Autor Wątek: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński  (Przeczytany 6706 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Itachi

  • Gość
Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« dnia: Nd, 28 Czerwiec 2020, 11:57:19 »
Kolejny długo oczekiwany album doczekał się premiery na naszym rynku. Wydawnictwo Egmont wykonało fenomenalną robotę wybierając okładkę, ta wręcz hipnotyzuje i wrzeszczy do czytelników - kupcie mnie!

Zacznę nietypowo. Ten album to taki obraz ze skazą. Przyznam że delikatnie nie ogarniam dlaczego nie możemy otrzymać pełnowartościowego produktu z wszystkimi pracami jakie nad tą serią wykonał Pan Grzegorz Rosiński. Skoro poświęcił godziny nad malowaniem aktów, scen seksu i na wstępie zdecydował się wejść w ten projekt, to późniejsze zasłanianie się wstydem i wycofywanie się z ostrości jest dosyć zadziwiające. Jasne prawo artysty, ale sytuacja mimo wszystko jest dość niespotykana :)

Od razu zaznaczę, że chyba za kilka dni ponownie podejdę do lektury, ostatnie kadry totalnie zwątpiły w moją pewność zrozumienia pełnej historii. Ta jest mocno skomplikowana, jesteśmy świadkami tytułowej zemsty, trzeba jednak zaznaczyć że jest to bardzo niestandardowa jej odmiana. Rozkłada się ona na kilku bohaterów, każda postać odgrywa kluczową rolę, niektóre mają dosłownie chwilę swojej chwały, jednak scenarzysta świadomie skonstruował fabułę w ten sposób, aby pozostawiły po sobie ślad.

Zemsta Hrabiego Skarbka to jedna z tych pozycji, gdzie ciężko samemu dojść do wniosków i potrzebujemy czasu, aby dojść do momentu kiedy autor odsłania przed nami kurtynę. Dzięki temu lektura jest pasjonująca i bardzo sprawnie zostajemy zaabsorbowani w karty komiksu. Graficznie to jest arcydzieło gatunku, fantastyczna robota. Wyróżnia się dosłownie wszystkim. Rzadko mamy styczność z takim podejściem do tematu. Obrazy są hipnotyzujące, można je podziwiać przez dłuższy okres czasu.

Zastanawiam się jak Wy interpretujecie to całe tytułowe zamieszanie? Czy nie uważacie że scenarzysta poprzestawiał pionki na planszy o raz za dużo?

Offline gashu

Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 28 Czerwiec 2020, 13:40:23 »
Kolejny długo oczekiwany album doczekał się premiery na naszym rynku.

Nieśmiało wtrącę, że to nie pierwsze wydanie Skarbka w Polsce, więc nie wiem, czy można je określić jako premierę.

Offline eferce

Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 28 Czerwiec 2020, 13:41:32 »
Jak dla mnie
Spoiler: PokażUkryj
 podwójna tożsamość obu głównych bohaterow
jest jak najbardziej akceptowalna i odkrywanie jej sprawia, że komiks jest po prostu ciekawy. Mi lekko kojarzy się z Westernem gdzie pochodzenie głównego bohatera tez odkrywa się pod koniec (dla postaci drugoplanowych, nie dla czytelnika).
Oba komiksy przeczytałem w czerwcu, były na kupce wstydu z jeszcze poprzedniego wydnia (szare okładki z płótnem i inicjalami GR).
Co do obrazów to piękne - jakby pocztówki z Paryża przeplatane marynistyka.
Ale co z nosami!? Nosy sa chyba większe niz w Yansie. Zmierzają w kierunku Asterixa... : :P
« Ostatnia zmiana: Nd, 28 Czerwiec 2020, 13:43:52 wysłana przez eferce »

Itachi

  • Gość
Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 28 Czerwiec 2020, 14:01:31 »
Nieśmiało wtrącę, że to nie pierwsze wydanie Skarbka w Polsce, więc nie wiem, czy można je określić jako premierę.

W tej formie (rozszerzenie) jest to premiera. Ale oczywiście sam komiks był już w Polsce wydany bodajże dwukrotnie. Może nie użyłem do końca szczęśliwego sformułowania, ale raczej nie trudno było wywnioskować sens tego zdania :)

Offline freshmaker

Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 28 Czerwiec 2020, 14:09:17 »
mam pierwsze dwutomowe wydanie skarbka - wtedy nie zrobił na mnie specjalnego wrażenia. może to nowe wydanie to dobry moment żeby go sobie przypomnieć.

zraziłem się do sente po jego scenariuszach w reboot-cie thorgala jolanie.

Motyl

  • Gość
Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 28 Czerwiec 2020, 18:37:02 »
W tej formie (rozszerzenie) jest to premiera. Ale oczywiście sam komiks był już w Polsce wydany bodajże dwukrotnie. Może nie użyłem do końca szczęśliwego sformułowania, ale raczej nie trudno było wywnioskować sens tego zdania :)

I wydanie dwutomowe było bez dodatków. II wydanie było już z dodatkami i dołączoną grafiką do powieszenia/oprawienia, to jest natomiast wydanie III lub II zbiorcze, jak kto woli, i tak też je Egmont nazywa.

