Autor Wątek: Sergio Toppi  (Przeczytany 25453 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Teli

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #60 dnia: Wt, 23 Sierpień 2022, 12:15:28 »
Oczywiście :)

Na razie tylko przejrzałem i nie wgłębiałem się w treść ale graficznie/tematycznie leży mi bardziej niż tom I. No i miłym akcentem jest "Katana" - trochę koloru to miła odmiana.
Jeśli chodzi o jakość wydania to trzyma poziom "Zaczarowanego świata". Czekam na więcej :)

Offline tuco

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #61 dnia: Wt, 23 Sierpień 2022, 14:17:50 »
Ktoś już dorwał tom 2?
mam, a co chciałbyś wiedzieć (nie licząc treści, bo na razie brak czasu)

11 opowiadań w tym 1 w kolorach. wstęp na 2 str. z cyklu pochwał dla twórcy.
jakość wydania chyba bez zmian (nie pamiętam gdzie posiałem tom I), jeśli nie liczyć pozginanych wewnątrz kilku kartek, co sprawia wrażenie, że dostajesz używkę co najmniej kilka razy przeglądaną. Przy lekko uwalonych kantach okładki to i tak pryszcz. [a tak naprawdę to mam to w nosie, jak dla mnie może być, nie lubię za to dyskusji o pękniętych foliach i cyrklach]
« Ostatnia zmiana: Wt, 23 Sierpień 2022, 15:03:00 wysłana przez tuco »

Offline freshmaker

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #62 dnia: Cz, 25 Sierpień 2022, 21:06:06 »
dymki na pierwszej stronie i „tabaka do żucia”. dobija mnie coś takiego.

Offline freshmaker

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #63 dnia: Pt, 26 Sierpień 2022, 20:15:14 »
doskonały ten drugi toppi. myślałem ze to nie tematyka dla mnie i nie zmęcze a przeczytałem jednym ciągiem. jego opowiadanie obrazem jest na prawdę unikatowe, charakterystyczne i doskonałe. bardzo fajnie widać w szorcie z 2007 ze do końca rysował na tym samym wysokim poziomie.

cieszę się ze toppi dostał druga szanse na naszym rynku.

Offline donT

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #64 dnia: Pn, 29 Sierpień 2022, 11:06:51 »
cieszę się ze toppi dostał druga szanse na naszym rynku.

Ja rowniez bardzo sie ciesze, chociaz kolekcje kompletuje po angielsku (niedlugo tom 8 ).
Gwarantuje Wam, ze wszystkie albumy trzymaja bardzo wysoki poziom.
« Ostatnia zmiana: Pn, 29 Sierpień 2022, 11:32:01 wysłana przez donT »
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline Verrax

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #65 dnia: So, 17 Wrzesień 2022, 18:44:02 »
Pojawiły się zapowiedzi kolejnych anglojęzycznych tomów Toppiego od Magnetic Press, czyli:

1) The Collected Toppi: The Old World



Cytat: Magnetic Press
A collection of tales by master illustrator and storyteller Sergio Toppi featuring a series of fables set in Old World Italy, and a feature-length what-if tale about the New World, speculating on a history where Christopher Columbus never made it to America.

Wstępna data premiery: 2.05.2023

2) The Toppi Gallery: Harlots & Mercenaries (odpowiednik francuskiego artbooka Soudards et belles garces od Mosquito)



Cytat: Magnetic Press
The third book in the Toppi Gallery series features the master's non-sequential, stand-alone illustration work (as opposed to his graphic novel stories featured in The Collected Toppi series). This volume focuses on themes of masculinity and femininity, showcasing images of soldiers and beautiful women from the artist's fifty-year career in the field of illustration in many newspapers, magazines, and books worldwide. Featuring both black and white and full color works with captions and text about various subjects throughout.

Wstępna data premiery: 21.02.2023
« Ostatnia zmiana: So, 17 Wrzesień 2022, 18:48:16 wysłana przez Verrax »

Offline PabloWu

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #66 dnia: Wt, 27 Wrzesień 2022, 21:38:12 »
Tak sobie kartkuję drugi tom Toppiego i mam pytanie do znawców: czy autor sam nakładał kolory czy ktoś to robił za Niego? Bo przyznam, że wygląda to obłędnie  i aż szkoda,że tylko w jednej opowieści. A do tych co zbierają oryginalne wydania - czy będzie więcej kolorów w kolekcji?

