Autor Wątek: Pytania dotyczące komiksu europejskiego  (Przeczytany 23176 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ramirez82

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #120 dnia: Cz, 28 Styczeń 2021, 22:25:03 »
Brzmi intrygująco. Czytałem kiedyś o tej grze, ale ktoś mnie do niej zniechęcił. Osobiście wolałbym, żeby swoją wizję średniowiecza zaprezentował Rockstar, ale chyba będzie trzeba się skusić na ten czeski produkt :)

Offline starcek

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #121 dnia: Cz, 28 Styczeń 2021, 22:34:19 »
[...]

1. Seria XIII – czy jest sens pakować się w czytanie tomów od 19 w górę?
[...]

Po przeczytaniu 19 tomów z ciekawości sięgnąłem po kolejne i ... uciekłem z popłochem. To samo było z Mystery (już pomijając fakt, że pierwsze tomy są niedostępne) szkoda życia na nurzaniu się w tym skoku na kasę.
W samej nazwie jest odpowiedź, co ważne. XIII – i do innych tytułów marsz!
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Arne

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #122 dnia: Cz, 28 Styczeń 2021, 22:35:18 »
Yossarian:
XIII - spokojnie możesz czytać tę serię od tomu 20, znając tylko 13 pierwszych tomów. Od tomu 20 zaczynają się nowe wątki w życiu głównego bohatera. Oczywiście, są nawiązania do poprzednich tomów, których nie czytałeś, ale jestem pewien, że będziesz w stanie znaleźć przyjemność w lekturze pomimo pewnych braków w znajomości dziejów głównego bohatera. To podobnie jak z czytaniem superhero: znasz origin, wchodzisz z początkiem nowego runu i jakoś się odnajdujesz, pomimo nieznajomości całego bagażu poprzednich przygód bohatera.

XIII Mystery - praktycznie wszystkie do tej pory wydane tomy tej serii nawiązują do wydarzeń i postaci zaprezentowanych w pierwszych 13 tomach serii głównej. (wyjątek stanowi chyba tylko  tom 2. Irina - nie jestem tego do końca pewien, ale chyba jest tam pewne nawiązanie do postaci, która pojawia się w serii od tomów 14 wzwyż (chociaż nie - blondynka Jessica pojawiła się chyba już w tomie 13)). Ale, ponieważ tom ten został wydany tylko przez Egmont dawno temu i jest niedostępny w normalnej cenie, więc na obecną chwilę rozwiązuje to chyba problem ;)

Zabójca - w miarę podomykane wątki w tych pięciu wydanych przez Taurusa tomach, nie ma jakiegoś wrażenia niedosytu. Oczywiście, akcja mogłaby spokojnie toczyć się dalej, ale da się czytać - żadnych cliffhangerów na końcu 5. tomu.

Lady S. - praktycznie, taka sama sytuacja jak wyżej (tylko tomów jest 9, a nie 5 :) ).

Śladami Joyce'a/ Dublińczyk - tutaj nie pomogę - nie mam, nie czytałem. :(

Offline Mruk

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #123 dnia: Cz, 28 Styczeń 2021, 22:36:42 »
1. Seria XIII – czy jest sens pakować się w czytanie tomów od 19 w górę?
Znam (i lubię) pierwszych 13 albumów, kolejnych jak wiadomo nie da się od lat kupić w ludzkiej cenie.
Od 19 są kompletnie nowi autorzy. Czy to jest nowe rozdanie, do którego można podejść niezależnie, czy jednak znajomość tych niedostępnych albumów jest niezbędna do zrozumienia całości?

To cały czas jest jedna opowieść.

To nie jest tak, że 1-13 to jedna opowieść, 14-19 druga a 20-24 trzecia. Jeśli już, to bym powiedział, że można przeczytać 1-13 albo 1-19 albo 1-24.

Owszem, w 20 zmienia się nieco główny wątek, ale po pierwsze jest pełno nawiązań do wcześniejszych, także 14-19, po drugie to jest znacznie słabsza część serii. Dwa argumenty żeby akurat tomów 20-24 nie ruszać.

2. XIII Mystery – tu wiem, że są to niezależne albumy, każdy z zamkniętą historią i stworzony przez innych autorów. ALE czy wszystkie nawiązują do pierwszych 13 części? Bo nie chciałbym kupić czegoś, co jest powiązane z kolejnymi (14-18), których kompletnie nie znam.

