Autor Wątek: Thorgal  (Przeczytany 478991 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Gieferg

Thorgal
« dnia: Pn, 04 Luty 2019, 20:09:26 »


Seria o niby-wikingu / kosmicie była jedną z moich pierwszych fascynacji w klimatach fantasy/SF.
Jakoś na początku lat 90-tych dostałem dwa pierwsze tomy jeszcze w rozpadającym się wydaniu KAW. Wtedy myślałem, że to cała historia, na tylnej okładce nie bylo żadnych spisów serii.  Jakiś czas później dowiedziałem się, że jest tego więcej, gdy dopadłem "Gwiezdne dziecko" i "Alinoe" od orbity. Później stopniowo uzupełniałem braki, niektórych tomów nie udało mi się dorwać, ale przynajmniej je przeczytałem pożyczając od kogoś.

A później, gdy jako biedny student potrzebowałem kasy, puściłem to za jakieś grosze i wyglądało na to, że przygoda z Thorgalem się skończyła. Jakąś dekadę później postanowiłem jednak naprawić ten błąd - najpierw kupiłem pierwszy tom od Hachette, potem zacząłem jednak zbierać wydania od Egmontu. Doszły do tego serie poboczne, z którycj jednak zbieranie każdej przerwałem po paru tomach. Główną serię z kolei dociągnąłem do "Kriss de Valnor" (choć miałem jednak wrażenie, że po "Wilczycy" poziom już nie był ten sam) a gdy Rosinski zaczał malować, jakoś mi się odechciało i dalszego ciągu już nawet nie znam.

Może kiedyś się zmobilizuję, żeby jeszcze co nieco uzupełnić, ale na razie Thorgal musi poczekać, bo Transformers stało się priorytetem.

Zapoznałem się także z wersją audiobook dwóch pierwszych tomów, ale nie przekonała mnie do końca. Mam wrażenie, że gdybym nie znał komiksów chwilami nie wiedziałbym co się dzieje. Było to też dość nużące doświadczenie.

Offline nocny

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 00:49:04 »
Okładka 7 tomu Młodzieńczych lat.


Offline R~Q

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 13:01:16 »
Nie mam żadnego tomu Thorgala a chciałbym zacząć zbierać, da się skompletować wszystko w miękkiej oprawie? Kiedyś gość w księgarni powiedział mi, że tomy w miękkiej wychodziły kiedyś, a teraz tylko w twardej, ale nie wiem, czy to prawda, więc pytam specjalistów.

Oczywiście zależy mi na tym, żeby całą kolekcję mieć w takim samym wydaniu, a po prostu wolę miękką

Online Murazor

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 13:15:09 »
Nowe tomy wychodzą na miękko i twardo, stare mają tylko dodruki na twardo, więc, żeby zebrać całość musiałbyś polować na używane.

Też wolałbym miękkie i dlatego nie kupuję w ogóle.

Offline Gazza

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 14:34:03 »
Okładka 7 tomu Młodzieńczych lat.
Wygląda jak nie Rosiński. Okładki już też odpuścił?

Zapoznałem się także z wersją audiobook dwóch pierwszych tomów, ale nie przekonała mnie do końca. Mam wrażenie, że gdybym nie znał komiksów chwilami nie wiedziałbym co się dzieje. Było to też dość nużące doświadczenie.
Jeśli masz na myśli słuchowisko z Sound Tropez to jestem w szoku...  :o
Dla mnie to absolutnie przefachowe wydawnictwo i aż ocieka klimatem. Ja ubolewam, że porzucili projekt (a chyba nawet zaprzestali działalności), ale ich Thorgal, Conan i Żywe trupy były powiewem świeżości. Jako bonus - Rosiński namalował specjalnie nowe grafiki okładkowe...

