytów, wspaniała seria jak na razie.
Bardzo napaliłem się przez nią na samotnego wilka. Niech oni już to wydają!

Offline horror

Odp: Hanami
« Odpowiedź #149 dnia: Wt, 09 Listopad 2021, 17:05:41 »
ja tylko dodam, że również wzbudza mój zachwyt.

Wydawnictwo uzależnia wydanie samotnego wilka od sprzedaży Poranka więc zachęcam nieprzekonanych do końca, do przeczytania opinii kolegów piszących wyżej i danie szansy chociaż pierwszej części, a okaże się, że może pojawić się głód kolejnych.

to jest po prostu tak dobre.