Autor Wątek: Sergio Toppi  (Przeczytany 27033 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kosmoski

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #90 dnia: Pt, 30 Czerwiec 2023, 10:52:09 »
A czy trzeba znać inne/wcześniejsze historie żeby się połapać o co chodzi? Bo chyba bym spróbował.

Nie trzeba, spokojnie powinieneś się połapać ;)

Offline Horyzont Snu

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #91 dnia: So, 01 Lipiec 2023, 00:18:30 »


Kolekcjoner i Bestiariusz zmotywowały mnie do nadrobienia zaległości w Kolekcji, sięgnąłem więc po Amerykę Południową. Porównania z Zaczarowanym światem i Ameryką Północną narzucają się same, nie będę więc uciekał przed tym co nieuniknione.

Paradoksalnie w Ameryce Południowej znalazłem to, czego szukałem w Ameryce Północnej. Wyruszając w pierwszą amerykańską podróż miałem nadzieję przeżyć mistyczną przygodę, wraz z władcami wielkich równin doświadczyć obecności duchów ziemi, wody i powietrza. Jednak dopiero w Ameryce Południowej złapałem puls pierwotnych żywiołów tego oszałamiającego kontynentu.

Ameryka Południowa jest mroczna. Mroczna niczym nieprzebyte amazońskie puszcze tonące w lepkich ciemnościach. W Ameryce Południowej gęsta, ciepła krew spływa z monumentalnych ołtarzy okrutnych bogów. W Ameryce Południowej złote miasta kuszą widmem nieprzebranych bogactw. Ameryka Południowa jest okrutna, tajemnicza i śmiertelnie niebezpieczna.



Album otwiera nostalgiczny Tzoacotlan 1521. Otwiera i z brutalnym wręcz fatalizmem udowadnia że wszelkie próby zmiany losu skazane są na zagładę, a jedynym słusznym rozwiązaniem jest poddać się nieuchronnemu przeznaczeniu.

San Isidro Maxtlacingo 1850 to jedno z dwóch najlepszych opowiadań w zbiorze. Przypomina trochę Black and Tans z Zaczarowanego Świata, ale w wersji rozszerzonej. Starzy bogowie, mimo że zepchnięci w otchłań zapomnienia, nie odeszli całkowicie, wciąż czuwają, karząc arogancję i butę europejskich uzurpatorów.

Chapungo przynosi chwilę wytchnienia od poważnych tematów. Szalony Chapungo wraz ze swoim starszym bratem wyrusza w podróż by odnaleźć wrak samolotu. Z każdym przebytym kilometrem szaleństwo chłopaka pogłębia się, eksplodując w tragicznym finale. Czy Chapungo faktycznie jest obłąkanym szaleńcem? Może tylko próbuje spełnić swoje marzenia? Może jest ostatnim normalnym na tym szalonym świecie? Na to pytanie czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam.



Po królewsku wieńczy Toppi podróż w głąb Ameryki Południowej. W Legendzie Potosi z epickim rozmachem snuje historię Srebrnej góry przyrzeczonej pewnemu człowiekowi przez tajemniczego nieznajomego. Tak jak Aioranguaq z Zaczarowanego Świata, tak i Legenda Potosi stanowi świetny materiał na film przygodowy z ezoteryczną tajemnicą w tle.

Skarb Ciboli to klasyczna już wyprawa po złoto. Cibola - złote miasto, Cibola w której złotem brukują ulice, w której błyszczy ono w ścianach domów. Złoto Ameryki Południowej silniej pobudza wyobraźnię, niż to które skrywa Ameryka Północna. Trzech śmiałków omamionych legendą złotego miasta, wyrusza w straceńczą wyprawę.

I to już koniec tej fascynującej podróży. Zaledwie pięć historii, bardziej jednak treściwych niż niektóre błahe opowiastki z sąsiedniego kontynentu. Z drugiej zaś strony brakuje Ameryce Południowej tak błyskotliwych utworów, jak fenomenalny "Blues", doskonałe "Póki żyć będziesz", czy niemal równie dobre "Odpowiedzcie mi na pytanie" z Ameryki Północnej.



Na Amerykę Południową składa się pięć opowiadań, Północna liczy ich jedenaście. Dłuższe zazwyczaj uważam za lepsze, lubię gdy fabuła i bohaterowie mają czas i przestrzeń. Klimat Ameryki Południowej jest ciężki i zawiesisty, a opowiadania są bardziej jednorodne. Ameryka Północna to wyrywkowy przekrój burzliwej historii kontynentu, są biali osadnicy, traperzy, Indianie i czarnoskórzy. Ameryka Południowa to także barwne ilustracje. Legenda Potosi i Skarb Ciboli są kolorowe, dzięki czemu nabierają fenomenalnej jakości. Dziewięćdziesiąt trzy strony w kolorze, W Ameryce Północnej tylko jedenaście, w dodatku opowiadanie Katana jest jednym z najsłabszych w zbiorze.

Ex aequo Ameryki na jednym stopniu podium. Mają mocne i słabe strony, w końcu to dwa zupełnie różne kontynenty. Amerykę Północną oceniłem na 8/10, wtedy jeszcze posługiwałem się starą skalą, 5/7 dla obu Ameryk. Zaczarowany Świat poza zasięgiem. Może Kolekcjoner podoła wyzwaniu?

