Autor Wątek: Szninkiel  (Przeczytany 181871 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Gieferg

Szninkiel
« dnia: Nd, 03 Luty 2019, 20:47:10 »



Wraz z Thorgalem klasyka z lat 80-tych. Wydana u nas przez Orbitę w jednym tomie (czarno-białe), potem wznowione w trzech częściach i w kolorze (Egmont?, 2002) i raz jeszcze przez Egmont (znów jeden tom, czarno-biały). Dostępne też w kolekcji Hachette (kolor), bodajże w tej samej co Thorgale.  Jako że twórcy ci sami co w przypadku Thorgala więc i styl dość zbliżony. Bohater - niepozorny przedstawiciel niziołkopodobnej rasy uznany za wybrańca ma przynieść pokój umęczonemu długotrwałą wojną światu w związku z czym czeka go długa wyprawa na końcu której... Ok, bez spoilerów.
Był to takie nieco ambitniejsze fantasy z odwołaniami religijnymi, przy okazji budzące nieco skojarzeń wizualnych z bohaterami Dark Crystal Hensona. Znane między innymi ze scen erotycznych (których w tamtych czasach w komiksach się za często u nas nie widywało) - zdarzało się po antykwariatach trafiać na egzemplarze, w których brakowało wiadomej scenki z niejaką Volgą  :D  W przeciwieństwie do Thorgala nie zrobiono z tego długiej serii, a tylko jedną zamkniętą historię. W sumie chętnie bym zobaczył ekranizację.

Mam na półce to kolorowe wydanie z 2002 roku i inne mi nie są potrzebne do szczęścia.

Offline parsom

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 18:25:35 »
Innego nie trzeba do szczęścia? Tobie może nie, ale mnie tak. Czarno-białe. Niechże ten Egmont to w końcu wznowi!

Offline volker

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 20:29:34 »
Ja czekam na 1 tomowe wznowienie w kolorze!!

Offline Deg

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 22:06:00 »
Ciekawi mnie, jak by to wyglądało w sepii ;)
This is my truth, tell me yours.

Offline parsom

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 22:37:20 »
Jakoś nie łapię żarciku. Kwestia kolorowania Sznikla jest kwestią fundamentalną. Kanoniczny jest tyko czarno-biały.

Offline Gazza

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 14:27:38 »
Ale, że jak? Rosiński i Van-Hamme odcięli się od kolorowej edycji? Swoją drogą nie pamiętam, ale kolory nałożyła Grażyna Kasprzak?
Tak czy inaczej - szkoda trochę, że tak legendarny tytuł jest pomijany przez Egmont w wznowieniach/upgrade'ach...
Mam orbitowy (near mint :) ) i pierwszy tom kolorowego (podpisany przez GR), ale godne, hc, bogate w dodatki wydanie łykałbym jak pelikan!
Komiks mojej młodości. Wtedy zapierał dech w piersi...

Offline KubciO

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 14:33:23 »
ale godne, hc, bogate w dodatki wydanie łykałbym jak pelikan!
Ja tak samo. Nie miałem okazji poznać komiksu i z chęcią bym go nabył w fajnym wydaniu zbiorczym.

Offline kenji

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 20:57:37 »
Jak nie miałeś okazji to kup wydanie orbity za kilka złoty na Allegro.


Ja moje wydanie oprawilem u introligatora, do tego jeszcze Grzegorz Rosinski podpisał na MFGIK i mam naprawdę fajne wydanie, myśle ze za mniej kasy niż jak wyjdzie jakiekolwiek wznowienie

Offline parsom

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 21:22:46 »
Kilka złotych za wydanie Orbity? Z tego co widzę - kilkadziesiąt.

Offline Deg

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 22:11:42 »
Jakoś nie łapię żarciku.
A co tu do łapania? Każde wydanie ma swoich wyznawców, jak widać. Sepią też pewnie ktoś by się zachwycił. Chociażby szczęśliwy wydawca :)
This is my truth, tell me yours.

Online Martin Eden

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 07 Luty 2019, 10:35:05 »
Pamiętam, że pierwsze kolorowe wydanie Egmontu odrzuciło mnie. Po prostu nic dla mnie nie wnosiło.


Teraz bym je rozważył, ale nie w powiększonym formacie.

Offline Klint

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 07 Luty 2019, 18:47:31 »
SZNINKLA uważam za jeden z najlepszych komiksów jakie czytałem. Posiadam tomy wydane przez Hatchette i jestem wielkim zwolennikiem wersji kolorowej.

Offline s-ebola

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 07 Luty 2019, 21:13:35 »
Pamiętam jak kumpel kupował mi pierwsze wydanie w kiosku,chyba 88 rok,baba w kiosku nie chciała mi sprzedać bo to komiks dla dorosłych jest,mówiła:)


Offline wilk

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #13 dnia: Pt, 08 Luty 2019, 21:02:46 »
Mam orbitowy (near mint :) ) i pierwszy tom kolorowego (podpisany przez GR), ale godne, hc, bogate w dodatki wydanie łykałbym jak pelikan!
Przecież już takie było w 2010 r., nawet z dodatkowym dodrukiem nazwanym II wydaniem z 2013 r. Na końcu znalazło się nawet kilkanaście stron dodatków.

https://www.komiks.gildia.pl/komiksy/szninkiel/pakiet_1_3
https://www.komiks.gildia.pl/komiksy/szninkiel/pakiet_1_3_wyd2

Chyba że chodzi ci o pokolorowany integral.

Offline Murazor

Odp: Szninkiel
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 08 Luty 2019, 21:40:36 »
Chyba że chodzi ci o pokolorowany integral.
O to chodzi :) też czekam z niecierpliwością. Zwłaszcza, że TK odpowiadał (chyba na pytania z Alei), że myślą o nim.