Offline Wtem!

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #67 dnia: Wt, 27 Wrzesień 2022, 22:42:13 »
Z tego, co się orientuję, robił to sam Toppi. W trzecim tomie są dwie dłuższe historie, potem kolorowe strony mamy dopiero w Opowieściach Szecherezady.

Mam całkiem inne odczucia. Te kolorowe prace przy komiksach czarno-białych prezentują się słabiutko, z wyjątkiem Opowieści. Tamte strony wyglądają rzeczywiście niesamowicie i szkoda, że jest ich tak mało.

Offline Horyzont Snu

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #68 dnia: So, 15 Październik 2022, 02:38:56 »


Ameryka Północna. Dziki zachód.

W taką tym razem podróż zaprasza Sergio Toppi. Przyznam że po opisanych wcześniej Opowieściach Szecherezady mój entuzjazm dla twórczości Włocha znacznie osłabł. Będąc w stanie szczytowego wzburzenia, stwierdziłem nawet że kończę znajomość z Toppim. Z czasem zdanie zmieniłem, postanowiłem wraz z mistrzem przebyć Atlantyk, by przeżyć kolejną przygodę.

Zachodziłem w głowę jaki będzie ten Dziki Zachód? Westernowy? Z grzmotem dymiących rewolwerów przewijający znane klisze brawurowych pojedynków, szalonych pościgów i napadów? Może mistyczny i tajemniczy, zgłębiający arkana szamańskich rytuałów rdzennych mieszkańców Ameryki? Jak się okazało nie jest ani taki, ani taki, a przynajmniej nie tylko.

Dziki Zachód  to znój, trud i wyzysk. Świat ludzi podłych, niegodziwych, okrutnych, a nade wszystko chciwych. Krew, pot, łzy obficie zraszają ziemię, a nieposkromiona żądza złota, kładzie się złowróżbnym cieniem na opowiadanych przez Toppiego historiach.

Po kolei jednak, i od początku. Album otwiera "Admirał w stanie spoczynku". Historia starszego pana - admirała. Łebskiego gościa, który z rozbrajającą łatwością poradził sobie z niebezpiecznym obwiesiem i łotrem. Czapki z głów przed panem admirałem. Opowiadanie proste i pozytywnie nastrajające, przez co nietypowe w tym zbiorze.

"W odwiedzinach u Johna Coltera", tutaj autor sięga po klasyczny motyw triumfującej sprawiedliwości. Tytułowy Colter to handlarz, chociaż w jego przypadku bardziej adekwatne określenia to oszust i naciągacz. Chciwość zawiedzie go prosto przed oblicze Waatopenota. Kim jest Waatopenot, i jak ukarał nędznego Coltera, przekonajcie się sami.

"Katana" jedyny utwór w kolorze. Wrażenia jednak na mnie nie zrobił, nawet kolor nie pomógł. Pomysł alternatywnego wykorzystania katany całkiem sprytny, niemniej jednak całość niezbyt interesująca.

"Odpowiedzcie mi na pytanie" Dla odmiany jedna z lepszych historii Ameryki Północnej. Wspominałem wcześniej o żądzy złota. Gorączce złota, która tym razem jednak przegrywa z sumieniem prawego człowieka. "Odpowiedzcie mi na pytanie", poza fundamentalnym pytaniem które stawia, pokazuje także drogę zaradnego trapera, rozdartego między manią gromadzenia coraz większej ilości drogocennego kruszcu, a przyjaźnią Indian. Nie zabrakło także, tak upragnionej i wyczekiwanej szamańskiej magii.

"Raz jeden w życiu" oraz "Pasja życia". Doskonałe opowieści. Toppi fenomenalnie oddał bezmiar nieskończonych przestrzeni Ameryki Północnej i pustkę nieustępliwie pochłaniającą zagubionych wędrowców. Szczególnie "Pasja życia", robi niesamowite wrażenie. Samotność wręcz krzyczy z poszczególnych kadrów historii.  Na osobne słowa uznania zasługuje pojawiający się w "Pasji" upiorny wilk, sprawiający bardziej wrażenie zjawy, niż istoty z krwi i kości.