Offline Grzesko

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #92 dnia: So, 01 Lipiec 2023, 09:47:34 »
Tak. Kolekcja to komiksy, a Galeria to tematyczne zbiory grafik.
Dzieki. A wiadomo ile bedzie tomow Toppi. Galeria? Na zagranicznych stronach znalazlem Bestiariusz i Sceny z Biblii. Bedzie cos jeszcze? A samej Toppi. Kolekcja ile tomow? W Polsce na razie wyszly cztery.

Offline Deepdelver

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #93 dnia: Śr, 19 Lipiec 2023, 08:37:33 »
Dzieki. A wiadomo ile bedzie tomow Toppi. Galeria? Na zagranicznych stronach znalazlem Bestiariusz i Sceny z Biblii. Bedzie cos jeszcze? A samej Toppi. Kolekcja ile tomow? W Polsce na razie wyszly cztery.
Kolekcji Toppiego wyszło na razie 9 tomów, dziesiąty ("The Future") jest zapowiedziany na koniec listopada tego roku. Z kolei w ramach Galerii wyszedł jeszcze trzeci album "Harlots & Mercenaries", a zapowiedziany jest czwarty ("All the World's Glory") na koniec sierpnia tego roku. Kiedy w Polsce? Nie wiadomo, ale polski wydawca zamierza sukcesywnie wydawać obie serie.

Offline Deepdelver

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #94 dnia: So, 04 Listopad 2023, 21:54:21 »
Info wyciągnięte od Lostów na Targach książki - kolekcja Toppiego i galeria Toppiego sprzedają się dobrze, więc obie serie będą kontynuowane. :)

Offline freshmaker

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #95 dnia: Wt, 02 Kwiecień 2024, 10:19:42 »
przeczytałem właśnie toppiego vol 5 - wybitne są te komiksy. nie rozumiem dlaczego wcześniej nie czytałem toppiego, nawet tych rzeczy które wychodziły po polsku. korekta nieststy leży, są błędy gramatyczne w dymkach. wstęp tłumaczony jak z translatora, więc też zgrzyt.

ostrzegam bo u mnie były pocięte strony w środku - mimo że komiks był zafoiliowany. jestem w trakcie reklamacji.

Offline donT

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #96 dnia: Pn, 08 Kwiecień 2024, 23:36:03 »
Lektura najnowszego, 10 tomu kolekcji czyli The Future Perfect za mna. Coz moge powiedziec? Niewiele. Toppi to Toppi czyli inteligentna rozrywka bedaca klasa sama w sobie i prezentujaca najwyzsza, mozliwa jakosc pod wzgledem zarowno scenariuszowym jak i (a moze glownie) graficznym. Tym razem powiadane historie tocza sie w nieokreslonej przyszlosci, ale nie ma zadnego znaczenia, bo moglyby miec miejsce kiedykolwiek i gdziekolwiek. Opowiesci sa jak zawsze przewrotne, madre czesto z niespodziewanym twistem i / lub moralem. O rysunkach nie bede sie rozpisywal, bo wiadomo, ze sa genialne. Jak dla mnie, ta kolekcja moglaby sie nie konczyc, ale niestety wyglada na to, ze to juz ostatni album. Polecac nie trzeba. To absolutny must have.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline Verrax

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #97 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2024, 13:01:47 »
Jak dla mnie, ta kolekcja moglaby sie nie konczyc, ale niestety wyglada na to, ze to juz ostatni album. Polecac nie trzeba. To absolutny must have.

Mówisz, masz - będzie jeszcze przynajmniej tom 11. :) Według zapowiedzi (#1, #2) będzie to "Collected Toppi vol. 11: War Stories", tutaj krótki opis:

Cytat: Magnetic Press
A collection of short stories by master illustrator and storyteller Sergio Toppi. This collection focuses on the dark side of War throughout the ages, from the battlefields of Prussia in 1742 to colonial Papua in the 19th century to Southeast Asia and Yugoslavia in the 20th century.

Okładki poglądowej na ten moment brak, wstępna data premiery to końcówka września tego roku.

Offline donT

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #98 dnia: Pt, 12 Kwiecień 2024, 17:20:19 »
Królu zloty! You just made my day!
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline GoNzO

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #99 dnia: Pn, 15 Kwiecień 2024, 14:16:13 »
Czy też macie takie plamy na okładce szóstego tomu (tak jak przytarte)?


Online LukCook

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #100 dnia: Pn, 15 Kwiecień 2024, 14:21:53 »
Czy też macie takie plamy na okładce szóstego tomu (tak jak przytarte)?


Jeżeli schodzą, potarte wilgotnym materiałem to miałem takie same i zeszły do zera.

Offline saruman

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #101 dnia: Pn, 15 Kwiecień 2024, 14:30:14 »
Mój egzemplarz czysty.

Offline Midar

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #102 dnia: Pn, 15 Kwiecień 2024, 14:42:26 »
Kolejny (u nas) ma być drugi artbook.

Offline Deepdelver

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #103 dnia: Pn, 15 Kwiecień 2024, 18:47:42 »
Mówisz, masz - będzie jeszcze przynajmniej tom 11. :) Według zapowiedzi (#1, #2) będzie to "Collected Toppi vol. 11: War Stories"
Zatem na pewno wskoczy tam kolejny tytuł z "Magii & Miecza" czyli "Kollwitz 1742". A może i "Sobieski"?
« Ostatnia zmiana: Pn, 15 Kwiecień 2024, 18:58:23 wysłana przez Deepdelver »