Autor Wątek: Sergio Toppi  (Przeczytany 25391 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Midar

  • Gość
Sergio Toppi
« dnia: Wt, 12 Luty 2019, 23:30:06 »
« Ostatnia zmiana: Śr, 13 Luty 2019, 01:37:16 wysłana przez Midar »

Offline donT

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 13 Luty 2019, 22:52:53 »
Obowiazkowo.

Mam juz za soba lekture tomu pierwszego - klasa sama w sobie. Nie ma co sie rozpisywac. Po raz kolejny Toppi udowadnia, ze oprocz powera w lapie, jest, a wlasciwie - byl bardzo dobrym scenarzysta. Kolekcja zawiera 11 krotkich opowiesci, publikowanych w roznych magazynach, w roznym czasie. Dominuje basniowy, oniryczny klimat jaki mozna spotkac w Opowiesciach Szeherezady czy zbiorze Magia & Miecz.

Rysunkowo - bomba, ale to raczej zadne zaskoczenie.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 248
  • Polubień: 219
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 16:25:55 »
Tak formalnie spytam: wydadzą w ramach tej serii wszystko co stworzył?
Cena zachęcająca.
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

Bender

  • Gość
Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 17 Luty 2019, 16:46:45 »
Archaia chwilę wcześniej wydała The Collector i Szeherezadę, więc raczej nie moim zdaniem. Ale ktoś coś wspominał o siedmiu tomach? EDIT: No ma mieć siedem tomów, ale nie widziałem jeszcze konkretów.
« Ostatnia zmiana: Nd, 17 Luty 2019, 16:50:06 wysłana przez Bender »

Offline Corto Maltese

  • Wiadomości: 142
  • Polubień: 314
  • „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie"
    • Zobacz profil
Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #4 dnia: So, 07 Wrzesień 2019, 11:25:21 »
Powoli zbliżam się do 500 komiksu zakupionego do mojej kolekcji. Brakuje już niewiele, ale jak sobie wiele księżyców temu zapowiedziałem, ograniczam kupowanie jak umiem, szczególnie "superbohaterszczyzny". Powoli zmniejsza się też "kupka wstydu" i może niedługo, po wielu latach, wszystkie posiadane będą przeczytane. Gdybym jednak miał wybierać jaki komiks zasługuje na to by nim uczcić tę okrągłą liczbę, byłby to "Il Colezzionista" ("The Collector"). Rysunkowo oczywiście powala, cały w czerni i bieli pozwala cieszyć oko kreską Sergio Toppiego, kompozycją kadrów, niesamowitością pomysłów na pokazanie tego co kryło się w wyobraźni autora. Jest to ten sam poziom do którego Toppi przyzwyczaił nas w "Sharaz-De" i innych jego dziełach. Komiks ten jest autorskim dziełem, zatem i scenariusz wyszedł spod ręki Toppiego. Opowieść o Kolekcjonerze to opowieść osadzona w końcówce XIX stulecia, realiach powolnego schyłku epoki kolonialnej, przyprawiona domieszką magii i mistycyzmu. Bohater, o którym przez pięć rozdziałów dowiadujemy się jedynie tyle, że... a zresztą, tych informacji jest tak niewiele, że nie będę zdradzał, jest jak połączenie Morta Cindera z komiksu Brecci, Corto Maltese i Indiany Jonesa, gdyby ten ostatni był kimś na kształt angielskiego dżentelmena, a nie amerykańskiego zawadiaki.
Każdy rozdział to poszukiwanie kolejnego niezwykłego artefaktu, który jest pożądany przez Kolekcjonera z uwagi na wartość dla niego samego, z powodów osobistych, mimo wartości ogólnej. Tylko w jednym rozdziale można się jednak dowiedzieć jaki jest osobisty powód poszukiwań, poza nielicznymi szczegółami, Kolekcjoner owiany jest mgłą tajemnicy.
Jednak lektura, choć nieprędka z uwagi na podziwianie kunsztu artystycznego Toppiego, jest wynagradzająca również pod względem satysfakcji z fabuły. Można dać się poprowadzić za fantazją autora, przyjąć, że pięć historii to tylko wycinek, bez początku i końca, a mimo to, jedyne rozczarowanie czuć, że tych historii jest tak mało, nie z powodu tego, że tak mało wiemy o głównym bohaterze.
Zdecydowanie polecam każdemu, kto nie miał jeszcze okazji przeczytać, a sam wyczekuję na dostępne już tomy "The Collected Toppi".
"Głównym obiektem zainteresowania całego chrześcijaństwa jest człowiek stojący na rozdrożu. Natomiast rozległe, płytkie filozofie – wielkie syntezy bredni – zawsze traktują o epokach, ewolucji i ostatecznych rozwiązaniach." G.K. Chesterton