"Póki żyć będziesz", to pierwszy utwór poświęcony tylko i wyłącznie Indianom, a zarazem kwintesencja ducha dzikiej Ameryki. Pozbawiony ojca chłopiec składa niezwykłą przysięgę  tajemniczemu nieznajomemu. Pod jego okiem zgłębia techniki łowiectwa, tropienia i zabijania. Wspólnie przemierzają wielkie równiny, nieprzebyte puszcze i górskie szczyty. Na tych kilkunastu stronach Toppi kreśli historię prawdziwie spełnionego życia, życia które z pewnością warto było przeżyć. "Póki żyć będziesz" to historia smutna, pełna nostalgii za prawdziwymi władcami równin, ich wartościami i sposobem życia, zniszczonymi przez chciwość europejskich osadników.

"Naugatuck 1757" tym razem mistrz splata wątki, przywołuje traumatyczne dla wielu szkotów wspomnienie bitwy pod Culloden. A skoro są Szkoci, to muszą być i dudy. Dudy są, i grają główną rolę. Dudy i zemsta. Zemsta wywarta pod deszczowym, ołowianym niebem. Zemsta zaskakująca, krwawa i ostateczna, można nawet rzec, że obosieczna.

"Little Big Horn 1875", utwór opowiedziany w całości z indiańskiej perspektywy. Poświęcony wydarzeniom poprzedzającym bitwę nad Little Bighorn, zwaną także Bitwą na Greasy Grass. Źródła podają że Szalonemu Koniowi w dzieciństwie objawił się wysłannik Wielkiego Ducha i przepowiedział że „nie zginie on od kuli”. Nie on jest jednak bohaterem Toppiego, a interwencja Wielkiego Ducha ma innych charakter.

"Dziedzic" odsłania trzecie, ostatnie już oblicze Ameryki Północnej. Oblicze mroczne i przerażające. Oblicze sług diabła, czcicieli voodoo. Wśród dusznych, pełnych kajmanów bagien i mokradeł rozbrzmiewają bluesowe basy. Monotonnym dudnieniem wzywają na spotkanie. Władca piekieł, Baron Samedi odpowiada na zew. Przepełniony wściekłością wyrusza na poszukiwania nieznanego gitarzysty. Afroamerykańskie "Dziedzic" i "Blues" wieńczą roztaczaną przez Toppiego wizję Ameryki Północnej dźwiękami muzyki. Budzącymi grozę w "Dziedzicu", i magicznymi w "Bluesie". "Blues" to chyba najlepszy utwór w albumie. Pełna magii i radości, niepozbawiona jednak trzymających w napięciu momentów opowieść genialnego saksofonisty Honeylipsa. Kim jest Honeylips? Duchem? Wspomnieniem? Pewnie jednym i drugim.

Ilustracyjnie wszystkie prace stoją na najwyższym poziomie. Klasa Zaczarowanego świata. Z czystym sumieniem mogę więc powtórzyć: fabularnie intrygująca, wizualnie oszałamiająca Ameryka Północna.

Zaczarowany świat zasłużył sobie na 9/10, Amerykę Północną oceniam jednak niżej, sądzę że najbardziej odpowiednią oceną dla niej będzie 8/10. Sergio Toppi jak stopniowo odkrywam scenariusze pisał nierówne.  Takie np. "Admirał w stanie spoczynku", "W odwiedzinach u Johna Coltera"czy "Katana" to od początku do końca przeciętne historyjki, pozbawione błysku który zaprezentował w "Blues", Dziedzicu", "Póki żyć będziesz" czy "Pasji życia". Więcej takich i byłoby idealnie.

Skoro jednak Opowieści Szecherezady kwalifikują się do szóstki, a Zaczarowany świat zaliczył dziewiątkę, to Ameryka Północna nie powinna czuć się pokrzywdzona ósemką.

