Autor Wątek: Pytania dotyczące komiksu europejskiego  (Przeczytany 23171 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline NuoLab

« Ostatnia zmiana: Wt, 19 Maj 2020, 21:11:14 wysłana przez NuoLab »

Offline Lou

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #46 dnia: Pn, 25 Maj 2020, 19:41:09 »
Kojarzycie jakiś antykwariat internetowy frankofoński, sprzedający z wysyłką na Polskę? Szukam ośmiu numerów pewnego magazynu komiksowego z lat 70., a nie chcę wydawać na ebay milionów monet.
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

Offline misiokles

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #47 dnia: Pn, 25 Maj 2020, 20:36:13 »
Te podłączone pod amazon gdy się klinie 'used'?

Offline Lou

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #48 dnia: Wt, 26 Maj 2020, 09:17:38 »
Pytam o mniej oczywiste miejsca. Czyli poza Abe Books, Amazon marketplace i Ebay.
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

Offline Nephilim

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #49 dnia: Cz, 28 Maj 2020, 13:54:06 »
A nikt nie wspomniał o takich seriach jak WEST, Pożoga, czy Wartownicy. To takie średnie czytadła, czy coś wartego uwagi?
WEST świetny. Doskonałe rysunki i świetna fabuła. Daleko wyżej niż 'średniawka'. "Wartowników" mam ale jeszcze nie czytałem. Od siebie dorzucę "Shi". Przecudowne rysunki i dla nich samych warto ten komiks mieć na półce. Fabuła również bdb. Wiktoriański horror z elementami dalekiego wschodu.

Offline raurer

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #50 dnia: So, 30 Maj 2020, 20:27:40 »
Zbiera ktoś może kolekcję The complete Crepax od fanty? Warto? I ewentualnie, gdzie kupujecie, żeby najtaniej dostać poszczególne tomy?

I swoją drogą, jako że to mój pierwszy post - cześć wszystkim! Forum czytam od jakiegoś czasu, ale dotychczas wolałem nadmiernie się nie wychylać ;) choćby przez to, że czułem jednak spore zaległości lekturowe. Może teraz to się zmieni

Bender

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #51 dnia: So, 30 Maj 2020, 20:36:24 »
Jeśli lubisz Crepaxa to warto. Wydany jest fantastycznie. (dodatkowo do kupienia w opcji w slip-boxach po 2 albumy). Same komiksy trochę jak z Manarą, przeczytałeś jeden to przeczytałeś wszystkie ;)

Offline raurer

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #52 dnia: So, 30 Maj 2020, 22:58:34 »
Dzięki. A myślisz, że z perspektywy osoby, lubiącej włoskie filmowe twory horroropodobne z tych lat, warto iść w droższy pierwszy tom? Jeszcze kusi mnie on trochę wspomnieniem francuskiej nowej fali w opisie, do której mam słabość
« Ostatnia zmiana: So, 30 Maj 2020, 23:07:59 wysłana przez raurer »

Bender

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #53 dnia: Nd, 31 Maj 2020, 08:03:27 »
Trudno powiedzieć. Myślę, że najlepiej zrobisz szukając plansz lub recenzji na YT, kilka ich jest.

ramirez82

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #54 dnia: Cz, 04 Czerwiec 2020, 19:59:53 »
Czy plansze z "gorącymi momentami" w poprzednich wydaniach Zemsty chrabiego Skarbka, też były w postaci takich szkiców? A może w ogóle ich nie było? Czytałem dawno, w tej kolekcji z pięknie zaprojektowanymi okładkami z logo GR ;) Nie pamiętam już, a zaskoczyło mnie to, jak przeglądałem nowe wydanie.

