Autor Wątek: Berserk  (Przeczytany 12966 razy)

Klima i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Jaroslaw_D

Odp: Berserk
« Odpowiedź #15 dnia: Pt, 22 Luty 2019, 14:58:20 »
po przeczytaniu 19 tomu popełniłem takie podsumowanie plusów i minusów.


Minusy:

1) Totalnie niepotrzebne wplatanie wątków komediowych – ok, rozumiem, że czasami trzeba spuścić nieco powietrza i rozluźnić atmosferę, ale tutaj Kentarou Miura zdecydowanie przesadził. Momentalnie ciężko jest skupić się na tej w końcu niezwykle poważnej i mrocznej opowieści przez to, jak wiele jest tutaj słabego dowcipu i SDeformowanych postaci. Mam wrażenie, że Japończyk miał chwilę słabości, że pozwolił sobie na tak częste korzystanie z tego zabiegu. Zamiast śmieszyć, fragmenty te irytują, zamiast być ozdobą rysunki SD są brzydkie. Naprawdę w mojej opinii humor jest tu nikomu niepotrzebny i wciśnięty na siłę. Pokazuje też, że nie jest to najmocniejsza strona mistrza Miury.


2) Nierówny klimat – co jest ściśle związane z punktem pierwszym. Momenty niezwykle ciężkie i traumatyczne mieszają się z humorem niskich lotów. Przez to ciężko jest do końca dać się wciągnąć w wir wydarzeń.


3) Irytująca blondwłosa dziewczyna - która nie może się zdecydować, kim chce być i jak postępować. Rozumiem oczywiście zamysł Miury na tę bohaterkę, natomiast jej rozmazanie i dziecinne, płaczliwe zachowanie irytuje. Tak, zgodzę się jednak, że postać ta musiał taka być.


Plusy?


1) Mimo wszystko nastrój – tam, gdzie uda nam się wyrzucić z głowy te słabe momenty, nadal jest to „ten” Berserk. Mnóstwo tu efektownych pojedynków, brutalnych cięć mieczem i nawiązana do religijności. W pewnym momencie przeciwnik poczuje się, jakby trafił do piekła.


2) Brutalność – właśnie takich kadrów jak te ukazujące sale tortur i przeprowadzane tam przesłuchania chcę widzieć w Berserku. Ten realizm i pomysłowość naprawdę przerażają.


3) Sceny erotyczne – są świetnym uzupełnieniem ukazanego w Berserku gore. Często są one skrajnie chore, zboczone i nie dla wszystkich przeznaczone, ale pasują tu jak ulał.


4) Genialne rysunki – cały czas jest to świetnie narysowana, niezwykle szczegółowa i efektowna manga, w której Miura wraz ze swoją załogą pokazali, jak dobrze może wyglądać japoński komiks.


5) Wątki religijne – mogą przy odrobinie złej woli obrażać uczucia religijne, ale dla mnie tworzą niezwykły nastrój historii i wprowadzają do niego element realizmu – jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało.


6) Casca – tak, na początku nie była to kobieta, która przyciągała wzrok. Teraz Miura nadał jej dodatkowego erotyzmu, więc zupełnie inaczej postać tą się odbiera. Aha piszę tu tylko i wyłącznie o cielesności, nie wdając się w resztę. Jeśli czytacie Berserka, wiecie dlaczego.


7) Scena walki na zewnątrz zamku – świetny moment, w którym Guts znalazł się w kłopotach. Fajnie poprowadzona i z pomysłem ukazana scena walki, której do tej pory jeszcze nie było.

https://jaroslawd.blogspot.com/2019/02/recenzja-kentarou-miura-berserk-19.html



Offline ASh

Odp: Berserk
« Odpowiedź #16 dnia: Pt, 28 Czerwiec 2019, 15:56:59 »
Witam. Wiekcie kiedy 23 tom wyjdzie?

Offline KubciO

Odp: Berserk
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 28 Czerwiec 2019, 19:41:06 »
J.P.F. na swoim Fb poinformował, że lipiec/sierpień.

Offline ASh

Odp: Berserk
« Odpowiedź #18 dnia: Pn, 09 Grudzień 2019, 09:26:15 »
Wie ktos cz 25 bedzie w jeszcze w grudniu?

