Autor Wątek: Sędzia Dredd  (Przeczytany 37692 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Palyszkiewicz

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #135 dnia: Pt, 26 Luty 2021, 18:38:47 »
Apocalypse War będzie w KA5 po polsku.

Offline Gazza

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #136 dnia: Pn, 22 Listopad 2021, 10:32:46 »
Kolejne pytanko do znawców Dredda - czy cykl Mroczni Sędziowie (S. Lain) znajdzie się również w Kompletnych Aktach?

Offline misiokles

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #137 dnia: Pn, 22 Listopad 2021, 10:56:45 »
Tak, ale w tym tempie wydawania prawdopodobnie dostaną to twoje dzieci/wnuki. Obecnie wydawane KA dzieli kilkadziesiąt lat od Mrocznych Sędziów.

Offline michał81

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #138 dnia: Pn, 22 Listopad 2021, 12:16:32 »
Mi się wydaje że Mroczni Sędziowie raczej nie wejdą do Kompletnychy Akty. Mroczna Sprawiedliwości zdecydowanie tak. Myślę że Arek z Studia by mógł to potwierdzić. To jest seria poboczna z Uniwersum Dredda tak jak Bezprawie.

Offline Zwirek

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #139 dnia: Wt, 22 Luty 2022, 10:45:31 »
Cześć, które Akta wydane w PL są według was najlepsze? Może najważniejsze z punktu widzenia uniwersum (jakieś przełomowe momenty)? Albo zawierają kultowe zeszyty, lub mają najlepsze rysunki, lub najciekawszą fabułę?

Do tej pory przeczytałem akta 4
- podobało mi się poszukiwanie Sędziowskiego Dziecięcia i niektóre historyjki w mieście (jak ta z modą na brzydotę).
- nie podobał mi się gang Angela, nie lubię takiej perfidnej brutalności (ale Mean Machine jest super).
- nie podobał mi się brak kolorów w niektórych historiach, które miały bardzo szczegółowe rysunki, psuło to płynność czytania, myślę że kolory w ich przypadku poprawiłyby czytelność.

Odpowiadają mi długie, jak i krótkie historie.
Mam na półce akta 5 ale jeszcze nieczytane.

Online Murazor

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #140 dnia: Wt, 22 Luty 2022, 11:32:29 »
https://2000ad.fandom.com/wiki/List_of_Judge_Dredd_stories_in_Case_Files
Jak coś to tutaj masz listę co zawierają kolejne tomy.

Dla mnie najlepsze są te z dłuższymi historiami. Krótsze są bardzo nierówne i jak się zastanowię to jedna na kilkanaście mi się podoba, reszta jest raczej meh. Z jednej strony super, że wydają całość, a z drugiej wolałbym zbiorcze tych grubszych, "ważniejszych" historii, bo 3/4 jednak jest dla mnie średnie.

Moim ulubionym tomem jest 14 i Necropolis ze świetnie poprowadzoną historią, mocno przełomowy moment :) Na drugim miejscu tom 17 z Dniem Sądu.

Wracając do tych dłuższych, w tomie drugim Przeklęta Ziemia jest szalonym postapo. W 4'ce poszukiwania dzieciaka całkiem przyjemne, co chwile zmienia się sceneria, więc jest interesująco. W jedynce Wojna Robotów i cały wątek na Księżycu.

Offline Zwirek

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #141 dnia: Wt, 22 Luty 2022, 12:05:36 »
Dzięki za listę  :)

Moim ulubionym tomem jest 14 i Necropolis ze świetnie poprowadzoną historią, mocno przełomowy moment :) Na drugim miejscu tom 17 z Dniem Sądu.
Ile jest w tych tomach kolorowych stron?

Wracając do tych dłuższych, w tomie drugim Przeklęta Ziemia jest szalonym postapo.
Czy to jest ta wersja The Cursed Earth? https://www.goodreads.com/book/show/27276114-judge-dredd I czy jest coś w kolorze?