Offline MarcusSz

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #55 dnia: Cz, 04 Czerwiec 2020, 21:13:15 »
We wstępie jest teoretycznie informacja, że to pierwsze wydanie z dodatkowymi szkicami, które zostały zamieszczone po wielu prośbach skierowanych do GR.

ramirez82

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #56 dnia: Cz, 04 Czerwiec 2020, 21:26:45 »
A widzisz. Dopiero dziś dostałem, przeglądałem i rzuciło mi się w oczy. Wydawało mi się, że wcześniej tego nie było i pasowało mi to na takie uzupełnienie po latach. Ale wstępu nie czytałem. Dzięki.

Offline rzodkiew

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #57 dnia: Śr, 17 Czerwiec 2020, 09:38:20 »
Czy znajdzie się śmiałek, który zreferuje przekrojowo ofertę Kurc, podobnie jak to wcześniej zrobiono z Taurusem? Aamę i Bernarda Pirnce'a nie trzeba, z tymi się zapoznałem.
Niestety nie mogę zaoferować ręki księżniczki, jest zdecydowanie za młoda, a poza tym czasy się zmieniły. Królestwa nie posiadam.

Offline Martin Eden

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #58 dnia: Śr, 17 Czerwiec 2020, 11:03:05 »
Moja perspektywa na komiksy Kurca, dodam tylko, że wg mnie jednego z najlepszych wydawców. Jedynym mankamentem jest częstotliwość - ale to kwestia również subiektywna.

- Largo Winch. Klasyczny europejski komiks przygodowy/sensacyjny. Nazwisko scenarzysty gwarantuje jakość, a co do kreski, można przekonać się samemu, studiując plansze. W ostatnio wydanych częściach - tak mniej więcej od 5/6 tomu - coraz bardziej wychodzą szwy i dla mnie to jest spadek jakości. Zarysowuje się schemat dyptyku: najpierw bohater zostaje wplątany w kłopoty, nie dostrzega wokół siebie nic niepokojącego, potem spisek i zbiegi okolicznosci sprzysiężają się przeciwko niemu. W drugim tomie zaczyna wydobywać się z kłopotów, a z pomocą przychodzą mu ludzie z wewnątrz lub niespodziewani nowi sojusznicy. Nie mówię, że tego schematu nie było wcześniej (był, a jakże!), ale teraz jest coraz bardziej widoczny. No ile można dać się urabiać, mając na koncie takie doświadczenia z przeszłości. Bohater nie wraca z kibla podczas misji? Jego przyjaciele: e, nie ma się co przejmować, pewnie zajęła go jakaś blondyna. Dopiero potem wszystkim spadają klapki z oczu i ekipa rozwala konkurencję. Mimo tej gorzkiej oceny, polecam przynajmniej kilka pierwszych dyptyków. Ale się rozpisałem - przepraszam!

- Druuna. Długo oczekiwana klasyka. Pierwszy tom dla mnie najlepszy - mistrzostwo graficzne i klimatu postapo. Potem nieznaczne odpuszczanie jakości w kresce, za to scenariuszowo większy zjazd. Z tomu na tom odważniejsze sceny erotyczne, wkraczające w obszar pornografii. Kapitalna jakość wydania.

- Storm. Pierwsze tomy dosyć ramotkowe. Narracja prowadząca momentami do bólu głowy. Pierwsze 4 tomy mimo to i tak najlepsze dla mnie, bo potem fabularnie już mnie nie wciągał cały ten Pandarw.

- Eksterminator 17. Pragnąłem poznać ten tytuł od czasu jak przeczytałem o nim w Komiks-Fantastyce. Autor - wiadomo. To jeszcze czasy, kiedy nie uprawiał tego, co teraz. Fabularnie jednak spodziewałem się więcej. SF z dawnych lat, w stylu Bilala, mimo wszystko uważam, że warto się zapoznać.

- Vasco. Powrót po latach po odrzuceniu serii w czasach Pegasusa. Dla fanów historycznych opowieści to must have. Komiks trzyma poziom przez całość u nas opublikowaną. Fabularnie różnie bywa - raz naiwnie, raz realistycznie, ale jakiejś zapaści nie pamiętam. Ciekaw jestem kolejnych tomów, bo to już lata 90', inne czasy dla komiksu europejskiego, Vasco już nie będzie wzywał Boga, kiedy będzie tonął, bo taki światły się zrobił (wg zapowiedzi z materiałów dodatkowych). Tak więc dowiemy się, komu współczesne rozumienie renesansu weszło mocniej - jemu czy autorowi :). Tytuł polecam.