Czytałem je ostatnio i według mnie nawiązują do 1-19, nie 1-13. To nie zawsze są jakieś bardzo mocne nawiązania, ale jednak.

Najlepiej byłoby przeczytać 1-19 i potem całą Mystery. Ale jak 14-19 są niedostępne? Czekać na nowe wydanie czy czytać licząc się z tym, że pewne wątki umkną... Nie wiem co ci poradzić...

Ja bym chyba przeczytał Mystery.

A 20-24 to już jak uważasz. Myślę, że niezależnie jaką podejmiesz decyzję - czytać czy nie - będziesz żałował.
« Ostatnia zmiana: Cz, 28 Styczeń 2021, 22:58:11 wysłana przez Mruk »

Yossarian

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #124 dnia: Cz, 28 Styczeń 2021, 23:19:48 »
Widzę, że zdania na temat XIII są odrobinę podzielone :)

Bardzo wam wszystkim dziękuję za pomoc, opinie i za to, że w ogóle chciało się wam odpisywać :)

Yossarian

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #125 dnia: Pt, 29 Styczeń 2021, 13:00:04 »
Po pierwsze sorry, że post pod postem, ale minęło paręnaście godzin i nie mogę edytować.
Chłopaki, jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc :)

Ułożyłem to sobie w głowie na spokojnie i tak:
Główną serię XIII trochę mi obrzydziliście, ale może to i lepiej. Odkładam na bliżej nieokreślone „może kiedyś…”
Na fb Ongrysa ostatnio pojawiła się wiadomość, że bardzo by chcieli wydać całość od początku w integralach, bo jak wiadomo kochają Vance’a, ale chwilowo licencja jest zablokowana. Wiecznie zablokowana nie będzie, więc, kto wie...

Z XIII Mystery sprawdzę Little Jones, bo ją lubię i Steve’a Rowlanda, bo to Nury pisał, więc będzie co najmniej przyzwoite. Jak zaskoczy to pójdę dalej.

Reszta tytułów o które pytałem ląduje na liście zakupowej. Najbardziej bałem się wchodzić w Lady S., z obawy, że to się urywa „w pół zdania”, ale skoro jest jakieś sensowne zakończenie to też spróbuję.

To podobnie jak z czytaniem superhero: znasz origin, wchodzisz z początkiem nowego runu i jakoś się odnajdujesz, pomimo nieznajomości całego bagażu poprzednich przygód bohatera.
Akurat superhero (to z Marvela) czytam chronologicznie. Zacząłem od Fantastic Four #1 i główny kanon jadę ciągiem. Takie moje małe zboczenie ;)

DOWN:
@perek82
O! Pomocna opinia, to najpierw wezmę 5. Dzięki :)
« Ostatnia zmiana: Pt, 29 Styczeń 2021, 13:34:19 wysłana przez Yossarian »

Online perek82

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #126 dnia: Pt, 29 Styczeń 2021, 13:25:10 »
Lady S niedawno znalazłem. Mam 5 tomów i w sumie w tym miejscu też historia się zamyka w pewnym sensie.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline HaVoK

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #127 dnia: Pt, 29 Styczeń 2021, 15:00:29 »
Nie no, Yossarian odpuść Lady S, ta seria nie ma startu do XIII. MAM tomy 1-13 I dla mnie to jest całość
 Van Hamme zakończył ją po mistrzowsku. Lady S to lektura nie wywołując żadnych emocji. To tak jakbyś miał obejrzeć  Polski film o dywizjonie 303 zaraz po seansie Ciemnonieboeskiego świata. Zdecydowanie wejdź w XIII.

Yossarian

  • Gość
Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #128 dnia: Pt, 29 Styczeń 2021, 15:32:26 »
@HaVoK
Wiem, znam, czytałem i posiadam 13 pierwszych albumów XIII - jedna z moich ulubionych serii!
A pytałem o kontynuację (głównie o dostępne tomy, od 20 w górę) i te sobie podaruję :)

Offline HaVoK

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #129 dnia: Pt, 29 Styczeń 2021, 15:45:40 »
Ach... To wszystko jasne:) W takim razie wybacz.

Offline Mruk

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #130 dnia: So, 30 Styczeń 2021, 00:10:37 »
Z XIII Mystery sprawdzę Little Jones, bo ją lubię i Steve’a Rowlanda, bo to Nury pisał, więc będzie co najmniej przyzwoite. Jak zaskoczy to pójdę dalej.

Rowland to bardzo fajny tom i wiele wyjaśnia odnośnie zamachu, ale są nawiązania do Mangusty.