Offline misiokles

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #142 dnia: Wt, 22 Luty 2022, 12:36:54 »
Poczynając do tomu 14-ego, wszystkie KA są w całości kolorowe.

Offline Piterrini

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #143 dnia: Wt, 22 Luty 2022, 21:33:05 »
Z tych wydanych w PL powiedziałbym, że KA14 są naj... najbardziej spójne (jedna historia), najbardziej epickie i może też "najistotniejsze" - tak wcześniej jak i później były istotne historie, do których inni autorzy nawiązywali po latach itp., ale w PL jest na razie tego mało, a z tego co jest chyba nic nie było o takiej skali.

Dotychczas nie przeczytałem polskiego wydania KA14, ale przed decyzją o zakupie (są to jednak drogie tomy) sprawdziłem wcześniej historię i o ile wstępnie przeglądałem pobieżnie, to dość szybko się "wkręciłem" i może to żadna wybitna rzecz itp., ale oczekując Dredda ta historia okazała się naprawdę dobra. Mogę coś źle pamiętać, ale podbudowa pod Necropolis (KA14) była już w KA13, a później w KA15 były nie tyle konsekwencje, co w tle świat radził sobie z tym co działo się w poprzednim tomie, stąd z tych historii u nas wydanych właśnie 14 bym polecał najbardziej (a później inne tomy).

Jest ta druga strona medalu przywołana wyżej, czyli krótsze historie - Dredd i ogólnie 2000AD w zasadzie skupia/skupiało się na komentowaniu świata, czy to sfery politycznej, społecznej itd., w ramach jednej serii (tutaj np. Dredd) pisane były historie krótsze i dłuższe w różnych gatunkach, nie śledzę na bieżąco ale dawniej przeważała satyra (nie tylko polityczna), w Dreddzie z oczywistym tłem sci-fi, no i historie po prostu sci-fi. Opinie są różne, jedni wolą krótkie właśnie satyry, a inni dłuższe historie, niby rozumiem, chociaż nie do końca - zawsze jest bowiem ta czasem groteskowa, karykaturalna, a niekiedy przerażająca (w kontekście przekonań itp.) postać Dredda, także dla mnie i humorystyczne i te poważniejsze historie mają uzasadnione miejsce w tym świecie. Tyle że mogę nie być dobrym wyznacznikiem - w komiksach Dredda poznałem z humorystycznych shortów w Świecie Komiksu, jednocześnie znając Dredda filmowego (tak, lubię film ze Stallonem, ten nowszy film też ma wady wynikające z hollywoodzkich schematów, także...), stąd oba podejścia (uogólniając - satyra i sci-fi) odbieram dobrze ;)

Rysunki... 2000AD to była/jest świetna rzecz jako całość (wydawnictwo, magazyn itd.), brytyjscy twórcy którzy właśnie pracami w 2000AD się przebili, stworzyli później (i tworzą dalej) możliwie że najlepsze/najbardziej przełomowe komiksy gatunkowe (tu mam na myśli jak podnieśli poziom komiksów superhero i zbliżonych w USA). W każdym razie - dzięki temu że była/jest w UK swoboda twórcza i może mniej deadline'ów (na pewno dawniej), to w takich Kompletnych Aktach jest spory przekrój styli graficznych, z tych wczesnych tomów najbardziej mnie (i na pewno nie tylko mnie) leżą prace Bollanda, dużo też jest fanów Ezquerry, ale dla mnie jw.. W dalszych Aktach naprawdę fajnie robi się w KA16 - Staples, Power, Fabry itd., twórcy którzy wtedy nie szczędzili czasu poświęcanego na kolejne plansze. Żeby się nie rozpisywać - uwielbiam komiksy malowane, lata 90 pod tym względem w 2000AD (i też czasem w USA) to był okres najlepszy. Mam tu na myśli prace w stylu wymienionych wyżej twórców, jest różnica między tym, a również nakładanymi wtedy ręcznie, ale plamami kolorów. Przykładowo Slaine z tego okresu (pierwsza połowa lat 90) to są świetne graficznie komiksy, w Dreddzie jest większy rozrzut, ale wiedzę jak wygląda to w kolejnych tomach - 14 jeszcze nie, 15 miejscami, 16 już spora część tomu bardzo mi się podoba... A 17 i późniejszych nie mam (jeszcze 8) ), ale widziałem że jest co najmniej w porządku (w skrócie - jest różnie, czegoś na poziomie znacznie nowszej Mrocznej Sprawiedliwości może nie ma, ale miejscami jest na czym oko zawiesić ;) ).