Offline Gieferg

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 15:33:50 »
 Klimat owszem, jest, zagrane jest dobrze, cała oprawa dźwiękowa jest bardzo dobra, ale sama narracja dopisana do tego co było w komiksie jest jak dla mnie miejscami dość wybrakowana.  Musiałbym przesłuchać ponownie, żeby wskazać konkretne przykłady na to, co jest tam moim zdaniem nie tak, ale... nie chce mi się. Wolę komiks poczytać. Po drugą część już nie sięgnąłem.

Inna sprawa, że ogólnie nie siedzę w audiobookach więc może się nie znam. Poza tym Thorgalem słuchałem tylko kilku opowiadań o wiedźminie, tam nie miałem z niczym problemu, no ale tam narracji nie musieli dopisywać, bo była  w książce.
« Ostatnia zmiana: Śr, 06 Luty 2019, 15:35:33 wysłana przez Gieferg »

Offline roble

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #6 dnia: Cz, 07 Luty 2019, 13:17:20 »
Okładka 7 tomu Młodzieńczych lat.



Jestem zrozpaczony tym, że mistrz porzucił też malowanie okładek.

Offline Klint

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 07 Luty 2019, 20:00:10 »
Może Surżenko dostał okładki za odstawienie z głównej serii.

Offline s-ebola

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 07 Luty 2019, 21:07:02 »
Na Gildii ktoś pisał ze to okładka Sużenki jest.


Offline Komiksoświr

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 08 Luty 2019, 12:40:57 »
Kiedyś zacząłem czytać od 1 tomu i było całkiem okej ale jakoś mocno mnie nie wciągneło i poprzestałem na kilku tomach.

Offline roble

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 08 Luty 2019, 17:11:06 »
Kiedyś zacząłem czytać od 1 tomu i było całkiem okej ale jakoś mocno mnie nie wciągneło i poprzestałem na kilku tomach.

powiem Ci tak, piekne lata 90te, prawie wcale komiksow na rynku i wpada w moje lapki wydane przez orbite Lucznicy, do dzis to pamietam jak zakochalem sie w tej seri, dziewczyny przestaly mnie interesowac, byla tylko ta piekna Kriss..
nie kazdy mnie zrozumie ale to byly calkiem inne czasy niz dzis.

Offline Alfman

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 08 Luty 2019, 20:54:56 »
powiem Ci tak, piekne lata 90te, prawie wcale komiksow na rynku i wpada w moje lapki wydane przez orbite Lucznicy, do dzis to pamietam jak zakochalem sie w tej seri, dziewczyny przestaly mnie interesowac, byla tylko ta piekna Kriss..
nie kazdy mnie zrozumie ale to byly calkiem inne czasy niz dzis.


U mnie też "Łucznicy" byli najbardziej "sczytanym" tomem  :)
No i "Szninkiel", oczywiście  ;)

Offline Arne

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #12 dnia: Pt, 15 Luty 2019, 19:58:50 »
do R-Q:
Mam do opchnięcia Thorgala od Egmontu w miękkiej oprawie tomy 1-29 (do Kriss de Valnor). Stan idealny, bdb lub bdb- (sporadyczne sztuki). Raz czytane lub w ogóle. 15 zł od sztuki plus wysyłka. Jeśli jesteś zainteresowany proszę o kontakt na priv

Offline SawiK

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #13 dnia: Pt, 15 Luty 2019, 20:14:34 »
Thorgala tez zacząłem czytać od Hachette  ;D Poznałem go dużo wcześniej, kolega miał kilka tomów. Mogłem zajrzeć i oblukać ;) Po starcie z H zacząłem pomału kompletować serie HC z Egmontu  8)
« Ostatnia zmiana: Pt, 15 Luty 2019, 20:16:19 wysłana przez SawiK »

Midar

  • Gość
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 15 Luty 2019, 21:37:24 »
Mam wszystko w miękkiej (stan idealny) i zastanawiałem się kiedyś, czy nie sprzedać, bo ja z kolei wolę w HC. Ale jestem uziemiony, bo chyba w sześciu mam piękne rysunku Rosińskiego na całą drugą stronę okładki.