Offline death_bird

Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 12:24:16 »
Jak dla mnie
Spoiler: PokażUkryj
 podwójna tożsamość obu głównych bohaterow
jest jak najbardziej akceptowalna i odkrywanie jej sprawia, że komiks jest po prostu ciekawy.

Mnie z kolei zgrzyta fakt, że Ruda
Spoiler: PokażUkryj
nie poznała oszusta w trakcie wspólnej nocy. Twarz i (nawet) głos to jedno, ale cała reszta to już cała reszta.
Ten moment jest jak dla mnie przekombinowany.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline gashu

Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 12:57:47 »
Przecie to jest komiks.  :P
Supermanowi wystarcza zdjęcie okularów i zmiana zaczesu.
;)

Offline perek82

Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #8 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 12:58:42 »
zakłada majty na wierzch. To odwraca uwagę
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline JonasCrow

Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 13:03:58 »
II wydanie było już z dodatkami i dołączoną grafiką do powieszenia/oprawienia

II wydanie miało te erotyczne plansze?

Offline death_bird

Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 13:44:25 »
Supermanowi wystarcza zdjęcie okularów i zmiana zaczesu. ;)

I dlatego eS pozostaje komiksowym McDonaldem podczas gdy od komiksu z gwiazdkami Michelin oczekiwałbym,
Spoiler: PokażUkryj
braku tej konkretnej nocy.
  :)

Inna sprawa, że strasznie ciekaw jestem co było w tej
Spoiler: PokażUkryj
szkatułce do której Rudzielec zapuszczał żurawia.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline asx76

Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 03 Lipiec 2020, 13:47:51 »
II wydanie miało te erotyczne plansze?

O ile dobrze pamiętam to nie miało, choć "makówki" w zakład nie postawię ;) Natomiast ze słów Pana T.K. wynikało, iż nowe wydanie będzie wzbogacone o erotyczne elementy :) Ale chyba tylko szkice, niestety :(

Offline nayroth

Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #12 dnia: So, 04 Lipiec 2020, 14:50:24 »
Cytat: Motyl
I wydanie dwutomowe było bez dodatków. II wydanie było już z dodatkami i dołączoną grafiką do powieszenia/oprawienia, to jest natomiast wydanie III lub II zbiorcze, jak kto woli, i tak też je Egmont nazywa.

Jeszcze drobna różnica. Drugie wydanie, czyli to z cyklu GR, miało papier stylizowany na pergamin (z braku lepszego określenia), taki jakby pożółkły motyw nadrukowany na wypełnienie stron między kadrami. Fajny akcent. W nowym wydaniu natomiast już mamy standardowe białe kartki. 

Offline R~Q

Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 16 Lipiec 2020, 20:38:49 »
Jestem po lekturze i jestem zadowolony. Ciekawa historia sensacyjna, nieco prosta i naiwna, ale z ciekawością się ją poznaje. Motyw z
Spoiler: PokażUkryj
wielokrotnymi tożsamościami więcej niż jednej osoby
trochę wywołał we mnie przewracanie oczami ale da radę przeżyć.

"Wzbogacone o szkice erotyczne" - ta - ja myślałem, że to będą jakieś tam dodatki na końcu. A te strony to nieodłączna część historii! Mają być tam, gdzie są i tam jest ich miejsce. Dziwi mnie, że artysta Rosiński "wykazał się zbytnią nieśmiałością", by je namalować w całości, zwłaszcza, że komiks powstał już w tym stuleciu. Jednak to też dodaje pewnego smaczku - komiks "główny" namalowany z użyciem pięknej sztuki malarstwa, a "te" sceny tylko jako szkice. Pozwala to popracować wyobraźnią i w ogóle.


Mnie z kolei zgrzyta fakt, że Ruda
Spoiler: PokażUkryj
nie poznała oszusta w trakcie wspólnej nocy. Twarz i (nawet) głos to jedno, ale cała reszta to już cała reszta.
Ten moment jest jak dla mnie przekombinowany.
Zgadzam się, lecz można złożyć to na karb np. tego, że
Spoiler: PokażUkryj
przez ostatnie 10 lat prowadziła życie na dnie, prostytutki, i pewnie chlała też dużo, może jakiegoś absyntu i innymi rzeczami się znieczulała i nie pamiętała za bardzo Louisa albo jakoś sobie to zracjonalizowała.

Offline death_bird

Odp: Zemsta Hrabiego Skarbka - Yves Sente, Grzegorz Rosiński
« Odpowiedź #14 dnia: Cz, 16 Lipiec 2020, 23:00:48 »
Zracjonalizować można wszystko (no, prawie wszystko) tylko uważam, że gdy człowiek musi sobie racjonalizować pewne rzeczy to znaczy, że zaczyna zgrzytać. :)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".