Autor Wątek: Manu Larcenet  (Przeczytany 894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Koalar

Manu Larcenet
« dnia: So, 13 Kwiecień 2024, 14:49:19 »
Manu Larcenet (właściwie Emmanuel Larcenet) to francuski rysownik i scenarzysta komiksowy (angielska Wikipedia).

W Polsce jego pierwszy komiks to Codzienna walka wydany przez Wydawnictwo Komiksowe. Nowe wydanie tego tytułu w zmienionym tłumaczeniu ma się ukazać nakładem wydawnictwa Mandioca, które obecnie wydaje u nas tego autora. Tytuły dotychczas wydane przez Mandiocę to:
- Raport Brodecka
- Blast t. 1 i Blast t. 2 (do tego tytułu zostało też stworzone etui)
- Terapia grupowa
- Droga (plus limitowana wersja cz.-b.)

Ponadto w Donżonie t. 6 rysownikiem jest Larcenet.

W planach Mandioki jest nowe wydanie Raportu Brodecka.

Larcenet przyjął się u nas bardzo dobrze. W głosowaniu forum Gildii Codzienna Walka zajęła 6 miejsce na komiks roku 2016, a sam tytuł miał dodruk. Już na tym forum komiksy Larceneta zdobywały takie miejsca w głosowaniach na najlepszy komiks danego roku:
- 2021: 1. miejsce za Raport Brodecka
- 2022: 4. miejsce za Blast t. 1
- 2023: 1. miejsce za Blast t. 2

Czytałem na razie tylko "Raport Brodecka" i jest to bardzo solidna cegiełka, w której duże wrażenie zrobiła na mnie przede wszystkim strona wizualna. "Blast" czeka na wenę, a "Drogi" pewnie niestety nie przeczytam bardzo długo. Resztę kupię raczej prędzej niż później.

Zapraszam do dyskusji na temat autora i jego komiksów.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline Popiel

Odp: Manu Larcenet
« Odpowiedź #1 dnia: So, 13 Kwiecień 2024, 15:22:29 »
a "Drogi" pewnie niestety nie przeczytam bardzo długo.
Można wiedzieć czemu?

Offline Enceladus

Odp: Manu Larcenet
« Odpowiedź #2 dnia: So, 13 Kwiecień 2024, 15:42:30 »

Offline parsom

Odp: Manu Larcenet
« Odpowiedź #3 dnia: So, 13 Kwiecień 2024, 15:46:41 »
Bo mu nie po drodze.

Offline bibliotekarz

Odp: Manu Larcenet
« Odpowiedź #4 dnia: So, 13 Kwiecień 2024, 20:20:02 »
Bo to sprawa honoru.
Batman returns
his books to the library

Offline tuco

Odp: Manu Larcenet
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 14 Kwiecień 2024, 15:49:09 »
Pojawił się odpowiedni wątek, więc uznałem, że to dobre miejsce,  by ulać tu swoje parszywe 3 grosze. Codzienną walkę przeczytałem gdy była po raz pierwszy u nas wydana. Szczerze powiem, że nie kojarzę nawet o czym był ten komiks. Nie znaczy to wcale, że mi się nie podobał, z tego co pamiętam, to wręcz przeciwnie. No ale gdy po latach nowy wydawca ostro lansował  Raport, odłożyłem zakup na później. Dlaczego? Bo z zasady uważam, że wszelkie adaptacje są wtórne i nie wnoszą wiele dobrego do tematu. Ale prawdziwym powodem był raczej nachalny marketing wydawcy. Oczywiście później żałowałem, że taki byłem obrażalski. Pierwszego Blasta przeczytałem kilka miesięcy po wydaniu i muszę napisać, że bardzo żałowałbym gdybym go nie przeczytał. Pieknie wydany bardzo drogi komiks. Ale mimo wszystko było bardzo warto. Polecam! Tuż przed wydaniem słynnej Drogi zamówiłem dużą pakę komiksów, wśród których był m.in. drugi Blast, Terapia grupowa i ostatni Donzon. Napalony na Terapię, od razu się za nią wziąłem i męczę tę bułę do dziś.  Tzn. to jest całkiem niezły temat i pięknie zrealizowany graficznie, ale niemiłosiernie rozwleczony, no i jakoś czuć w powietrzu tę niemoc twórczą Larceneta.... połknąłem po drodze m.in. tego Donzona ( ewidentnie najgorszy tom, można rzec popluczyny), no i teraz trochę obawiam się kończyć Blasta, bo jestem PRZELARCENETYZOWANY, choć być może to również efekt czytania modnego na forum tematu: honor i biznes.... ech, niepotrzebie chyba o tym wszystkim piszę

Offline parsom

Odp: Manu Larcenet
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 14 Kwiecień 2024, 16:18:08 »
Blast 2 wymiata, właśnie kończę.