Autor Wątek: Donżon  (Przeczytany 33480 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Takesh

Odp: Donżon
« Odpowiedź #195 dnia: Śr, 28 Luty 2024, 14:54:27 »
Czytam w takiej kolejności, w jakiej twórcy stworzyli swoje dzieła. Najlepszy sposób czytania.

Offline Death

Odp: Donżon
« Odpowiedź #196 dnia: Śr, 28 Luty 2024, 15:55:46 »
To pytanie jest dobre głównie, kiedy nie ma dostępnych na rynku pierwszych tomów, a ktoś chciałby spróbować i może kupić tylko powiedzmy trzeci. Ewentualnie jeśli pierwsze w sposób znaczny odbiegają poziomem od najlepszych, jak w przypadku serii Lucky Luke i Przygody Tintina. W nich naprawdę lepiej rozpocząć lekturę od późniejszych.
Potwora z bagien też czytaliśmy od Moore'a i dopiero w tym roku przekonamy się co było wcześniej.
« Ostatnia zmiana: Śr, 28 Luty 2024, 15:57:30 wysłana przez Death »

Offline tuco

Odp: Donżon
« Odpowiedź #197 dnia: Śr, 28 Luty 2024, 16:00:13 »
Ewentualnie jeśli pierwsze w sposób znaczny odbiegają poziomem od najlepszych, jak w przypadku serii Lucky Luke i Przygody Tintina. W nich naprawdę lepiej rozpocząć lekturę od późniejszych.
w przypadku Donżonu akurat zachodzi zjawisko odwrotne: to najlepsze (dotąd) tomy zbiorcze. Zaczynając od trójki, istnieje niemałe ryzyko, że nowy czytelnik zrazi się do całej serii.

Offline Deepdelver

Odp: Donżon
« Odpowiedź #198 dnia: Śr, 28 Luty 2024, 21:22:30 »
Tak przy okazji tych rozkmin odnośnie kolejności czytania, wyjaśnijcie proszę jaki jest sens czytać inaczej, niż w w takiej kolejności, w jakiej wychodziły poszczególne zeszyty/tomy.
Przykład: potencjalny czytelnik "7 żywotów Krogulca", który miałby zacząć od "Czerwonej Maski" podobno mógłby się zniechęcić (opieram się na opiniach, sam czytałem tylko Krogulca).
(...) nie bardzo czuję dramatyzm wyboru przed jakim stoi pytający .
Już tłumaczę :) Zetknąłem się z opinią, że przy Donżonie czasem warto zacząć od drugiego tomu, bo styl dojrzalszy, a historia jest niezależna od pierwszego integrala. Pytałem akurat o trzeci, bo jest obecnie najmniej dostępny i widząc to zamówiłem go sobie przy okazji większych zakupów. A zatem pytanie jest istotne dla mojego portfela - spróbować czy zasmakuje mi "trójka" czy wyasygnować jeszcze kolejne trzy stówki żeby w ogóle zacząć.

Offline rapr

Odp: Donżon
« Odpowiedź #199 dnia: Śr, 28 Luty 2024, 21:29:38 »
Ja bym nie startował od trójki. Tam rzeczy się "kończą". Trudno rozumieć postaci, ich wzajemne relacje, motywacje zachowań. Dodatkowo mam wrażenie, że jest to najbardziej chaotyczny tom. Z całej siły zachęcam do pierwszego tomu wcześniej :)

Offline Death

Odp: Donżon
« Odpowiedź #200 dnia: Śr, 28 Luty 2024, 21:46:33 »
Ja bym startował od drugiego integrala. Pierwszemu dałem 8/10, drugiemu 10/10. Pierwszy integral to bardziej parodia gier video, a drugi dojrzała, mroczna opowieść. Kompletnie inne komiksy.

Z Donżonem to też inna sytuacja niż z seriami typu Lucky Luke czy Przygody Tintina, bo to wiele różnych serii i chyba nie są ułożone chronologiczne według tego jak powstawały tylko bardziej seriami i ciągłością zdarzeń w różnych seriach.  Trochę powalona jest ta kolejność, ale tak sobie autorzy ułożyli te zbiorcze wydania.

Offline freshmaker

Odp: Donżon
« Odpowiedź #201 dnia: Śr, 28 Luty 2024, 22:10:48 »
jaka mroczna? czytaliśmy ten sam komiks? donżon to humor

Offline Death

Odp: Donżon
« Odpowiedź #202 dnia: Śr, 28 Luty 2024, 22:14:09 »
Humor jest, ale chyba zgodzimy się, że jedynka to bardziej śmiesznostki i gry video z automatów, a drugi jest znacznie bardziej poważny i bywa też mroczny.

Offline freshmaker

Odp: Donżon
« Odpowiedź #203 dnia: Cz, 29 Luty 2024, 09:23:54 »
nie zgodzę się ale ok, to kwestia gustu. dla mnie to jest cały czas seria humorystyczna a rzucają z rzadka jakiś poważniejszy temat żeby pchać fabułę do przodu. a to że w dwójce są zabójcy i się dzieje w nocy w dużej mierze? w życiu bym nie powiedział, że seria donżon jest mroczna. nawet te albumy "na poważnie" to jest polewka z konwencji.

ale wrócę do tej dyskusji, na koniec marca powtórzę jedynkę i dwójkę i podbiję do tematu.

Offline Megatron

Odp: Donżon
« Odpowiedź #204 dnia: Cz, 29 Luty 2024, 14:50:50 »
Dwójeczka jest jak Dzień Świra. Każdy się śmieje bo to komedia, prawda?  ....prawda??