Czekam zatem na Amerykę Południową.
« Ostatnia zmiana: So, 15 Październik 2022, 02:59:12 wysłana przez Horyzont Snu »

Offline freshmaker

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #69 dnia: So, 10 Grudzień 2022, 18:39:15 »
najnowszy toppi trzyma poziom. scenariuszowo jest może trochę nierówno ale rysunkowo płynie się przez ten komiks. papier jakby trochę cieńszy ale może to tylko wrażenie? to już trzeci tom, nowe rejony i nowe kultury. toppi musiał mocno przygotowywać się do rysowania tych historii - patrzysz na postać i wiesz ze to meksykanin. mistrz.

Offline Lost In Time

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #70 dnia: Cz, 02 Luty 2023, 10:38:31 »
Wieści dla fanów Toppiego :)

1. Rozpoczęła się przedsprzedaż czwartego tomu kolekcji pt. "Kolekcjoner". Najobszerniejsze z dotychczasowych, bo 260-stronicowe tomiszcze. Premiera w ostatnim tygodniu lutego.

2. Zaczęliśmy przedsprzedaż dodruku "Toppi. Kolekcja. Tom 1: Zaczarowany świat". Do sklepów trafi około 22 kwietnia, na rocznicę pierwszego wydania. ;) Cenę udało się utrzymać na tym samym poziomie.
Jeśli zastanawiacie się, czy warto wchodzić w kolekcję dzieł Sergia Toppiego, to dobry moment, gdyż drugiego dodruku nie przewidujemy.

Linki do preorderów:
https://lostintime.pl/
https://allegro.pl/uzytkownik/LostInTimeSklep

https://www.gildia.pl/szukaj/wydawnictwo/lost-in-time
https://robmydobrze.pl/wydawnictwo/lost-in-time/



Zapraszam na stronę wydawnictwa -> www.lostintime.pl
Facebooka -> www.facebook.com/lostintimepl/
Instagrama -> www.instagram.com/wydawnictwolostintime/

Bender

  • Gość
Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #71 dnia: Cz, 02 Luty 2023, 13:01:39 »
Zmieniacie kolejność tomów po prostu? Czy skracacie serię?

Offline Lost In Time

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #72 dnia: Cz, 02 Luty 2023, 13:17:29 »
Zmieniamy kolejność. Koszty druku ciągle rosną, dlatego zdecydowaliśmy o wydaniu najdłuższego albumu wcześniej, żeby cena była jak najniższa.

Materiału źródłowego jest jeszcze sporo. :)
Zapraszam na stronę wydawnictwa -> www.lostintime.pl
Facebooka -> www.facebook.com/lostintimepl/
Instagrama -> www.instagram.com/wydawnictwolostintime/

Offline herman

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #73 dnia: Cz, 02 Marzec 2023, 10:52:10 »
Jestem po lekturze czwartej części - Kolekcjonera. Do tej pory jak dla mnie najlepsza część kolekcji dzieł Toppiego. Tym razem skupiamy się na losach jednego bohatera - tytułowego Kolekcjonera. To majętny poszukiwacz unikatowych przedmiotów, który odwiedza różne zakątki świata w poszukiwaniu upragnionych artefaktów. Jest wszędzie i nie ma go nigdzie, jest niczym duch. Do tego dżentelmen i awanturnik w jednym. W zderzeniu z wachlarzem różnorodnych oponentów przeżywa barwne przygody, które pochłania się jednym tchem. Warstwy wizualnej przedstawiać nie trzeba - Toppi to jeden z najwybitniejszych rysowników naszych czasów co udowadnia tym albumem. Byłaby dyszka, ale ostatni rozdział jest troszkę gorszy pod względem fabuły jak i kreski. Tak więc mocne 9/10.

Offline dreamer36

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #74 dnia: Cz, 02 Marzec 2023, 15:40:47 »
Byłaby dyszka, ale ostatni rozdział jest troszkę gorszy pod względem fabuły jak i kreski.

Toppi i gorsza kreska (z fabułami faktycznie u niego bywa różnie) to brzmi trochę jak wypowiedzi glapińskiego (celowo z małej litery) - zero sensu :) Chociaż przyznam, że tom tylko narazie przeglądnąłem, do czytania wjedzie jak skończę pierwsze compendium Spawna (jeszcze tylko 700 stron :P )