Autor Wątek: Slaine  (Przeczytany 14260 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline freshmaker

Slaine
« dnia: Pt, 06 Wrzesień 2019, 08:05:48 »
zakładam wątek dotyczący jednego z moich ulubionych bohaterów. na początek ode mnie porównanie "świtu wojownika" studio lain z wydaniem 2000ad.

plusy i minusy:

in plus powiększony format i hc - to jest czwarte wydanie tego komiksu, które mam. głównie z powodu formatu je kupiłem.


oczywisty minus - wysokie klejenie strony tytułowej - praktycznie wyłącza ją z używania. obserwuję to we wszystkich komiksach studio które mam:



minus - brakuje 3/4 strony. wtf?!?!?


minus - tłumaczenie. "slaine wykonał, ja wykonywałem". nie jestem tłumaczem ale powinno byc wykonywał, wykonywałem. takich kiksów jest masa w dalszej części komiksu.


minus - nasycenie. w wydaniu studio dużo stron jest szarych, wydanie 2000ad normalnie nasycona czerń.


jestem na prawdę załamany tymi wydaniami. te komiksy są gwałcone przez wydawcę i co gorsze raczej nie będzie w najbliższych latach innych polskich wydań slaine.

dlaczego te komiksy się wyprzedają? bo to są na prawdę dobre historie a innych wydań w polsce praktycznie nie ma.

Offline freshmaker

Odp: Slaine
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 06 Wrzesień 2019, 08:14:11 »
na deser jeszcze przycięty obrazek na grzbiecie


co za fuszerka

Offline robbirob

Odp: Slaine
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 06 Wrzesień 2019, 08:22:55 »
Stary, ale Ty wiesz, że to jeden z pierwszych wydanych przez Studio Lain komiksów? Od tamtej pory przeszli długą drogę i teraz wydają jedne z najlepiej wyglądających komiksów. Tłumaczenia też są coraz lepsze, mają dodatkowa korektę, itp.

Także te porównanie jest smutne, ale uwierz, że teraz jest lepiej. Duuuużo lepiej.

Offline freshmaker

Odp: Slaine
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 06 Wrzesień 2019, 08:33:54 »
akurat pierwsze komiksy to było abc warriors black hole (2014) i slaine król (2016) - tam to był dopiero dramat. mam też brygadę (2018) od nich i niestety ja tego improvementu nie widzę.

EDIT:

jako ciekawostkę wrzucam szort millsa i langleya zrobiony specjalnie na ich wizytę w polsce (2003). z tego co się orientuję nie ma tej pracy w żadnym zebranym wydaniu slainea.

« Ostatnia zmiana: Pt, 06 Wrzesień 2019, 08:56:34 wysłana przez freshmaker »

Offline parsom

Odp: Slaine
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 06 Wrzesień 2019, 09:49:09 »
Z tłumaczeniem to już sam nieraz zgrxytalem zębami. Ale o co chodzi z tą stroną z brakujacymi kadrami? Co to k... jest? Myślałem,  że tam była jakaś reklama, a tu okazuje się,  że nie.

Offline nayroth

Odp: Slaine
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 06 Wrzesień 2019, 11:42:41 »
Czy Rogaty Bóg od Studia Lain też wywołuje zgrzytanie zębami z powodu błędów tłumaczenia, albo niedoróbek edytorskich, czy drukarskich?

To jedyny Slain którego chcę mieć i planowałem kupić, ale trochę się waham widząc jak wyglądają inne Slainy z tego wydawnictwa:(

Offline parsom

Odp: Slaine
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 06 Wrzesień 2019, 11:55:03 »
Nie przypominam sobie takich atrakcji w Rogatym - ale on w warstwie tekstowo-fabularnej mniej mi się podobał (dominował tu obraz), więc może nie bardzo zwracałem uwagę.