Co do Cursed Earth - nie mam KA2, ale pamiętam że Ongrys starał się aby nasze wydanie/a były możliwie kompletne, także na 99% jest to to "uncensored" (powiedziałbym że na 100%, ale jw. nie sprawdzę, pamiętam tylko że tak miało być wydane).

Offline Zwirek

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #144 dnia: Wt, 22 Luty 2022, 22:28:20 »
@Piterrini dziękuję za obszerny komentarz. Namówiliście mnie na te akta 14, tym bardziej, że miałem je na celowniku już wcześniej, ale się wahałem. Teraz mam jeszcze smaka na akta 16, wcześniej nie zauważyłem, że są tak dobrze rysowane!

Offline Zwirek

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #145 dnia: So, 28 Styczeń 2023, 16:47:36 »
Cześć, pytanie do znawców - osób czytających dużo Dredda ;)
Jest kilka pozycji, których nie mam, ale budżet nie pozwala na kupienie wszystkich, z tych które rozważam są:
  • Sędzia Dredd - Mandroid
  • Sędzia Dredd – Krew Satanusa: Dziesiąty Krąg
  • Sędzia Dredd - Kompletne Akta 1
  • Sędzia Dredd - Kompletne Akta 2
Akta do tej pory, kupowałem wybiórczo.
Co z tego polecacie, a co odradzacie?

Offline michał81

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #146 dnia: So, 28 Styczeń 2023, 20:14:46 »
Cześć, pytanie do znawców - osób czytających dużo Dredda ;)
Jest kilka pozycji, których nie mam, ale budżet nie pozwala na kupienie wszystkich, z tych które rozważam są:
  • Sędzia Dredd - Mandroid
  • Sędzia Dredd – Krew Satanusa: Dziesiąty Krąg
  • Sędzia Dredd - Kompletne Akta 1
  • Sędzia Dredd - Kompletne Akta 2
Akta do tej pory, kupowałem wybiórczo.
Co z tego polecacie, a co odradzacie?
Mam wszystko i wszystko polecam, ale jak masz wybierać wybierz Mandroida.

Offline Zwirek

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #147 dnia: So, 28 Styczeń 2023, 20:22:12 »
Mam wszystko i wszystko polecam, ale jak masz wybierać wybierz Mandroida.
Dziękuję, Mandroid wędruję na szczyt listy :)
Powiedz proszę, czy Przeklęta Ziemia z Akt 2, jest bez cenzury i czy rzeczywiście jest tak dobra, jak sugerują oceny? https://www.goodreads.com/book/show/27276114-judge-dredd

Offline parsom

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #148 dnia: So, 28 Styczeń 2023, 20:41:17 »
E, z tego co pamiętam to aż takie dobre to nie jest. To taki Dredd z czasów, kiedy trzynastoletni czytelnicy nie byli jeszcze tak zblazowani, więc i satyra dość łopatologiczna, a sama historia prosta jak drut. Aczkolwiek zabawna i ma niezłe momenty.

Offline misiokles

Odp: Sędzia Dredd
« Odpowiedź #149 dnia: So, 28 Styczeń 2023, 20:51:32 »
Jak nie masz KA14, to kupuj zamiast KA1 czy KA12. Necropolis jest bardzo fajną, długą historią.
A Krew Satanusa po rasowy underground. Jak lubisz polską scenę zinową - przeczytasz bez popitki. Jeśli nie - odpuść sobie.