Login lichess/chess.com: CortoMaltesePL

Offline donT

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #5 dnia: So, 07 Wrzesień 2019, 15:26:43 »
Czytalem dawno temu, gdy sie ukazal. Pozwole sobie wkleic posta ze starego forum, z opinia swiezutko po lekturze:

--------------------------------------

The Collector - cos wspanialego.
Dawkowalem sobie to tomiszcze po kawalku, cieszac oko oraz dusze jego zawartoscia. Wczoraj skonczylem.
Jednym slowem - WOW!

Kolekcjoner to tajemniczy i charyzmatyczny gentleman, ktory poszukuje i kolekcjonuje ekstremalnie rzadkie, magiczne artefakty. Pojawia sie zawsze tam, gdzie ma sie pojawic, podrozujac w tylko sobie znany sposob. Zna bardzo duzo ludzi, a wielu z nich ma u niego dlug. Posiada ogromna wiedze o poszukiwanym przedmiotach, niejednokrotnie wieksza niz ich wlasciciele. Wreszcie, Kolekcjoner zawsze dostaje to czego chce i nic ani nikt, nie jest w stanie mu w tym przeszkodzic. ZAWSZE dostaje dokladnie to czego chce.

Jaki jest jego cel? Kim tak naprawde jest?
Polecam przekonac sie samemu :smile: (poki jeszcze mozna to dostac w normalnej cenie)

Wspaniale napisany, pieknie narysowany i niesamowicie wciagajacy komiks. Ode mnie 10/10.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline donT

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 23 Wrzesień 2019, 17:22:09 »
Jestem po lekturze 2 tomu - Collected Toppi Vol.2 North America.

Toppi po raz kolejny udowadnil, ze z pod jego reki nie wychodza slabe rzeczy, a takze zmusil do pewnej refleksji  - czy autor ten lepiej rysuje czy moze lepiej opowiada? Te krotkie formy, ktore stanowia tresc tego albumu, to male cudenka. Tak samo z reszta jak w czesci pierwszej tej kolekcji czy innych tutulach.

Opowiadania tym razem maja miejsce w polnocnej Ameryce, ale moglyby dziac sie tak naprawde gdzieklowiek - bo znowu dominuje basniowy, magiczny klimat ze szczpta tajemnicy. Ameryka przedstawiona jako wielki, dziki kraj, bedacy jeszcze w rekach swoich prawowitych mieszkancow czyli pokojowych Indian. Bialy czlowiek dopero sie tam wpycha - w poszukiwaniu zlota czy innych dobr. Mamy wiec znowu starcie wartosci uniwersalnch jak dobro - zlo, prawda - klamstwo, ale podane tak bardzo subtelnie jak sie tylko da (bez taniego moralizatorstwa).

Czyta sie fantastycznie dobrze, a jeszcze lepiej oglada. Tu wiadomo - rysunkowo to 10/10, ale ja podchodze do prac tego artysty bezkrytycznie i biore wszystko co wyszlo z pod jego reki. Kto zna tworczosc Toppiego, ten wie, ze poziom jego prac jest bardzo wysoki, oraz wie czego sie spodziewac.

Komiks pieknie wydano - format nieco wiekszy niz A4, gruby kredowy papier, w twardej oprawie. Czekam z niecierpliowoscia na kolejne czesci. Dla mnie ta kolekcja to zloto.
Must - have.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Online am666

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 24 Listopad 2019, 17:34:49 »
Jak mają się wydane u nas Opowieści Szeherezady i Magia & Miecz do 7 tomowej serii wydawanej przez Lion Forge? Szukam zawartości przyszłych tomów i nic nie potrafię znaleźć.