Może będą one przeszkadzać, może nie, ja czytałem po kolei, więc trudno mi powiedzieć.

Miłej lektury.

Offline Klint

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #131 dnia: Śr, 03 Marzec 2021, 12:43:24 »
W związku z premierą albumu z rysunkami Vancea mam pytanie:
Czy jest jakiś tytuł w dorobku autora gdzie rysunki wewnątrz komiksu odpowiadają poziomem ilustracjom z okładek ?
Pytam ponieważ dotychczasowa moja styczność z rysownikiem (Rodryk i Ramiro) charakteryzowała się zachwytem nad ilustracją okładek i rozczarowaniem rysunkami w komiksie.

Offline death_bird

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #132 dnia: Śr, 03 Marzec 2021, 12:48:44 »
Miałbym takie pytanie, bo kiedyś mnie szwagier dopytywał i nie potrafiłem odpowiedzieć (a teraz mi się przypomniało):
W którym Asterixie jest kadr na którym droga w Hiszpanii budowana przez miejscowych nie ruszyła praktycznie z miejsca przez całe lata i na kadrze leży sobie Iber na boku, wyrzucając ziemię z wykopu szpachelką?

Pamięta ktoś może?
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline tuco

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #133 dnia: Śr, 03 Marzec 2021, 13:42:35 »
W związku z premierą albumu z rysunkami Vancea mam pytanie:
Czy jest jakiś tytuł w dorobku autora gdzie rysunki wewnątrz komiksu odpowiadają poziomem ilustracjom z okładek ?
Pytam ponieważ dotychczasowa moja styczność z rysownikiem (Rodryk i Ramiro) charakteryzowała się zachwytem nad ilustracją okładek i rozczarowaniem rysunkami w komiksie.
co o zasady, to okładki to zawsze tzw. inna-inkszość niż zawartość. zazwyczaj powstają innymi technikami, autorzy poświęcają im więcej czasu, itp.
a w szczególności:
1) większość tasiemcowych serii frankofo publikowanych w magazynach, było drukowanych w albumach dopiero rok, dwa, lub więcej po wydaniu magazynowym, a jeszcze więcej - gdy liczyć od początku rysowania serii, np. Rodryk w magazynie pojawił się już w '72, a w albumie dopiero w '79.
2) nasze wydania integralne zazwyczaj obdarzone są jeszcze znacznie późniejszymi okładkami, które zazwyczaj były rysowane specjalnie do tych wydań, więc siłą rzeczy pokazują zupełnie inny stopień rozwoju rzemiosła autora niż zawartość albumów. (idąc dalej przykładem Rodryka, okładka integrala to rok 2001, czyli prawie 30 lat po pierwszych stronach samego komiksu).

Więc odpowiadając na pierwszą część Twego pytania:
- "poziom" (hmm, brzydkie słowo w tym kontekście) okładki Ringo "odpowiada" mniej więcej zawartości, ale pewnie już sama ta okładka Cię zniechęca,
- drugi tom Ramiro: okładka też mniej więcej z czasów (i z "poziomem") zawartości,
- Bruce J. Hawker: również okładka jak najbardziej w klimacie zawartości
- Marshall Blueberry też, ale tu mamy tylko 2 albumy Vance'a i 1 nie-Vancea,
- XIII: tutaj to już w ogóle podobny "poziom", bo to pojedyncze albumy, więc nie ma efektu przesunięcia integralowego w czasie.

I odpowiedź na pytanie, którego nie zadałeś:
- Z powodów, które podałeś, zapewne nie spodoba Ci się zawartość Howarda Flynna i być może pierwszego Brunona Brazila (choć to naprawdę fajny komiks)

Offline jotkwadrat

Odp: Pytania dotyczące komiksu europejskiego
« Odpowiedź #134 dnia: Śr, 03 Marzec 2021, 15:37:54 »
Miałbym takie pytanie, bo kiedyś mnie szwagier dopytywał i nie potrafiłem odpowiedzieć (a teraz mi się przypomniało):
W którym Asterixie jest kadr na którym droga w Hiszpanii budowana przez miejscowych nie ruszyła praktycznie z miejsca przez całe lata i na kadrze leży sobie Iber na boku, wyrzucając ziemię z wykopu szpachelką?

Pamięta ktoś może?
Asterix na Korsyce

« Ostatnia zmiana: Śr, 03 Marzec 2021, 15:41:57 wysłana przez jotkwadrat »