Offline freshmaker

Odp: Slaine
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 06 Wrzesień 2019, 11:56:16 »
jeżeli chodzi o horned god to mam 3 wydania:

1) egmont w 3 częściach - jakość tak jak inne wydawane wtedy komiksy; wartość sentymentalna - bezcenna
2) 2000ad HC z 2012 roku - świetne wydanie z obwolutą, pod spotem okładka imitująca skórę z pismem kronikarskim ukko. kolory i jakość wydruku - żyletka. niestety format mniejszy niż a4 i obecnie oop
3) studio lain - a4 hc - do przeglądania ok. klejenie pierwszej strony tak jak w innych komiksach od studio lain. przeglądałem, nie czytałem bo boję się tłumaczenia.

na rynku niestety nie ma fajnego anglojęzycznego wydania z powodu kolekcji hachette. horned got był pierwszym tytułem sprzedawanym w promocyjnej cenie.

Offline freshmaker

Odp: Slaine
« Odpowiedź #8 dnia: So, 07 Wrzesień 2019, 17:36:41 »
chciałem trochę zrehabilitować studio lain - kupiłem sobie w piątek i przeczytałem  zabójce demonów (2019). wydanie jest o niebo lepsze od poprzednich slaineów studio. klejenie pierwszej strony normalne, wyklejka z grafikami fabryego, normalne czcionki i justowanie we wstępie itd.

kwestią gustu jest tłumaczenie - ja wolałem karzeł zamiast skrzat i pożeracz mózgów zamiast mózgogryza. jakość tłumaczenia też jest lepsza, ale złapałem się na tym że musiałem w niektórych miejscach teks w dymku czytać kilka razy, żeby zrozumieć o co chodzi.

jest kilka literówek - łamliwe zamiast kłamliwe itd., ale takie wpadki są też u innych wydawnictw.

Offline starcek

Odp: Slaine
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 13 Wrzesień 2019, 20:32:34 »
[...] jakość tłumaczenia też jest lepsza, ale złapałem się na tym że musiałem w niektórych miejscach teks w dymku czytać kilka razy, żeby zrozumieć o co chodzi.

[...]
Gdy czytam takie wypowiedzi, przypominam sobie słowa Szarloty Pawel: "Ze zgrozą patrzę na teksty w dymkach, rzadko sczytywane przez polonistę. Kiedyś nie do pomyślenia…".

Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline freshmaker

Odp: Slaine
« Odpowiedź #10 dnia: Pn, 16 Wrzesień 2019, 10:53:38 »
czy ktoś mógłby skomentować jakość wydania "zabójcy czasu" ze studio lain? bliżej temu albumowi do "świtu wojownika" czy "zabójcy demonów"?

Offline Death

Odp: Slaine
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 16 Wrzesień 2019, 12:48:57 »
Zabójca czasu to już jest lepsze jakościowo Lain czyli wydane jak Zabójca demonów. Tylko Król i Świt są ,,po staremu,,.

Offline pokia

Odp: Slaine
« Odpowiedź #12 dnia: Wt, 17 Wrzesień 2019, 18:54:02 »

minus - brakuje 3/4 strony. wtf?!?!?



To nie jest błąd SL. Dokładnie takie są materiały od wydawcy. Może to kwestia jakiejś cenzury, albo coś innego. Polecam sprawdzić za ostatnim wydaniem, na podstawie którego jest przygotowane polskie wydanie.

Grzbiet? Wg. mnie spartolony i niedopuszczalny. Na szczęście to przeszłość i takich baboli już nie będzie. To samo z drukiem - Świt Wojownika to chyba ostatni komiks przed zmianą drukarni na BZGraf.

Offline freshmaker

Odp: Slaine
« Odpowiedź #13 dnia: Wt, 17 Wrzesień 2019, 19:22:55 »
o którym wydaniu mowa?

Offline pokia

Odp: Slaine
« Odpowiedź #14 dnia: Wt, 17 Wrzesień 2019, 19:42:45 »
To jest na podstawie tego wydania:

https://shop.2000ad.com/catalogue/XB166

ISBN: 978-1-905437-61-0