Offline Arne

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 19 Sierpień 2020, 22:10:17 »
Dzisiaj, przekopując swoją  kolekcję, znalazłem w niej coś takiego:


Komiks wydany w 2001 roku przez katolickie Wydawnictwo Salwator.
poniżej przykładowe strony:

Rysunkowo, całkiem typowy Toppi, scenariuszowo, całkiem typowy komiks o papieżu.
« Ostatnia zmiana: Śr, 19 Sierpień 2020, 22:12:38 wysłana przez BosMan »

Bender

  • Gość
Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #9 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 00:09:17 »
Gdyby ktoś przegapił to w nowym preorderze kolejny Toppi. Tym razem galeria.

TOPPI GALLERY SCENES FROM THE BIBLE HC




https://www.atomcomics.pl/pl/p/TOPPI-GALLERY-SCENES-FROM-THE-BIBLE-HC/176194

Offline Verrax

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 05 Styczeń 2022, 17:24:22 »
Rozglądam się ostatnio za tym w jaki sposób "wejść" sobie w czytanie Toppiego, więc na początek chciałem się zabrać za "The Collector". I tutaj pytanie do ludzi zorientowanych w temacie - czy ja dobrze widzę że w wersji anglojęzycznej ten komiks jest już nie dostania i nie zanosi się na jakiekolwiek wznowienie? Przejrzałem sobie zawartość wszystkich tych ostatnio wydanych zbiorczych Toppi i "Collectora" tam nie widzę, a nadchodzący siódmy (i zarazem ostatni) tom zawierać będzie tylko "Sharaz-de".



Czegoś nie rozumiem/coś pominąłem/jestem ślepy, czy może faktycznie zostaje mi na ten moment tylko sprowadzać sobie jakieś jeszcze dostępne frankofońskie wydania? :)

Offline donT

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #11 dnia: Śr, 05 Styczeń 2022, 17:59:54 »
The Collected Toppi Vol.1 to idealne miejsce na start. Wszystkie tomy sa poki co dostepne. Sheraz - De czyli nasze Opowiesci Szeherezady, tak jak piszesz - bedzie ostatnim woluminem tej kolekcji.

The Collector (w oryginale w 5 albumach), zostal wydany przez Archaia Comics jako integral w 2014. To jedna, dluga opowiesc, nie majaca z ta kolekcja nic wspolnego. Archaia jest malym wydawca, wiec nie liczylbym na dodruk. Ale to tylko moje gdybanie, bo kto tak na prawde poza wydawca, moze wiedziec czy bedzie czy nie. The Collector wciaz jest do dostania z drugiej reki. Jest na amazon.co.uk, choc nie w okladkowych niestety, cenach. 
« Ostatnia zmiana: Śr, 05 Styczeń 2022, 19:41:22 wysłana przez donT »
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline JakubM

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #12 dnia: Śr, 05 Styczeń 2022, 18:42:58 »
A myślicie że istnieje jakiś cień szansy  że dostaniemy ta kolekcje od jakiegoś naszego wydawcy ?

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 06 Styczeń 2022, 13:45:59 »
Pytalem w Screamie, ale jak na razie nie ma szans. Moze kiedys 😒

Offline Verrax

Odp: Sergio Toppi
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 07 Styczeń 2022, 14:17:42 »
Sheraz - De czyli nasze Opowiesci Szeherezady, tak jak piszesz - bedzie ostatnim woluminem tej kolekcji.

Jednak nie będzie ostatnim! Przeglądałem sobie jeszcze informacje o tej kolekcji na różnych zagranicznych forach, i znalazłem jakieś komentarze o tym że seria ma mieć jednak osiem tomów. Nie było do tego jednak dołączonej żadnej konkretnej notki prasowej/potwierdzenia, więc stwierdziłem że spytam się bezpośrednio ludzi z Magnetic Press (czyli aktualnego wydawcy "The Collected Toppi") jak to tam w końcu u nich wygląda z tymi planami wydawniczymi. Nie dość że będzie "The Collector" (i to już niedługo!), to na horyzoncie jest jeszcze więcej dobrego.



:)