Autor Wątek: Buddy Longway - Derib  (Przeczytany 5751 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tuco

Odp: Buddy Longway - Derib
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 11 Maj 2022, 17:38:00 »
pewnie mało kogo zainteresuje fakt (chyba nieopisany jeszcze w dodatkach), że po gościnnym pojawieniu się "wcielenia Coseya" (w postać jednego z  drugoplanowych bandziorów) w albumie #3 (int. nr1), w albumie #8 (int.nr2) mamy kolejnego gościa z innej bajki:


Spoiler: PokażUkryj
Jean Giraud - tym razem wzorowy obywatel fortu, a nie jakiś tam podrzędny zabijaka

Offline grzegorz.cholewa

Odp: Buddy Longway - Derib
« Odpowiedź #16 dnia: Śr, 07 Czerwiec 2023, 22:12:32 »
To nie do końca western. Ta konwencja to raczej przykrywka dla medytacji nad ludzkim życiem spełniającym się wśród Natury. To mogłoby się dziać też współcześnie niczym na tle malowniczej Alaski wyjętej żywcem z filmu "Bezsenność" Nolana czy tam serialu "Przystanek Alaska". To wyrażana filozofia, że człowiek jest zwierzęciem wśród innych zwierząt i jak wyszedł z bujnych lasów - siejąc się po całym globie - przy śmierci do nich wraca i rozsypują się jego prochy dając nawóz na kiełkowanie roślin i posilając zwierzęta zgodnie z rytmem życia z którym trzeba się godzić. Życie szczęśliwe to życie zgodne z przyrodą nie niszcząc jej lecz stawiając jej pomnik. Taka indiańska filozofia z którymi Buddy się kuma.

Chyba najlepszy frankofon jaki wziąłem - z tych wszystkich Bruno Brazilów, Luc Orientów czy Bernard Prince'ów. Od Bluberre'yego chyba też choć tego wyszło u nas z 10 mam tylko jeden tom.

Offline grzegorz.cholewa

Odp: Buddy Longway - Derib
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 16 Czerwiec 2023, 18:07:02 »
Tom drugi taki jak pierwszy. Dla entuzjastów rysowanych pięknych krajobrazów. Fabuła jest mniej istotna.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Buddy Longway - Derib
« Odpowiedź #18 dnia: So, 17 Czerwiec 2023, 10:26:59 »
Ja ostatnio przeczytałem tom trzeci. I jest on trochę inny już. Mniej jest przyrody i "zwykłego" życia, więcej pokazywania (w dużej mierze negatywnego) ludzi i ich zachowań. Miałem wrażenie chęci pokazania drugiej strony medalu tak jakby i jest to całkowicie naturalne i logiczne. Subiektywnie mniej mi się ten tom podobał jednak, bo trochę odchodzi od tego, co najbardziej mnie urzekło w dwóch pierwszych. Ale nadal to jest prawdopodobnie najlepsza obecnie wychodząca seria na polskim rynku. W mojej opinii, oczywiście.

Offline grzegorz.cholewa

Odp: Buddy Longway - Derib
« Odpowiedź #19 dnia: So, 02 Wrzesień 2023, 23:48:06 »
Tom trzeci trzyma jakość poprzednich. Zwraca uwagę odcinek 9 i jak umiejętnie wpleciono trzy niezależne historyjki stworzone na poczekaniu w jedną zazębiającą się całość tak żeby się to kleiło i można było dać jako pełnoprawny tom.

Zostało jeszcze 8 albumów przy czym widzę, że między albumem 16 a 17 jest 15 lat przerwy, ciekawe czemu? Album 17 wyszedł już w 21 wieku. Dodatki na pewno wyjaśnią. Czyżby autor musiał dostać natchnienia na ostatnie 4 odcinki?


Offline keram2

Odp: Buddy Longway - Derib
« Odpowiedź #20 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 06:13:24 »


Zostało jeszcze 8 albumów przy czym widzę, że między albumem 16 a 17 jest 15 lat przerwy, ciekawe czemu? Album 17 wyszedł już w 21 wieku. Dodatki na pewno wyjaśnią. Czyżby autor musiał dostać natchnienia na ostatnie 4 odcinki?

Początkowo seria miała 16 tomów i funkcjonowała jako "zakończona" po latach Derib zmienił zdanie, wrócił do niej i stworzył jeszcze 4 tomy.
Co ciekawe widać, tę przerwę w komiksie np. Kathleen, córka Buddy'ego jest już dorosła (w tomach 17-20).
« Ostatnia zmiana: Nd, 03 Wrzesień 2023, 06:20:59 wysłana przez keram2 »

Offline tuco

Odp: Buddy Longway - Derib
« Odpowiedź #21 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 11:10:51 »
Tom trzeci trzyma jakość poprzednich. Zwraca uwagę odcinek 9 i jak umiejętnie wpleciono trzy niezależne historyjki stworzone na poczekaniu w jedną zazębiającą się całość tak żeby się to kleiło i można było dać jako pełnoprawny tom.
niby klej się trzyma, ale mocno go widać i z daleka czuć. moim zdaniem album ujdzie w tłoku, co nie znaczy, że broni się jako samodzielny album. mimo wszystko jednak wciąż obowiązuje znak wysokiej jakości.