Offline KubciO

Odp: Berserk
« Odpowiedź #19 dnia: Pn, 09 Grudzień 2019, 17:51:09 »
ASh, raczej nie. Rozpiska JPFu na grudzień:

Offline ASh

Odp: Berserk
« Odpowiedź #20 dnia: Wt, 10 Grudzień 2019, 23:25:10 »
Thx

Online Castiglione

Odp: Berserk
« Odpowiedź #21 dnia: Pn, 24 Luty 2020, 01:05:22 »
Już jakiś czas się przymierzałem, aż w końcu w ten weekend zaliczyłem dwa pierwsze tomy Berserka. I chociaż wrażenia z lektury pozostają całkiem przyjemne, to niestety nie obyło się bez wad i w zasadzie mógłbym się podpisać pod postami z poprzedniej strony. Już sam wizerunek głównego bohatera z mieczem większym niż on sam zdaje się krzyczeć, że to jednak coś wyrwanego z poprzedniej epoki i nie pomaga też fakt, że jego charakter i cała otoczka wokół tej postaci są strasznie przerysowane i walą na kilometr kliszą i stereotypami, jakie od razu pojawiają mi się w głowie na hasło "dark fantasy". Mimo wszystko nie powiem, żebym kontakt z tą mangą uważał za całkiem stracony czas. Czyta się to lekko, łatwo i przyjemnie, akcja jest płynna i dynamiczna (chwilami może i do przesady). Rysunki pozostawiają pozytywne wrażenie, chociaż momentami są trochę mało czytelne, zwłaszcza mam wrażenie, że autor ma problem z przedstawianiem ruchów tego wielkiego miecza w momencie cięć i szczerze czasami trudno stwierdzić, w którą stronę atakuje bohater. Postać Pucka i wynikające z niej momenty komediowe póki co nie wywarły na mnie jakiegoś bardzo negatywnego wrażenia i stanowią całkiem niezłą przeciwwagę do rzezi, jaka rozgrywa się na kartach tej historii.

Ze względu na gąszcz pozytywnych opinii o tym tytule te dwa pierwsze tomy to mimo wszystko rozczarowanie. Z tego, co się naczytałem wynika, że fabuła za jakiś czas się rozkręca i myślę, że dam szansę, ale póki co to takie czytadło i chyba najwłaściwszym wiekiem na start lektury to wbrew ostrzeżeniu na okładce jakieś 16 lat, a w moim przypadku brak sentymentu chyba trochę robi swoje i działa na niekorzyść.

Offline amsterdream

Odp: Berserk
« Odpowiedź #22 dnia: Pn, 24 Luty 2020, 09:12:38 »
"Prawdziwy" Berserk zaczyna się od 9 chapteru (końcówka 3 tomu), potem się dzieją takie rzeczy, że +18 obowiązkowo na okładce musi być.

Online Castiglione

Odp: Berserk
« Odpowiedź #23 dnia: Pn, 24 Luty 2020, 20:57:22 »
No zobaczymy, na razie wrzuciłem do koszyka tomy do nr 5. Koszt to wielki nie jest, więc dam szansę.

Offline ASh

Odp: Berserk
« Odpowiedź #24 dnia: Śr, 04 Marzec 2020, 20:50:16 »
W 25 tomie mam zdublowane strony. Czy tylko ja tak mam czy tak został wydrukowany z błędem we wszystkich egzeplazach?

Offline wujekmaciej

Odp: Berserk
« Odpowiedź #25 dnia: Pt, 06 Marzec 2020, 10:14:04 »
u  mnie jest OK :)

Offline ASh

Odp: Berserk
« Odpowiedź #26 dnia: Nd, 08 Listopad 2020, 17:08:37 »
Wiadomo kiedy nastepny tom?

Offline Jarre

Odp: Berserk
« Odpowiedź #27 dnia: Cz, 20 Maj 2021, 05:53:56 »
Smutna sprawa, ale niestety 6 maja odszedł Kentaro Miura.

https://twitter.com/berserk_project/status/1395212918040391680

Bender

  • Gość
Odp: Berserk
« Odpowiedź #28 dnia: Cz, 20 Maj 2021, 09:12:28 »
 :'(   

Offline arczi_ancymon

Odp: Berserk
« Odpowiedź #29 dnia: Cz, 20 Maj 2021, 12:08:17 »
Czyli co, Berserk zostanie niedokończony?

Przykra sprawa.