- Samotnik i inne opowieści. Dla mnie to było odkrycie tej części komiksów PRL, której istnienia nie byłem świadom. Komiks został w kolekcji. Szczególnie przypadła mi do gustu interpretacja Hrabiego Monte Christo.

- Azymut i Niezwykła Podróż. Piszę o nich zbiorczo, bo zbiorczo na mnie nie podziałały. Czemu - nie wiem, ale podobnie mam z Gwiezdnym Zamkiem od Egmontu, więc to chyba styl opowieści. Bardzo dużo dobrego padło za to o tych komiksach na forum, dlatego polecam poszukać opinii innych użytkowników, jeśli nikt tutaj nie napisze.

- Lot Kruka. Nie, po prostu nie. Komiks rysowany jakby autor chciał cały czas zajrzeć bohaterce pod spódnicę. Nie kupiłem tej wizji okupowanej Francji, ale kto wie - może jest wierna historii?

- Barbarella. Przede wszystkim ciekawy zapis czasów, w których powstawał. Okres Francuskiej Nowej Fali w wersji komiksowej. I to widać. Czekałem jak w przypadku Eksterminatora 17. I jak to często bywa, po zapoznaniu się pojawia się lekki zawodzik. Druga część zawarta w tym tomie wydaje mi się lepsza. Co ciekawe ostatnio obejrzałem film, odnajdywałem w nim mnóstwo smaczków z komiksu i teraz oceniam ten ostatni wyżej.

- Najemnik. Bohater ma różne przygody, więc to do indywidualnej oceny. Świat wykreowany, lekkość lektury, kwestie graficzne - te rzeczy w mojej ocenie wyznaczają poziom, decydują o oryginalnym świecie. Przynajmniej w obecnie wydanych tomach. Bardzo duże wrażenie zrobiły na mnie grafiki dodatkowe. To jeden z nielicznych dla mnie przypadków, kiedy materiały dodatkowe przybliżyły mi postać autora. Polecam. Czekam niecierpliwie na kolejne perypetie bohatera.

« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Czerwiec 2020, 11:06:10 wysłana przez Martin Eden »

Offline nocny

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #59 dnia: Śr, 17 Czerwiec 2020, 16:18:46 »
Ja u Kurca biorę obecnie tylko 2 tytuły.

"Largo Winch" - tu przedstawiać chyba nie trzeba, jeśli się lubi komiksy sensacyjne to nie można nie znać, nie czytać. Scenariusz Van Hamme, rysunki ok, dobra zabawa. Niestety Kurc nie wznowił dwóch pierwszych tomów także trzeba szukać wydania Egmontu :/

"Niezwykła podróż" - gdy wziąłem do ręki 1 tom, Silvio Camboni z miejsca stał się moim ulubionym rysownikiem. Padam przed nim na kolana, patrzeć na jego mega mega szczegółowe, niewiarygodnie piękne rysunki mogę bez końca :) Do tego fajna przygodowa młodzieżowa historia ze steampunkiem wszędzie wokół. Dla mnie jeden z najlepszych komiksów w ogóle.

Mam też "Lot kruka", całkiem przyjemnie spędzony czas ale bez emocji. Można wziąć, można odpuścić.
 
Jako, że bardzo lubię komiksy sprzed kilkudziesięciu lat (wielbię "Bernarda Prince'a") to kupiłem 1 tom "Storma" ale niestety odbiłem się okrutnie, ramota straszna ale w tym negatywnym znaczeniu, sprzedałem po przeczytaniu kilkudziesięciu stron.   
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Czerwiec 2020, 16:22:41 wysłana przez nocny »